TÜRK EĞİTİM-SEN NİSAN AYI HABER BÜLTENİ VE BİZ

Kodla Büyü
Teşekkürler Türk Eğitim Sen :alkis:
Diğer sendikalar da umarım bir gün uykularından uyanırlarda bizim sesimizi duyarlar..

Bende bu gün bizim sorunlarımıza ortak olan Türk Eğitim Sen e üye oldum.

Türk Eğitim Sen yönecisi olarak bize katkı veren el birliği ile güç birliği yaptığımız üyelerimize teşekkür ediyorum.

ben eğitim-sen'e üyeydim. geçen sene bu zorunlu formatörlük olayı ilk çıktığında sendikaya mail attım bizi zorla formatör yapıyorlar,ders bir saate düşürüldü bu konularla ilgilenir misiniz, neler yapabilirsiniz diye. adamlar bana bikaç gün sonra cevap verdi zorunlu formatörlük diye bişey yok belgelerle başvurun yardımcı olalım diye cevap gönderdiler. bu durum nedir diye araştırma zahmetinde bile bulunmadılar. hani yalancıktan itfaiyeyi arayan çocuklar olur ya bana öyle bir muamelede bulundular gibi gibi geldi bana.

geçen gün arkadaş söyledi türk eğitim sen in dergisinde sizinle ilgili bi yazı vardı,bt öğretmenleri çalışma saatlerinin rehber öğretmenler gibi düzenlenmesini istiyolar diye yazıyo dedi. bunu duyunca hemen tes'e geçmeye karar verdim. zaten sendika değiştirmeyi düşünüyor ve diğer sendikaların yaptıkları işleri araştırıyordum. en çok çalışanın tes olduğunu düşünmeye başlamıştım ki bu yazı da düşüncemi tam olarak onayladı.
teşekkürler türk eğitim sen

BT ÖĞRETMENLERİNİN FERYADINI DUYUN

Atama bekleyen öğretmenlerin sayısı her geçen yıl artıyor. Şu anda ülkemizde tam 350 bin öğretmen atanmak için beklerken, öğretmen ihtiyacı da Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun açıklamasına göre 146 bin 194. Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen açığını ne yazık ki ücretli öğretmenlerle gidermeye çalışıyor.

Atanamayan öğretmenler içinde Bilişim Teknolojileri öğretmenleri önemli bir yer tutuyor. Ataması yapılmayan BT öğretmenleri sendikamızı ziyaret ederek, Genel Sekreterimiz Musa Akkaş ile görüştü. Yaşadıkları mağduriyetleri dile getiren BT öğretmenleri, 1 Haziran’da sadece 366 BT öğretmeninin atanacak olmasına tepki gösterdi.

Yine bir BT öğretmeni de sendikamıza mektup göndererek çalışma koşullarını ve içinde bulunduğu sıkıntılı durumu anlattı. BT öğretmeni mektubunda şöyle yazdı: “Merhaba, Lütfen okuyun. Bilişim Teknolojileri Öğretmeniyim. Aralık atamalarında kadrolu olarak atandım. Atandığımda okulumda 4 saat dersim vardı sadece. Bana bu dersleri ve ilaveten formatörlük görevi verdiler. Formatörlük görevini zorla verdiler. Formatörlük denen ne olduğu belirsiz uygulama yüzünden sayısız sorun yaşadım. 08:00-17:00 saatleri arasında çalışmam isteniyor. Çalıştığım yer bir ilçe. Merkezde ailem var. İl merkezine araçlar çok az. Bayanım. Bir bayanın bütün iş arkadaşları evindeyken okulda beklemesi o kadar zor ki. Yeni atandım ama çektiğim sıkıntılar yüzünden psikolojim bozulma noktasına geldi. Diğer öğretmenler gittikten sonra okulda iki idareci, bir temizlikçi, bir kantinci bir de ben kalıyoruz. Bir de memur var tabi ama o okula bile uğramıyor doğru düzgün. Kantinci temizlikçi işleri bitince ceketlerini alıp çıkıyor. Ben ise okulu bekliyorum. Okula öyle internetten yararlanmak için gelen öğrenci falan da yok. Niye beklediğimi bilmeden bekliyorum. Koca binada tek bayan olmaktan dolayı tedirgin oluyorum. İdarecilerle aynı saatte çıkıyorum. Fakat çıkarken izin almam gerekiyor. Kendimi bütün görevlilerden bile daha aşağı hissediyorum. İdarecilerden daha az ücret alıyorum ve okul nöbetçisi muamelesi görüyorum. Okulumda laboratuar sürekli diğer öğretmenler tarafından kullanılıyor ve ben ortalıkta akşama kadar yersiz yurtsuz dolaşıyorum. Tamircilik yapıyorum. Yeni atandım genç bir bayanım. Bize stajyerlik eğitimi verirlerken, öğretmenin çiçek gibi giyinmesi gerektiğini söylüyorlar ama benim kıyafetlerim toz içinde kalıyor. Öğretmen olarak atandım ama kendimi öğretmen gibi hissedemiyorum bu şartlar altında. Çiçek kim, biz bilişimciler kim? En son aldığım haberse beni tamamen yıktı. Daha 5 ay önce atandığım okulda norm fazlasıymışım. İlçeden çağırdılar. ‘Tercih yap’ dediler. Önüme de seçenek olarak köy okullarını sunuyorlar. 90 puanla atanmıştım. Şimdi köye gitmem isteniyor. Ben bu kadar puan aldım, yıllarca okudum, devletimizin istediği bütün şartları sağladım da buraya atandım. Beni nasıl köy okuluna yollarlar. Üstelik gitsem de orada da norm fazlası olacağım. ‘Seneye dersinizi seçmeyeceğiz’ diyorlar. Yukarıdaki olumsuzlukların tamamına hatta bazıları daha da fazlasına bütün Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri maruz kalıyor. Hepimiz norm fazlasıyız. Formatörlük denen bizi sabah akşam okulda tutan uygulama, norm fazlası olmamızı engellemiyor. Ben bu okulda fazlalıksam eğer neden tüm öğretmenlerden fazla çalışmak zorundayım? Şuan norm fazlası olmayan öğretmenlerde idarecilerinin iyi niyeti ile şişirme ders saatleriyle kendi okulunda kalıyor. Bu duruma bir düzenleme getirilmeyecek mi? Bu Laboratuarlar çürüyecek mi? Biz bilişim öğretmenleri hangi sıfatla öğretmenlik yapmaya devam edeceğiz? Yerimiz nere olacak? Normumuz yok sürekli sürgün mü yaşayacağız? Normumuz yok tayin isteme hakkımız da mı olmayacak? Biz neyiz? Biz kime ne kötülük ettik? Bizi neden kimse duymuyor? Hepimiz mağduruz. Sesimizi duyun duyurun artık lütfen. Saygılarımla....”

Peki BT öğretmenleri ne istiyor?

1 Haziran tarihinde atanacak BT öğretmeni sayısı sadece 366. BT öğretmenleri bu sayının artırılmasını istiyor.

4 .ve 5. sınıflarda BT dersleri kaldırıldı. BT öğretmenleri, 4. ve 5. sınıflardaki BT dersinin zorunlu ders olarak geri verilmesini istiyorlar.

BT öğretmenleri norm kadro sorununun çözülmesini, görev tanımlarının yapılmasını istiyor.

BT öğretmenleri, “Öğretim Teknoloğu” ya da “BT Rehber Öğretmeni” adı altında yeni bir branş oluşturulmasını istiyor, gönüllülük esasına göre sadece Bilişim Teknolojileri öğretmenlerini yani gerçek bilgisayar mezunlarının bu kadrolara geçirilmesini istiyor.

BT öğretmenleri çalışma saatlerinin 09:00-15:00 olacak şekilde belirlenmesini istiyor.

Türk Eğitim-Sen olarak BT öğretmenlerinin sorunlarının takipçisiyiz. BT öğretmenlerinin mağduriyetlerine ilişkin girişimlerde bulunan sendikamız, BT öğretmenlerinin sesi olmaya devam edecektir.

Kaynak: http://www.turkegitimsen.org.tr/haber_g ... r_id=13636

Geri