tübitak ortaöğretim örnek bilgisayar projesi gerekli

Kodla Büyü
çocuklara proje konusu verdim. cuma gününe kadar bunlarla ilgili afişleri hazırlayacaklar. tabi olmazsa hafta sonu bende devreye gireceğim. şuan için hali hazırda bi çalışma yok hocam

Arkadaşlar bizim okul bilim fuarında pilot okulllardan biri.haliyle proje hazırlamamız istendi kendi dersimizle ilgili .Nasıl bir proje hazırlayabilirim.fikirlerinizi bekliyorum. yardımcı olursanız sevinirim..acill..

tubitak bilim şenliği fuarına kimler proje yapıyor arkadaslar neler yapıyoruz paylaşabilirmiyiz

arkadaşlar bizde katılıyoruz ve her öğretmen en az iki proje rehberliği yapacak bize sunum yapan arge personelinin dediğine göre ve benim okuduklarımdan anladığım kadarıyla bir soru üzerinden gitmek gerekiyor bunun üzerine bende su sorularla proje geliştireceğim

1. Google nasıl çalışır, bu kadar bilgiyi bizim onumuze nasıl getirir?
2. Bilgisayarda oyun nasıl yapılır (scratch de basit bir pacman oyunu yapmayı planlıyoruz)

bu arada 6. sınıflarla yapıyorum projeyi

Arkadaşlar geçen sene neler yaptınız? paylaşırsanız çok sevinirim. Bizim okul bu sene katıldı ve fikre ihtiyacım var.Şimdiden teşekkürler.

Bizde de var bu fuar olayı, Tübitak okula para verecekmiş sanırım...
Ama yarışma olaydı daha iyiydi
en azından çocuklar sonunda ödül var diye daha istekli bişey yapardı belki...

Elinde örnek bizim ders ile ilgili proje olan varsa paylaşa bilir mi arkadaşlar ? Yada nasıl bişi yapabiliriz fikri olan varmı

Arkadaşın bahsettiği proje ile bilim fuarı farklı şeyler. .. web sitesi olur sıkıntı yok...

Biz birinde görme engelliler için telefon dyip bir maket yapmıştık.
Katlar yapıp bilinçli internet kullanımını anlatan kavramaya çalışan basit bir oyun yapmıştık karton üstüne
Çok derin düşünmeye gerek yok. Bilim fuarı Ogrencilerin ilgilerinden göre basit projeler olabilir.

Okullara elektronik parça toplama kutusu koyma fikri bile bir projedir. Abatrmaya gerek yok.

s_kajmeran' Alıntı:
Arkadaşın bahsettiği proje ile bilim fuarı farklı şeyler. .. web sitesi olur sıkıntı yok...

Biz birinde görme engelliler için telefon dyip bir maket yapmıştık.
Katlar yapıp bilinçli internet kullanımını anlatan kavramaya çalışan basit bir oyun yapmıştık karton üstüne
Çok derin düşünmeye gerek yok. Bilim fuarı Ogrencilerin ilgilerinden göre basit projeler olabilir.

Okullara elektronik parça toplama kutusu koyma fikri bile bir projedir. Abatrmaya gerek yok.

projede site yapabiliyor muyuz?

Öğrencilerler bir blogspot kursak mesela?

veya com uzantılı wordpress vs
ders içerikleri vs olur bilgisayar alanı ile ilgili

boss2' Alıntı:
esariaslan' Alıntı:
arkadaslar bende acık bilgisayar yapmayı dusunuyorum bir bilgisayarı panonun uzerine acıp parca parca ayırıp suntanın üzerinde birleştirip yanında afişlerle sergilemeyi dusunuyorum. Nasıl olur herkes dusuncelerini soylesin
ikinci olarak arkadasın biri yapmıştı ya onun okula uygulayım dedim dijital yıllık programı 8lere olabilir.

hocam açık havada bilgisayar görüntüsünü gelenlere göstermek zor olacaktır. Hele güneşli bir havada dahada zor olacaktır. Benim aklıma gelenleri yazayım.

1- 4 adet cep telefonu bulup araya patlayan mısır koyup telefonları birbine aratmak ve mısırın patlamasını göstermek.

2- bir stetoskop bulup kulaklık kısmını çıkarıp mikrofon ekleyip pcden hoparlör yardımı ile gelenlerin kalp atışını onlara dinletmek.g zevkli olacaktır.

3- Bir tablet bulup üflenince hızlı dönen yel değirmeni uygulamasını göstemek. Veya sönen mum uygulaması.

Aklıma gelenler şimdilik bunlar. Projeyi inceledim böyle projelerde oluyormuş amaç eğlenerek öğrenmek ve eğlenerek öğretmek. Yoksa yarışma değil. Benimkiler bunlar sizinde düşüncelerinizi alalım.
hocam 2.sini nasıl yaparız var mı örneği elinizde resmi falan stetoskopun ucuna mikrofonu nasıl bağlarız ki :eek:

6fatma8' Alıntı:
boss2' Alıntı:
esariaslan' Alıntı:
arkadaslar bende acık bilgisayar yapmayı dusunuyorum bir bilgisayarı panonun uzerine acıp parca parca ayırıp suntanın üzerinde birleştirip yanında afişlerle sergilemeyi dusunuyorum. Nasıl olur herkes dusuncelerini soylesin
ikinci olarak arkadasın biri yapmıştı ya onun okula uygulayım dedim dijital yıllık programı 8lere olabilir.

hocam açık havada bilgisayar görüntüsünü gelenlere göstermek zor olacaktır. Hele güneşli bir havada dahada zor olacaktır. Benim aklıma gelenleri yazayım.

1- 4 adet cep telefonu bulup araya patlayan mısır koyup telefonları birbine aratmak ve mısırın patlamasını göstermek.

2- bir stetoskop bulup kulaklık kısmını çıkarıp mikrofon ekleyip pcden hoparlör yardımı ile gelenlerin kalp atışını onlara dinletmek.g zevkli olacaktır.

3- Bir tablet bulup üflenince hızlı dönen yel değirmeni uygulamasını göstemek. Veya sönen mum uygulaması.

Aklıma gelenler şimdilik bunlar. Projeyi inceledim böyle projelerde oluyormuş amaç eğlenerek öğrenmek ve eğlenerek öğretmek. Yoksa yarışma değil. Benimkiler bunlar sizinde düşüncelerinizi alalım.
hocam 2.sini nasıl yaparız var mı örneği elinizde resmi falan stetoskopun ucuna mikrofonu nasıl bağlarız ki :eek:
aynen bende merak ettim nasıl yapılır acaba

arkadaşlar tübitak için ücret falan yok
ancak siz tübitak için 6 saate kadar ders dışı egzersiz açabilirsiniz
egzersiz için 10 öğrenci sınırı var

ben açtım ve ücret alıyorum

Öğrenci sınırı falan yok benim bildiğim. İlin yorumu olabilir, kesin bilgim yok. Geçen yil 4 öğrenci ile yaptılar okulumuzda.

Arduino tabanlı kuluçka makinesi yaptım ben.
Proje ayrıntılarıyla burada paylaşacağım 1-2 hafta içinde

gokhanbicer' Alıntı:
Arduino tabanlı kuluçka makinesi yaptım ben.
Proje ayrıntılarıyla burada paylaşacağım 1-2 hafta içinde
hocam tebrikler.
proje detaylarınızı ve paylaşımlarınızı bekliyoruz..
iyi çalışmalar

Ben de scratchta hazırlayacağımız bir programı makey makeyle meyvelere bağlayarak bir proje yapmayı planlıyorum. Henüz çok orjinal bir şey düşünmedim ama hiç bir şey yapamazsam , muzla çalınan piyano bile hayli hayli ilgi çekici olacaktır diye düşünüyorum.

Geri