TÜBİTAK BİLİM FUARI

Kodla Büyü

esinay

Site Gezgini
Arkadaşlar okulumuzda Tübitak Bilim Fuarı düzenlenecek. Biz branş olarak Tübitak'a başvurmadık ama bu fuarda sergilenmek için bir proje yapmak istiyoruz. Fikir önerilerinizi bekliyorum..

Not: Okulumuz Doğuda Lab olmayan bir okul. (Seçtiğim öğrenciler 6. sınıfta Scratchla tanışmış ve basit uygulamalar yapmış öğrenciler)

Uygulamaya yönelik(Basit Arduino destekli de olabilir) ya da daha basit düzeyde neler yapılabilir? Tecrübeli arkadaşlar vardır mutlaka..

Hocam fuarda basvuru esnasinda kabul edilen projeler haricinde proje sergilenmeyecekti.
Kaynak isterseniz bora karakuşun scracth ile arduino kitabi var. Ararsaniz bulursunuz. Bir arduinobir kac led ve anahtarla basit devreler yapabilirsiniz. Fiyatida 40 lirayi gecmez

Tübitak fuarında önceden belirtilen projelerden başka proje sergilenmeyecekmiş hocam. Ben de yıl boyunca yaptığımız arduino çalışmalarımızı sergileyecek bir etkinlik düzenlemek istiyordum. Sonra bunu Tübitak sergisi içinde yapabilirmiyim diye araştırdım olmaz dediler. Tübitak il sorumlusundan özel izin aldım ve 12 tane projemizi tübitak sergisi içinde özel bir Arduino alanı hazırlayarak sergileyeceğiz. Eğer 20 proje dışında bir sergi oluşturacaksanız yetkililerden izin alın derim.

Hocam bu durumdan haberim var. Okul olarak okulun farklı katlarıni farklı projeler için ayırdık. Tübitak kapsamında olanlar ayrı bi alanda olacak.

Öğrencilerle daha önce yaptigimiz scratch oyunları çok mu basit kalır ?

Hocam öğrencilerle ne yapabildiyseniz olur bence. Tübitak için onların yapamayacağı ürünler hazırlamak bir kazanım sağlamaz bence. Onların yaptığı emek harcadığı projelerini sergilemek daha doğru olacaktır diye düşünüyorum. Arduino ile ilgili çalışma yaptıysanız onlardan da oluşturulabilir. Ben tübitak günü 2 çeşit tanıtım yapacağım mesela. Tübitak sergisi içinde 6. sınıflarla yaptığımız Arduino sergisi diye bir alan açacağım ve içinde tübitak dışı projelerimiz olacak. (Tübitak içinde de 1 tane Mbot prjemiz var) Ayrıca scratch projeleri için de BT sınıfına yönlendirme yapacağız gelen misafirlere. Gelmişken orada da 5. sınıflarla yaptığımız scratch projelerini görmelerini sağlayacağız.

Çok güzel düşünmüşşünüz hocam. Emeğinize sağlık. Teşekkür ederim fikirleriniz için

Geri