Ubuntu 14.04 LTS Yayınlandı

Kodla Büyü

engin724

Seçkin Üye
Seçkin Üye
13.04.2019 tarihine kadar destek verilecek Ubuntu 14.04 LTS sürümü yayınlandı. Yeni sürüm pek yenilik içermemekte, ancak oldukça kararlı ve hızlı çalışıyor.

tahr_rgb_AW-e1397848394260-300x300.png

Yenilikler:

» Ubuntu One kaldırıldı.
» Canlı pencere boyutlandırma.
» Pencere başlığında uygulama menüsü açma seçeneği eklendi.
» Ubuntu Yazılım Merkezi sorunları çözüldü.
» Ubuntu Web Browser adında tablet tarzında tarayıcı.
» Aynı uygulamaların pencereleri arasında arama ile geçiş yapabilme.
» Çok daha seri ve kararlı çalışan Unity.

Kurulum/Yükseltme

» USB ile kurulum ve fazlası: http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Kurulum
» Sürüm güncelleme yapmak: Uçbirimden şu komutu çalıştırmanız yeterli. Çalıştırmasanız bile zaman içinde güncelleme görünecektir:

sudo update-manager -d

İndirme Bağlantıları

Resmi İndirme Sayfası: http://www.ubuntu.com/download/desktop
32 Bit Torrent: http://releases.ubuntu.com/14.04/ubuntu ... so.torrent
64 Bit Torrent: http://releases.ubuntu.com/14.04/ubuntu ... so.torrent

-ALINTI-

Bu aralar favori dağıtımım manjaro mutlaka deneyin süper hızlı ve stabil arc tabanını baz almış bir dağıtımdır.

Arkadaşlar makinemde hem linux mint x64 cinnamon edition kurulu hem de ubuntu 13.10.

Daha önce başka sürümler vs. denedim ama mint cinnamonda karar kıldım.

Cinnamon arayüzü windowsa oldukça benziyor. Ubuntu da kurulu olsun. Bazen işim düşüyor.

Normalde kullandığım programlar zaten internete girme programları, vlc player, libre office, android studio, pyCharm

bende de güncelleme uyarısı geldi güncelledim hız mükemmel ayrıca önceki sürümde sürekli hata veriyor rapor göndermemi istiyordu göndermeye çalıştığımda göndermiyordu şimdilik çözülmüş görünüyor

Sürekli olarak ubuntu içsel bir hatayla karşılaştı deyip rapor göndermek istemesi bende de vardı hemen güncelleyeyim eve geçince.

Demek ki bu genel bir sorun. Bende de rapor göndermeye çalışıyordu hep. Düzeltmişler belli ki :) Ben de daha yüklemedim. Önce merak ettiğim başka bir dağıtımı kuracam. Olmadı Ubuntu 14 ile devam.

Bu yeni sürüm harika olmuş. Yeni sürümle birlikte ubuntudan xubuntuya geçtim, bir kaç gündür kurcalamaya doyamadım. :)

2007 den beri kullanmaktayım en kötü sürümüydü diyebilirim bana göre 13.10 güncelledikten sonra ak kara belli olacaktır. Ama benim favorim ilk göz ağrım 07.10 idi :D

13.10 da bende sorunlar yaşadım. Daha önceki sürümlerden tanınan donanımlar bu sürümde çalışmadı. ( 2007 yılında aldığım dizüstü bilgisayarda kullanıyorum) Acaba bizim bilgisayar mı eskidi?

13 kullanıyorum şimdi güncelleme yapıyorum mesajı da ubuntudan yazıyorum windowsta kullanılan uygulamaların olmaması sıkıntı yaratıyor ama napalım ikisini bir götürüyorum

hocam ben virtualbox la windows kurdum dreamweaver ve photoshop olayını öyle hallediyorum. dreamweaver alternatifi bir açık kaynak program olmaması çok kötü photoshop bir şekilde hallediliyor pixlr veya diğer programlarla ama dreamweaver in yerini bluefish vs tutmuyor maalesef.

Elinize sağlık hocam.
Ubuntuya bir geçelim bakalım nasıl bir sistem. İlk defa kullanacağım. Biraz zorlanacağım ama inşallah alışırım. :)

Ben çıkar çıkmaz kurulumu yaptım. Güzel ve stabil çalışıyor. Bakalım ilerde problem çıkarıcak mı. Şimdilik izlenimlerim iyi.

kamilunal' Alıntı:
https://www.facebook.com/pages/I-hate-Linux/112508332093215?fref=ts
Neden insanlar hiçbir maddi çıkarı olmayan, açık kaynak yazılımlardan nefret ederler anlamıyorum. Kimse kimseyi zorlamıyor ki. Kullanmazsın olur biter. Buradaki linuxtan nefret edenlerin çoğunluğunun android telefon kullandıklarına da bahse girerim.

Öğrenci doldu bu forum hep. Saçma sapan paylaşımları yapanlarda öğrencidir eminim. Bir temizlik şart.

Önceki hataları almak oldum.Tavsiye ederim.

Hazır elim klavyeye değmişken. Dün dd ile image alacaktım. taşınabilir hdd ye kaydedecek diye bekledim ama partition to partition olduğunu anlayınca hemen durdurdum ama şuan hdd ext2 görünüyor ama eski dosyaların %99 duruyor ubuntu da nasıl kurtarırım :(

Re: Ynt: Ubuntu 14.04 LTS Yayınlandı

alpaygunes' Alıntı:

Hazır elim klavyeye değmişken. Dün dd ile image alacaktım. taşınabilir hdd ye kaydedecek diye bekledim ama partition to partition olduğunu anlayınca hemen durdurdum ama şuan hdd ext2 görünüyor ama eski dosyaların %99 duruyor ubuntu da nasıl kurtarırım :(
Hocam 2 gb lik flasha ubuntuyu kurulum flashi olarak hazirlayin bilgisauari flashtan baslatin hdd orda gorunur icini kopyalayabilirsiniz

Re: Ynt: Ubuntu 14.04 LTS Yayınlandı

gececiler' Alıntı:
alpaygunes' Alıntı:

Hocam 2 gb lik flasha ubuntuyu kurulum flashi olarak hazirlayin bilgisauari flashtan baslatin hdd orda gorunur icini kopyalayabilirsiniz

Hocam ilgin için teşekkürler. Kurtarılması gereken 500 GB lik taşınabilir HDD
Şuan şunu deniyorum sanırım işe yarayacak.

http://forum.shiftdelete.net/bedava...16021-testdisk-[-hdd-den-veri-kurtarma-].html

sırf q klavye alışkanlığından dolayı f klavyle ye isyan eden bilgisayar öğretmeni gördükten sonra linux a birilerinin sallamasını normal karşılıyorum.

bu arada lubuntu 14.04 kurulumu yaptım , firefox ile ilgili bir sıkıntı oluştu fakat kısa sürede küçük bir güncelleme çıkararak sorunu gidermişler. gayet iyi durumda şu an

Elementary os kullanıyorum 12.04 kullanmıştım en son yavaştı.Özellikle açılışta baya bekletiyordu şimdi nasıl?

playonlinux harikaymış. çatır çatır çalıştırıyor denediğim windows yazılımlarını.

Arkadaşlar kurulumu yaptım. Ancak wifi bağlantısı yapmıyor. Ağı görüyor şifreyi giriyorum bağlanamıyor. Telefonun kablosuz internet dağıtımından dahi girmiyor.Ancak telefonu kabloyla bağladığımda direk telefon üzerinden internete giriyor.

Kod:
sudo apt-get install wicd

internet menüsünden wicd programını çalıştırıp deneyin

Playonlinux la internet explorer kuruluyormu
Windows uygulamalarinin direk calismamasi cok kotu neden boyle acaba teknik bi durum mu yoksa stratejimi

sanalomer' Alıntı:
Flash Player ile ilgili sorun çözülmüş mü arkadaşlar?
hocam ben lubuntu 14.04 versiyonunu kullanıyorum. flash player sorununa rastlamadım.

dndd' Alıntı:
Playonlinux la internet explorer kuruluyormu
Windows uygulamalarinin direk calismamasi cok kotu neden boyle acaba teknik bi durum mu yoksa stratejimi

windows ile tamamen farklı bir altyapı kullanılıyor. açık kaynak kodlu ve özgür. zaten bir çok uygulama ile windows programlarına ihtiyaç duymuyorsunuz. alternatifleri var. playonlinux ile internet explorer kuruluyor evet.

Geri