ÜCRETLİ ÖĞRETMEN EBA SORUMLUSU YAPILABİLİR Mİ?

Kodla Büyü

manisa.45

Üye
Hocalarım mrb. Sizlere danışmak istediğim bir konu var. Yardımcı olursanız sevinirim.

*Sosyal Bilimler Lisesi hazırlık sınıfları bilişim dersine giriyorum. Ücretliyim. 20 saat dersim var. Dersleri uzaktan mı yüz yüze mi vereceğim daha belli değil. Üstelik EBA destek noktasında sorumlu yaptılar.

- Ücretli Öğretmene Eba Destek Noktasında sorumluluk verilebilir mi?
-Eba noktasında sorumlu olursam hem ders hem eba ikisi bir arada olması mümkün değil. Sürekli eba destek noktasında durmam gerekiyor.
-Üstelik idare evrak işlerinde yardımcı olmamı da istiyor.

Bunların hepsi mümkün mü?

Mevzuat gereği ücretli öğretmenin tek görevi derslerine girip, çıkmaktır. Onun dışında ücretli öğretmene herhangi bir görev, nöbet, kulüp vb. verilemez. Normali budur.
Anormal bir idaresi olan sizinki gibi bir okulda okul idaresi her öğretmeni sonuna kadar sömürmek ister. Buna izin verirseniz devamı gelir.
Siz okul idaresine eba destek noktası sorumluluğu için ücret ödenecek mi diye önce sözle bir sorun bakalım, ne diyecek.
20 saat ders için de ücretli öğretmenlik çok da bir gelir sağlamayacak, üstelik zamanınızı, emeğinizi sömürmelerine izin vermeyin.

yakuphan hocam ilçe milli eğitimden red yeme ihtimali var mı?
EBA noktası sorumlusu için muhtemelen resmi bir görevlendirme yapılmayacaktır. Şifahen yani sözle sen sorumlusun, burada takıl diyeceklerdir. O yüzden ilçe MEM'in ruhu bile duymaz.
Yapacağınız iş belli, ben ücretli öğretmenim, sadece derslerimi vermek istiyorum. KPSS'ye hazırlanıyorum, EBA destek noktasında beklemem mümkün değil, diyeceksiniz. Onlar da kem küm edecekler.
EBA destek noktası sorumluluğu için resmi bir görevlendirme şu an yapılmıyor. Yapılan iş idarenin sözünü geçirebildiği öğretmenleri "sen buradan sorumlusun, öğrencilerin başını bekle" demekten ibaret. Ücretsiz bir şekilde bir öğretmeni haftanın 5-6 günü böyle bir görevle görevlendiremezler.
Bana da eba destek noktası sorumlusu olarak yazıyorum dediler, ben yazın ama durmam dedim. Bunun üzerine birkaç arkadaşı da yazalım bari dediler. Ama hiçbirimiz durmuyoruz. Anlayacağınız bu iş kim kime dişini geçirebilirse şeklinde yürüyor.

Hocam resmi yazı ilçe mebe göndermişler ve bana da mail attılar. Görünce şok oldum. Öğretmenlik tecrübem pek yok. O yüzden kafamda soru işaretleri var.

Yakup hocam yazmış, tekrara düşeceğiz ama ücretli öğretmene nöbet görevi verilemez. EDN için bir öğretmen görevlendirmenin anlamı yok, nöbet çizelgesi oluşturup günlük iki öğretmen görevlendirip, onlara da nöbet ücreti yazmaları gerekir.
Madem ilçeye falan yazdılar, nihayetinde size tebliğ edilecek, zıtlaşmak istiyorsanız mevzuata aykırı diyerek kabul etmeyin. Diğer işlere yardım vs işleri zaten gönüllülük ve ikili ilişkilerle olacak şeyler.
Ha diğer taraftan ücretli öğretmenlik gibi bir ayıbı sonuna kadar sömürmek için ücret ödemeden nöbet tutturan, sınıf rehberliği yaptıran okullar bile var.
Tecrübe kabul edip yapana eyvallah ama insanları zorlamak, mobbing uygulamak, en basiti AYIP. Umutsuzum ama Meb in ücretli öğretmenlik ayıbından bir an evvel dönmesi gerekiyor.

Teşekkürler. Haklarımı ve sorumluluklarımı bilmek önemli benim için. İkili ilişkilerim iyidir her zaman. Yumuşak güç kullanmayı tercih ederim. Ücretli öğretmenlik ülkemizin büyük bir ayıbı. Maalesef hayat şartları bizi mecbur bırakıyor bazen istemesekte. Tez zamanda kaldırılması dileğiyle.

Böyle şeyler okuyunca durduğum yerde sinirleniyorum. Net bir şekilde sömürüdür bu.

Bunu sizden isteyen idarenin vicdani ve insani sorunları vardır demektir. Maddi olarak çok ama çok düşük ücret olan bir öğretmeni sömürme eğiliminde olan birinin hiç mi çoluk çocuğu yok. Gerçekten de insafsızlık artık.

Hocalarım mrb. Sizlere danışmak istediğim bir konu var. Yardımcı olursanız sevinirim.

*Sosyal Bilimler Lisesi hazırlık sınıfları bilişim dersine giriyorum. Ücretliyim. 20 saat dersim var. Dersleri uzaktan mı yüz yüze mi vereceğim daha belli değil. Üstelik EBA destek noktasında sorumlu yaptılar.

- Ücretli Öğretmene Eba Destek Noktasında sorumluluk verilebilir mi?
-Eba noktasında sorumlu olursam hem ders hem eba ikisi bir arada olması mümkün değil. Sürekli eba destek noktasında durmam gerekiyor.
-Üstelik idare evrak işlerinde yardımcı olmamı da istiyor.

Bunların hepsi mümkün mü?

Sizden önceki "bilgisayarcı" okulu iyi alıştırmış, benim merak ettiğim size eba destek noktası için kaç saat ücret verecekler, İdare evrak işlerinde yardımcı olmak zorunda değil, bir zahmet iş yapabilen bilgisayar bilen idareci görevlendirsinler.

Eba destek noktası ile ilgili resmi yazı yok, yönetmelik yok, mevzatı yok. Sadece ortada dolaşan pdf dosyası var. Resmi yazı göstersinler, ücretini verirseniz dururum diye söyleyin bakalım ne yapacaklar.

Geri