Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Türk Eğitim Sen Nöbet Adımını Attı “EYLEM”

Konu, 'Eylemler ve Grup Faaliyetleri' kısmında muallimtamer tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. muallimtamer

muallimtamer Seçkin Üye Seçkin Üye

Türk Eğitim Sen Nöbet Adımını Attı “EYLEM”
    Türkiye’nin 2. Büyük Eğitim Sendikası, Türk Eğitim Sen, Öğretmenlerin Nöbet Görevleri Karşılığında Ücret Almalarına ilişkin EYLEM kararı aldı.

ALINAN KARAR METNİ

Meslek gruplarının hemen hepsi nöbet görevinin karşılığı olarak ek ücret almaktadır. Bu durumun istisnası öğretmenlerdir. Öğretmenler tuttukları nöbet için ek ücret alamamaktadır. Bu ise vicdani olarak kabul edilemeyeceği gibi hukuken de kabul edilebilir değildir.

Öğretmenlerin tuttukları nöbet karşılığı ek ücret alamaması Anayasamızda yer alan angarya yasağına aykırılık arz ettiği gibi; İLO Sözleşmelerine de aykırı bir durum mevcuttur.

Türk Eğitim Sen olarak, hakka ve hakkaniyete aykırı olan söz konusu problemin çözümü için konuyu her türlü platforma taşımış ve ülke genelinde nöbet görevinin ücretli hale gelerek angaryanın önlenmesi hususunda dilekçe kampanyası başlatmıştık.

En nihayetinde söz konusu talebi en son yapılan 19.Milli Eğitim Şurası’na taşıyarak; şurada nöbet görevinin ücretlendirilmesinin kabul edilmesine katkı sağladık.

Ancak bugüne kadar konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığınca bir çalışma başlatılmamıştır. Bu nedenle Türk Eğitim Sen Yönetim Kurulunca sorunun daha hızlı çözüme kavuşabilmesi adına 2014-2015 öğretim yılı II. Döneminden itibaren MEB’e bağlı tüm okul ve kurumlarda her ayın ilk haftasında (9-10-11-12-13 Şubat, 2-3-4-5-6 Mart, 6-7-8-9-10 Nisan, 4-5-6-7-8 Mayıs, 1-2-3-4-5 Haziran) “Nöbet Tutmama” eylemi yapılmasına karar verilmiştir.

Nöbet eylemine katılacak üyelerimizin eylem öncesi okul müdürlüklerine nöbet tutmayacakları hususunda dilekçe vermesi de önem arz etmektedir. Söz konusu dilekçe örneği tarafımızca hazırlanarak; ek’te sunulmuştur.

Eyleme katılan üyelerin okul idaresine vereceği dilekçe örneği için tıklayınız

2. hakanotuken

hakanotuken Süper Üye Süper Üye

Helal olsun buna tüm sendikalar destek vermeli, sendikalar siyaseti bırakıp hak arama konusuna yoğunlaşmalı.

3. ao1983

ao1983 Aktif Üye

Helal :+1:
    yani kendi sendikam diye demiyorum öğretmenin hakkını savunun tek sendika :alkis:

4. aynenbadi

aynenbadi Hiperaktif Üye Hiperaktif

açıkcası ben nöbet e para verilmesine karşıyım. Bi çok öğretmen zaten nöbet tuttuğu yok elinde çay öğretmenler odasında çoğunlukla..

5. porterta

porterta Seçkin Üye Seçkin Üye

6. bidene

bidene Süper Üye Süper Üye

15 tatilde nöbet tutmayarak destekleyeceğim kampanya :mrgreen: :+1:

7. muallimtamer

muallimtamer Seçkin Üye Seçkin Üye

Aynen bu yoruma katılıyorum. sırf bunun için desteklenmeli.

8. designbote

designbote Üye

9. hakanotuken

hakanotuken Süper Üye Süper Üye

nöbet tutmayan öğretmene sözlü uyarı olmadı ceza verirsin, senin okulunda nöbet tutmayan var diye ben neden almayayım... öğretmen camiası olarak bu kafada olursak; 4 yıllık mezunu olup en düşük maaş ve sosyal hakka sahip memur topluluğu olmaya devam ederiz. Polislere, askerlere, sağlık çalışanlarına bak onlar herşeyi dört dörtlük mü yapıyor.

10. erdcannet

erdcannet Seçkin Üye Seçkin Üye

İlk dönem eğitim-iş sendikasının başlattığı eylem hala sürmekte. Türk eğitim senin de destek vermesiyle artık nöbetler ücretli olacaktır umarım. Eğitim bir sen bu olayı sulandırmaz ise seçim öncesi sonuç alınabilir.

11. zulfikar1985

zulfikar1985 Seçkin Üye Seçkin Üye

Nöbet meselesine tamamen karşıyım. Tek ümidim, ücretli olursa isteğe bağlı hale gelmesidir.

12. eyolcu

eyolcu Süper Üye Süper Üye

Sorumluluğu ne olacak hocam? Ayrıca nöbet asli görev mi ki görevmiş gibi tutmuyorlar diyorsun? Angarya ve angarya sonucu verilen bir sorumluluk. Sorun olsa nöbetçi öğretmen her zaman suçludur!

13. hhakanking

hhakanking Site Gezgini

Sonuna kadar destekliyoruz. Helal olsun :alkis: :alkis:

14. gamer99

gamer99 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

:alkis: :alkis: :alkis:

15. Amisos

Amisos Seçkin Üye Seçkin Üye

Geçen yıl 2. dönemde Eğitim-İş aynı şekilde her ayın ilk haftası için yapmıştı bu eylemi.
    Bütün sendikalara çağrı yapmasına rağmen TEK BAŞINA BIRAKILMIŞTI.
    Bu yıl Ocak-Haziran döneminde her hafta için aldı bu kararı.
    Geçen yıl güya üyelerini düşündüğü için Eğitim-İş'in eylemine destek vermeyip meşhur yazışmalarına devam eden Türk Eğitim-Sen keşke bugün Eğitim-İş gibi sürekli tutmama kararı alabilseydi.
    Ama yine de TES için büyük gelişmedir bu eylem.

16. ilk3r

ilk3r Süper Üye Süper Üye

Tes 'i bu kararları için tebrik ediyorum. Ama gönül isterdi ki eğitim-iş gibi sürekli nöbet tutmama eylemi yapılması.

17. mse

mse Süper Üye Süper Üye

ya hocam zaten adam gibi birlik olamadığımızdan bu hale geldik. bu karar öğretmenleri ilgilendiriyor bence sendikaya bakılmadan her kes katılmalı. Tüm sendikalar siyasilerin yalakası olduklarından ben sendikaya karşıyım. haksızlık karşısında hep sustukları için sendikaya karşıyım. Ancak bir sendika çıkıp da öğretmenlerin hakkını toptan savunmadı. Bakın yolsuzluk komisyonundan bile geçti adamlar, haklarını savundular, "bakara süresine bakara kukara diyen" ..................... işlerini sağlam mı yapıyorlar işlerini ki bazı arkadaşlar öğretmenin çayını eliştirmiş. Git bankaya sabah 9dan akşam 5a'e kadar yerin de mi çakılı. giit belediye personeline, git müftülüğe kime gidersen git. Ben bir odunum, siyasilere , baltalara yalaka olmuş bu saplara gerçekten acıyorum. Çünkü içimizden yaaaa. Doktor bir eylem yapıyo ses getiriyo, havayolları demir yolları yine öyle adı 650 bin denilen biz bi b...k yiyemiyoz bir araya gelip. Dibine kadar destek....
    ilk3er hocam okulda eğitim işli olmadığı için haberimiz bile yok.. Diyorm ya nasıl sendikacılık anlamıyorum.. bizi ilgilendiren hiç birşeyden haberimiz yok.. Aman çocukların hakkı geçmesin, aman helal ettirelim. La olum haşa "Allah "a kafa mı tutuyon da bazı şeylerin pazarlğını yapıyon, yenilen hak senin. Neyi helal ettiriyon çocuk helal etse bile hakkını bizi bu hale düşüren hiç bir sendikaya sandikacıya onlara destek veren üyeye ben hakkımı helal etmiyorum.

18. aynenbadi

aynenbadi Hiperaktif Üye Hiperaktif

Çok merak ediyorum nöbet tutarak tenefüslerde extra ne yapıyoruz?"yavrum içeri geç" "yavrum zil çaldı" dedim diye bana para vereceklerse vermesinler hocam. Okuldan okula fark vardır mutlaka küçük okullarda 3-4 nöbetçi öğretmen yazılıyor, 1.kat-2.kat-bahçe.. toplasan 50-100 öğrenci anca vardır.Bu bana ters geliyor siz katlabiirsiniz ama ben ücret verlmesine karşıyım..
    Ama desenki ek ders ücretleri arırılmalı,maaşlara zam yapılmalı eyvallah derim.O saydığın mesleklerede sorsan öğretmenler her gün zam alıyor derler. Ben öğretmenliği diğer mesleklerle kıyaslamadım, sadece nöbet ücretinin anlamsız olduğunu söylüyorum

19. Buzkırıcı

Buzkırıcı Hiperaktif Üye Hiperaktif

Bence nöbet idarecilerin işidir.

20. bt.ogretmeni

bt.ogretmeni Seçkin Üye Seçkin Üye

Böyle insanlar varken öğretmenlere düşmana ne gerek var. Sizin gibi insanlara şunu anlatmak gerek, birincisi nöbet ister tutulsun ister tutulmasın sorumluluğu ve karşılığında cezası olan bir görevdir ve isteğe bağlı değil zorunludur. İkincisi bu ülkede ücret almadığı halde nöbetini tam tutan çok öğretmen var, siz onlardan biri değilsiniz diye herkesi kendiniz gibi zannetmeyin. Biraz ağır konuştuysam kusura da bakabilirsiniz farketmez.

Konuya gelirsek A sendikası B sendikası bizi ilgilendirmemeli, her kim bizim hakkımızı koruyup, savunuyorsa, hak elde ettiriyorsa o sendikayı tebrik etmeliyiz. Birçok meslekte olan nöbet görevi için ücret almayan tek meslek grubu öğretmenlerdir ve zeka düzeyi normal olan herkes zorla yaptırılan bir işin ücreti olması gerektiğini bilir.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal