Tüm Sınavları Uygulama Yapmak

Kodla Büyü

ermansr

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Zümre tutanağı oluşturdum. Tüm sınavlarımı uygulama sınavı şeklinde yapma kararı aldım. Mutlaka, bir tanesini klasik yazılı şeklinde yapmak zorunda olduğuma dair bir hüküm var mı?

Son düzenleme:
Ortaöğretim kurumları yönetmeliği
45-1/f: Uygulamalı nitelikteki dersler ile Kur’an-ı Kerim dersi sınavları, her dönemde iki defadan az olmamak üzere ve dersin özelliğine göre yazılı ve uygulamalı
olarak veya bunlardan yalnızca biriyle
ortak olarak ya da ayrı ayrı yapılabilir. Sınavların şekli, sayısı ve uygulamalı sınavların süresiyle hangi derslerde uygulamalı sınav yapılacağı zümre öğretmenler kurulunda belirlenir,
45/2: sınavların açık uçlu maddelerden oluşan yazılı yoklama şeklinde yapılması esastır. Ancak her dersin sınavlarından biri kısa cevaplı, doğru-yanlış, eşleştirmeli veya çoktan seçmeli testlerle de yapılabilir.

Yani klasik veya test yapmaya mecbur değilsiniz. Uygulama şeklinde yapabilirsiniz.

@f_dogan76 teşekkür ederim. Ortaokul kurumları yönetmeliği yani liseler için olan bu yönetmelik sanırım ilköğretim kurumlarında da aynıdır değil mi? Ortaokuldayım çünkü. İlköğretim kurumları yönetmeliğini araştırayım öyleyse.

Edit: ilk.kurum.yön. ölçme ve değerlendirme bölümünü okudum. Sadece sınav olarak geçiyor. Uyg. ya da test-klasik olarak belirtilmemiş. Ya da ben göremedim.

Son düzenleme:
uygulamalı dersler bellidir. bence klasik sınav zorunlu diğeri de ister test yap ister klasik.
öyle kafamıza göre her sınavı uygulamalı yapamayız yönetmeliği iyi yorumlayın bence

lab ve uygulamalı dersler diye bi bölüm olmalı orda var. en az 1 uygulama der yanılmıyorsam

Benim bildiğim uygulamalı dedikleri Beden Eğitimi ve Görsel Sanatlar dersleri. Bizim ki değil.

Zümre toplantısı bu yüzden yapılır. Okul zümre sinde de ilçe zümre sinde de sınavların ne şekilde yapılacağını belirtin. İster uygulamalı ister yazılı size kalmış.

Zümre toplantısı bu yüzden yapılır. Okul zümre sinde de ilçe zümre sinde de sınavların ne şekilde yapılacağını belirtin. İster uygulamalı ister yazılı size kalmış.
yanlışınız var hocam. o uygulama nitelikli dersler için geçerli..hangi sınavı uygulamalı yapalım hangisini klasik şeklinde karar alınır.
e okul not girişlerinde sıkıntı yaşamayın

Mesela müzik dersinde de oldukça teorik konular var. Bilgi gerektiren. Öğretmen isterse yazılı isterse uygulamalı yapıyor sınavlarını. Bizim de ilk iki üç ünite hariç hep bilgisayarda uygulamalı ders işliyoruz. Yönetmelikte diyor ki o dersin öğretim programına göre ölçme değerlendirme yapılır. Oraları da kurcaladım ama sınav şekli kesin şöyle böyle olacak diye bir ibareye rastlamadım.

Hocam 8 yıl boyunca hem yazılı hem uygulamalı sınav yaptım şimdiye kadar hiç bir sıkıntı yaşamadım. Uygulama sınavında değerlendirme ölçeğini hazırlayıp ona göre puanladıktan sonra sıkıntı yaşamazsınız. Hiç bir müfettişte gelip size demez vay efendim sen nasıl olurda bilgisayar dersinde uygulamalı sınav yaptın diye, soracakları değerlendirme ölçeği olur sadece. Ayrıca e okulda not girişi yaparken de hiç sıkıntı yaşamadım :)

Geri