Türkiyede bir ilk bölüm açmak istiyoruz. Başka örneği yok!

Kodla Büyü

kumruli

Aktif Üye
Ülkemizde başka örneği olmayan bir bölüm açmak istiyoruz.

Kendim Bilgisayar öğretmeniyim ancak toplumun/piyasanın ihtiyaçları bambaşka. Mesela ülkemizde ciddi manada oparatör(iş makinası) ihtiyacı var. Çocuklar 4 yılı bitirince kepce csb yada karayollarının kullandığı bir çok aracı kullanabiliyor şekilde mezun olsalar! nasıl olur.

Yasal bazı düzenlemelere de ihtiyaç var. Bu sorunları nasıl atlatabiliriz. Nasıl bir yöntem izlememiz gerekiyor. Türkiyenin her yanından böyle bir bölüme öğrenci gelir.

Sayın Hocam, Meslekî ve Teknik Eğitim için bugüne ve geleceğe yönelik pırıl pırıl bir fikir ve düşünce üretmişsiniz. Bu düşünce için ne kadar teşekkür etsem azdır. Gerçek ihtiyaç ve gerçek isabet içeren bir yaklaşım. İş makinesi operatörlüğü veya benzer adla yapılan hizmet üretimi yeni hele yepyeni bir olgu değil. Yaşım Elli meslekte 25 yıl, 1995 yılından beri BilFor. 2000 yılından beri de Eğtc Bil For olup Esas Branş Tekstil Dokuma. Var olanlar içinde yeni bir bölüm açmakta bir sıkıntı olamayabiliyor, Öğretmenler Kurulu Meslekçilerin Zümre kararı, Okul idaresinin tutumu, İlçe Milli Eğitimdeki MTE den sorumlu Şube Müdrünün branşı,İlçe MEM Müdürünün yaklaşımı. Çok önemlidir.
Siz Yepyeni şu anda mevcud Alan listesi içerisinde yer almayan yepyeni bir alan oluşumunun hayata geçmesini düşünmüşsünüz. Olumsuzluklardan ziyade olabilecekler ile ilgili düşüncelerimi paylaşmak istedim.
Öncelikle Alan ve Alana ait dalları belirlenmesi öncelikli olmalı. İş ve İstihdam araştırmaları yapılmalı,
MEGEPte yer alan her hangi bir alanın amaç ve hedeflerini örnek almanız,literatüre uygun rapor hazırlamanız yerinde olacaktır. MEGEP 2005 yılında devreye girdi. bu tarihten önce görevli arkadaşlar belirli şablonlarla piyasa araştırmaları yaptılar, İşgücü ihtiyaçının hangi alan ve dallarda olabileceği araştırılıp raporlandırıldı. Silsile ile Bakanlığa iletildi. (Hala Dallar yenileniyor, dersler modüller yenileniyor.) Gazetelerin insan kaynakları eklerinde bulunan alanla ilgili olabilecek ilanlar kanıt veri olarak kullanılabilir. Öncelikle çok iyi bir rapor hazırlanmalı. Rapor yereldeki resmi kurum yöneticilerine ve siyasilerini ve de alanla ilgisi STKları ikna edici görüşmeler yapılmalı Bakanlığın Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ve Müsteşarlık bilgilendirici harekete geçirici girişimlerde bulunulmalıdır.
Maalesef memlekette deveye hendek atlatmak o kadar zor kitarifi mümkün değil. Allah Kolaylık versin...

Hocam sanırım olmaz, çünkü öğrencilerin yaşı problem çıkartır. Zaten o yaşta çocuklara bırakın iş makinası ehliyetini B sınıfı ehliyet bile vermezler. Verseler bile problem olur. Yani kanun-kural değil de gelişim açısından baktığımızda o yaşlarda gençlerin araç kullanması çok sakıncalıdır. Ancak araba-vasıta kullanmanın gerek olmadığı bölümler üzerinde düşünülebilir.

pilot ihtiyacı var hocam birde astronot onlara da el atın bence....büyük düşünün kepçe felan kesmesin uzay aracı operatörü olsun şöyle...

Lise öğrencilerinin yaşı itibariyle bu eğitimi öğrenciyken alması uygun olmayabilir. Ancak mezun olduktan sonra Halk eğitimler bünyesinde iş makinesi operatörlüğü kursları açılabiliyor. Bunlara katılarak ilgili eğitimleri ve uygulamaları alabilirler. Geçen sene 3-4 kez bu kurslardan açmıştık.

fatherboard' Alıntı:
pilot ihtiyacı var hocam birde astronot onlara da el atın bence....büyük düşünün kepçe felan kesmesin uzay aracı operatörü olsun şöyle...

Öğrenciler akıllarınca yeterince geyik yapıyor dalga da geçiyorlar. Ciddi bir olsun istedik.

Piyasanın ihtiyacı bu ve günümüzde bunu karşılayan bir eğitim kurumu yok.

Nasıl yapılır , nasıl uygulanabilir bunu konuşmak lazım kanaatimce

Hocam kusura bakma ama dediğin meslekler için öğrencileri 4 sene okula hapsetmeye gerek ve lüzum yok...Zaten hali hazırdaki mevzuata göre bu kişiler sürücü kurslarına giderek ilgili ehliyeti ve ya sertifikayı alabilmekteler....Yönetmeliğin ismini aşağıda verdim..
İŞ MAKİNALARI KULLANICISI (OPERATÖR) KURS YÖNETMELİĞİ..

İlgili yönetmeliğe ciddi bir çalışmayla ulaşabilirsiniz..Ciddi düşünceler=Ciddi çalışmalar...

okuldan mezun olunsa. biraz fizik,statik falan da öğrense öğrenciler. kuvvet x kuvvet kolu ilkesini bilmeyen adamlar oparatör oluyor bu ülkede

Geri