Ubak 2008 exper leader sg öğrenci bilgisayarı FORMAT SORUNU

Kodla Büyü

Resimcii

Üye
Sevgili meslekdaşlarım,değerli Formatör arkadaşlarım,"bilgisayarbilisim.Net'de şu an yeni kayıt oldum. hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum.
Ben de 2-3 yıldır formatörlük yapmaya çalışıyorum.Sizlere öncelikle Kendi okulumdaki UNIQ'lerden bahsedeyim ilk olarak(2007 UBAK)bu makinalar da wista vardı+güvenlik kartlı idiler.Hepsinin de güvenlik kartlarını söktüm öncelikle.Bir kenara kaldırdım.Windows 7 Professional kurdum(öğrenci makinalarına),öğretmen makinasına da windows 7 Ultimate.Tüm gerekli programları da kurdum.Deepfreeze desteği ile de Herşey iyi güzel.Allah'a şükür 3 yıldır makinalar fıstık gibi çalışıyor...Asıl konuya gelelim,
UBAK 2008 EXPER LEADER SG makinası geçti elimize.Bir arkadaş şuna bir el at dedi.Ben baktım makina da faaliyet yok.Açma düğmesine basıyorum FAN çok hızlı çalışıyor yüksek fan sesi var,görüntü hiç yok.Açma düğmesine uzun süre basılı tutuyorum,normalde makina kapanması gerekir kapanmıyor.Mecburen elektriği kesiyorum.Geri elektriği veriyorum.Açma düğmesine basıyorum.Bu arada Windows 7 DVD'si takılı.Bu sefer makina son derece sakin çalışıyor.BIOS görüntüsü geliyor....F12 Boot yaparak DVD'yi seçiyorum..."DVD'den yükleme için bir tuşa basın"diyor(Tabiii rutin bir işlem her şey yolunda gibi)..Akabinde "Windows loading files...diyor ben de zannediyorum ki normal devam edeceğiz...birdenbire makina kendini kapatıveriyor.Bu sorun bir kaç kez tekrar edince ben de RAM lerden şüphelendim.değiştirdim.gene aynı.Hard diski başka bir makinaya taktım Bilgisayarım/sağ tıkla/yönet/disk yönetimi'nden ikiye bölünmüş olan har diski tek yaptım ve biçimlendirdim.Bir kaç kez biçimlendirdim hatta.Yeni bir hard disk gibi taktım makinaya.Gene başladım gene aynı yerde maalesef makinamız kendisini kapattı.BIOS pilini söktüm 5 dk sonra geri taktım gene aynı gene aynı.Makina hep kendini kapatıyor.Formatlama işlemi daha en başta fiyasko ile sonuçlanıyor.Bu arada XP Professional CD'si le de denedim maalesef gene makina kendini kapatıyor.Formatlamaya izin vermiyor kendini.Anakartı inceledim,üzerinde herhangi bir güvenlik kartı vs...yok.Yani makineyi koruyan hiçbir şey yok formata hazır gibi görünüyor...Fakat maalesef hep aynı yerde makina kendini kapatıyor...İnanın kafayı yiyecek gibi oldum.Sinirlerim alt üst oldu.Lütfen değerli fikirleriniz ile bu konuyu çözmeme yardım edin.Sağlıcakla kalın dostlar...

Re: Ubak 2008 exper leader sg öğrenci bilgisayarı FORMAT SORUNU

Allah sabır versin hocam. Bende bu sene atandım bu ubak bilgisayarları gibi bilgisayar görmedim. Sizin bahsettiğiniz sorunla da karşılaştım ama daha berbat sorunlarla da karşılaştım. bende derdimi anlatayım belki bir bilen çıkar. Donanım konusunda iyiyim diyebilirim ama bu sorunları çözememek deli ediyor beni. Sadece UBAK bilgisayarları çıkarıyor çünkü bu arızayı.
Bilgisayarın ram, işlemci, güç kaynağı, harddisk, cd-rom fan vs akla ne gelirse çalışan parçaları taktığım halde yaklaşık olarak 7 8 anakarttan hiç bir şekilde görüntü alamıyorum. Ki geçen sene bu makinelerin hepsi çalışır haldeymiş anakartları da biraz inceledim ama pek bir kopuk yanık bir yer göremedim. Çöpe atasım geliyor ama belki ufacık bir arızası vardır üretim hatası filan araştırdım onu da bulamadım. hali hazırda bir sürü bilgisayar çöpe gitmeyi bekliyor malesef ...

Geri