USB bellekten BOOT lu GHOST yapalım-->>>

Kodla Büyü

sinaaat

Seçkin Üye
Seçkin Üye
optik sürücüsü olmayan veya bozuk olan bilgisayarlar için ghost veya diğer Dos programlarını çalıştırmaya yarayan bir yöntem.

1 ve 2 numaralı dosyaları indirip ayrı klasörlere çıkaralım,birazdan USB diskimiz formatlanacağı için önemli bilgilerimiz varsa alalım.dosyaları klasörlere çıkardıktan sonra 1 numaralı klasördeki usb_format dosyasını çalıştıralım,file system olarak fat32 seçip quick format ve create a DOS bootable disk seçeneklerini işaretleyelim.DOS system files için gene 1 numaralı klasörü gösterelim ve start diyelim.

İşlem bittikten sonra belleğimiz 98SE DOS tan boot olacak hale gelmiş demektir.Şimdi çalışacak dosyalarımızı içine atalım ve 2 numaralı klasördeki tüm dosyaları belleğe kopyalayalım.
Artık ghost programı otomatik çalışacak hale gelmiştir.

Bu işlemler bittikten sonra belleğimizi çıkarmadan bilgisayarımızı yeniden başlatıp BIOS a girelim ve first boot aygıtı olarak USB drive seçelim.USB bellekler bazı BIOS larda USB HDD olarak ta görünebilirler.BIOS tan boot ayarlama işlemini mutlaka, USB diski yukardaki gibi hazırladıktan sonra yapalım, çünkü diskimiz bootable değilse BIOS ta görünmeyebiliyor.

BIOS tan boot verip kaydedip çıktıktan sonra DOS başlayacak ve bir tuşa basmanızla beraber ghost çalışacaktır.

Eğer Ghost u elle çalıştırmak yada başka DOS dosyalarını da çalıştırmak isterseniz (fdisk,format..vs), bellekteki autoexec.bat dosyasını sildikten sonra , bunlarıda usb diske kopyalayıp çalıştırabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• 1.rar
    230.7 KB · Görüntüleme: 15,559
  • 2.rar
    1.8 MB · Görüntüleme: 16,161
İnternetten bir kaç farklı program ve yol denemiştim. Sonunda en doğru ve çalışan yöntemi burada buldum.
Çok faydalı bir paylaşım. Teşekkür ediyorum...

hocam bu kadar uğraşmaya gerek yok ki acronics direk bunu yapıyor. Ben okul için 3 tane flash bellek yaptım tüm kurulum ve programlar dahil bir imaj oluşturdum. 10-15 dakika içinde bilgisayarları kuruyorum çok güzel oluyor. Ayrıca acronics in universal restore seçeneği var yani farklı donanımlara açabilyyorsunuz imajları. Ama bu olayı ghostta yapamıyorsunuz

"Permission denied.
The administrator rights are required to run this tool." uyarısı veriyorsa
Programın üzerine sağ tuş yaptıktan sonra "Yönetici olarak çalıştır" diyebilirsiniz.

Teşekkürler.
Tarifinizi aynen uyguladım bir sorun yok (yaklaşık 2 ay önce).
Sayenizde netbook um için taşınabilir CD/DVD room aramama gerek kalmadı. :D :D :D

usb yi formatlamaya başlamadan önce start dediğimde bu uyarıyı veriyor. yardımcı olursanız sevinirim

Ekli dosyalar

• adsız.JPG
    adsız.JPG
    9.6 KB · Görüntüleme: 1,061
vlk4n' Alıntı:
hocam bu kadar uğraşmaya gerek yok ki acronics direk bunu yapıyor. Ben okul için 3 tane flash bellek yaptım tüm kurulum ve programlar dahil bir imaj oluşturdum. 10-15 dakika içinde bilgisayarları kuruyorum çok güzel oluyor. Ayrıca acronics in universal restore seçeneği var yani farklı donanımlara açabilyyorsunuz imajları. Ama bu olayı ghostta yapamıyorsunuz

Hocam nasıl yapıldığını burada paylaşabilir misiniz?

Altenatif olarak Hiren's de kullanılabilir. Hirens 15.1 şiddetle tavsiye ederim , ghost, win7, win xp çalıştırıp her istediğinizi yapabiliyorsunuz, hatta ağ ayarları yaparak yerel ağa ulaşabiliyorsunuz.

semantic' Alıntı:
Altenatif olarak Hiren's de kullanılabilir. Hirens 15.1 şiddetle tavsiye ederim , ghost, win7, win xp çalıştırıp her istediğinizi yapabiliyorsunuz, hatta ağ ayarları yaparak yerel ağa ulaşabiliyorsunuz.
Hirens ' ı USB'den çalıştırabiliyor muyuz? Bi ayarı var mı?

hiren li sistemi yaptım. Gayet güzel çalışıyor. Bence içinde daha fazla alternatif olduğu için hirenli boot sistem

2004'de kurulmuş ve Cd-rom gibi sürücüleri olmayan, uzun süre önce terk edilmiş, bir BT sınıfını ayağa kaldırmaya uğraşıyorum, Sinaat Hocam'ın yaptığı yöntemle(Ghost) bugün bir USB bellek oluşturdum, ama Bios'dan USB ayarlamama rağmen DOS ortamında 2Σve gibi bir yazı gelip öylece kalıyor. USB belleği ken di laptop'bımda denedim sorunsuz çalışıyor. BT sınıfındaki bilgisayarımda uygulayamamamın temel nedeni ne olabilir, yardımcı olabilecek arkadaşların fikirleri için şimdiden teşekkürler.

Sorun eski anakartlardan ,daha doğrusu anakart çipsetlerinden kaynaklanıyor.
Aşağıdaki reçeteyi kullanarak NTFS formatlı deneyin.Custom menüde Ghost ve diğer işe yarayan programlar mevcut.
Eğer buda işe yaramazsa Hirens 10.0 içindeki HBCD klasörünüde belleğe dahil edip miniXP yi çalıştırın ve oradaki Ghost32 yi kullanın.
İşe yarayacaktır.
Kolay gelsin.
her-telden-f29/usb-den-hirens-win7-ntfs-format-zahmetsiz-t101914.html

Geri