Ubuntu açılışına Uefi GPT Windows 10'u Ekleme

Kodla Büyü

hyrgul

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar bilgisayarımızda uefi olarak gpt disk bölümlendirmesine sahip Windows 10 kurulu. Yanına Ubuntu 16.04 LTS kurduğunuzda Ubuntu nun açılış yöneticisine yani grub'a Windows 10 seçeneği eklenmiyor. Birçok deneme yaptık ama bir türlü başaramadık. Bilen arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

Ubuntuyu hem uefi hem mbr kurduk olmadı.
Ubuntuyu windowsun yanına kur dedik olmadı.
Ubuntuyu kendi ayırdığımız bölüme manuel kurduk olmadı.
Secure boot kapalı.

EasyBCD'yi biliyorum. Windows tarafında çalışıyor.
Ben ise açılış yöneticisi ubuntu'da kalsın, windows'u listeye eklesin istiyorum. Ama bir türlü olmuyor.

Grub-update komutunu kullanin. işinizi görür hocam.

Lenovo A7020a48 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Belirtilen video ve çok daha fazlasını izledim. Onlarca kez deneme de yaptım. Ama windowsu gruba eklemiyor.
Videolarda, dökümanlarda yapılanların aynısını yapıyorum olmuyor.

Bios'da Secure Boot ve Fast Boot kapalı.
UEFI olarak USB'yi hazırlıyorum. (rufus, yumi, unetbootin denenmiştir. Ekseriyetle ubuntu mint pardus manjaro, solusos denenmiştir.)

Aşağıdaki gibi olan diskimizin D: bölümünde 30GB kadar ayrılmamış alan oluşturup kuruluma UEFI olarak başlıyorum.
- Önce swap oluşturuyorum
- Sonra / dizinini geriye kalan alana bağlıyorum.
- En son Grub'u da windows boot manager yazan yere kuruyorum

Sonuç olarak olmuyor. Açılışa windows girdisini eklemiyor. update grub işe yaramıyor.

Not: Çok farklı disk bölümlendirmeleri de denedim. efi oluşturmak, bios için ayrılmış disk bölümü oluşturmak, grubu diskin ve daha farklı muhtelif bölümlerin başına kurmak gibi.
Olmuyor olmuyor.

Acaba uefi windows 10 kurulu bir sistemin yanına linux kurup grub menüsüne windowsu eklemeyi başaran var mıdır?
Yardımlarınızı bekliyorum.
Bu neymiş ya.

Ekli dosyalar

• disk.png
    disk.png
    21 KB · Görüntüleme: 502
hyrgul' Alıntı:
Belirtilen video ve çok daha fazlasını izledim. Onlarca kez deneme de yaptım. Ama windowsu gruba eklemiyor.
Videolarda, dökümanlarda yapılanların aynısını yapıyorum olmuyor.

Bios'da Secure Boot ve Fast Boot kapalı.
UEFI olarak USB'yi hazırlıyorum. (rufus, yumi, unetbootin denenmiştir. Ekseriyetle ubuntu mint pardus manjaro, solusos denenmiştir.)

Aşağıdaki gibi olan diskimizin D: bölümünde 30GB kadar ayrılmamış alan oluşturup kuruluma UEFI olarak başlıyorum.
- Önce swap oluşturuyorum
- Sonra / dizinini geriye kalan alana bağlıyorum.
- En son Grub'u da windows boot manager yazan yere kuruyorum

Sonuç olarak olmuyor. Açılışa windows girdisini eklemiyor. update grub işe yaramıyor.

Not: Çok farklı disk bölümlendirmeleri de denedim. efi oluşturmak, bios için ayrılmış disk bölümü oluşturmak, grubu diskin ve daha farklı muhtelif bölümlerin başına kurmak gibi.
Olmuyor olmuyor.

Acaba uefi windows 10 kurulu bir sistemin yanına linux kurup grub menüsüne windowsu eklemeyi başaran var mıdır?
Yardımlarınızı bekliyorum.
Bu neymiş ya.
Ben bu şekilde kullanıyorum. Linux Mate kurdum. Hocam şunu farkettim. Sizde sadece ntfs dosya sistemi var. Windows linuxın dosya sistemini görmediği için boş olması lazım. Ayrılmamış alan ayarlayın. Ext4 bağlayın daha sonra da grub update kullanın. Şu haliyle kuramazsınız dosya sistemi ntfs olarak gözüküyor. En azından birini biçimlendirip ayrılmamış alan haline getirin.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    4.1 KB · Görüntüleme: 485
Onu dediğiniz gibi yaptım zaten. Bu resim bölmeden önceki halini temsil ediyor.

Hocam yukarıda yazmamışsın denemişsindir belki de ben yine söyleyeyim grubcustomizer gibi bir programla ekleyebilirsin belki ben w8 i bi kere bu programla ubuntu gruba ekleyip ilk sıraya almıştım

dndd' Alıntı:
Hocam yukarıda yazmamışsın denemişsindir belki de ben yine söyleyeyim grubcustomizer gibi bir programla ekleyebilirsin belki ben w8 i bi kere bu programla ubuntu gruba ekleyip ilk sıraya almıştım

Aynen hocamın dediği gibi Grub Customizer ile bende bu değişiklikleri yapmıştım.

64Bit kurdum. Grub Customizer işe yaramıyor. Boot repair açılışa windows'u ekledi.
İzlediğim kurulum videolarında adamlar hiçbir şey yapmadan uefi olarak ubuntuyu kurup windows'u açılışa ekliyor. Biz neden yapamıyoruz?

Anladığım kadarıyla linux için bir tane efi bölümü lazım. Bu bölüme /boot/efi dizinini bağlamak gerekiyor.
Uefi Windows kurulu bir diskte zaten bir tane efi bölümü (100MB) olduğu için linux için yeni bir efi bölümü oluşturmak gerekmiyor. Sadece /boot/efi dizinini hali hazırdaki efi bölümüne bağlamak yeterli oluyor.
Manjaro linux'da windows'un efi bölümüne /boot/efi dizinini bağlayınca sorunsuz bir kurulum yaptım ve windows'u gruba ekledi.
Ama ubuntu'da kurulum sırasında windows'un efi bölümüne /boot/efi dizinini bağlamak gibi bir seçenek yok. Ancak 3.parti yazılımlarla ancak yapılıyor. Boot repair gibi.
Dediğim gibi adamlar hiç böyle şeylerle uğraşmadan sorunsuz kurulumu nasıl yapıyor? Ben nerede yanlış yapıyorum?

Geri