TTNET kota sorunu veya Wifi ağıma sızma...

Kodla Büyü

jrerkan

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar,
Öncelikle özet olarak ne istediğimi söyleyeyim; ben modemimin trafiğini kontrol edip kaydını tutan belki grafiksel olarak geriye dönük kontrol edebileceğim, hangi mac adresinden ne yapılmış ne kadar veri çekilmiş vs. bunları kontrol edebileceğim bir yazılım veya yöntem arıyorum.
Nedenine gelince;
Dün gece itibari ile sıfırlanan internet kullanım miktarım, 1 ocak saat öğlen 13: 00 gibi baktığımda 3 gb lık görünüyor, geçen ay da benzeri birşey oldu ve ben o nedenle son gün hususi 12 saat önceden modemimi kapattım interneti sonlandırdım ve tekrar başladım bir önceki günün bağlantısı 1 ocağa yansımasın diye.
Geçen ay bu kota sorunu daha berbat haldeydi gün be gün takip ediyorum indirme filan yapmadığım halde 2-3 günde 7-8-9gb şeklinde artınca dedim ki birisi herhalde ağıma girdi bende ağımı gizli yaptım mac filtreleme koydum şifreyi güçlendirdim filan... Ama bu ayın ilk gününde yine aynı sorunla karşılaştım.

Şimdi sorun nereden kaynaklanıyor TTnet mi bu kota işinde bi işler yapıyor, ağıma tekrar mı girildi vs. vs. bilmiyorum.

Bunu anlamak için modemi takip edebileceğim yazılım veya yöntem arıyorum, internette araştırdım ama sizler de biliyorsunuz ki internette ki saçma sapan insanların anlamadan etmeden saçma tavsiyeler vermelerinden yanlış yönlendirmelerinden bıktım. Sorumu o nedenle burada siz değerli hocalarıma soruyorum.

hocam şimdi baktım benim de 3,09 gb görünüyor, geçen ay da aynı şekildeydi, var bu işin içinde bir iş

Aynı sorunu bende yaşadım, 24 saat olmadan 4.2 gb olmuş aklıma bu işte bir iş var gibi geliyor ama neyse. Ttnet in verdiği ZTE modemim var ağa bağlı cihazları ip ve mac adresleri ile birlikte görebiliyorum ama kim kaç gb kullanmış öğrenmek istiyorum bu mümkünmü acaba.

Geçen ay da 96 gb kullanım yaptığım görülüyor.

tesadüf oldu bende bakmıştım bugün.
1 ocakta tek yaptığım bir siteden internetten bir film izlemek 1,5 saatlik. kota 5,5 GB. bence ttnet kafadan yüklüyor herkese. ayın yarısında kotayı aştın muhabbeti yapıp bağlantılarını rahatlatacak aklı sıra.

Ekşide bugün öyle bir başlık vardı. sanırım ttnet bir önceki günün son ayının son 12 saatindeki kullanımları bir sonraki aya yazıyor. Yani 31 Aralık saat 12:00-00:00 arası Ocak ayı kotasına yazılıyor. Ya da buna benzer bir açıklama vardı. Bir de böyle hesaplayın bakalım tutuyor mu hesap.

ay sonu hesabını kapatmıyor. çoğunlukla modemin son kapanıp açılma zamanına göre 16 saatle 3 - 4 gün arasında kotayı ayın başına yansıtıp çakallık yapıyor. ayın son günü son saatlerde modemi açıp kapatarak bu çakallıktan kurtulabiliriz(kısmen). yoksa ağa sızma falan yoktur. bugün hemen hiç birşey yapmadım ama modemi kapatıp açmama rağmen 1 gb olmuş indirme, modemi kapatmasam kaç gb olurdu kim bilir. Ay başında yapmadığımız download ile karşılaşmamız normal yani :verymad:

Arkadaşlar mesajımda özellikle belirttiğim üzre son gün son 12 saat olayını biliyorum zaten o nedenle dedim ya bir önceki gün modemi kapattım, hatta bi gündüz kapattım bir de akşam kapattım. Mac kullandığımdan windows güncellemesi de yapmış olamaz ve film filan da izlemedim sonuçta 3gb dan bahsediyoruz normal web sitesi gezmekle ulaşılacak bir rakam değil kaldı ki bir önceki günü de saysam yine o kadar veri çekecek birşey yapmadım.
Modeme bağlı cihazları da modemden zaten görebiliyorum ve mac filtreleme yaptım gizli ağ yaptım.
Benim istediğim şey ağa bağlı cihazları görmek ve veri trafiğini izleyebilecek bir yazılım. Bilgisi olan varsa paylaşırsa iyi olur gördüğüm kadarıyla aynı dertten müzdarip birçok kişi var.

Hocam bende arıyorum böyle bir program ama nette okuduğum ağa bağlı her bilgisayara kurmak gerekiyormuş o da bana uymuyor. Bulursan bizimle de paylaş.

jrerkan' Alıntı:
Arkadaşlar,
Öncelikle özet olarak ne istediğimi söyleyeyim; ben modemimin trafiğini kontrol edip kaydını tutan belki grafiksel olarak geriye dönük kontrol edebileceğim, hangi mac adresinden ne yapılmış ne kadar veri çekilmiş vs. bunları kontrol edebileceğim bir yazılım veya yöntem arıyorum.
Nedenine gelince;
Dün gece itibari ile sıfırlanan internet kullanım miktarım, 1 ocak saat öğlen 13: 00 gibi baktığımda 3 gb lık görünüyor, geçen ay da benzeri birşey oldu ve ben o nedenle son gün hususi 12 saat önceden modemimi kapattım interneti sonlandırdım ve tekrar başladım bir önceki günün bağlantısı 1 ocağa yansımasın diye.
Geçen ay bu kota sorunu daha berbat haldeydi gün be gün takip ediyorum indirme filan yapmadığım halde 2-3 günde 7-8-9gb şeklinde artınca dedim ki birisi herhalde ağıma girdi bende ağımı gizli yaptım mac filtreleme koydum şifreyi güçlendirdim filan... Ama bu ayın ilk gününde yine aynı sorunla karşılaştım.

Şimdi sorun nereden kaynaklanıyor TTnet mi bu kota işinde bi işler yapıyor, ağıma tekrar mı girildi vs. vs. bilmiyorum.

Bunu anlamak için modemi takip edebileceğim yazılım veya yöntem arıyorum, internette araştırdım ama sizler de biliyorsunuz ki internette ki saçma sapan insanların anlamadan etmeden saçma tavsiyeler vermelerinden yanlış yönlendirmelerinden bıktım. Sorumu o nedenle burada siz değerli hocalarıma soruyorum.

Hocam WireShark diye bir program vardı. Bir deneyin isterseniz güvenlik uzmanları kullanır genelde. Ağı izleyebiliyorsun

Hocam android telefonunuza Fing i indirin bakın hangi cihazlar bağlı diye Eğer Win10 sa sizden habersiz güncelleme yapmış olabilir

Arkadaşlar ttnet'dir bu yapar. Şuda unutulmamalı malesef windows 10'da ilk kurulumda güncelleştirmeleri net üzerinden dağıt açık gelmekte. Bu özelliği kapatmak gerekir. Microsoft akıllılık yapmış kendisi server olmaktan sıkılmış milleti server konumuna almak istemiş.

aktasankara' Alıntı:
Hocam WireShark diye bir program vardı. Bir deneyin isterseniz güvenlik uzmanları kullanır genelde. Ağı izleyebiliyorsun

Bu benzer sorunu yaşayanlar için bilgilendirici olması için tekrarlamak gerekirse,

windows değil mac kullanıyorum,
mac için dahi olsa güncelleme şu bu gibi şeyleri hesaba katabilecek kadar bilgisayar ve internet bilgisine sahip bir bilgisayar öğretmeniyim :)
bu konuyu açmanın amacı bir farkındalık yaratmak ve bir yazılım konusunda tecrübesi olan hocalarımın bilgisinden istifade etmek ve herkesin etmesini sağlamak, zira ekşisözlük te bu ayın başında benzer bir başlık daha açıldı tam olarak benim bahsettiğim sorundan birisi veryansın edince herkes aynı sorunla karşılaştığını söylemiş.
Neyse,
WireShark programını bir deneyeceğim hocam sağolun.

ttnet'in sene başında kotaları güncellemediğine dair bir bilgi aldım. sanırım sizin sorunda bundan dolayı.

Modeminizin markasını bilmiyorum, benimde üst komşunun netini sınırlamam gerekiyordu(bedava kullanıyorlar)
Benim modemim Tp link. modem arayüzüne girmeyi biliyorsunuz varsayıyorum
ağınıza sizden başka birisinin bağlandığını düşünüyorsanız;
modem arayüzüne girdikten sonra, Kablosuza giriyorsunuz ve durum diye bir basamak var. orada sizin ağınıza bağlı olan tüm bilgisayar telefon mac adreslerini görebilirsiniz.
ek olarak aynı menüden mac filtreleme yapabilirsiniz eğer kaçak varsa.

Hatta SSID yi gizlerseniz gizli ağ olarak sadece kendiniz girebilirsiniz. (bu bahsettiğim konularda video çekmeyi düşünüyorum en kısa zamanda yardımcı olmaya çalışacağım)

hocalarım
konuyla bağlantılı olarak;
modeme baglı olanlara baktıgımda bircok android xxx gibi telefon baglanmaları var.
Benim telefonda android.ismi eko ama modemde bu isim gozukmuyor.androidxxxx ismini
modem nerden alıyor nasıl değiştiririm bilmiyorun.
not:normalde ayarlar/cihaz hakkında/cihaz adından
telefonun adı değiştiriliyor.ama buradan ad değiştirildiği halde modemde bu isim gözükmüyor..

varvarvar' Alıntı:
ttnet'in sene başında kotaları güncellemediğine dair bir bilgi aldım. sanırım sizin sorunda bundan dolayı.

Modeminizin markasını bilmiyorum, benimde üst komşunun netini sınırlamam gerekiyordu(bedava kullanıyorlar)
Benim modemim Tp link. modem arayüzüne girmeyi biliyorsunuz varsayıyorum
ağınıza sizden başka birisinin bağlandığını düşünüyorsanız;
modem arayüzüne girdikten sonra, Kablosuza giriyorsunuz ve durum diye bir basamak var. orada sizin ağınıza bağlı olan tüm bilgisayar telefon mac adreslerini görebilirsiniz.
ek olarak aynı menüden mac filtreleme yapabilirsiniz eğer kaçak varsa.

Hatta SSID yi gizlerseniz gizli ağ olarak sadece kendiniz girebilirsiniz. (bu bahsettiğim konularda video çekmeyi düşünüyorum en kısa zamanda yardımcı olmaya çalışacağım)
Arkadaşlar konuyu açan kişinin -ki bu konuyu ben açtım- ilk mesajında ne yazdığını okumadan cevap yazıyorsunuz sanırım. Bahsettiğiniz herşeyi biliyorum ve farkındayım ve zaten yaptım ve zaten ilk mesajımda da belirttim. Hevesle acaba ne yazılmış diye okuyorum okuyorum bana modem arayüzüne girmekten bahsediyorsunuz. Modem arayüzüne girmeyi bilmesem ne diye gelip burada böyle bir soru sorayım...
tamam sakinim.

Aynı sorunun cevabını bende arıyorum, benim internetten bulduğum ağı kullanan cihazlara bir program kurulmasından bahsediliyor. Benim bunu yapmam mümkün değil kendi bilgisayarıma kurup tüm ağın yaptığı download miktarını öğrenmek. Sonuç olarak bulursan haber ver hocam.

Geri