USB BELLEK'e İmage alma ve geri yükleme

Kodla Büyü

dimrak

Aktif Üye
arkadaşlar benim laboratuarın cd rom ları yok herşeyi falhs belleklere yapmaıyım format atmak da çok zor oluyor ,

bende bir birgisayarın image alıp geri yüklemek istiyorum , flahs bellekle m yapayım yoksa d' yedek alıp ordan mı yükleyeyim yardımcı olurmusunuz

cd den değilde kendi yerel diskte n yada flahs bellek tten image almayoı anlatırmısnız.

hocam ben Acronis 2011 kullanıyorum. D'ye yedek (imaj) aldım, bilgisayar çökmemişse Acronisi çalşıtırıp imajın yerini gösterirsen herhangi bir Cd'ye gerek kalmadan bilgisayır boot ediyor ve yüklüyor 5 dakikada. yok eger bilgisar çökmüş ise Acronis Cd'si ile başlatıyorsun imaj olarak da daha önceden nereye yedek (imaj) almışsan orayı gösteriyorsun. (DVD, FLASH DİSK, TAŞINIR HDD) başka hiçbir yöntemi tavsiye etmem.
ama win 7 kullanıyorsun onun zaten yedek alma programı var ve mükemmel, üstelik ağdan da yedek aldığın yeri gösterip imajı oradan yükleyebiliyorsun.

galkan' Alıntı:
win 7 de usb ye nasıl imaj alabilirim?

Denetim masasında Yedek Alma menüsü var. Orada çok kolay bir arayüz yapılmış. USB yi seçebilirsiniz. Ya da D'ye aldığınız yedeği USB'ye göndereblirsiniz.
Kolaylıklar.

Sayın hocam, 16 GB'lik bir flash bellek alın. Bunun içerisine Acronis'in yeni sürümlerinden birini Bootable olacak şekilde aktarıp, bilgisayarı flash belleğiniz ile açın. Imaj dosyasını kayıt yeri olarak flash belleği gösterin. Yani hem acronis hem de imaj dosyası aynı flash'ta olmuş olacak. Ardından bu flashı başka bir bilgisayara takıp, boot edin. Acronis içerisinde Restore diyerek, flash bellekteki imajı gösterin.
En kolay, en iyi yöntem budur.
Kendi bilgisayarlarımıza Win7 + CS5 programları + Office 2010 + gerekli diğer programları kuruyorum. Toplam 25 GB alan kapladığı görülüyor. Ancak Acronis ile imaj aldığımda (en azından 100MB'lik alan ve C) 10 GB boyutunda bir imaj dosyası oluşuyor. Siz çok fazla program kurmuyorsanız sizin imajınız daha da küçük oluşabilir, bu durumda 8 GB'lik flash disk de işinizi görebilecektir. Ben bu yöntemi kullanıyorum. Eğer imaj Flash belleğe sığmayacak kadar büyük olursa o durumda da imajı harici sabit diskime kopyalıyorum, bilgisayarı flash belleği takarak boot ediyorum, ardından sabit diskimi takıp, restore ederken imajı buradan alıyorum. Genelde 10 dakika gibi bir sürede restore işlemi gerçekleşiyor.
Ben bu yöntemi kullanıyorum.

win7 kurduğum bilgisayarlarda 100 mb lık boş bir alan oluşuyor kendiliğinden.

imaj alırken sorun yok, ama imajı geri yüklerken bilgisayar hata veriyor ve çöküyor. bu 100 mb yüzünden oluşan hatanın önüne nasıl geçerim?

yardım ederseniz sevinirim.

Re: USB BELLEK'e İmage alma ve geri yükleme

takip

"yakuphan" hocam; "16 GB'lik bir flash bellek alın. Bunun içerisine Acronis'in yeni sürümlerinden birini Bootable olacak şekilde aktarıp, bilgisayarı flash belleğiniz ile açın. Imaj dosyasını kayıt yeri olarak flash belleği gösterin. Yani hem acronis hem de imaj dosyası aynı flash'ta olmuş olacak. Ardından bu flashı başka bir bilgisayara takıp, boot edin. Acronis içerisinde Restore diyerek, flash bellekteki imajı gösterin." bu işlemin basamaklarını detaylı anlatabilir misiniz? ben flash belleği bu şekilde kullanamıyorum

plankml' Alıntı:
"yakuphan" hocam; "16 GB'lik bir flash bellek alın. Bunun içerisine Acronis'in yeni sürümlerinden birini Bootable olacak şekilde aktarıp, bilgisayarı flash belleğiniz ile açın. Imaj dosyasını kayıt yeri olarak flash belleği gösterin. Yani hem acronis hem de imaj dosyası aynı flash'ta olmuş olacak. Ardından bu flashı başka bir bilgisayara takıp, boot edin. Acronis içerisinde Restore diyerek, flash bellekteki imajı gösterin." bu işlemin basamaklarını detaylı anlatabilir misiniz? ben flash belleği bu şekilde kullanamıyorum

kullanabilirsiniz

aşağıdaki linkten ademhoca2014Lite.rar 15,3 MB dosyasını indirin. mb_usb.exe programını çalıştırarark flash belleği biçimlendirin.
ardından usb belleğinize IMAGES adlı bir klasör oluşturup acronis iso nuzun adını ACTI.ISO olarak buraya kaydedin, bukadar. menüdeki 5numaralı secenek acronis i açar.

http://yadi.sk/d/Bk-Wo2c8BgQEY

ayrıntılı bilgi için windows-isletim-sistemi-f84/usb-format-win7-8-8-1-xp-hirens-acronis-ademhoca2014-t119044.html

plankml' Alıntı:

hocam acronis 11 ile "disk and partition" seçeneği seçip burdan yedeğinizi herhangi bir yere alın. daha sonra tekrar acronis 11 den "create bootable media" seçeneğine tıklayın. size nereye boot etmek istedğinizi sorucak flashınızı seçip boot edin. aldığınız yediği d'ye yada boot ettiğiniz flasha atın. bilgisayar açılırken usb yi seçin. acronis 11 ekranı gelicek. yediğiniz nerede ise yediğinizi seçin ve imaj işlemini başlatın.

yakuphan' Alıntı:
Sayın hocam, 16 GB'lik bir flash bellek alın. Bunun içerisine Acronis'in yeni sürümlerinden birini Bootable olacak şekilde aktarıp, bilgisayarı flash belleğiniz ile açın. Imaj dosyasını kayıt yeri olarak flash belleği gösterin. Yani hem acronis hem de imaj dosyası aynı flash'ta olmuş olacak. Ardından bu flashı başka bir bilgisayara takıp, boot edin. Acronis içerisinde Restore diyerek, flash bellekteki imajı gösterin.
En kolay, en iyi yöntem budur.
Kendi bilgisayarlarımıza Win7 + CS5 programları + Office 2010 + gerekli diğer programları kuruyorum. Toplam 25 GB alan kapladığı görülüyor. Ancak Acronis ile imaj aldığımda (en azından 100MB'lik alan ve C) 10 GB boyutunda bir imaj dosyası oluşuyor. Siz çok fazla program kurmuyorsanız sizin imajınız daha da küçük oluşabilir, bu durumda 8 GB'lik flash disk de işinizi görebilecektir. Ben bu yöntemi kullanıyorum. Eğer imaj Flash belleğe sığmayacak kadar büyük olursa o durumda da imajı harici sabit diskime kopyalıyorum, bilgisayarı flash belleği takarak boot ediyorum, ardından sabit diskimi takıp, restore ederken imajı buradan alıyorum. Genelde 10 dakika gibi bir sürede restore işlemi gerçekleşiyor.
Ben bu yöntemi kullanıyorum.

onlarca tahtadan sadece 1 tanesi cinslik yapıyor okulda bir türlü hallolmadı..Hem win 7 kendi imajı ile denedim menü pasif geliyor yükleyemiyorum hemde acronis ile denedim Yükleme bitime yakın hata veriyor.. Bazı tahtalar nedense win 7 nin kendi imaj yükleme şeklini kabul etmiyor onar ma kısmında imajı gösteriyorum ileri kısmı pasif çıkıyor..

Sormak istediğim bir soru var..Win 7 64 bit olan tahtaya Win 7 32 bit kurdum..sonra başlangıç onarmadan win 7 imajını gösteriyorum kurar mı? uyumsuzluk olur mu 32 bit v.s diye?

Hiren.info'dan bootcd image 'ini indirin.
Rufus ile USB boot flasha donusturun.
Boot flash ile USB den PC yi açın. Acronis dahil bir kaç imaj programı var.
Ben aoemi ile yaptım. 25 GB partisyonu 9 GB imaj dosyasi yaptı. Bu dosyayı da aynı USB belleğe gönderdim.

Şu an bellek, içinde win8.1 64 bit imaj dosyası da bulunan boot flash hiren belleği oldu.

Bellek marka model: Toshiba 16GB

İnşallah bu bilgiler faydalı olmuştur.

Geri