Uygulama Sınavlarınızı Nasıl Yapıyorsunuz? Hangi yazılımlar?

Kodla Büyü

@lperen

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Evet arkadaşlar laboratuvarlarda uygulama sınavlarınızı yaparken nelere dikkat ediyorsunuz?

Laboratuvarda hangi yazılımı kullanıyorsunuz ve sınavlarını yaparken nelere dikkat ediyorsunuz?

Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

İlkokuldayken hiç yapmadık, bakalım bundan sonra yapabilirmiyiz?

Bu arada arkadaşların tecrübelerinden faydalanmak çok güzel olur, takipteyim.

varsa öğrencilere kullanacakları resim, ve belge gibi dosyaları ağdan atıyorum. Soruyu hazırlıyor olmasını istediğim halini öğrencilere veriyorum veya gösteriyorum. Değerlendirme kriteri ve puanlama çizelgesi oluşturuyorum.
Sınav sonunda öğrenci çalışmalarını toplayıp değerlendirme çizelgesi üzerinde değerlendiriyorum.
Sene sonunda sadece soru kağıdı ile değerlendirme çizelgesini idareye teslim ediyorum.
Ne olur olmaz diye öğrenci çalışmalarını sabit diskte saklıyorum.

@adnan54 Hocam ağdan dosya paylaşımı ve usb bellek kullanımını nasıl engelliyorsunuz peki?

normal bir sınavsa kopya çekilmesini nasıl engelliyorsanız burda da aynı tedbirleri almanız gerekiyor, ben switchi kapatıyorum ve sınav başlamadan önce bütün dijital ortamları(telefon,flash bellek, kart vs) topluyorum.

benim için çok zor olmasına rağmen geçen yıl bir dönemde 1 yazılı 1 uygulama olmak üzere her 2 dönemde toplam 2 uygulama sınavı yaptım.

1-Sınıflar 40 a yakın olduğu için 1 ders yarısını diğer ders'te diğer yarısını yapmak zorunda kaldım.

2-Uygulama sorularını kağıtlarda öğrencilere dağıtıyorum.

3-Sınav Süresi'ni 20 dk ile kısıtlıyorum.(yapılan cevapları anında değerlendirmek gerekiyor daha sonra çok uzun sürüyor. o soruyu bitirenleri kontrol ediyorum. yanına + atıyorum o sorudan tam puan almış oluyor.
4-sorular sizin anında puan verebileceğiniz tarzda olmalı yoksa yetişmez.

Hocam geçen hafta grafik animasyonun 1. sınavını yaptım uygulamalı. Öğrencilere çalışmalarda kullanacakları resimleri ve çalışmayı nasıl yapacaklarını anlatan soru kağıtlarını verdim. çalışma sonunda oluşacak görüntüyü de jpg olarak verdim. Her soru için değerlendirme kriter tablosu oluşturdum. Öğrenciler çalışmalarını yaptılar, flash disk ve cd ye kaydettim. Öğrencilere verdiğim evrakları, değerlendirme kriter dökümanını ve cevapları da başka bir cd ye kaydettim. Ben her sene sonunda tüm sınavları poşet dosya içinde veriyorum idareye sınavın üzerine de sınavla ilgili tüm bilgileri içeren bir kapak hazırlıyorum(ders, sınıf, kağıt sayısı, kaçıncı sınav olduğu vs.) cd leride o dosyanın içine koyuyorum üst kısmına da kağıt koyuyorum açılırsa oynandığı belli olsun diye yapıştırıp teslim ediyorum.

Haftaya grafik animasyon sınavı yapacağım şu şekilde olacak.
Kullanacakları resimleri(jpeg) ve yapmaları gereken işlemleri(word şeklinde) bilgisayarlarına atıyorum.Bu işlemden sonra öğrencileri laboratuvara alıp sınavı başlatıyorum.Ancak bir sürü sıkıntı yaşıyoruz.Dosyasını gönderemeyen, uygulamayı yapıp eski uygulamanın üstüne kaydeden mi dersin en kötüsüde elektrik kesintisi olduğu zman oluyor o zaman ciddi sıkıntı yaşıyoruz.Uygulama sınavları sıkıntılı geçiyor yani.

Paylaşımlarınız için teşekkürler arkadaşlar. Konu günceldir.

@lperen' Alıntı:
@adnan54 Hocam ağdan dosya paylaşımı ve usb bellek kullanımını nasıl engelliyorsunuz peki?

Laboratuarda 15 bilgisayar var. Tüm öğrenci monitörleri gözümün önünde. Flash kullanmarı ve ağdan paylaşım yapmaları imkansız.
bir kaç kez öğrenciler sınav sonunda ağdan ana bilgisayar dosya atarken başka bir öğrencinin cevabını kopyalayıp verdi. Cevapları değerlendirirken insan anlıyor. Bu durumda kaynak kod ve tsarımlara bakıyorum. bire bir aynı ise öğrencilere gösteriydim onlarda kabul etti Bende affettim.

Örnek olması amacıyla 1.dönem Web tasaım dersi 1. uygulama sınavını ekliyorum

Ekli dosyalar

• soru.zip
    3.7 MB · Görüntüleme: 38
Geri