Uzaktan eğitimi nasıl yürütüyorsunuz?

Kodla Büyü

darkpink

Aktif Üye
İyi akşamlar herkese. Dönem başında doğum iznindeydim, yeni başladım göreve. İlk konular uzaktan yürütülecek şekilde ama ilerleyen konularda uygulama gerekecek. Sizler o konuları nasıl yürütüyorsunuz? Çocukların evlerinde bilgisayarları yok.

Ben biraz hızlı ilerledim okulumuz köy okuluydu açık diye uygulamalı konulara geçmiştim . Bu hafta inanılmaz zorlandım . Görsel tasarım programı anlatırken , Excel anlatırken hele scratch anlatırken çok yoruldum . Çünkü çocukların yüzde 60 ında PC yok . PC olanlarda ofis yok scratch yok vs . Nasıl biter bu dönem bilmiyorum karalar bağladım

Derse gelenlerle beraber uygulama yapmak mümkün değil. Okulda bile aynı türden bilgisayalarla ders işlerken kapanan, sorun çıkaran bir kaç tane bilgisayar çıkıyordu. Şu anda ne scratch ne office programları işlemek mümkün değil. Sadece teorik konuları işleyeceğim.

benim de göbeğim çatlıyor birşeyleri anlatabilmek için gittikçe karmaşık bir hal almaya başladı:S

Haftaya 4 sınıfa kadar birleştirip dönemi o şekilde kapatacağım; ekders almadan.. Otuz dakikalık 7 ders vi sürekli ekran başı başka sağlık problemlerini de beraberindi getireceketir

"unplugged coding lessons", "scratch unplugged coding activities" benzeri yabancı kaynaklarda aratmayı deneyin.
code.org da bilgisayarsız dersler ve ders planları mevcut. orayı inceleyebilirsiniz. (Dersten önce kağıt makas v.b hazırlıklar gerektirebiliyor)

Derse gelenlerle beraber uygulama yapmak mümkün değil. Okulda bile aynı türden bilgisayalarla ders işlerken kapanan, sorun çıkaran bir kaç tane bilgisayar çıkıyordu. Şu anda ne scratch ne office programları işlemek mümkün değil. Sadece teorik konuları işleyeceğim.
Hocam teorikler bitti en geç önümüzdeki hafta biter . Ben Ocak ayında da bu şekilde uzaktan devam edilir diye düşünüyorum. Malüm vaka sayıları artıyor Mart sonu Nisan başı gibi açılırsa o zamana kadar teorik konu kalmaz ki

"unplugged coding lessons", "scratch unplugged coding activities" benzeri yabancı kaynaklarda aratmayı deneyin.
code.org da bilgisayarsız dersler ve ders planları mevcut. orayı inceleyebilirsiniz. (Dersten önce kağıt makas v.b hazırlıklar gerektirebiliyor)
Teşekkür ederim, buralardan faydalanacağım.

İyi akşamlar herkese. Dönem başında doğum iznindeydim, yeni başladım göreve. İlk konular uzaktan yürütülecek şekilde ama ilerleyen konularda uygulama gerekecek. Sizler o konuları nasıl yürütüyorsunuz? Çocukların evlerinde bilgisayarları yok.
Hocam, bizim okulumuzda BT sınıfı olmadığı için önceden de uygulamalı konuları etkileşimli tahtadan anlatıp öğrencilerle birlikte tahtadan örnek uygulamalar yapıyorduk.
O yüzden canlı derslerdeki uygulamalı konuları da ekran paylaşımı özelliği ile anlatacağım inşallah.

Son düzenleme:
Hocam Code.org dan çocuklar telefonlarından da çalışma yapabiliyor. Bilgisayara illa gerek yok. Daha sonra Mobil Kod, Spritebox, Cody Eba, Harezmi Şehri gibi mobil üzerinden kodlama oyunları var. Onları sırayla Verin. Code.org bile fazlasıyla geniş ve öğrenci takibi de mümkün.

Hocam teorikler bitti en geç önümüzdeki hafta biter . Ben Ocak ayında da bu şekilde uzaktan devam edilir diye düşünüyorum. Malüm vaka sayıları artıyor Mart sonu Nisan başı gibi açılırsa o zamana kadar teorik konu kalmaz ki

Ben 2 kasımdan beri canlı ders veriyorum. Yeni başladığım için sadece teoriklerle idare edebilirim. Arada o günkü konunun dışında ama dersimizi ilgilendiren konulardan bahsedilebilir görseller üzerinden tartışma yapılabilir. Mesela "geçen gün haberlerde rastladım elektronik atıklar bazı ülkelerde dağlar oluşturmuş fotoğraflarına bakalım isterseniz" diyip siz elektronik atıklarınızı ne yapıyorsunuz? diye sohbet açılabilir. Zamanı boşa geçirmeden içeriği doldurmaya çalışacağız yapacak bir şey yok.

Bu arada code.org'du sanırım telefondan ya da tabletten düzgün çalışmıyordu bir ara hala öyle mi bakmak lazım.

Teorik konuları bir şekilde götürdük. Soru cevap yaptık, fikir alışverişi yaptık, ön hazırlık adına araştırma ödevi verdik. Ama ofis programlarını, kodlama uygulamalarını eş zamanlı yapmamız imkansız. Ben de kara kara düşünüyorum. Ders bir şekilde işlenir biter ama nasıl, ne kadar kazanım edindireceğiz orası cidden muamma :(

Geri