Uygulamalı derslerin sınavları

Kodla Büyü

Parhelion

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar biliyoruz ki yönetmelik her dersten en az 2 yazılı sınav istiyor. eokul da aynı şekilde yazılı hanelerinden en az 2si dolu değilse kabul etmiyor.

28 ekim değişikliği ise durumu daha da sınırlandırmış ayrıca bu sınavlardan en az biri açık uçlu olmalı diyor.

şahsen sınavları uygulamalı yapma taraftarıyım, uygulamalı bir dersi yazılı olarak değerlendirmek istemiyorum fakat bu durumlar da çelişki oluşturuyor.

iki yazılı yapıp üzerine ayrıca uygulama sınavları yapsam bu sefer de genel takvim bozuluyor ve öğrenci için de zor oluyor. uygulama yapıp yazılı hanesine giremez miyiz? siz nasıl yapıyorsunuz?

İKİNCİ BÖLÜM
Sınavlar
Yazılı ve uygulamalı sınavlar
MADDE 45- f) (Değ: 28/10/2016-29871 RG) Uygulamalı nitelikteki dersler ile Kur’an-ı Kerim
dersi sınavları, her dönemde iki defadan az olmamak üzere ve dersin özelliğine göre yazılı ve
uygulamalı olarak veya bunlardan yalnızca biriyle ortak olarak ya da ayrı ayrı yapılabilir.

e-okuldaki alan 1.yazılı 2.yazılı şeklinde değil ki hocam. 1.sınav 2.sınav şeklinde. Uygulama da sınavdır, yazılı da sınavdır, çoktan seçmeli de sınavdır. Sonuç olarak ben uygulama da yapsam o alana giriyorum. Meslek lisesindeyim ve daha öncesinde Temrin notunu TPU alanına giriyorduk, şimdi uygulama alanına giriyoruz

Zaten yönetmelik izin veriyor arkadaşlar dikkatli okursanız.. zümrede karar alın ikisi yazılı veya ikisi uygulamalı yada biri yazılı biri uygulamalı olabilir.
f) (Değ: 28/10/2016-29871 RG) Uygulamalı nitelikteki dersler ile Kur’an-ı Kerim
dersi sınavları, her dönemde iki defadan az olmamak üzere ve dersin özelliğine göre yazılı ve
uygulamalı olarak veya bunlardan yalnızca biriyle ortak olarak ya da ayrı ayrı yapılabilir.
Sınavların şekli, sayısı ve uygulamalı sınavların süresiyle hangi derslerde uygulamalı sınav
yapılacağı zümre öğretmenler kurulunda belirlenir, okul müdürünün onayına bağlı olarak
uygulanır

hocam paylaştığınız maddeleri biliyorum da e okul istisna olarak beden eğitimi müzik gibi dersler dışında diğer derslerin yazılı hanesinde en az iki not görmeyince sene sonunda kabul etmiyor geçen dönem yaşadık.

ama uygulamalı yapılan sınavlar da yazılı hanesine girilebilir şeklinde bir madde yok sorun bu

Çok detay araştırıp incelemeyeceksin hocam. Yazış arkadaşlar yazılı sınav demiyor eokul SINAV diyor.. Biz yazıyoruz sıkıntı da yasamıyoruz. kolay gelsin

Parhelion' Alıntı:
hocam paylaştığınız maddeleri biliyorum da e okul istisna olarak beden eğitimi müzik gibi dersler dışında diğer derslerin yazılı hanesinde en az iki not görmeyince sene sonunda kabul etmiyor geçen dönem yaşadık.
ama uygulamalı yapılan sınavlar da yazılı hanesine girilebilir şeklinde bir madde yok sorun bu

Önce tanım:
SINAV: Öğrencilerin veya bir işe girmek isteyenlerin bilgi derecesini anlamak için yapılan yoklama, imtihan, test. (http://www.tdk.gov.tr/)

"Sınav" denince akla hep yazılı geliyor da ondan hocam siz takılmışsınız bu sözcüğe. Test ingilizceden dilimize geçen ve yine karşılığı Sınav olan sözcüktür. Sınavların türleri vardır. Açık uçlu, çoktan seçmeli, doğru/yanlış tipinde sınavlara Yazılı Sınav denmekte. İş başında yapılan sınavlara ise Uygulamalı Sınav denmekte. Eokul'da yazan başlıklar Sınav'dır. Yani türü yazmaz; yazılı-uygulamalı kısmı dersin niteliğine göre öğretmence sene başında zümre toplantısında ve bu çerçevede yıllık planda belirtilir zaten.
İlgili yönetmelik de zaten bunu açık seçik ifade etmiş, arkadaşlar paylaşmış.
Birçoğumuz dönem içindeki iki sınavın, bir sınavını kağıtta/yazılı, diğer sınavını uygulamalı/bilgisayar başında yapıyoruz yıllardır.

İyi çalışmalar...

Ekli dosyalar

• ice_screenshot_20161124-125025.png
    ice_screenshot_20161124-125025.png
    3.3 KB · Görüntüleme: 351
hocam aslında sözcüğe ben de takılmıyorum ama yeni eklenen maddeler, eokulda uygulama adı altında ayrı bir not alanı olması vs.. okul içinde bir mesele haline geldi o yüzden sormak istedim. gününüz kutlu olsun herkese teşekkürler :+1:

Şahsen ben meslek lisesinde
Grafik derslerinin tamamını
Programlama Temellerinin yarısını
Paket Programlama Dersinin tamamını
BTT dersinin yarısını
Ağ dersinin tamamını uygulamalı yapıyorum.

Geri