Tübitak Hibe Desteği Hakkında

Kodla Büyü

ahmetismet

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar merhaba,
Malumunuz bir çoğumuz projeler üretiyoruz, yarışmalara katılıyoruz, vakit harcıyoruz, emek harcıyoruz, desteksiz, ilgisiz elimizden geleni yapıyoruz. 3 senedir yapılmamış robotik projeler geliştirmeye çalışıyorum. Tamamı kendi ve okulun kaynaklarını kullanarak gerçekleştiriyorum bu projeleri. Ancak tecrube arttıkça artık bu imkanlar da kısıtlı gelmeye başlıyor. Sanayi odaları ticaret odalarından ellerimiz boş döndük. Açıkcası zaten çoğu mühendislerin bile beceremedikleri işleri yapıyoruz birde bunun için el açıp dilenmek istemiyorum. Tabiki bu projelerin artık bir ticari değeri de var. Kafamdaki olay artık okuldan bağımsız Ar-ge çalışmaları yapmak.. Tübitak gençlere ve şirketlere proje başına hatırı sayılır tutarlarda hibe veriyor, cihazlarını makinalarını alıp çalışan bir proje üretiyorsun hepsi bu, yani zaten hali hazırda yaptığım iş (hem de kat kat düşüp tutarlara), proje sonunda da bu cihazlar ekipmanlar elinde kalıyor bir de ticari değeri olan bir ürün ürettiysen seri üretime geçebiliyorsun, hatta tubitak buna da hibe veriyor. Yanlış hatırlamıyorsam bunların kodu 1501 ve 1507.

Şimdi sorum şu; ben 4006, 4007 lerle uğraşmak istemiyorum. Ürettiğim robotlar ticari değeri olan robotlar, daha iyilerini de yapabilirim. Ben şuanda devlet memuruyum, bu işlere harcayacak bir birikimim yok. Öğretmenliği bırakmak istemiyorum(işler büyürse belki ileride olabilir).

Okul bünyesinde ya da bağımsız bu tarz destek alabileceğimiz programlar var mı? İlle de istifa edip şirket mi kurmak gerekiyor? Ticari amaç gütmeden Ar-ge çalışması yapamıyor muyuz? Nasıl bir yol izlemek gerekir?

Üniversitelerde elektronik, mekatronik, bilgisayar mühendisliği, vb. bölümlerde yüksek lisans eğitimine başlarsanız onların bilimsel araştırma projeleri için fonları oluyor. Başvurup destek alabilirsiniz. Memuriyete devam ederken en kolay yol böyle olur sanırım.

Geri