Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Ücretsiz izinde iken özel sektörde çalışma durumu

Konu, 'Mevzuat-Yönetmelik' kısmında m17h41r tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. m17h41r

m17h41r Seçkin Üye Seçkin Üye

Arkadaşlar, 7 yıllık bilişim teknolojileri öğretmeniyim. 6 ay ücretsiz izin alarak özel sektörde bir firmada çalışmayı düşünüyorum. Bu süre zarfında çalışmamda bir sıkıntı varmıdır? Ücretsiz izinde olduğum için sigortamı devlet ödemiyormuş. Bu durumda çalışacağım firma sigortamı yapsa nasıl olur ? Kendi okul müdürüm ücretsiz izne ayrılmamda sıkıntı olmadığını söylüyor ancak sigorta durumu ve çalışmam hakkında bir bilgisi yok.

2. melih444

melih444 Seçkin Üye Seçkin Üye

Sanırım özel sektörde çalışamazsınız , süreli izin boyuncada ücretsiz izinde devlet memuru sayılıyorsunuz diye düşünüyorum riske girmeye değmez .

3. eemree

eemree Süper Üye Süper Üye

hocam çok kritik birşeye benziyor
    önce kesin öğrenin bence

4. sanalomer

sanalomer Seçkin Üye Seçkin Üye

İstifa ederseniz 5 yıl içinde mesleğe istediğiniz takdirde geri dönülebileceğine dair bir şey duymuştum. Fakat bu madde ne zaman neye göre nasıl değişir bilinmez.

Yine de kesin bilen birisinin görüşü gerekli.

5. omd

omd Hiperaktif Üye Hiperaktif

Memurlar.net'in 5-6 yıl önceki Aylıksız izin konulu sorularında bu süreçte çalışalamayacağı yönünde cevap verilmiş. Ancak güncel mevzuat nasıl işliyor ona bakmak, iyice araştırmak lazım. Şu ana kadar güncel ve net bir ifadeye rastlayamadım.

6. refleks

refleks Üye

memuriyette 10 sene dolmadıktan sonra ücretsiz izin alamazsınız,
    yeni doğan bebeğini var ise 2 seneye kadar ücretsiz izin alabilirsiniz (10 sene şartı aranmaz)
    SGK sizi sigortalayamaz, dolayısıyla kaçak çalışmış olursunuz, çalıştığınız yerde başınıza birşey gelirse (Allah korusun) SGK ödeme yapmaz.

7. ebfo45

ebfo45 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

Mahir Hocam malum ben eşimden dolayı Mekkedeyim( benim ücretsiz izin eşimin görevi sebebi iledir) ve ücretsiz izindeyim. sağlık pirimim devlet tarafından şu an ödeniyor yani ücretsiz sağlık hizmetinden yararlanıyorum ve RESMi olarak bir yerde çalışmam yasak.
    5 yıllık memur 1 yıllık ücretsiz izin alabilir yukarda arkadaşın yazdığı madde torba kanun adıyla çıkan değişikle değiştiç

8. omd

omd Hiperaktif Üye Hiperaktif

Eş durumu dışında kendi isteğiyle aylıksız izne çıkanlar için sigorta durumu nasıl Cemal hocam?

9. ebfo45

aynen sağlık sigortası her halukarda ödeniyor bakmakla yükümlü oldukların dahil hani geçen sene başında bir kanun çktı ya herks pirim ödücek filan onun için izinde isek devlet sağlık pirimimimizi ödüyor.

10. tayinci42

tayinci42 Hiperaktif Üye Hiperaktif

eşi yurtdışında görevli olanlar 4 yıla kadar izin alabiliyor.. sanırım.. 657 de okumuştum eskiden değişmediyse böyle..

11. m17h41r

Cemal Hocam 5 yıl çalışma süresini biliyordum zaten de sağlık güvencesi konusunda net bir bilgi bulamamıştım. İzindeyken Gayri resmi olarak çalışırsam bir yerde o zaman nasıl olacak bir bilginiz var mı? Devlet sadece emeklilik pirimini mi ödemiyor ?

12. beyazgolge

beyazgolge Süper Üye Süper Üye

riskli iş herhalde tam bir karar verebilmek için öncelikle denemek istiyrsunuz

13. m17h41r

Hocam sonuçta memurluktan ayrılmak olduğu için, karar vermek zor malum...

14. mnv

mnv Aktif Üye

Bu 5 yıl şartı eş dururumu(yurtiçi) sebebiyle kullanılan ücretsiz izinlerde de aranıyor mu peki? Yani bir memur eş durumundan şu ile atanmak istiyorum dedikten sonra çalışma süresine bakılmaksızın ücretsiz izne ayrılabiliyor mu?

15. m17h41r

Hayır hocam bildiğim kadarı ile dediğiniz durum için 5 yıl şartı yok...

16. Bahadır1980

Bahadır1980 Seçkin Üye Seçkin Üye

Ücretsiz izini tam bilemiyorum ama mesela öğretmenliği bırakıp tekrardan atama isteyecekler için bundan sonra KPSS puan şartı aranacağını biliyorum...

17. grandmasterb

grandmasterb Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam mayıs ayı sonunda bende özel sektörde biryerle anlaşmak üzereydim.tabi aklımda ücretsiz izin alıp bir bakmak istiyordum.ama firma kabul etmedi ,ücretsiz izindeyken onlarla çalışırsam kaçak işci çalıştırma pozisyonuna düşebileceklerini söylemişlerdi.Sonra ben istifa edemedim mebden sonra tabi vedalaştık.:)

18. invem

invem Seçkin Üye Seçkin Üye

hocam bimer e sor

19. şibilim_ögretmeni

şibilim_ögretmeni Seçkin Üye Seçkin Üye

mantıksız bence ücretsiz izin alıp başka yerde çalışmaya devletin izin verecek olması. Deneme tahtası mı bu:) Yok o işi deneyeyim sonra geleyim olmadı şu işi de bir deneyeyim gene geri geleyim:)
    Şaka bir tarafa hocam 6 aylığına nasıl bir işmiş bu böyle:) Kaç lira veriyorlar:)

20. ebfo45

Mahir Hocam ücretsiz izinde iken sağlık pirimini devlet öder emekli sandığını sen istersen borçlanırsın mesela benim 5 sene eksik olacak ama borçlanmak artık eskisi gibi ekonomik değil o sebeple zaten yaşı beklicez ben borçlanmıyacağım.
    Ayrıca özel sektör içi beni dışı seni yakar hesabı çok ta tavsiye etmem. Burayı ağlama duvarına çeviriyor arkadaşlar ama hepsini 3 ay özel sektörde çalıştırcan hepsi mum olur :)

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal