TÜBİTAK PROJELERİ

Kodla Büyü
Öncelikle TUBİTAK projelerinden kasıt zannediyorum TUBİTAK 4006 Bilim Fuarları. Birde ortaöğretim öğrencilerinin yarışma olarak katıldığı araştırma projeleri var fakat yazılanlardan anladığım fuara dair bilgi istenmiş.
* Bu senenin takvimine göre 1 Aralık 2017 tarihine kadar bilimiz.tubitak.gov.tr adresinden başvuru yapılması gerekli.
* 1,2,3 ve 4. hizmet alanları için 20; 5 ve 6. hizmet alanları için 10 projeyle başvuru yapılmalı.
* Başvuru yapılan projelerin en az yarısı araştırma projesi olmalı. Projelerin diğerleri tasarım, tanıtım ve robotik alanlarında olabilir. Her dersten proje yapılabilir. Ayrıntılı bilgiyi çağrı kılavuzunda bulabilirsiniz.
* Bilim fuarları bir yarışma değildir. Bakanlık değerlendirmesine tabi tutulmaz. İlde genellikle akademisyenlerden oluşturulan bir ekip tarafından değerlendirilir ve geçtimiz birkaç yılda ve bu sene fuar yapmaya hak kazanan okullar 5000 TL ücretle desteklenir. Fuarlardaki asıl amaç öğrencilerin sorgulama yapmalarını bilime olan merakını artırmaktır. Yapılmamış bir şeyi yapmaktan öte öğrencilerin hayal dünyasını genişletecek projeler daha çok yapılmalıdır ki projeleri de öğrenciler yapmalıdır.
* Ekte yardımcı olacağını düşündüğüm bir kaç dosya gönderiyorum.
* En değerli proje öğrenci ve öğretmenlerin el birliğiyle çıkardığı özgün fikirlerdir. Bu sofrada kullandığımız kaşıkların şeklide olabilir, kapı kolunun aşağı yukarı değilde öne arkaya çekilmeside olabilir, sahibine itaat etmeyen yapay zekaya sahip bir robotta olabilir...

Hocam dosyadaki projenin şablonunda
Danışman adı-tc-telefon-email
öğrenci adı soyadı-tc alanları da eklenirse hemen hemen her şeyi kapsamış oluyor. Bende de buna çok benzer ve dediğim alanları da içeren şablon var... Elinize emeğinize sağlık...

emrullahdeğirmenci@gmail.com Bana da gönderirseniz memnun olurum.

Sözleşme e-imza ile imzalanacağı için almamız şart bu sene. Faturalandırıp verilecek 5000 TL'lik destekten harcama yapılabilir diye düşünüyorum.

* En değerli proje öğrenci ve öğretmenlerin el birliğiyle çıkardığı özgün fikirlerdir. Bu sofrada kullandığımız kaşıkların şeklide olabilir, kapı kolunun aşağı yukarı değilde öne arkaya çekilmeside olabilir, sahibine itaat etmeyen yapay zekaya sahip bir robotta olabilir...

Bu işi yapan birçok kişi bu fikri savunmuyor. Çocuklar yapmış gibi yapıp sağda solda proje yaptırıyorlar. Böyle düşünenlerin olduğunu görmek iyi geldi...:)

Geri