Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Ulusal Zümrede Toplanıyoruz

Konu, 'BTE- Bilişim Teknolojileri Eğitimcileri Derneği' kısmında BurcuYILMAZ tarafından paylaşıldı.


 1. BurcuYILMAZ

  BurcuYILMAZ Site Gezgini

  Kayıt:
  1 Ekim 2010
  Mesajlar:
  53
  Beğeni:
  10
  http://ays.bte.org.tr/index.php?r=survey/index&sid=617631&lang=tr

  Değerli Bilişim Teknolojileri Eğitimcileri

  30-31 Ağustos tarihlerinde Kızılcahamam’da bir ilki gerçekleştireceğiz. Tamamen gönüllülük esasıyla, tatilinden zaman ayırarak, kendi masraflarını karşılayarak, alanımızla ilgili meselelerde varlık göstermemize, yol haritası çıkarmamıza, kararlar almamıza ve çalışmalar ortaya koymamıza olanak sağlayacağını umduğumuz Ulusal Zümremizi yapıyoruz.

  Zümreye katılamayan eğitimcilerimizin de fikir ve görüşlerini aktarıp zümre kararlarına destek olabilmeleri için sizlerle bir form paylaşıyoruz. Katılımcılarla birlikte oluşturulmuş taslak programdan zümre gündemine ulaşılabilir.

  Bilişim Teknolojileri Eğitimcilerine destek olan az ama öz kitleye, ürün koymaya çekinmeyen yurdun dört bir tarafından katılan eğitimcilerimize, her geçen gün sivil toplum bilinciyle bizim Derneğimiz diyerek büyüyen ekibimize, paylaştığımız form ile görüş ve fikirlerini ileterek katkıları ile etkinliğin başarısını yükseltecek olan sizlere şimdiden teşekkür ediyoruz.

  http://ays.bte.org.tr/index.php?r=survey/index&sid=617631&lang=tr
   

  Ekli Dosyalar:

  kazuo, soncizgi ve dluffy bunu beğendi.
 2. elitbote

  elitbote Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Ekim 2009
  Mesajlar:
  372
  Beğeni:
  63
  Formu doldurdum ve buradan da paylaşıyorum umarım daha çok kişi katılır ve ulusal zümre amacına ulaşır.
  Soru—1 : Türkiye'de robotik ve kodlama eğitimlerine ilişkin görüşleriniz nelerdir?  Türkiye 'de robotik kodlama eğitiminin tahminen bir 5 yıllık mazisi var. Robotik lafı işin biraz süs ve pazar tarafı .Aslında kodlama önemli , kodlama ülkemizde daha çok tanınmaya ve neredeyse her platformda dile getirilmeye başlandı. Su an ortaokul seviyesinde (5. sınıfta) Bilişim derslerinde blok tabanlı scratch ,code org tarzı programlarla kodlamaya başlanıyor . Çocuklar hem kodlama öğreniyor hem oyunlarla eğleniyor, bu da derslerimizi daha verimli hale getiriyor.

  İlgili olan çoçuklar DYK' lara sürekli devam ediyor ve haftasonu olsun ders dışı saatlerde olsun BT sınıfını aktif kullanmak istiyor. Bu tarz çocuklar temel kodlama mantığını kazanınca bunu fiziksel kodlamaya aktarmak için robotik setlere (arduino ,mblock , mbot ) yönlendirilebilir ve öğrencilerimiz programlamayı rahatlıkla geliştirebilirler ve fiziken de yaptıkları çalışmaların sonucunu görmeleri onların motivasyonunu arttıracaktır .
   
 3. elitbote

  elitbote Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Ekim 2009
  Mesajlar:
  372
  Beğeni:
  63
  Soru—2 : Türkiye'de STEM yaklaşımı ve uygulamalarına ilişkin görüşleriniz nelerdir?

  Yeni yeni ortaya çıkan ve popüler olmaya başlayan bir yaklaşım. Ülkemizdeki ders müfredatları STEM çalışmalarına çok uygun değil ama idealist ve çalışkan olan öğretmen arkadaşlarımız bu engeli aşarak STEM çalışmaları yapmaya başlamıştır .

  Bence yeni çağ ile birlikte dersleri ya alanları birbirinden ayırmak imkansız . Her ders birbirini destekler ve tamamlar nitelikte.

  Basit bir arduino devresi kurmak istediğimizde bilişim(kodlama) var fizik var matematik var toplamında mühendislik var .

  Bu anlamda bi dersi ya da müfredatı diğerinden ayırmadan matematik,fen, bilişim öğretmenlerinin bir arada çalışma yapabileceği ortamları oluşturularak öğrencilerle birlkte çalışmalar yapması modern çağın gereği olmuştur.  STEM çalışmaları bizim üreten nesiller olma yolunda en önemli adımlardan biridir.

  Haftanın belirli günlerinde STEM çalışmları için bir araya gelinip çalışmalar yapılabilir .
   
 4. elitbote

  elitbote Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Ekim 2009
  Mesajlar:
  372
  Beğeni:
  63
  Soru—3 : Mesleki eğitimde "Teknoloji Lisesi" yaklaşımına ve mesleki eğitime ortaokul kademesinden başlanmasına ilişkin görüşleriniz nelerdir?


  Teknoloji lisesi kulağa hoş geliyor , ama bu konuda ilgili ve başarılı öğrencilerin bu okullara yönlendirilmesi gerekir, Bu okullara gelen öğrenci Fen Lisesi ne gidebilecek kadar başarılı olması lazım mesela. Meslek liseleri gibi rast gele gelen öğrenciler olmamalı , yazılımla ilgili hayal gücü yüksek , sayısal becerisi olan öğrenciler Teknoloji Lisesi ne giderse ilerde kendi yazılımımızı kendimiz gerçek anlamda oluşturabiliriz.


  Şu an bilsem'de ortaokul seviyesinde ileri düzey kodlama dersi veriliyor . Bu tarz başarılı çocukları belirleyip ortaokul seviyesindeyken onlarla mesleki çalışma yaparsak çok daha verimli sonuçlar alacağımızı düşünüyorum .
   
 5. elitbote

  elitbote Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Ekim 2009
  Mesajlar:
  372
  Beğeni:
  63
  Soru—4 : Okullarda öğrencilerin cep telefonu kullanımına ilişkin görüşleriniz nelerdir?

  Öğrenciler için ve çağ gereği cep telefonu kaçınılmaz . Ama eğitim esnasında okul içinde öğrencilerin cep telefonu kullanması onları derste edinecekleri kazanımlardan uzaklaştıracağı kanaatindeyim . Okulda cep telefonlarını ders esnasında kullanmayacakları şekilde teslim edip çıkarken cep telefonunu alırlarsa daha verimli ders işleneceğini düşünüyorum.


  Ama eğer derste bazen bir android uygulama kullanmak gerekir mesela Kahoot uygulaması , öğrencilerin derste aktif olması için ya da ders içi etkileşimi artırmak için cep telefonları kullanılabilir . Amaca yönelik kullanım olması gerekir.
   
 6. elitbote

  elitbote Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Ekim 2009
  Mesajlar:
  372
  Beğeni:
  63
  Soru—5 : Bilim ve teknoloji merkezleri, çevrimiçi gruplar, bloglar, YouTube gibi öğrenmenin sınıf dışında gerçekleştiği ortamlar "Informal Öğrenme Ortamları" olarak adlandırıır. Bu tür ortamlara katılım gönüllüdür ve katılımcı içsel olarak güdülenmiştir. Informal öğrenme ortamlarına ilişkin Türkiye'deki gelişmeleri nasıl değerlendirirsiniz?

  Bazı öğrencilerim derste hiç aktif değil ama bazı bilgisayar oyunları oynayarak bunları youtube kanalında paylaşan öğrencilerim var. Oradan gelen ilgi öğrenciyi motive ediyor. Bu anlamda biz de ders içeriklerimizi bu informal öğrenme ortamları ile desteklemeliyiz. Öğrencilerimizin gönüllü yaptığı çalışmaları desteklemeliyiz, yanlış yapma ihtimalleri yüksek , onlara rehber olmalıyız , bizim yönlendirmemizle çevrim içi olurlarsa çok daha iyi olur . İnternet ortamında öğrencilerimizi yalnız bırakmamalıyız.

  Bildiğim kadarıyla youtube tarzı siteleri en çok kullanan kesim 15-25 yaş arası .. Bir şekilde bu kanalı eğitim içeriklerimize dahil etmeliyiz.
   
 7. elitbote

  elitbote Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Ekim 2009
  Mesajlar:
  372
  Beğeni:
  63
  Soru—6 : Türkiye'de güvenli internet kullanımı (ağ ve bilgisayar güvenliği, sosyal medya, siber güvenlik, gizlilik/mahremiyet vb.) konusunda atılması gereken adımlara ilişkin görüşleriniz nelerdir?


  Öncelikle velilere ,öğrencilere, idarecilere , öğretmenlere yönelik ayrı ayrı bilgilendirme toplantı yapılmalı. Fatih projesinin Bilinçli ve Güvenli İnternet kullanımı diye bi semineri ve uzaktan eğitimle bütün öğretmenlere verilebilir.
  Kamu spotları çekilerek karşılaşılabilecek tehlikeler anlatılmalı . Bu kamu spotları ara ara prime time denen vakitlerde TV ' de yayınlanmalı .
  Bilişim dersi sadece 5 ve 6 larda . Kesinlikle her kademede bilişim dersi şart ... En azından seçmeli 1 saat bile olsa her seviyede olmalı .
  İnternet sınırsız uçsuz bucaksız bir dünya rastgele kullanımdan ziyade kendimizi koruyarak bilinçli şekilde kullanmamız için her kademede bilişim dersi olmalı ...
   
 8. elitbote

  elitbote Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Ekim 2009
  Mesajlar:
  372
  Beğeni:
  63
  Soru—7 : Türkiye'de bilişim teknolojileri eğitiminde atılması gereken adımlara ilişkin görüşleriniz nelerdir?


  Prof Dr. Selçuk Şirin"her ilde bir üniversite yerine her mahallede bir anaokul ve her anaokulda da kodlama eğitim olmalı " diyerek kodlama ve bilişim dersinin önemine dikkat çekmiştir. Dünyaca ünlü bir ödüle sahip bir Profesor böyle diyorsa bizde buradan başlamalıyız.

  * İlk söyleyebileceğim her kademede bilişim dersi olmalı

  *Bilişim kodlama dersi anaokulundan başlamalı ..

  *Anaokulunda bilgisayar olmasına gerek yok , eğitici algoritmik oyunlarla sorunlara çözüm bulma eğlenceli bir şekilde anlatılabilir , kodlama sevdirilebilir .

  * İlkokul seviyesinde blok tabanlı kodlama yapılabilir . Şu an seçmeli olan bilişim dersi programı ilk okulda kesinlikle zorunlu olmalı ve Bilişim dersi öğretmenleri bu derse girmelidir.

  * Ortaokuldaki 5 ve 6 da ki bilişim dersi 7 ve 8 lerde de zorunlu olmalı. Çocuk 6. sınıftan sonra öğrendiklerini unutuyor. 7 ve 8 de de en az 2 şer saat ders olursa öğrenciler fiziksel kodlamaya geçiş yapabilirler.

  * Her öğrenciye tablet yerine klavyeli bilgisayar verilebilir.

  *Okullarımızda BT sınıfları açılmalı , var olan BT sınıfları güncellenmeli , Bazı bölgelere BT sınıfı haricinde Robotik Kodlama Atolyeleri açılmalı ve başarılı öğrenciler bir araya gelerek buralarda proje çalışmaları yapmalı, fikir alışverişi olmalı , müfredattan bağımsız esnek çalışmalar olmalı .

  * Kodlamaya dair dersler kesinlikle Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri tarafından verilmeli

  * Fatih Projesi kapsamında BT sınıfı yoksa bile o okula Bir FP BTR normu verilerek o okulda farkındalık oluşturulabilir.

  * Lise seviyesinde her kademede metin tabanlı kodlama dersi konulabilir, öğrenciler proje odaklı değerlendirilebilir . Böylece üretim artar . Bu dersler de gene alanında uzman Bilişim teknolojileri öğretmeni tarafından verilmelidir.

  * Bölgesel kodlama ve proje yarışmaları oluşturularak projeler ,grup çalışmaları teşvik edilebilir .

  *Manisa Kodluyor , Kodlama festivali tarzı çalışmalar örnek alınarak ülke geneline yayılmalıdır.

  *Unutulmamalıdır ki şu an anaokulu seviyesinde kodlama eğitimine yapılacak 1 doların ülkeye denişi en az 7 8 dolardır .

  *Sanayi 4.0 ı kaçırmak istemiyorsak kodlamayı bilişim eğitimini eğitim felsefemizin en başına koymalıyız.
   
 9. elitbote

  elitbote Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Ekim 2009
  Mesajlar:
  372
  Beğeni:
  63
  Soru—8 : Yukarıda belirtilen başlıklar dışında görüş ve düşüncelerinizi buraya ekleyebiliriz.

  Gelecek bilişimle gelecekse , her kademede Bilişim Eğitimi şart ,

  BT sınıfı her okulda olmalı , Bt sınıfları güncel teknolojiye uyumlu olmalı

  Kodlama dersi , Bilişim dersi alanında uzman Bilişim Teknolojileri öğretmenleri tarafından verilmeli

  Teknoloji Liseleri oluşturulmalı, Her okulda Bir Bilişim Öğretmeni normu olmalı .

  Anaokulundan lise son sınıfa kadar Bilişm Dersi olursa , üretim artar ve Sanayi 4.0'a kendi yazılımlarımızı üretmeye başlayabiliriz.

  Bilinçli ve güvenli internet kullanımı sadece Bilişim Dersi nin iyi anlaşılmasından geçer ..
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal