Ders Dağıtım Programı DAĞITMATİK 2.0

Kodla Büyü

MuratAKAR

Aktif Üye
Dağıtmatik.png
Dağıtmatik ders dağıtım programının 2.0 versiyonu yayınlandı. Bu versiyon ile birlikte:
  • * Elle yer değiştirme, sabitleme özellikleri eklendi.
  • Raporlar kişiselleştirilebilir hale getirildi. Renkli ders programı tabloları oluşturma, çarşaf listeleri sayfalara bölme, istenen kağıt boyutunu seçme gibi kullanışlı özellikler eklendi.
  • Derslik dağıtımları farklı problemlerin çözümünü yapabilir hale getirildi.
  • C++ programlama dilinin getirdiği hız ve yeni problem çözme algoritması sayesinde dağıtımlar çok daha hızlı tamamlanabiliyor.
  • * Dağıtım işlemcinin çekirdek sayısı kadar çoğaltılarak zor problemler hızlı bir şekilde çözülebilir yapıldı.
  • Sınıflara öğrenci ekleme özelliği sayesinde öğrencilerin değiştiği sınıflar için dağıtım yapabilme özelliği eklendi.
  • Ek bilgiler sayesinde nöbet yeri, nöbet günü, sınıf rehberliği vb. bilgiler raporlarda yazılabilir hale geldi.
  • * Raporlar pdf, png olarak kaydedilebilir yapıldı.
  • Ders programı tablosu renkli bir şekilde gösterilerek program üzerinde incelemeler çok daha kolay yapıldı.
  • Tanımlı dersler kopyala ve değiştir komutlarıyla çok hızlı bir şekilde sınıflar veya öğretmenler arasında çoğaltılabilir yapıldı.
  • Koşullar penceresi tümünü kapama-açma komutuyla birlikte bir koşulu birden fazla bileşene uygulama seçenekleri eklendi.
  • * Tanımlı derslerin kartlarına ayrı koşullar tanımlama özelliği getirildi.
  • * Öğretmen ve sınıflara pencere sayısı(haftalık ve günlük), günlük ders sayısı, toplam gün sayısı kısıtlamaları minimum ve maksimum olarak eklenerek koşul kapamadan birçok problemin çözülebilmesi sağlandı.
  • Ders programı dosyalarına çift tıklanarak açılabilir yapıldı.
  • Zaman tablosu istenen sayıda gün ve her gün için istenen sayıda ders eklenebilir yapıldı. Raporlarda tüm bunların düzgün bir şekilde gösterilmesi sağlandı.
  • Ders, öğretmen, sınıf, derslik gibi bileşen listelerinin Excel, Word gibi ortamlardan alınabilmesi sağlandı.
  • Hızlı bir şekilde birden fazla ders, derslik, öğretmen, sınıf, tanımlı ders seçilerek silinebilmesi sağlandı.
  • Tüm bu işlemlerin nasıl yapılacağını anlatan video dersler hazırlandı, ana ekranda Yardım menüsü altına ve ilgili pencerelerin Yardım butonlarına liste olarak yerleştirildi.
* Bu özellikler kullanıcı girişi gerektirir.

Youtube Ders Videoları

İNDİR

Son düzenleme:
Deneyelim hocam... Üniversitede asp olarak yapmıştık basit bişey algoritma kısmında illallah etmiştik...Teşekkürler...

hocam eline sağlık. Peki sınıf birleştirme varmıdır? sınıf sayısı az olan sınıfların ikisini sadece kültür derslerinde birleştirebilirmiyiz? 2 sınıfı tek sınıf yapacağız...

tea_comp' Alıntı:
hocam eline sağlık. Peki sınıf birleştirme varmıdır? sınıf sayısı az olan sınıfların ikisini sadece kültür derslerinde birleştirebilirmiyiz? 2 sınıfı tek sınıf yapacağız...
Teşekkürler hocam. Ders tanımlama ekranında ders için birden fazla sınıfı seçebiliriz. Aşağıdaki örnekte matematik dersine ahmet isminde öğretmen sınıf1 dersliğinde 1.sınıf ve 2. sınıf için ortak ders verecektir.

Ekli dosyalar

• tekDersteİkiSınıf.png
    tekDersteİkiSınıf.png
    28 KB · Görüntüleme: 63,733
mümkünse aynı asc time tables gibi mevcut program kullanıcı arayüzünde görülebilir mi acaba?

isikayhan' Alıntı:
mümkünse aynı asc time tables gibi mevcut program kullanıcı arayüzünde görülebilir mi acaba?
Hocam inşallah vakit buldukça geliştireceğim. Daha tarama algoritması tam anlamıyla performanslı değil (Aptal, Normal, Zeki diye sınıflandırsak şu ankini normal diyebiliriz). Grafiksel arabirim oluşturup asc deki gibi elle derslerin yerleştirilmesi ve kilitlenmesini yapmayı düşünüyorum. En çok kullanılan kısıtlamaları ve belki ilerde ilköğretimdeki seçmeli derslerin de dağıtımını eklemeyi düşünüyorum. Sizlerinde katkılarını bekliyorum. Kaynak kodlarını da yayınladım. İsteyen arkadaşlar indirip inceleyebilir. Program VisualStudio 2012 ile oluşturup derlendi. .Net framework 3.5 kullanmaktadır.
http://dagitmatik.blogspot.com

fatih22222' Alıntı:
hocam son durum nedir bu programda son haliyle alabilir miyim.

Hocam en son çarşaf liste çıkarmayı ekledim. Listede eleman sıralarını değiştirme falan eklendi. Zaten programı çalıştırınca eğer yeni versiyon varsa menüde görüp indirebilirsiniz. Şu sıra program baya kullanılıyor. Günlük 150 ye yakın farklı kişi programı kullanıp 500 e yakın ders dağıtımı yapılıyor. Şubat 2014 ten bu yana program 5969 tane ders dağıtımı yapmış bunun için 100.333.284 (çevirim) defa ders yerleştirmesi denemiştir. Program tüm bu işleri yapmak için 47 saat 56 dakika uğraşmıştır.

.Net üzerinde programı daha fazla geliştirmek istemiyorum. Amacım C++ (Qt Framework) ile, c++11 standartlarını kullanarak, seçmeli derslerden kısıtlamalara, elle yerleştirmeden kişiselleştirilmiş raporlamaya kadar ders dağıtım işlerini yapabilecek program yazmak. Şu sıra eksikliklerimi tamamlamaya çalışıyorum.

Son durum bu hocam :)

çok teşekkürler.
öğretmenler için kapalılık işlemini yapmama rağmen programa diş geçiremedim. :) kontrolsüz güç güç değildir gibi. acaba ben bir yerde yanlış bir işlemmi yapıyorum?

HOCAM BEN DENEDİM FAKAT BİR TÜRLÜ DERS DAĞITIMINI YAPAMADIM. SINIF SECİYORSUN DERS SEÇİYORSUN KAFAM KARIŞTI BİRAZ. MESELA TARİH DERSİ 9-A VE 9-B YE AYNI HOCA SEÇECEĞİM ONU BİLE YAPAMADIM. AÇIKLAMALAR KISMINDA DA YAZMIYOR SANIIRM

delikatliyam' Alıntı:
HOCAM BEN DENEDİM FAKAT BİR TÜRLÜ DERS DAĞITIMINI YAPAMADIM. SINIF SECİYORSUN DERS SEÇİYORSUN KAFAM KARIŞTI BİRAZ. MESELA TARİH DERSİ 9-A VE 9-B YE AYNI HOCA SEÇECEĞİM ONU BİLE YAPAMADIM. AÇIKLAMALAR KISMINDA DA YAZMIYOR SANIIRM
kaç şube var ise o kadar tarih dersi tanımla...sonra hocayı ata

tarih 1-2 yazmanıza gerek yok,,hepsine tarih yazın....ama her şubeye farklı farklı tarihleri seçinn..
örn: 3 şube olsun 9a-9b-9c
üç ders tanımlanır: tarih-tarih-tarih
sonra eşleştirilir sıraya göre...

Ders programını yapamayanlar ekteki örneği inceleyebilir. Meslek lisesi için grup oluşturma da var kültür derslerinin nasıl tanımlanabileceği de öğretmenlerin günlerinin kapanması da mevcut örnekte.

Programın yapamadıkları:
Seçmeli ders dağıtımı
Elle yerleştirme

Ekli dosyalar

• Meryem Albayrak TML Dersliksiz Kolay.rar
    7.6 KB · Görüntüleme: 452
hocam program güzel elinize sağlık ..
Elle yerleştirme için bir önerim olacaktı. Ders saatlerini herhangi bir obje gibi tanıtıp (mesela buton) sürekle bırak tekniği kullanılabilir.
Raporlama gibi düşünün bilmem açıklayıcı oldu mu?

Programı inceledim. Ancak Aynı öğretmene aynı dersi defalarca verebiliyorsun. Aynı şekilde aynı adla tekrar tekrar açabiliyorsun. Bunların olmaması gerekir.

gelecektr' Alıntı:
Programı inceledim. Ancak Aynı öğretmene aynı dersi defalarca verebiliyorsun. Aynı şekilde aynı adla tekrar tekrar açabiliyorsun. Bunların olmaması gerekir.

Hocam benim şu ana kadarki gördüğüm en iyi ders dağıtım programı ASC TimeTables. O programda da aynı dersi öğretmene defalarca verebiliyorsun. Bir dersi aynı isimde istediğin kadar oluşturabiliyorsun. Bu bir hata olmasa gerek. Aynı isimde oluşturduğun iki dersin haftaya yerleşme yerlerini farklı tutabilirsin. Program oluşturmada farklı yöntemler elde edebilirsin bu şekilde. Zaten ben kimsenin ihtiyacı olmadıkça aynı isimde ders oluşturma veya bir öğretmene aynı dersi tekrar tekrar atama gibi bir şeyi yapacağını düşünmüyorum. Şu an itibariyle 17766 tane ders dağıtımı gerçekleştirilmiş. Onlarca mail aldım gerçekten programda hataları tespit edip düzeltilmesini isteyen mailler bunlar. Ama kimse biz aynı dersi öğretmene iki kere vermişiz diye dönüş yapmadı.
Kolay gelsin.

Hocam eline sağlık yerleştirmeyi yaparken kullandığın algoritmayi cok merak ediyorum doğrusu zamanında cok ugrasmistim yerleştirme yapmak için
Sonralari matematiksel bir formül bulmuştum ama koda uygulayamamistim

volkankey' Alıntı:
Hocam eline sağlık yerleştirmeyi yaparken kullandığın algoritmayi cok merak ediyorum doğrusu zamanında cok ugrasmistim yerleştirme yapmak için
Sonralari matematiksel bir formül bulmuştum ama koda uygulayamamistim
Hocam Haziran 2013 gibi başladım projeye, üç farklı algoritma geliştirdim. Ağustos sonu gibi hiç öğretmenlerin günlerini falan kapatmazsan 10 dakikada falan program bir sonuca ulaşabilir hale geldi. O algoritmayı daha da geliştirdim farklı kontroller ekledim şu anda tatmin edici bir seviyede diyebilirim.
17789 (Artmış sayı bu arada) tane ders programında ortalama 30225 çevirim uğraşmış yani normal hızda bir bilgisayarın 20 saniyede dağıtabileceği bir çevirim sayısı bu. Dağıttığı tüm ders programlarını ortalama 20 saniye gibi bir sürede dağıtmış.

Mantık olarak dersleri kendisine komşu olan (öğretmenin sınıfın dersliğin diğer dersleri) derslerin yerleşimlerini en az seviyede engelleyecek şekilde yerleştiriyor. Yerleşmeyen dersler olduğunde komşu derslerden kolay dersleri kaldırıyor. Birlikte yerleştirmeye çalışıyor. Zorlandığı dersleri kaldırmamaya çalışıyor. Program dağıtım esnasında dersleri zorluk seviyelerine göre yerleştirip kaldırıyor.

Programın kaynak kodlarını blog sitesine koydum (Biraz eski versiyon) isterseniz aşağıdaki adresten de indirebilirsiniz.

http://yadi.sk/d/19oNVTGiC5UP7

Geri