TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları Bilgisayar Egzersiz Planı?

Kodla Büyü

by_rebel

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar, bu sene 2 öğrenci seçip, TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları Bilgisayar egzersizi yapmak istiyorum. Daha önce yapan veya elinde egzersiz planı olan var mı? Örnek bir plan var ancak içi dolacak :D

Plan Taslağı:

Ekli dosyalar

• Plan Taslağı.rar
    22 KB · Görüntüleme: 2,140
Egzersiz yapacaksınız iyi güzel fakat Tübitak yarışmalarına katılacak mısınız? Geçen yıl okulumda egzersiz olarak halk oyunları çalıştıran arkadaşım ildeki halk oyunları yarışmasına okul takımını katmadı diye soruşturma geçirdi.

Tabii ki hocam, sadece ek ders almak değil amaç. İleride mühendis olmak isteyen 2 öğrenciyi çalıştırıp yarışmaya sokacağım. Yarışmada başarılı olan öğrencilere tam hatırlamasam da 5000 TL gibi bir para ödülü, madalya, yaz kursu, üniversiteye girişte ek puan ( :!: ) ve burs verilecek. Daha ne olsun.

Önemli olan çocukların bu yarışmaya katılması, belki 1. aşamayı bile kazanamayabilirler ama en azından TÜBİTAK gibi bir kurumun yaptığı yarışma tecrübesi kazanırlar. Bu arada bahsettiğim 1. aşama Türkiye'de 20 ilde yapılıyormuş. 2. ODTÜ'de, 3. Uluslararası.

Arkadaşlar ben de bir plan yaptım ama bu verilen planın içeriğiyle alakası yok :) . Ben projeye göre çalışma ve uygulama aşamalarını planladım. İdareye de teslim ettim. Yani hipotez anket gibi herhangi bişe yazmadım. Ne olur sonuç sizce :) :)

ofkeli82' Alıntı:
Arkadaşlar ben de bir plan yaptım ama bu verilen planın içeriğiyle alakası yok :) . Ben projeye göre çalışma ve uygulama aşamalarını planladım. İdareye de teslim ettim. Yani hipotez anket gibi herhangi bişe yazmadım. Ne olur sonuç sizce :) :)
Hocam buraya da ekler misiniz, bi bakalım. (Bu sene Nisan'da yapılan 1. Aşama sorularına baktım da zormuş, ben çözemedim öğrenciler ne yapar bilmiyorum :) )

geçen sene bende niyetlendim, vay efendim bi sizin neyinize tubitak demediler :)
mem sağolsun gayet isteksizler bu konuda. bizde robot yarşmalarına hazırlandık

Ders dışı etkinliklerde onay mercii milli eğitim müdürlüğü olduğu için onay alıp almamak tamamen sorumlu müdür yardımcısına bakıyor. Eğer işten anlayan biriyse (ya da tanıdıksa) onay alınır. Bir tane plan bulabilsem hemen başlayacağım, bulamazsak oturup yazacağız artık.

ofkeli82' Alıntı:
Şurdan alabilirsiniz hocam
http://www.yesilevlereml.k12.tr/dosya_form/PLAN 0.xls

İşe yarar mı bi incelerseniz sevinirim.. İnternette araştırdım bulduğum plan üzerinde değişiklik yaparak oluşturdum.
Hocam bu çalışma için milli eğitimden onay alabildiniz mi? Şunun için soruyorum ders dışı genelgeye göre bu çalışmayı yapamazsınız çünkü böyle bir alan yok genelgede. Onay takdiri milli eğitimde olsa da hangi alanlarda çalışma yapılacağını bakanlık belirliyor.

Hocam çok bi prosedür bilmem ama bu tübitak projeleri ders dışı etkinlik olarak değerlendirilecektir diye genelge var, yeni olan bişe. Hatta öncelik bu tür proje veya yarışmalarda diye biliyorum.

idaremiz onay verecek de ilçe ne diyecek bilmiyorum. ama bu projelerin dersdışı etkinlik olarak sayılması noktasında sorun yok.

Özür dilerim planın bilim olimpiyatları için olduğunu görmemişim, plandaki tek problem konuların yarışma konularıyla ilgisi olmaması, tabii milli eğitim konulardan anlamayacağı için onay verebilirler.

paylaşılan planları da inceledim hepsi GEYİK ten öteyi geçmiyor.

Tübitak olimpiyatlarına öğrenci hazırlamayı düşünüyorsunuz ama anlaşılan kimse tübitak olimpiyat konularını incelememiş. konularda MATEMATİK ve C programlama dili var.
siz kalkıp 1 ay visual studio kuruyorsunuz, 1 ay vb.net anlatıyorsunuz. allahtan yönetici konumundaki kişiler bişeyden anlamıyorda bu planlar onaydan geçiyor.

Koskoca forumda bilim olimpiyatları için egzersiz yapan yok mu yada en azından planı olan? Türkçe ve Beden Eğitim öğretmenleri çatır çatır egzersiz yapıyor, bizim ne eksiğimiz var biz de yapalım.

BaRBaRYaN' Alıntı:

Tübitak olimpiyatlarına öğrenci hazırlamayı düşünüyorsunuz ama anlaşılan kimse tübitak olimpiyat konularını incelememiş. konularda MATEMATİK ve C programlama dili var.
siz kalkıp 1 ay visual studio kuruyorsunuz, 1 ay vb.net anlatıyorsunuz. allahtan yönetici konumundaki kişiler bişeyden anlamıyorda bu planlar onaydan geçiyor.

:) :)

Hocam konuları inceledik de sadece matematik c yok, tabi ki yazılım anlatılması da yok ama ben planda proje konusunu belirtmedim.Hedefe ulaşmak için verilecek konuları belirttim. Tübitak için de önemli olan bir konunun anlatılması değil. o konular neticesinde gerçekleştirilecek olan proje. Bu planlar da tübitak ı ilgilndirmiyor zaten. Tübitak için ayrı prosedürler geçerli (orası gerçekten zor). yapılan planlar dersdışı etkinlik olabilmesi için yapılması gereken bir prosedür.

Netice itibariyle plan ın tübitak ile alakası yok sadece dersdışı etkinlik planı o. Eğer yanlışm varsa düzeltin arkadaşlar, ilk defa yapıyorum bu işi. Normaldir yanlış yapmam :)

erdcan' Alıntı:
geçen sene bende niyetlendim, vay efendim bi sizin neyinize tubitak demediler :)
Robot yarışmasına tubitak sizin neyinize diyen idarecileri katacaksınız. (robot=idareci. yani robot var hazır elinizde, sadece yarışa sokacaksınız:))

alpozturk2002' Alıntı:
erdcan' Alıntı:
Robot yarışmasına tubitak sizin neyinize diyen idarecileri katacaksınız. (robot=idareci. yani robot var hazır elinizde, sadece yarışa sokacaksınız:))

Ya o idarecilere yapacaksın bir şiir dinletisi, yada göstermelik satranç tamamdır herşey. Anladıkları şey zaten o , gerçi ondan da anlamıyorlardır da.

Boşver ofkeli82 hocam yardım etmeye gelince kılını kıpırdatmayan insanlar, iş taş koymaya yada küçümsemeye gelince başta geliyorlar. Bilim olimpiyatlarından bizi ilgilendiren kısım, onaydan ve teftişten geçecek planlı egzersiz yaparak ek ders almak ve başarılı 1-2 öğrenciyi yarışmaya sokmak. Öğrenci eğer başarılı olursa kendisi için büyük faydaları olacak bir yarışma.

Bizim müdür bana okul dergisi için ek ders verme derdinde ama buradan onay çıkacağını düşünmüyorum, bu nedenle bilim olimpiyatları egzersizi yapacağım.

by_rebel' Alıntı:
Boşver ofkeli82 hocam yardım etmeye gelince kılını kıpırdatmayan insanlar, iş taş koymaya yada küçümsemeye gelince başta geliyorlar. Bilim olimpiyatlarından bizi ilgilendiren kısım, onaydan ve teftişten geçecek planlı egzersiz yaparak ek ders almak ve başarılı 1-2 öğrenciyi yarışmaya sokmak. Öğrenci eğer başarılı olursa kendisi için büyük faydaları olacak bir yarışma.

Bizim müdür bana okul dergisi için ek ders verme derdinde ama buradan onay çıkacağını düşünmüyorum, bu nedenle bilim olimpiyatları egzersizi yapacağım.

Hocam bu tübitak gibi projelerde meslek liselerinin esamesi bile okunmuyor, demek ki pek tecrübemiz yok, doğrudur. ama bir tecrübe oluşsun ki başka arkadaşlara da faydamız olur.

Bizim müdür de sağolsun öncelik tanıyor, bakalım bizim proje için idari yönden sorun yok da ilçede ne derler bilmiyorum. Zaten onları ilgilendiren de dersdışı planı, tübitak tarafının bu planlarla alakası yok, kendi prosedürlerini uygulayacağız. Hayırlısı bakalım...

İllerde eğitim araçları diye bölümler vardı. Ne iş yaptıkları tartışılır bir gün eski bakanımız Hüseyin ÇELİK bu eğitim araçlarını ziyaret etmiş, yanındakine sormuş ne yapar burdaki öğretmenler. Demiş ki yanındaki adam " yan gelip yatarlar" . İyi demiş o zaman kapatın . Bir günde imzalamış bakan kararı ve kapatıldı bu bölümler.
Herhalde bu bakan da bu egzersiz işini kaldıracak.

Geçen yıl bu konuyla ilgili Mersin il milli eğitim Tübitak ve Mersin Üniv. ortaklaşa öğretmenlere kurs verdi. Bu kurstan sonra proje hazırlayıp başvuru yaptım. Bölge sergisine çağrıldım. Egzersiz açmadım ama Mersin milli eğitimin sitesinde arge bölümünde plan örneği var. Aşağıdaki linkten taslağı ve nasıl doldurulacağı yazıyor.
http://mersin.meb.gov.tr/arge

Mersin bir çok ile örnek olacak projeler hazırlıyor. Hem BT alanında hem diğer arge gibi alanlarda. tasa1977 Hocamızın verdiği linkte sadece Tübitak yarışmaları değil. Araştırma projelerine da katılmak için hazırlanacak plan örneği verilmiş.

İlk mesajda eklediğim dosya zaten Mersin MEM'de yayınlanan TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları Egzersizi için plan taslağı. Mesele bu taslağa işlenecek konu dağılımlarını yazmak. Anlaşılan iş başa düştü.

ofkeli82' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:

:) :)

Hocam konuları inceledik de sadece matematik c yok, tabi ki yazılım anlatılması da yok ama ben planda proje konusunu belirtmedim.Hedefe ulaşmak için verilecek konuları belirttim. Tübitak için de önemli olan bir konunun anlatılması değil. o konular neticesinde gerçekleştirilecek olan proje. Bu planlar da tübitak ı ilgilndirmiyor zaten. Tübitak için ayrı prosedürler geçerli (orası gerçekten zor). yapılan planlar dersdışı etkinlik olabilmesi için yapılması gereken bir prosedür.

Netice itibariyle plan ın tübitak ile alakası yok sadece dersdışı etkinlik planı o. Eğer yanlışm varsa düzeltin arkadaşlar, ilk defa yapıyorum bu işi. Normaldir yanlış yapmam :)
..
hocam soruları incelediğinize eminmisiniz.
..
2 yarışma var
- ulusal ilköğretim matematik olimpiyatı
- ulusal bilim olimpiyatı (fizik, kimya, biyoloji, matematik, bilgisayar)
..
bilgisayar öğretmeni olarak bizleri ilgilendiren ULUSAL BİLGİSAYAR OLİMPİYATI.
..
bu olimpiyat sorularını da incelerseniz 1. aşama sorularında 50 soru sorulduğu, bunların
- 35 tanesinin matematik
- 15 tanesini STANDART C (Ansi C)
olduğu görülecektir.
..
Konumuz da bu olimpiyatlar olduğuna göre hazırlanacak planda bu olimpiyatlara öğrenci hazırlamak için düzenlenmelidir. dolayısıyla BENCE planda sadece matematik ve standart C programlama olmalıdır.
............
Burdan inceleyebilirsiniz : http://www.tubitak.gov.tr/sid/542/pid/453/index.htm

Hocam bir karışıklık var galiba, benim yapmaya çalıştığım proje, proje yarışmasına öğrenci hazırlayacağım, bilim olimpiyatları değil. Zaten ifadelerimde de projeden bahsediyorum.

bilgisayar projelerine öğrenci yetiştirirken egzersiz alabiliyor muyuz tam olarak arkadaşlar...yoksa illa olimpiyatlara mı öğrenci yetiştirmemiz lazım...egzersiz yönetmeliğinde "bilim olimpiyatları ve proje çalışmaları" yazıyor.
aslında bilgisayarla ilgili Anlat Okulunu gibi yarışmalar için de egzersiz almamız lazım,ama bunu idarecilere anlatmak deveye hendek anlatmak gibi bişey olur....

MEM'den onayı aldım, ağırlıklı olarak olasılık, binom, permütasyon olmak üzere ileri matematik ve temel C konularında okuldaki matematikte en iyi 8. sınıf 2 öğrenciyi çalıştıracağım. Nisan ayında sınava sokacağım, hem onlar hem benim için güzel bir tecrübe olacak.

Geri