TUBİTAK Proje Hakkında

Kodla Büyü

H_M

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Günaydın arkadaşlar. Bu sene Tübitak Projesine katılmak istiyoruz. Fakat nereden başlamalıyız bilmiyorum. Muhtemelen organize eden kişi ben olucam.
Bana olayı en başından özetleyen arkadaş olursa çok sevinicem.
Şimdiden teşekkür ederim:)

hocam bilim fuarlarında özgünlük aranmıyor, bu yarışma değil çünkü bölgenize göre proje sayısı farklı örneğin 1,2,3, bölgewlerde 20 4,5,6, bölgelerde 10 proje ile katılınıyor ama genelde her okul 50 nin üstünde proje sergiliyor, ben geçen sene 10 proje ile başvurdum sergiledik bu senede başvuracağım. en azından bir hareketlilik oluyor

• Beğen
Tepkiler: H_M
bilmiyorum ben mi yanlış düşünüyorum ama ben bu bilim fuarlarının bir çoğunu sırf yapılmak için yapıldığını düşünüyorum. Hiç özgün projeler yok, genelde internette araştırılıp daha önce yapılan projeler öğrencilere veriliyor ve bir çoğunu da hocaların katkılarıyla yapılıyor. Çocukları bir şeyler üretmelerini sağlamak yerine ezber yapmaya itiyoruz. Bi çok okulun fuarına katıldım çoğu aynı proje.

hocam bilim fuarlarında özgünlük aranmıyor, bu yarışma değil çünkü bölgenize göre proje sayısı farklı örneğin 1,2,3, bölgewlerde 20 4,5,6, bölgelerde 10 proje ile katılınıyor ama genelde her okul 50 nin üstünde proje sergiliyor, ben geçen sene 10 proje ile başvurdum sergiledik bu senede başvuracağım. en azından bir hareketlilik oluyor
Aynen hocam eminim hareketlilik oluyordur. Köy okulundayım. Olursa ilk kez olacak bu sergi. Şimdi geçen seneki çağrı metnini okuyorum. Bilgilendirici.
Ekim gibi başvuru olmuş geçen yıl. Bu yıl da aynı zamanlarda olur sanırım.

bilmiyorum ben mi yanlış düşünüyorum ama ben bu bilim fuarlarının bir çoğunu sırf yapılmak için yapıldığını düşünüyorum. Hiç özgün projeler yok, genelde internette araştırılıp daha önce yapılan projeler öğrencilere veriliyor ve bir çoğunu da hocaların katkılarıyla yapılıyor. Çocukları bir şeyler üretmelerini sağlamak yerine ezber yapmaya itiyoruz. Bi çok okulun fuarına katıldım çoğu aynı proje.
Doğrudur hocam. Ama ben şu açıdan bakıyorum; belki TÜBİTAK kelimesini duymamış ya da içeriğini bilmeyen öğrenciler vardır. Ya da okulundaki sergi havasından etkilenecek öğrenciler olabilir.

Hocam bunda amaç yeni bir şeyler üretmek değil öğrencilerin proje yapımında, raporlanmasında rol alması. Bu sayede alttan bilime meraklı insanlar yetişmesi. Özgün olmak zorunda değil yani. Zaten 4006 başvuru metninde de yazıyor aynı şey. Haa çoğunu öğretmenler yapıyor, öğrenciler pek bir şey yapmıyor dediğiniz kısma katılıyorum.

• Beğen
Ben de şuracığa ilişivereyim aynı sorular benim de kafamda. Başvuruları kaçırmayalım bir gelişme olursa burada paylaşırsanız sevinirim..

• Beğen
Hocalarım tübitak bilim olimpiyatlarına öğrenci hazırlamak istiyorum. Bu hazırlığı egzersiz altında yapabilir miyiz.

merhaba,
bende bu sene tubitak orta öğretim öğrencileri araştırma projeleri yarışması kapsamında egzersiz yapıyorum. bana idare tubitak yarışmalarına başvuru yaparken danışman öğretmenlerin imzalarını nitelikli elektronik sertifika ile atmaları (e-imza) gerekliliği şeklinde mesaj geldi. danışman öğretmen nes başvurularını www.kamusm.gov.tr ana sayfasındaki başvuru bölümünden bireysel olarak yapacaktır. okul idarecileri gibi kurumsal başvuru yapmayacaklardır.
mini kart okuyucu+ 1yıllık nes fiyatı: 95tl+kdv
mini kart okuyucu+ 2yıllık nes fiyatı: 105tl+kdv
mini kart okuyucu+ 3yıllık nes fiyatı: 120tl+kdv

bu başvurunun kurum tarafından yapılıp öğretmen adına imza alınması gerekmez mi?. yada daha önceki yıllarda proje yarışmasına katılan arkadaşlar süreç nasıl işliyor bilgi verirseniz sevinirim. en son 2015 te yarışmaya katılmıştım. böyle bir uygulama yoktu.

merhaba,
bende bu sene tubitak orta öğretim öğrencileri araştırma projeleri yarışması kapsamında egzersiz yapıyorum. bana idare tubitak yarışmalarına başvuru yaparken danışman öğretmenlerin imzalarını nitelikli elektronik sertifika ile atmaları (e-imza) gerekliliği şeklinde mesaj geldi. danışman öğretmen nes başvurularını www.kamusm.gov.tr ana sayfasındaki başvuru bölümünden bireysel olarak yapacaktır. okul idarecileri gibi kurumsal başvuru yapmayacaklardır.

bu başvurunun kurum tarafından yapılıp öğretmen adına imza alınması gerekmez mi?. yada daha önceki yıllarda proje yarışmasına katılan arkadaşlar süreç nasıl işliyor bilgi verirseniz sevinirim. en son 2015 te yarışmaya katılmıştım. böyle bir uygulama yoktu.

Ben de bu konuyu müdürümle konşutuğumda sen başvur biz ücretini verelim dediler hocam . Ama deneyimli arkadaşlardan da fikir almak lazım.

Hocam yayınlanan başvuru kılavuzunda belirtmişler, proje yürütücüsüne verilen paradan %5 teşvik payı veriliyor, yürütücü aldığı parayı da bu e imza olayı için kullanacak...

Hocam yayınlanan başvuru kılavuzunda belirtmişler, proje yürütücüsüne verilen paradan %5 teşvik payı veriliyor, yürütücü aldığı parayı da bu e imza olayı için kullanacak...
Hocam adı üzerine teşvik payı. Yani bunu e imza için vermiyor ki yürütücülük yapılacağı için emeğe veriyor benim anladığım. Bilmiyorum ben mi yanlış anladım..
Not:Müdürüm bana, parasını biz veririz sen al dediğinde o önemli değil ben de hallederim hocam dedim.

merhaba,

Hocam bu e imza'yı ilçe mebbis veya dys yöneticinizle görüşerek ilçe üzerinden başvuru yaparsanız ücret ödemezsiniz. Tüm idarecilerde bulunan bu e imzalar ücretsiz gelir. Bireysel başvurularda yukarıda belirttiğiniz ücretleri ödemek zorunda kalırsınız. İlçe ile görüşün onların aracılığı ile alın.

• Beğen
Hocam adı üzerine teşvik payı. Yani bunu e imza için vermiyor ki yürütücülük yapılacağı için emeğe veriyor benim anladığım. Bilmiyorum ben mi yanlış anladım..
Not:Müdürüm bana, parasını biz veririz sen al dediğinde o önemli değil ben de hallederim hocam dedim.

Hocam bildiğim kadarıyla şimdiye kadar hiç teşvik parası yada ücret verilmedi, e-imza olayı da ilk defa bu sene oluyor ve yöneticilerin cebinden para çıkma durumu söz konusu. Benim anladığım tubitak diyor ki cebinizden çıkan para bizden size hibe. Ama dediğiniz gibi siz okuldan yada başka kaynaklardan halledebilirsiniz, tercih sizin.

python ile bir şeyler yapalım diyoruz ama liseler arası yarışma için ne yapacağımıza hala karar veremedik.Machine learning var ama özgün bi konu bulmak lazım.

Hocam bu e imza'yı ilçe mebbis veya dys yöneticinizle görüşerek ilçe üzerinden başvuru yaparsanız ücret ödemezsiniz. Tüm idarecilerde bulunan bu e imzalar ücretsiz gelir. Bireysel başvurularda yukarıda belirttiğiniz ücretleri ödemek zorunda kalırsınız. İlçe ile görüşün onların aracılığı ile alın.
Aynen hocam şimdi mesajınızı okuduktan sonra ilçe ile görüştüm. Dediğiniz gibi. Teşekkürler.

merhaba, ilçe mem ile görüştüm. bu imzanın bireysel olarak alınması gerektiğini söyledi. dys den yetkili birine sormuş oda öğretmenlerin bireysel almaların gerektiğini söylemiş.

merhaba, ilçe mem ile görüştüm. bu imzanın bireysel olarak alınması gerektiğini söyledi. dys den yetkili birine sormuş oda öğretmenlerin bireysel almaların gerektiğini söylemiş.
Hocam acaba bunda da ilden ile değişiyor mu?

merhaba; arkadaşlar teşvik bildiğim kadarıyla 4006 kapsamında proje yürütücülerine veriliyor. benim sorduğum 2204 liseler arası araştırma proje yarışması kapsamında danışman öğretmen başvurusuydu. kamusm'de sadece 4006 ile ilgili e-imza sürecini anlatıyordu. bende bölge sorumlusun aradım. bana araştırma projeleri için normal bir şifre ile başvuru yapabileceğimi söyledi. ama tabiki e- imza ile de başvurabilirsiniz diye ekledi. anladığım kadarıyla e-imza 4006 için getirilmiş bir uygulama.

Geri