TTNET'e Gezinti Cezası

Kodla Büyü

hasari

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Türkiye'nin en büyük internet servis sağlayıcısı TTNETe, Gezinti isimli servisi yüzünden ceza kesildi. BTK tarafından verilen ceza ile firma 1.5 milyon TL ödeyecek.

Bir dönem büyük tartışmaların yaşandığı TTNET'in Gezinti hizmeti firmanın başına iş açtı. Geçen yıl açılan soruşturma neticesinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Teknolojileri Kurumu, firma 2011 yılı gelirlerinin onbinde beşi oranında cezaya çarptırıldı. Bu rakam ise yaklaşık olarak 1.5 milyon TL'ye tekabül ediyor.
Gerekçe ne oldu
BTK'nın kararında aşağıdaki bilgiler yer aldı. Buna göre temel gerekçe ise kullanıcıların tamamının izninin olmaması olarak açıklandı. İşte BTK'nın ceza gerekçesi:
06/02/2004 tarihli ve 25365 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Telekomünikasyon Sektöründe Kişisel Bilgilerin İşlenmesi ve Gizliliğinin Korunması Hakkında Yönetmelik’in “Telekomünikasyonun Gizliliği” başlıklı 8’inci maddesinde yer alan; “Yasaların ve yargı kararlarının öngördüğü durumlar haricinde, haberleşmeye taraf olanların tamamının izni olmaksızın, telekomünikasyonun üçüncü şahıs tarafından dinlenmesi, kaydedilmesi, saklanması, kesilmesi veya gözetimi yasaktır...”
Gezinti neydi?
TTNET'in servisi olan Gezinti, abonelerin internet alışkanlıklarını takip ederek kişiye özel reklam gösterimi yapılmasını sağlıyordu. BTK'nın yaptığı resmi açıklamayı buraya tıklayarak görebilirsiniz.

kaynak:shiftdelete

Ekli dosyalar

• ttnet.jpg
    ttnet.jpg
    25.1 KB · Görüntüleme: 2,134
Çok sevindim daha dün Gezinti servisi sayfası çıktı Kullanmak İstiyor musunuz diye. O anda bilgisayar başında çocuk vb bilgisi olmayan birisi olsa ve Evet'e tıklasa resmen takibe alınacağız. Böyle bir başvuru şekli nerde görülmüş...

ya benim de karşıma çıktı bi kaç kere özellikle mobil kullanırken.. bi keresinde yanlışlıkla tıkladım diye hatırlıyorum nolcak şimdi :eek:

http://www.gezinti.com/hesabim buradan iptal edilebilir, aynı hat kullanan başkası da onay vermiş olabilir.
risk var mı? yok ama neden beni kobay olarak kullanmalarına izin vereyim ve de ttnet benden zaten para kazanırken üstüne üstlük reklam ortağı ile bir daha para kazansın.

Bu güne kadar benim bu hizmetten haberim bile yoktu. Dairede biri kesin onaylamıştır evden hemen kontrol edeyim.

iyi olmuş,dinsizin hakkından imansız gelir... beni TiviBudan resmen dolandırdılar. asla onayım olmadığı halde "ses kaydınız var bu paketleri istemişsiniz" dediler ve üst paket üyesi yaptılar. ses kaydımın ibraz edilmesini istediğimde "itirazınız varsa mahkemeye başvurun" dediler. Arkadaşlar uzak durun ttnetten tivibudan

Siz gezintiyi falan boş verin internette phorm diye aratın, neler döndüğünü veya döneceğini anlarsınız. Ama bizim ülkemizde bu gibi şeyler pek takılmadığından pek gün yüzüne çıkmıyor.

Konu ile ilgili linke bakabilirsiniz. http://www.enphormasyon.org/

Nasılsa bu ceza farklı isimler altında biz nihai tüketicilerden çıkar, onun için fazla kafanızı yormayın.

İyi olmuş ama Google bunu zaten yapıyor çerezlerle. Reklamlar da sizin girdiğiniz sitelere veya aramalarınıza göre şekilleniyor. Hadi bir de Google 'a kessinler cezayı.

10bin de 5i 1.5 milyon lira mı? Çarpamadım bellek overload oldu, kaç para kazanıyo ya bu adamlar :S

coderfree' Alıntı:
İyi olmuş ama Google bunu zaten yapıyor çerezlerle. Reklamlar da sizin girdiğiniz sitelere veya aramalarınıza göre şekilleniyor. Hadi bir de Google 'a kessinler cezayı.

hocam google'ı kullanmak senin kendi tercihin, istemezsen kullanma veya gizli tarama yap, çerez yüklenmesin bilgisayarına. ama phorm'un yaptığı iş data paketlerini incelemek. asıl fişlenmek denilen şey budur ve tehlike çok büyük.

google bunu zaten yapıyordu. Ha bu demek değildirki ttnet yapabilir. ttnet'e ceza kesilebiliyor ancak google'a hiç bir yaptırım uygulanamaz. İnternette cep telefonu araştırıyorum, sitelerdeki google reklamları cep telefonu oluyor. Bu yüzden yandex kullanmaya çalışıyorum.

zaten biz bilişimciler bunu görüp bir şey demiyorsak ve tehlikenin büyüklüğünü göremiyorsak, sokaktaki vatandaş veya bilgisayar kullanmayı bilen !!!! diğer insanlar hiç göremez. google'la kıyas yapmayın lütfen.

Meb hattında çıkmıyor ama filtresiz hatlarda çıkıyor. 3-4 kez evde 1 kez de okulda karşıma çıktı hayır dedim. Yaptığımız her şey zaten izleniyor ve dinleniyor yıllardır personel ve küçük altyapı masrafları haricinde sıfır maliyeti olan bir hizmeti fahiş fiyatlarla vatandaşa satan TTNET de doymamış olacak ki insanları fişleme üzerinden para toplayanlara katılmış.

cumhurtorun' Alıntı:
zaten biz bilişimciler bunu görüp bir şey demiyorsak ve tehlikenin büyüklüğünü göremiyorsak, sokaktaki vatandaş veya bilgisayar kullanmayı bilen !!!! diğer insanlar hiç göremez. google'la kıyas yapmayın lütfen.
Niye sözlerimi yanlış yorumluyorsunuz ki? Sanki google a ceza veremezsiniz, Türk Telekom 'a da ceza verilmesin demişim gibi algılamışsınız yorumumu. Google ile kıyaslama durumu değil. Kastettiğim ikisine de ceza verilmesi zaten. Ayrıca google 'ı beğenmezseniz kullanmayın dediniz, o zaman TTNET 'i de beğenmeyip Smile kullanırsınız vs. çözüm kullanmama değil, sorunu düzeltme.

coderfree' Alıntı:
cumhurtorun' Alıntı:
Niye sözlerimi yanlış yorumluyorsunuz ki? Sanki google a ceza veremezsiniz, Türk Telekom 'a da ceza verilmesin demişim gibi algılamışsınız yorumumu. Google ile kıyaslama durumu değil. Kastettiğim ikisine de ceza verilmesi zaten. Ayrıca google 'ı beğenmezseniz kullanmayın dediniz, o zaman TTNET 'i de beğenmeyip Smile kullanırsınız vs. çözüm kullanmama değil, sorunu düzeltme.

yok hocam ben sizin sözlerinize istinaden yazmadım bunu, yanlış anlamayın lütfen.

Allah belasını versin o gezintinin.her gün hayır butonuna basmaktan tillahım kesiliyo.ceza almalarına rağmen hala aynı mesele.

Gezinti.com saçmalığı

TTNet bir servis başlatmış gezinti.com diye; bir url ye tıkladığımda arada gezinti.com..... diye bir url ye, ordanda saliseler içinde asıl sayfaya gidiyordu tarayıcı. Bugün tak etti Türkçealtyazı sayfasının linkinde çıkınca, daha önceden youtubede çıkmıştı aldırmamıştım.

Şu sayfada bir açıklama gördüm buradaki açıklamalara göre kapattım servisi.
http://www.teknolojidedestek.com/gezint ... al-edilir/

TTNET sana ne benim girdiğim siteden kim oluyorsun ki benim iznim olmadan bu servisi açıyorsun.

Re: Gezinti.com saçmalığı

TTNET değil diğerlerini kullanın. Her zaman için daha ucuz ve sorunsuz oluyorlar. Ben doping kullanıyorum.

İnternette baktığım ürünleri gözüme soka soka reklam yapıyorlar, resmen taciz :x Sıkmaya başladı artık.

BTK ya şikayet edeceğim ama bir türlü aktivasyon mail'i gelmiyor, daha önceden üye olan varsa şikayetlerini yapsınlar bence... Başka birşey için 50 tane detay/belge isteyen ttnet gezinti.com üyeliği için tek tıklamayı yeterli görüyor. Böyle bir üyelik şekli yoktur... Herkes şikayetlerini ilgili mercilere yaparsa geri adım atacaklarını düşünüyorum... En azından üyelik yöntemini değiştireceklerdir...

Geri