Ücretsiz izinde iken özel sektörde çalışma durumu

Kodla Büyü

m17h41r

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar, 7 yıllık bilişim teknolojileri öğretmeniyim. 6 ay ücretsiz izin alarak özel sektörde bir firmada çalışmayı düşünüyorum. Bu süre zarfında çalışmamda bir sıkıntı varmıdır? Ücretsiz izinde olduğum için sigortamı devlet ödemiyormuş. Bu durumda çalışacağım firma sigortamı yapsa nasıl olur ? Kendi okul müdürüm ücretsiz izne ayrılmamda sıkıntı olmadığını söylüyor ancak sigorta durumu ve çalışmam hakkında bir bilgisi yok.

Sanırım özel sektörde çalışamazsınız , süreli izin boyuncada ücretsiz izinde devlet memuru sayılıyorsunuz diye düşünüyorum riske girmeye değmez .

İstifa ederseniz 5 yıl içinde mesleğe istediğiniz takdirde geri dönülebileceğine dair bir şey duymuştum. Fakat bu madde ne zaman neye göre nasıl değişir bilinmez.

Yine de kesin bilen birisinin görüşü gerekli.

Memurlar.net'in 5-6 yıl önceki Aylıksız izin konulu sorularında bu süreçte çalışalamayacağı yönünde cevap verilmiş. Ancak güncel mevzuat nasıl işliyor ona bakmak, iyice araştırmak lazım. Şu ana kadar güncel ve net bir ifadeye rastlayamadım.

memuriyette 10 sene dolmadıktan sonra ücretsiz izin alamazsınız,
yeni doğan bebeğini var ise 2 seneye kadar ücretsiz izin alabilirsiniz (10 sene şartı aranmaz)
SGK sizi sigortalayamaz, dolayısıyla kaçak çalışmış olursunuz, çalıştığınız yerde başınıza birşey gelirse (Allah korusun) SGK ödeme yapmaz.

Mahir Hocam malum ben eşimden dolayı Mekkedeyim( benim ücretsiz izin eşimin görevi sebebi iledir) ve ücretsiz izindeyim. sağlık pirimim devlet tarafından şu an ödeniyor yani ücretsiz sağlık hizmetinden yararlanıyorum ve RESMi olarak bir yerde çalışmam yasak.
5 yıllık memur 1 yıllık ücretsiz izin alabilir yukarda arkadaşın yazdığı madde torba kanun adıyla çıkan değişikle değiştiç

ebfo45' Alıntı:
Mahir Hocam malum ben eşimden dolayı Mekkedeyim( benim ücretsiz izin eşimin görevi sebebi iledir) ve ücretsiz izindeyim. sağlık pirimim devlet tarafından şu an ödeniyor yani ücretsiz sağlık hizmetinden yararlanıyorum ve RESMi olarak bir yerde çalışmam yasak.
5 yıllık memur 1 yıllık ücretsiz izin alabilir yukarda arkadaşın yazdığı madde torba kanun adıyla çıkan değişikle değiştiç
Eş durumu dışında kendi isteğiyle aylıksız izne çıkanlar için sigorta durumu nasıl Cemal hocam?

aynen sağlık sigortası her halukarda ödeniyor bakmakla yükümlü oldukların dahil hani geçen sene başında bir kanun çktı ya herks pirim ödücek filan onun için izinde isek devlet sağlık pirimimimizi ödüyor.

ebfo45' Alıntı:

eşi yurtdışında görevli olanlar 4 yıla kadar izin alabiliyor.. sanırım.. 657 de okumuştum eskiden değişmediyse böyle..

ebfo45' Alıntı:

Cemal Hocam 5 yıl çalışma süresini biliyordum zaten de sağlık güvencesi konusunda net bir bilgi bulamamıştım. İzindeyken Gayri resmi olarak çalışırsam bir yerde o zaman nasıl olacak bir bilginiz var mı? Devlet sadece emeklilik pirimini mi ödemiyor ?

Bu 5 yıl şartı eş dururumu(yurtiçi) sebebiyle kullanılan ücretsiz izinlerde de aranıyor mu peki? Yani bir memur eş durumundan şu ile atanmak istiyorum dedikten sonra çalışma süresine bakılmaksızın ücretsiz izne ayrılabiliyor mu?

mnv' Alıntı:
Bu 5 yıl şartı eş dururumu(yurtiçi) sebebiyle kullanılan ücretsiz izinlerde de aranıyor mu peki? Yani bir memur eş durumundan şu ile atanmak istiyorum dedikten sonra çalışma süresine bakılmaksızın ücretsiz izne ayrılabiliyor mu?
Hayır hocam bildiğim kadarı ile dediğiniz durum için 5 yıl şartı yok...

Ücretsiz izini tam bilemiyorum ama mesela öğretmenliği bırakıp tekrardan atama isteyecekler için bundan sonra KPSS puan şartı aranacağını biliyorum...

Hocam mayıs ayı sonunda bende özel sektörde biryerle anlaşmak üzereydim.tabi aklımda ücretsiz izin alıp bir bakmak istiyordum.ama firma kabul etmedi ,ücretsiz izindeyken onlarla çalışırsam kaçak işci çalıştırma pozisyonuna düşebileceklerini söylemişlerdi.Sonra ben istifa edemedim mebden sonra tabi vedalaştık.:)

m17h41r' Alıntı:
Arkadaşlar, 7 yıllık bilişim teknolojileri öğretmeniyim. 6 ay ücretsiz izin alarak özel sektörde bir firmada çalışmayı düşünüyorum. Bu süre zarfında çalışmamda bir sıkıntı varmıdır? Ücretsiz izinde olduğum için sigortamı devlet ödemiyormuş. Bu durumda çalışacağım firma sigortamı yapsa nasıl olur ? Kendi okul müdürüm ücretsiz izne ayrılmamda sıkıntı olmadığını söylüyor ancak sigorta durumu ve çalışmam hakkında bir bilgisi yok.
hocam bimer e sor

mantıksız bence ücretsiz izin alıp başka yerde çalışmaya devletin izin verecek olması. Deneme tahtası mı bu:) Yok o işi deneyeyim sonra geleyim olmadı şu işi de bir deneyeyim gene geri geleyim:)
Şaka bir tarafa hocam 6 aylığına nasıl bir işmiş bu böyle:) Kaç lira veriyorlar:)

Mahir Hocam ücretsiz izinde iken sağlık pirimini devlet öder emekli sandığını sen istersen borçlanırsın mesela benim 5 sene eksik olacak ama borçlanmak artık eskisi gibi ekonomik değil o sebeple zaten yaşı beklicez ben borçlanmıyacağım.
Ayrıca özel sektör içi beni dışı seni yakar hesabı çok ta tavsiye etmem. Burayı ağlama duvarına çeviriyor arkadaşlar ama hepsini 3 ay özel sektörde çalıştırcan hepsi mum olur :)

wertyu6' Alıntı:
prim değilde isteyen herkes ücretsiz izin alabiliyormu öyle?
5 yılı dolduranlar alabiliyorlar hocam.

ebfo45' Alıntı:
Mahir Hocam ücretsiz izinde iken sağlık pirimini devlet öder emekli sandığını sen istersen borçlanırsın mesela benim 5 sene eksik olacak ama borçlanmak artık eskisi gibi ekonomik değil o sebeple zaten yaşı beklicez ben borçlanmıyacağım.
Ayrıca özel sektör içi beni dışı seni yakar hesabı çok ta tavsiye etmem. Burayı ağlama duvarına çeviriyor arkadaşlar ama hepsini 3 ay özel sektörde çalıştırcan hepsi mum olur :)
Cemal hocam Özel sektör işi beni de biraz korkutuyor ama çalışmayı planladığım yer sizin de bildiğiniz bir yer. :)

Aylıksız İzinler

Yakınlarının Hastalığı Nedeniyle Verilecek Aylıksız İzin

Madde 30- 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 108 inci maddesine göre, Devlet memuru refakat etmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek ana, baba, eş ve çocukları ile kardeşlerinden birinin ağır bir kaza geçirmesi veya önemli bir hastalığa tutulmuş olması ve bunun raporla belgelendirilmesi şartıyla Devlet memurlarına, istekleri üzerine en çok altı aya kadar aylıksız izin verilebilir. Aynı şartlarla bu süre bir katına kadar uzatılabilir.

Doğum Sonrası Aylıksız İzin

Madde 31- Kadın memura doğum sonrası (Değişik ibare: 21.07.2004/25529 RG) 8 haftalık izin süresinin bitiminden itibaren, isteği üzerine en çok 12 aya kadar aylıksız izin verilebilir. Bu sürenin tamamı bir defada verilebileceği gibi istek üzerine daha az sürede de verilebilir. 12 aylık aylıksız iznin başlangıç tarihi doğumun sezeryanla yapılmış olması hali dahil (Değişik ibare: 21.07.2004/25529 RG) 8 haftalık iznin bitim tarihidir. Bu tarihten sonra belirli bir süre görev yaparak aylıksız izin almak isteyenlere 12 aylık süreden görev yaptığı süreler düşülerek kalan süre kadar aylıksız izin verilir. 12 aylık sürenin bitimine 1 aydan daha az bir süre kalanlara bu izin verilmez.

Askerlik İçin Aylıksız İzin

Madde 32- Muvazzaf askerliğe ayrılacak memurlara görev yerleri saklı kalmak suretiyle askerlik süresince aylıksız izin verilir.

Yabancı Bir Memleket Veya Uluslar Arası Kuruluşta Görevlendirilen Memurlara Verilecek Aylıksız İzin

Madde 33- 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun değişik 77 nci maddesine göre kurumunun muvafakatı ve Bakanlığın önerisi üzerine Başbakan tarafından 3'er yıllık dönemler halinde memuriyet süresince toplam;

a) Yabancı memleketlerde görev alanlar için 10,

b) Uluslar arası kuruluşlarda görev alanlar için 21,

yıla kadar aylıksız izin verilebilir.

Bu izne ilişkin Bakanlık önerisi, merkez teşkilatında görevli olanlar için görevli oldukları birimin, taşra teşkilatında görevli olanlar için Valiliğin görüşü alınarak Personel Genel Müdürlüğünce hazırlanır.

Bilgilerini Artırmak Üzere Yurt Dışına Gönderilecek Memurlara Verilecek Aylıksız İzin

Madde 34- Memurlardan mesleklerine ait hizmetlerde yetiştirilmek, eğitilmek, bilgilerini artırmak veya staj yapmak üzere 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 78 ve 79 uncu maddeleri uyarınca ve 1/2/1974 gün ve 14786 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan Yetiştirilmek Amacıyla Yurt Dışına Gönderilecek Devlet Memurları Hakkında Yönetmelikte belirtilen esas ve usuller çerçevesinde yurt dışına gönderilen memurlara aylıklı/aylıksız izin verilebilir.

Uzatma süresi dahil bu izin süresi 4 yılı hiçbir şekilde geçemez.

Şahsen özel burs sağlayanlara aylıksız izin verilebilmesi için bursun miktarı, şekli, süresi ve kaynağı bakımından izin vermekle yetkili makamca uygun bulunması şarttır.

Bilgilerini Artırmak Üzere Yurt Dışına Gönderilen Memurların Eşlerine Verilecek Aylıksız İzin

Madde 35- 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 78 ve 79 uncu maddeleri uyarınca, mesleklerine ait hizmetlerde yetiştirilmek, eğitilmek, bilgilerini artırmak veya staj yapmak üzere dış memleketlere gönderilen memurların eşlerine, en çok 4 yıla kadar aylıksız izin verilebilir. Ancak bu süre bir kerede kullanılabileceği gibi bölümler halinde de kullanılabilir. Şahsen özel burs sağlayarak dış memleketlere gitmek üzere aylıksız izin verilenlerin eşlerine aylıksız izin verilmez.

Hizmet Yılına Bağlı Olarak Verilecek Aylıksız İzin

Madde 36- On hizmet yılını tamamlamış Devlet memurlarına istekleri halinde memuriyet süresi içinde ve bir defada kullanılmak üzere 6 aya kadar aylıksız izin verilebilir. Ancak, sıkıyönetim ve olağanüstü hal ilan edilen bölgelere veya kalkınmada öncelikli yörelere 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 72 nci maddesi gereğince belli bir süre görev yapmak üzere mecburi olarak sürekli görevle atananlar hakkında bu bölgelerdeki görev süreleri içinde bu izin verilmez.

Sürekli Görevle Başka Bir Yere Atanan Memurların Eşlerine Verilecek Aylıksız İzin

Madde 37- Yurt içi ve yurt dışına sürekli görevle atanan memurların eşlerine 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 108 inci maddesine göre en çok dört yıla kadar aylıksız izin verilebilir. Bu süre bir defada kullanılabileceği gibi her defasında 1 yıldan az olmamak üzere bölümler halinde de kullanılabilir.

Özüre Bağlı Atamada Verilecek İzin

Madde 38- Özürlerine bağlı yer değiştirme istekleri;

a) Hizmet puanı ve norm kadro yetersizliği sonucu yerine getirilemeyen öğretmenlere istekleri üzerine verilecek izinlerde, 3797 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilât ve Görevleri Hakkında Kanunun değişik 61 inci maddesi ve Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği,

b) Diğer hizmet sınıfına dahil kadrolarda görevli memurlardan eşlerinin bulunduğu yere ataması yapılamayanlara bu özüre bağlı olarak verilecek izinlerde 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun değişik 72 nci maddesi,

hükümleri uygulanır.

Göreve Başlama Mecburiyeti

Madde 39- Aylıksız izin veya 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 72 nci maddesi uyarınca izin alanlar, izin süresinin bitiminden önce izine konu olan özürünün ortadan kalkması halinde derhal görevine dönmek zorundadır. Özürün ortadan kalktığı veya izin süresi bittiği halde görevine dönmeyenler hakkında memuriyetten çekilmiş sayılmaya ilişkin hükümler uygulanır.

Muvazzaf askerlik için aylıksız izine ayrılanlar, terhis tarihini izleyen 1 ay içinde görevine başlamak zorundadır.

Bu izinlerini kullanmakta iken hastalık raporu verilen ve raporda belirtilen dinlenme süresinin bitimi aylıksız izin süresinin bitiminden sonraki bir tarihe rastlayan memurlar, izne çevrilmiş olmak koşuluyla bu raporda belirtilen sürenin sonunda göreve başlarlar.

Aylıksız İzin Verme Yetkisi

Madde 40- Bu Yönerge kapsamına giren memurun aylıksız izinleri;

a) 33 üncü madde kapsamına girenlere Başbakan,

b) 34 üncü madde kapsamına girenlere Bakan,

c) Diğer maddeler kapsamına girenlerden;

1) Merkez teşkilâtında, 15 inci maddenin (a) bendinde belirtilen görevlerde bulunanlar ile il milli eğitim müdürlerine aynı bentte belirtilen izin vermekle yetkili amirler, diğerlerine dairesi amirinin uygun görüşü üzerine Personel Genel Müdürü,

2) Taşra teşkilâtında görevli olanlara il millî eğitim müdürünün önerisi üzerine vali,

3) Yurt dışı teşkilatında görevli olanlardan bağlı oldukları misyon şefinin uygun görüşü üzerine eğitim müşavirlerine müsteşar, diğerlerine ilgili birim amirinin uygun görüşü üzerine Personel Genel Müdürü,

tarafından verilir.

Aylıksız izin verme yetkisi alt kademelere devredilebilir.

Sicil dosyası Bakanlıkta tutulan personelden aylıksız izin verme yetkisi valilikte bulunanların izin onaylarının bir sureti sicil dosyalarına konulmak üzere 15 gün içinde Bakanlığa (Personel Genel Müdürlüğü) gönderilir.

Son fıkra 15/10/2010 tarihi itibarıyla yürürlükten kaldırılmıştır. (15/09/2010 tarihli ve B.08.0.PGM.0.06.07.00.6-2783/57774 sayılı Makam Onayı)

m17h41r' Alıntı:
wertyu6' Alıntı:

ebfo45' Alıntı:
Cemal hocam Özel sektör işi beni de biraz korkutuyor ama çalışmayı planladığım yer sizin de bildiğiniz bir yer. :)

nerede yazıyor hocam?

wertyu hocam verdiğiniz bilgiler eski. 10 yıllık süre 5e düştü 6 ay 1 yıla çıktı. memurlara torba kanunla yeni haklar tanınmıştı hafta sonlarında il dışına çıkışta izin alma zorunluluğunu kalkması gibi bu kanunla baya bir değişiklikler oldu
illaaa balık istiyonuz :)

http://www.memurlar.net/haber/190075/

Mahir Hocam bildiğim yer ise o zaman iş değişir. :)
Ama yasal engel var ücretsiz izinde çalışamazsın. Ha çalışırsan şikayet olsa ceza alsan dava açar geri aldırırsın cezayı bunun örnekleri yaşanmış.

ebfo45' Alıntı:
wertyu hocam verdiğiniz bilgiler eski. 10 yıllık süre 5e düştü 6 ay 1 yıla çıktı. memurlara torba kanunla yeni haklar tanınmıştı hafta sonlarında il dışına çıkışta izin alma zorunluluğunu kalkması gibi bu kanunla baya bir değişiklikler oldu
illaaa balık istiyonuz :)

http://www.memurlar.net/haber/190075/
Cemal Hocam bi balık ta ben istiyorum:)
Doğum sonrası izinler 8 haftadan 6 aya çıkarılacakmış diye duyum aldım haberin var mı bilgin varsa paylaşırsan sevinirim.

m17h41r' Alıntı:
wertyu6' Alıntı:

ebfo45' Alıntı:

Mahir hocam yer belli zatende :) Güzel bir tecrübe olur, ya devam ya tamam kararınızı görerek alırsınız. Kayıtsız, sigortasız, gayrı resmi çalıştırabilecekler ise problem yok... Belli mi olur hocam beğenirsin geri de dönmezsin belki.

m17h41r' Alıntı:
mnv' Alıntı:
Hayır hocam bildiğim kadarı ile dediğiniz durum için 5 yıl şartı yok...
Emin misin Hocam? Bunun bir kaynağı var mı?

Geri