vERİ tABANI yÖNETMİSEL fOKNKSİYONLAR MODÜLÜ SORUNU

Kodla Büyü

fatherboard

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar bu modüle geçip..Access 2010 da create user yani kullanıcı tanımlama hak verme vb. işlemlerini sql sorgusu olarak yazabilen varmı..Aradık taradık bulmadık internette......2003 versiyonunda kaydedip denedik gene bir sonuç alamadık..Bilgisi olan deneyimi olan lütfen cevaplasın paylaşssın..

Access 2010'da bu tarz kullanıcı oluşturma işlemi yapabileceğinizi sanmıyorum. Zira programın kendisinde kullanıcı tabanlı bir güvenlik sistemi yok. Bahsettiğiniz sorgular için sanırım MSSQL kullanmanız gerekecek.
Yaptığım incelemelerde access içerisinde bu sorguyu çalıştıramıyorsunuz, veritabanına erişim konusunda tek güvenlik önlemi veritabanına verilecek şifre, onun dışında linux ya da windows'un kendi kullanıcı izin sistemini kullanmak mümkün oluyor.
Zaten modülde de sadece SQL kullanımı anlatılmış, bunun access'de yapılmış halinin ekran görüntüsü olmadığı gibi, modül yazarı access'de yapın diye de bir tek ifade kullanmamış. Tavsiyem ikinci dönem MSSQL anlatırken bunu kullanacağız, o zaman tekrar üzerinden geçeceğiz deyip, sallayın.

Hocam öncelikle sağolun ....velakin o modülde hemen altta view konusunda access görüntüleri var ve bizde bu açıdan bağlantı kurduk üstüne birde ağ veritabanı modülleri yani mssql modülleri bundan sonraki modülde başlıyor..birde access 2003 ve alt sürümlerinde malum manuel olarak bunları yapabiliyoruz (veritabanı araçları--yönet kısmından) benim merakım manuel olarak 2003 de yapabildiğimiz bir şeyi kodsal olarak nasıl yapamadığımız.....çözüm bulamadık..mssqlde zaten dediğinz gibi anlatacaz artık saygılar...

Access 2010'da bahsettiğiniz gibi view oluşturulabiliyor ancak kullanıcı tabanlı bir güvenlik sistemi görünmüyor. Yardım metinlerinde de bu yönde açıklamalar var. Bence fazla kafayı yormayıp, böyle bir kod ile bazı veritabanı yönetim sistemlerinde kullanıcı oluşturulup, veritabanı işlemleri yaptırılabilir deyip geçin. O kadar da önemli bir komut değil, özellikle web ortamlarında bu kodun kullanımı yok, cpanel gibi yönetim panelleriyle oluşturuluyor. Yerel projelerde de zaten kullanıcı oluşturmaya falan ihtiyaç olmayacaktır.

Geri