usb diskten işletim sistemi kurma

Kodla Büyü

yildiray75

Süper Üye
Süper Üye
arkadaşlar nerdeyse 1 hafta uğraştım araştırdım indirdim herşeyi yaptım beceremedim.
bana DENEMESİNİ yapmış olduğunuz kesin bir usb den xp kurma sağlam çalışan yol gösterebilirmisiniz. .varsa linkleri söyleyin indireyim.

hocam forumda bahsetmiştim başka bir konu altında ama multiboot şeklinde yaptım grup4dos ile yapabilirsiniz rahatça. yumi programı var bunun için çok basit kullanımı zaten. win 7 de kurdum aynı şekilde. temel olarak yapılacak olan şey bir program yardımı ile usb diske bios açılış özelliği eklemek sonra da iso dosylarınızı diske atmak ve ona boot ekranı için kurulum başlatma eklemek olacak. yumi bunları kendisi yapıyor siz sadece iso nuzu alın yanınıza yumi size istediklerinizi yapsın. :D) kolay gelsin.
ayrıca
chip ve shiftdelte de anlatılmış. ayrıca aratırsanız bbnet te de olması lazım bi iki konu şeklinde.

Hocam kaynak iso dosyasını daemon vs ile mount ettikten veya kaynak cd yi cd-rom a taktıktan sonra flash belleği de yuvasına takıyorsunuz ve aşağıdakileri adım adım uyguluyırsunuz, herhangi bir programa ihtiyacınız yok:
------------------
Başlat > Çalıştır > cmd yazıp komut satırına geçin
sırasıyla aşağıdaki komutları yazın

diskpart
DISCPART>list disk (Sistemdeki disklerinizi gösterecek komuttur .USB diskinizin kaç numaralı disk olduğunu buradan görebilir ve alttaki select disk komutunu buna göre yazabilirsiniz.
DISCPART>select disk 1 (USB diskinizin kaç numaralı disk olduğunu yukarıda komut ile görebilirsiniz ben örnek olarak 1 yazdım)
DISCPART>clean
DISCPART>create partition primary
DISCPART>select partition 1
DISCPART>active
DISCPART>format fs=fat32
DISCPART>assign
DISCPART>exit

Yeniden DOS satırına otomatik geçtiğinizde aşağıdaki komutu yazın

xcopy D:\*.* /s/e/f E:\

D: sanal sürücü yani ISO dosyanız
E: USB disk

BIOS tan başlangıcı USB olarak seçtiğinizde USB diske kopyaladığınız işletim sisteminiz bootable olarak açılıp sistem kurulumuna geçebilirsiniz.
------------------

Kesik çizgiler arası donanımhaber forumlarından alıntıdır.

Ben defalarca denedim problemsiz çalışıyor, kolay gelsin.

win to flash Google de arattırın.
Bir bilgisayara kurun.Yazılım türkçedir.XP CD sini takınız-USB yuvasına Flash belleğinizide takınız.
Aşamalar sıra ile gelecek ve Win to Flash programı;
XP CD sinden, Hedef sürücü olan FLASH belleğinize bootable olarak kurulum dosyanızı kopyalanacaktır.Bu arada xp Şifresini kullanıcı adı vs ekleyip kurulum için katılımsız yapanların olduğunuda biliyorum.
SONRA
Kurulacak sistemde Flash belleği birincil olarak tanıtıp kuruluma başlayacaksınız.BAŞARILAR.

windows 7 kurulumu açısından dvd ye göre yaklaşık 10 dakika kısa sürede kurulum gerçekleşiyor. Oyüzden usbden kurulum çok kullanışlı ayrıca dvd'de çizik vb olabilirken usbde öyle bir sorun yok ;)

3 yöntemin 3 ünü de p.tesi denicem
zaten 3 tane pc var silinecek. gerçi acronisle yüklerimde . bu hafta kendimi iyi hissetmedim cd si bozuk laptop vardı . flashtan yükleyemedim çok gerekli bişey bunu iyi öğrenmek.

win to flash programıyla daha önce asus atom pc ye format atmıştım çok kolay gelmişti tavsiye ederim

albatros44' Alıntı:
@COBOL, cd den kurmaya göre daha kısa veya uzun mu sürüyor?
Arkadaşım Tabiki USB den kurulum daha kısa.5-6 dk farkediyor.Neticede ram bellek , işlemci ve anakart ta durumu değiştiriyor.

WİN 7 için win to flash programını kullanmıyorlar arkadaşlar.WİN 7 dosyalarını flash a kopyalayınca Flash bellek boot oluyor ve kurulum gerçekleşiyormuş.Forumlarda 3 yerde rastladım.Denemekten zarar gelmez.

Esas sorun XP de
XP için win to flash kullanın .Çünkü mini laptoplar genelde Atom işlemcili oluyorlar.Win 7 biraz ağır geliyor.Ben Mini laptop un hardiskindeki sistem kurtarma bölümünüde formatladım.Win7 kurulumu yüklüydü.Sistemi XP ye terfi ettirdim.daha hızlandıAçılış ve ekran 30 snde geliyor.(Samsung N150)
Sizlerede öeneririm.Korkmayın.

http://www.tnctr.com/topic/173188-iso-dosyasyndan-xp2003-kurulum-projesi/ burada yazanların aynısını yaptım. ve sonuç başarılı olarak çalıştı. mükemmel hızlı ve seri olarak yüklendi hiçbir sorun yok.
Linki aynen okuyon. Karmaşık değil gerçi ama isteyenler burada eleman saolsun videosunu da çekmiş oradan da izleyebilirsiniz
http://bluelife.zxq.net/Nt5SetupFromIso/2011_09_09_Nt5SetupFromIso.zip zip dosyasının içinde video.exe dosyasında anlatmış.
iso dosyası olarak ta http://www.tnctr.com/topic/164202-windows-xp-sp3-pro-eylul-guncel/ bunu kullandım .
kurulum 512 ram 2.2 ghz işlemciyle 20 dakikada tamamlandı. cd ye göre çok iyi ve hızlıydı. diğer yöntemleri denemedim ama ilgilenenlere çok teşekkürler. ama onları da bi denemek lazım . bu tarz bilgiler çok yararlı oluyor.

yildiray75' Alıntı:
arkadaşlar nerdeyse 1 hafta uğraştım araştırdım indirdim herşeyi yaptım beceremedim.
bana DENEMESİNİ yapmış olduğunuz kesin bir usb den xp kurma sağlam çalışan yol gösterebilirmisiniz. .varsa linkleri söyleyin indireyim.

post684692.html#p684692
bu başlıkta 3 adet program ye alıyor. içerisindeki yumi isimli programı tavsiye ederim.
programı çalıştır.
flash disk sürücüsünü seç.
flash diske yüklenecek windows, antivirüs, vb kurulum paketlerini seç
create butonuna bas bu kadar. program usb diskinide hazırlıyor, programları yüklüyor.

bilgisayarı usb den başlattığında karşına bir menü çıkıyor. bu menüden yüklediğin paketlere göre seçim yapıyorsun.

unknownrealmman' Alıntı:

diskpart
DISCPART>list disk (Sistemdeki disklerinizi gösterecek komuttur .USB diskinizin kaç numaralı disk olduğunu buradan görebilir ve alttaki select disk komutunu buna göre yazabilirsiniz.
DISCPART>select disk 1 (USB diskinizin kaç numaralı disk olduğunu yukarıda komut ile görebilirsiniz ben örnek olarak 1 yazdım)
DISCPART>clean
DISCPART>active
DISCPART>format fs=fat32
DISCPART>assign
DISCPART>exit

BIOS tan başlangıcı USB olarak seçtiğinizde USB diske kopyaladığınız işletim sisteminiz bootable olarak açılıp sistem kurulumuna geçebilirsiniz.
------------------

DISCPART>list disk
hocam bu komut çalışmıyo, daha doğrusu sadece hdd yi görüyorum bu komutla.

berkayakcay' Alıntı:
unknownrealmman' Alıntı:

diskpart
DISCPART>clean
DISCPART>active
DISCPART>format fs=fat32
DISCPART>assign
DISCPART>exit

------------------

DISCPART>list disk
hocam bu komut çalışmıyo, daha doğrusu sadece hdd yi görüyorum bu komutla.

Evet şimdi denedim ilginç ama XP de çalışmıyor, Vista ve Win7 de çalışıyor komut.

unknownrealmman' Alıntı:
Hocam kaynak iso dosyasını daemon vs ile mount ettikten veya kaynak cd yi cd-rom a taktıktan sonra flash belleği de yuvasına takıyorsunuz ve aşağıdakileri adım adım uyguluyırsunuz, herhangi bir programa ihtiyacınız yok:
------------------

diskpart
DISCPART>clean
DISCPART>active
DISCPART>format fs=fat32
DISCPART>assign
DISCPART>exit

------------------

Daha önce XP kurmuştum ama yardımcı programlar vardı. Eğer dedğiniz gibiyse her türlü windows sürümünü bu şekilde kurabiliriz öyle mi ?

Tavsiyem " YUMI " programını kullanın. Bununla karışık bir usb hazırladım...

live xp + xp sp3 + win7 + kurtarma programları (virüs tarama, hiren boot ) + ubuntu 11 + farklı bir linux versiyonu..

yukardakiler sorunsuz şekilde çalışıyor usb den..

yarın bende deneyecem 2 gb flash var lab pclere windows yükleneceki bakalım...

arkadaşlar win to flaşh programını kullanarak flaş diske win xp yükledim. Acer netbooka format atmaya çalışıyorum. fakat hata veriyor. " Kur bir cd rom sürücüsü bulamıyor diyor. cd rom sürücünüzün açık ve bilgisayara bağlanmış olmasını sağlayın. .... Kur devam edemiyor" diye hata veriyor.
ne olabilir. yardımcı olur musunuz?

ben ne yaptıysam usb den xp kuramadım bütün programları denedim bazılarında sonuna kadar geldim sonunda mavi ekran hatası verdi en son flashdiski usb cd rom a çevirdim bi kaç tane kurdum tam oh diyecektim flash disk bozuldu şimdi gene açıkta kaldım

Geri