(Ücretsiz) e-Kilit - Akıllı Tahta Koruma Yazılımı

Kodla Büyü
Evet ayarlarda tarayarak yaptım, elle şifre ve kod girerek de ayarladım olmadı. Ama yarın boş derslerimde tekrar deneyeceğim yeni tahta kurunca. Şimdilik flashlarla işi hallettiğimiz için mobil talep eden olmadı, ama muhtemelen benden kaynaklı bişey olabilir, yorumlarda böyle bişey yazan olmamış çünkü

Merhaba arkadaşlar,
Geçen hafta pazar ve bugün yazılımda yeni özellikler ve değişiklikler yapıldı. Kurulum dosyasını ilk mesajın ekinde bulabilirsiniz.

İlk defa kuranlar için sorun yok ama güncelleme yapıyorsanız, ana programı kurduktan sonra tahtaları güncellerken (ağ üzerinden ya da yönetici diski ile) ilk önce e-kilit'i güncelleyiniz. Ayarları, anahtar listesini, duyuruları vs. yazılım güncellemesini yaptıktan sonra güncelleyiniz.

Muhakkak unutulan, eksik ya da yanlış yazılan yerler olabilir. Karşılaştığınız sorunları bildirirseniz memnun olurum. Hatta mümkünse, hata ile ilgili bir fotoğraf paylaşırsanız daha açıklayıcı olacaktır ve daha hızlı çözüm üretilebilir.

Yapılan değişiklikler:
Ana Program: 1.27.Beta - e-Kilit: 1.28.Beta - 10.09.2019
----------------------------------------------------------
## UYARI ##
Bu sürüm için akıllı tahtalarda ilk önce e-kilit yazılımını güncelleyiniz. E-kilit’i güncelledikten sonra ayarlarınızı vs. güncelleyebilirsiniz. Aksi halde kilit ekranında sorun yaşayabilirsiniz
* Akıllı tahtalarda kilit ekranına internet tarayıcısı eklendi.
  • İnternet tarayıcısının amacı öğrencilerin e-okul, EBA vs. gibi yöneticinin belirlediği internet sitelerine girebilmelerini sağlamaktır. Varsayılan olarak EBA, e-okul, e-kurs ve ÖSYM bağlantıları mevcuttur. İstediğiniz bir bağlantıyı ekleyebilir veya çıkarabilirsiniz. (Ayarlara ilk girdiğinizde site bağlantıları görünmüyorsa ayarlar penceresindeki "varsayılan" tuşuna basınız.)
  • İnternet tarayıcısı tam anlamıyla bir gezinme deneyimi sağlamaz. Sadece yöneticinin belirlediği internet sitelerine girilebilir.(Belirlenen siteler içerisinden farklı sitelere yönlendirilmiyorsa)
  • Bir bağlantıya tıklandığında yeni sekme ya da pencere açılmaz. Bu yüzden öğrencilerin ulaşmasını istediğiniz bağlantıları tam olarak yazınız.
  • İnternet tarayıcısı İnternet Explorer motorunu kullanmaktadır. Eğer akıllı tahtada İnternet Explorer 11 den eski sürümler varsa İnternet Explorer 11 e yükseltirseniz daha hızlı ve düzgün bir görünüm elde edilebilir.
  • İnternet tarayıcısının kullanılmasını ayarlardan açıp kapatabilirsiniz.
* Bazı FAZ1 akıllı tahtalarda yaşanan dokunmatik sorunu için yeni bir seçenek eklendi. Bu seçenekler tahta ilk açıldığında uygulanır. Açıldıktan sonraki kilit açma-kilitleme işlemlerinde uygulanmaz.
  • hemen: tahta açılır açılmaz kilit ekranı devreye girmeye çalışır.
  • gecikmeli: tahta açıldıktan sonra dokunmatiğin devreye girmesi için bir süre bekler.
  • tekrar: tahta açıldığında kilit ekranı iki kez devreye girer.

Ana Program: 1.26.Beta - e-Kilit: 1.27.Beta - 01.09.2019
* Ana program ara yüzünde geliştirme yapıldı.
  • Ana programa bağlanan akıllı tahtaların ekran görüntüleri ön izleme şeklinde gösterilmektedir.(3 saniyede bir yenilenir)
* Akıllı tahtanın otomatik kapanması için yeni bir seçenek eklendi.
  • Belirlediğiniz bir saatte tahta kendiliğinden kapanır. Gün sonunda tahtaların açık unutulmaması için eklenmiştir.
* Akıllı tahta kilitlendiğinde sessize alma özelliği eklendi.
* Otomatik güncelleme yapılırken meydana gelen tarih hatası düzeltildi.

Ekli dosyalar

• ana-program.png
    ana-program.png
    23.6 KB · Görüntüleme: 134
  • internet-explorer.png
    internet-explorer.png
    841.6 KB · Görüntüleme: 118
Hocam yönetici diskiyle güncelleme yapmadan önce Ana ekrandaki yönetici diski tuşuna basarak güncel listeyi yönetici diskine aktarmalısınız
Sonra tahtaya takıp güncelleyebilirsiniz.
denedim oldu hocam . Çok Teşekkürler. Bir hafta deneyeceğim olursa diğer tahtalara da yükleyeceğim.

Hocam oluşturduğum yönetici disk tahtayı açıyor ama yönetici özellikleri çalışmıyor usb nin içinde oluşan klasör de görünmüyor (önceden görmüştüm) hata nerede olabilir

Hocam oluşturduğum yönetici disk tahtayı açıyor ama yönetici özellikleri çalışmıyor usb nin içinde oluşan klasör de görünmüyor (önceden görmüştüm) hata nerede olabilir
Hocam yönetici diskin içinde görünmüyorsa antivirüs silmiş olabilir. Programın ana ekranındaki yönetici diski tuşuna basarak diskinizi güncelleyin.

Hocam deneme amaçlı, öğretmenler odasına ana programı kurdum bir sınıfa da ekiliti kurdum, ağda görüyor ama programda görmüyor. Nedeni ne olabilir?
6G yazan kilitli tahta

Ekli dosyalar

• IMG_20190912_144012.jpg
    IMG_20190912_144012.jpg
    167 KB · Görüntüleme: 111
Hocam deneme amaçlı, öğretmenler odasına ana programı kurdum bir sınıfa da ekiliti kurdum, ağda görüyor ama programda görmüyor. Nedeni ne olabilir?
6G yazan kilitli tahta

Hocam ağ da görüyorsanız aşağıdaki durumları kontrol edin.
  • Ana programı güvenlik duvarında izin verilenler listesine eklemelisiniz.
  • Bazı durumlarda ise akıllı tahta isimlerini değiştirmek gerekebiliyor (ağda görünen isim). Tüm tahtalar aynı imaj ile kurulduysa tahta isimleri rastgele üretilmiş isimler oluyor. Bu ise çakışmaya sebep olabiliyor.
  • Son olarak akıllı tahtada kilit ekranında yazan, akıllı tahtanın bağlanmaya çalıştığı Ana bilgisayar isminin doğru olduğundan emin olunuz. Bu isim ana programın kurulduğu bilgisayarın ismi olması gerekir(ağda görünen isim). Eğer bu isim yanlış ise ana programda ayarlara girip doğru ismi yazabilirsiniz. Ayarlarda yaptığınız bu değişikliği akıllı tahtaya aktarmak için yönetici diskinizi güncelleyiniz ve akıllı tahtalara takıp açılan pencere üzerinden ayarları güncelleyiniz ve akıllı tahtayı yeniden başlatınız.

Aynı imajla kurulmuş tahtalardan ikisinin ismini de değiştirdikten , sonra kurdum,ana makineye kurulurken güvenlik duvarı soruyor zaten izin ver dedim, bir tek isim kısmı kaldı onu da yarın teyit edeyim.

Hocam IOS uygulaması ne zaman çıkar acaba, var mı bi çalışma?

Hocam whatsapp tan da söylemiştim. Sizin akıllı tahtalarınız birbirini görmüyor. aynı ağda değiller sanırım. Bu durum ekilitten kaynaklanan bir durum değil. Okul içi ağınızı kontrol etmeniz lazım.

hocam faz1 tahtaları kablolu bağlantı ile yaptım ana bilgisayar ile tahtalar birbirini görüyor. wifi aparatları yok wifi bağlantı sağlayamadığım için kablolu bağlantı yaptım.Yalnız arkadaşların telefonunda mobil uygulamayı çalıştıramadım.tahtalar kablolu bağlantıdayken mobil uygulama çalışmıyor mu? sadece flash bellek ile mi açabileceğiz?

hocam faz1 tahtaları kablolu bağlantı ile yaptım ana bilgisayar ile tahtalar birbirini görüyor. wifi aparatları yok wifi bağlantı sağlayamadığım için kablolu bağlantı yaptım.Yalnız arkadaşların telefonunda mobil uygulamayı çalıştıramadım.tahtalar kablolu bağlantıdayken mobil uygulama çalışmıyor mu? sadece flash bellek ile mi açabileceğiz?
Hocam mobil uygulamanın çalışması için bağlantı (kablolu, kablusuz veya mobil hat) zorunluluğu yoktur.
"Mobil uygulamayı çalıştıramadım" derken biraz bilgi verirseniz yardımcı olmaya çalışayım.

Hocam programınızı iki yıldır sorunsuz kullanıyorum çok teşekkürler.bütün özelliklerini aktif şekilde sorunsuz çalışıyor yeni güncellemeyide yaptım çok iyi olmuş.sizden bir ricam var
Öğrencilerin istenilen sitelere girebilmeleri için bir link eklenmişsiniz
Böyle bir linkte öğrenci yoklama için yapsanız
Ana progdan sınıfları ve öğrencileri yüklense sınıf başkanlarıda akıllı tahtadan çıkan listeden gelmeyen öğrencileri işaretlese ana proğramdanda online bağlantı oldugu için bizde bunu görsek şahane bir eklenti olmuş olur diye düşünüyorum hocam.

E kilit uygulamasında yönetici anahtarı takılınca ekran açılıyor ancak öğretmen anahtarı ekranı açmıyor ne yapabilirim

Selamun aleyküm @mehcan hocam
Öncelikle program için harcadığınız her saniye için size Allah razı olsun diyorum.
Daha önce hiç kilit sistemli akıllı tahta kurmadım. Akıllı tahtalarda da kullanmadım. Lakin bu sene göreve başladığım okulda malum kilit sistemi var. Sürekli öğretmenlerin usb belleklerine virüs bulaşıyor.
Sizin e-kilit sisteminizi görünce çok sevindim.
Şu an imaj için bir tahta kuruyorum. Programlar ve diğer ayarlamalarım tamam ama kilit sistemini henüz kurmadım.
Sistemde toolwitz time freeze ve mcafee kullanıyorum.
Toolwitz pasif. Mcafee ise pasifize edilebilir.
E kilit sisteminizi inşallah yarın kuracağım.
Yalnız ağ üzerinden tüm akıllı tahtalar birbirini görüyor mu kontrol etmedim. Akıllı tahtalar birbirlerini veya ana bilgisayar akıllı tahtaları görmese bile e-kilit sistemi çalışır mı?
Bu sorunun cevabı umarım evettir.

Selamun aleyküm @mehcan hocam
Öncelikle program için harcadığınız her saniye için size Allah razı olsun diyorum.
Daha önce hiç kilit sistemli akıllı tahta kurmadım. Akıllı tahtalarda da kullanmadım. Lakin bu sene göreve başladığım okulda malum kilit sistemi var. Sürekli öğretmenlerin usb belleklerine virüs bulaşıyor.
Sizin e-kilit sisteminizi görünce çok sevindim.
Şu an imaj için bir tahta kuruyorum. Programlar ve diğer ayarlamalarım tamam ama kilit sistemini henüz kurmadım.
Sistemde toolwitz time freeze ve mcafee kullanıyorum.
Toolwitz pasif. Mcafee ise pasifize edilebilir.
E kilit sisteminizi inşallah yarın kuracağım.
Yalnız ağ üzerinden tüm akıllı tahtalar birbirini görüyor mu kontrol etmedim. Akıllı tahtalar birbirlerini veya ana bilgisayar akıllı tahtaları görmese bile e-kilit sistemi çalışır mı?
Bu sorunun cevabı umarım evettir.
Teşekkürler hocam. Evet çalışır. İnternet bağlantısı veya ağ bağlantısı olmak zorunda değil. Mobil anahtarı da usb anahtarıda ağ olmadan kullanabilirsiniz.
USB anahtarları ana programda eklemeniz yeterli. Ancak mobil anahtarları ekledikten sonra, Anahtar listesini akıllı tahtalarda güncellemek lazım. Bunu yönetici diski ile yapabilirsiniz(ağ yoksa). Anahtar listesini akıllı tahtalarda güncellemezseniz kilit açılmayacaktır(öğretmen tanınmıyor uyarısı verir)
Ayrıca ağ iletişimi için akıllı tahtaların birbirini görmesine gerek yoktur hocam. Akıllı tahtaların ana bilgisayarı görmesi yeterli.
İndirilen kurulum dosyasının içerisinde ağ bağlantısı ile ilgili açıklamalar var. Oradaki yazılanları kontrol ederseniz ağ iletişimini sağlayabilirsiniz.

2 farklı telefonla programı kurdum denemedim. Birinde elle yönetici şifresi öğretmen adı ve ordaki kodu girip kaydettim.( Kendi telefonuma da böyle yapmıştım. Çalışıyor.)

ikincisine mobil anahtar oluştur deyip karekodu okuttum.

Kilit ekranında karekod kendi telefonumla okutunca açılıyor, diğer 2 telefonla karekodu okutunca şifre yanlış hatası veriyor.

Kendi telefonumda ve oluşturdugum diğer telefona aynı karekodu okutuyorum ama ikisinde de farklı kod veriyor.
Yeni mobil anahtar yaptıktan sonra tahtaların güncellenmesi gerekiyor.

Teşekkürler hocam. Evet çalışır. İnternet bağlantısı veya ağ bağlantısı olmak zorunda değil. Mobil anahtarı da usb anahtarıda ağ olmadan kullanabilirsiniz.
USB anahtarları ana programda eklemeniz yeterli. Ancak mobil anahtarları ekledikten sonra, Anahtar listesini akıllı tahtalarda güncellemek lazım. Bunu yönetici diski ile yapabilirsiniz(ağ yoksa). Anahtar listesini akıllı tahtalarda güncellemezseniz kilit açılmayacaktır(öğretmen tanınmıyor uyarısı verir)
Ayrıca ağ iletişimi için akıllı tahtaların birbirini görmesine gerek yoktur hocam. Akıllı tahtaların ana bilgisayarı görmesi yeterli.
İndirilen kurulum dosyasının içerisinde ağ bağlantısı ile ilgili açıklamalar var. Oradaki yazılanları kontrol ederseniz ağ iletişimini sağlayabilirsiniz.
Peki akıllı tahtalar ile ana bilgisayar arasında bağlantı yoksa usb anahtarları ana bilgisayardan oluşturmak yeterli mi? Yoksa her yeni usb anahtarı eklendikçe akıllı tahtalarda da güncelleme yapmak gerekir mi?

Peki akıllı tahtalar ile ana bilgisayar arasında bağlantı yoksa usb anahtarları ana bilgisayardan oluşturmak yeterli mi? Yoksa her yeni usb anahtarı eklendikçe akıllı tahtalarda da güncelleme yapmak gerekir mi?
USB anahtarlar için güncelleme yapmanız gerekmez hocam. Ana bilgisayarda usb anahtar oluşturmanız yeterli.

Ana Program: 1.28.Beta - e-Kilit: 1.29.Beta - 18.09.2019
  • Sınıf isimlerini ağ üzerinden değiştirebilme seçeneği eklendi.
    • Yönetici diski akıllı tahtaya takıldığında açılan pencere ile sınıf ismi değiştirilebiliyordu. Artık ana program ara yüzünde sınıf isimlerini değiştirebilirsiniz. Listeden ilgili sınıfa sağ tıklayarak isim değişikliği yapılabilir.
  • Ana programda akıllı tahta önizlemeleri listelenmesi ile ilgili sorun düzeltildi.(Kasma sorunu)
  • Kilit ekranında, internet tarayıcısında herhangi bir HTTP hatası oluştuğunda ana sayfaya dönecek şekilde düzenlendi.

@mehcan hocam eline sağlık, çok iyi ve stabil bir program. beni bir çok dertten kurtardı. birde iphone telefonlar için mobil uygulamasını çıkarsan, inanılmaz iyi olacak. tahtaların usb girişlerini tamamen kapatacağım, (bozulmaya başladı) öğretmenlerim sadece telefonla açabilecek.
ben daha öncede sana bunu söylemiştim. çeşitli maddi nedenlerdendi sanırım.
inan bunun çözülmesi içinde elimden geldiğince maddi manevi desteğe hazırım.
zira hayat kurtaran bir yazılım bence..

Öncelikle elinize sağlık faz2 tahtalarda hiç sorun olmadan kullanıyoruz faz1 tahtalarda ise mobilden girmek istedigimde tahtanın dokunmadigi çalışmayın şifreyi giremiyorum USB den açtıktan sonra ise flash çıkarıp denediğimde dokunmatik çalışıyor Siirt men in imajını kullanıyorum sorunu nasıl giderebilirim

Öncelikle elinize sağlık faz2 tahtalarda hiç sorun olmadan kullanıyoruz faz1 tahtalarda ise mobilden girmek istedigimde tahtanın dokunmadigi çalışmayın şifreyi giremiyorum USB den açtıktan sonra ise flash çıkarıp denediğimde dokunmatik çalışıyor Siirt men in imajını kullanıyorum sorunu nasıl giderebilirim
Teşekkürler hocam, ayarlarda bu durum için iki farklı seçenek var. Gecikmeli ve tekrar şeklinde. Bu seçenekleri denediniz mi?

@mehcan hocam eline sağlık, çok iyi ve stabil bir program. beni bir çok dertten kurtardı. birde iphone telefonlar için mobil uygulamasını çıkarsan, inanılmaz iyi olacak. tahtaların usb girişlerini tamamen kapatacağım, (bozulmaya başladı) öğretmenlerim sadece telefonla açabilecek.

Teşekkürler hocam, farklı yöntemlerle ios için bir çözüm üretmeye çalışacağım hocam.

Geri