UBUNTUYU WİNDOWS’A ÇEVİRME

Kodla Büyü

seloman54

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar okulumuza gönderilen dell marka masaüstü pc lerde ubuntu işletim sistemi kurulu. Ancak ben windowsa döndürmek istiyorum ancak biostan gerekli ayarları yapamadım( cd önyükleme seçimi vs). Ubuntudan windowsa dönmek için ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz?

Hiren's BootCD denedinizmi hocam oradan partitionları değiştirip format atabilirsiniz yada dosya fortmatlarına müdahele edebilirsiniz ext2 den fat 32 ye

Normal format atacaksınız. Windows medyanız takılı iken ( flash, dvd ) açılışta f12 ye basarsanız büyük ihtimalle boot seçim menüsüne girecektir. Olmaz ise diğer F tuşlarını deneyin.

Bilgisayar uefi bootu destekliyor ve 64 ise 32 bit windowsları kurmuyor. 64 bit eufi modunda bir windows sıkıntısız kuruluyor.

Normal format atacaksınız. Windows medyanız takılı iken ( flash, dvd ) açılışta f12 ye basarsanız büyük ihtimalle boot seçim menüsüne girecektir. Olmaz ise diğer F tuşlarını deneyin.
Hocam o şekil yapacam zaten ama dell’in bios seçeneklerinden dvd yi önyükleme için seçme seçeneğini bulamadım

Hocam o şekil yapacam zaten ama dell’in bios seçeneklerinden dvd yi önyükleme için seçme seçeneğini bulamadım

<Ctrl><Alt><F8> veya F12 diyor hocam nette. bide kasa içine bakın bi hocam, koruma kartı gibi bir şey takılı mı diye? bazen o tür kartlar takılı ise de açtırmıyor bios filan...

<Ctrl><Alt><F8> veya F12 diyor hocam nette. bide kasa içine bakın bi hocam, koruma kartı gibi bir şey takılı mı diye? bazen o tür kartlar takılı ise de açtırmıyor bios filan...
Anladım hocam. Peki ubuntuyu kaldırmadan yanına win7 kurma imkanımız var mı? Kurulursa eğer driverleri tekrar yüklemeye gerek olur mu?

Anladım hocam. Peki ubuntuyu kaldırmadan yanına win7 kurma imkanımız var mı? Kurulursa eğer driverleri tekrar yüklemeye gerek olur mu?

UEFI (eski adıyla EFI), özellikle 2010 yılı sonrasında üretilmiş olan bilgisayarlarda bulunan bir aygıt yazılımı arayüzüdür. Daha eski bilgisayarlarda yaygın olarak kullanılmakta olan BIOS aygıt yazılımı arayüzünün yerini alması niyetiyle oluşturulmuştur.

ben öğrenci bilgisayarlarında ubuntu kullanıyorum (16.04 LTS) ve açıkcası bunu tavsiye ederim ama spesifik bir program kuracağım ya da ben windows a alışkınım diyorsanız:

-malesef bu şekilde çalışmayacaktır. linux açılış yöneticisi (yanlış bilmiyorsam GRUB) windows u açmayı destekler ama windows (sağolsun..) linux açmayı desteklemez. bunun için önce windows sonra linux kurmanız gerekir.
-ya da GRUB u onarmanız ki bu biraz zor olabilir..
-driverlari formattan sonra (windows kurduktan sonra) tanınmadıysa her türlü kurmanız gerekir.

bilgisayar masaüsyütse hocamın dediği gibi koruma kartı olabilir ama uefi mod formatı birazda engellemek için var yani ;
-bilgisayari kapat - aç değil yeniden başlatarak açtığımızdan emin olun
-klavye usb degil imkan varsa (donanımı tam bilmiyorum ama eski olma ihtimaline karşı) PS2 deneyebilirsiniz-klavye desteklenmiyor/çalışmıyor olabilir.
-ubuntu uefi modda hiç kurmadım ama bununla ilgili ayar illaki vardır (windows 10 da olduğu gibi)
-format için hazırladığınız flash bellek ya da dvd (windows dvd si) UEFI destekli hazırlanmalıdır.

Geri