Toshiba laptop'un USBleri çalışmıyor

Kodla Büyü

dirhem

Site Gezgini
laptopun usb leri daha önce çalışıyordu şu an farklı 3 usb girişi de çalışmıyor, aygıt yöneticisinde sarı uyarı işareti bilinmeyen aygıt olarak gözüküyor , bir usb girişi fiziksel anlamda zarar görmüş bu durumda nasıl çözebilirim sorunu.

sarı ünlem olan sürücülere sağ tıklayın kaldır deyin tekrar kursun.. bakalım aynı hatayı verecek mi verirse, fiziksel hasar oluştuğu zaman kısa devre yapıp usb hub çipi yanmış olabilir.

aygıt yönetisinde chipseti, usb driveri tekrar kurdum 4 sarı ünlem 1'e indi sadece ( bilinmeyen aygıt olarak), usb'ler tanımlı görünüyor ama hiç bir cihaz çalışmıyor,

cd den çalışan bir windows yada linux dener misiniz. sorun donanımsal mı yazılımsal mı emin olurduk.

pci basit iletişim denetleyicisi (Chipset - Platform controller hub) ve bilinmeyen aygıt kısımları sarı ünlem işaretli ve usb girişlerinden birinin iç kısmı düşmüş flash takılacak durumda değil

Re: Ynt: Toshiba laptop'un USBleri çalışmıyor

Statik yüklenmesi oluşmuş
Pili çıkart
Elektriksiz 2 gün beklet
Statik elekrik boşalmaz ise düzelmez

dirhem' Alıntı:
laptopun usb leri daha önce çalışıyordu şu an farklı 3 usb girişi de çalışmıyor, aygıt yöneticisinde sarı uyarı işareti bilinmeyen aygıt olarak gözüküyor , bir usb girişi fiziksel anlamda zarar görmüş bu durumda nasıl çözebilirim sorunu.

okulumuzda bir öğretmenin de bu problemi vardı bana danıştı. hiçbir flash belleği tanımadı. öğretmenin bana dediği servise götürdükten sonra (garanti devam etmesine rağmen bataryayı değiştirmişti) bu sorun oluştu. ben de bios ayarlarını usb den başlatıp çalıştırma işlemiyle ubuntuyu çalıştırmaktı. biostan ayar yapıp yapamadığımı bilemiyorum ama bu süreçten sonra da usb ler çalışmadı. hani çalışsa belki ışıkları yanar en azından başlangıçta hiç bir tepki vermedi. hani ben de içeriden bir soketin takılmadığından dolayı olmuş olabileceğinden bahsettim ve de serviste tekrar götürmesini söyledim ne oldu bilemiyorum daha sonra. eğer ki yapabilirsen dirhem hocam geri dönersen sevinirim.

benzer bi sıkıntı casper laptopta şu şekildeydi, laptopun adaptörünü muadili ile değiştirmişler 19v 3.42a notebook bataryası gelen yeni adaptör 19v 4.7a idi şarj olmada yada bilgisayarın çalışmasında herhangi bir sıkıntı yoktu ama bilgisayar sarj da iken usbler ve touchpad çalışmıyor, pilde iken yeniden başlatınca usbler ve touchpad çalışıyordu.

özetle hocam bilgisayarı pilde iken yeniden başlatıp usb leri kontrol eder misiniz.
(windows açıkken adaptörü çıkarmak birşeyi değiştirmiyor. pilde yeniden başlatın )

pili çıkarıp beklettim bu sefer touchpad de çalışmadı, batarya takıp açtım touchpad için tekrar sistem geri yükle vs. denedim eski haline geldi. ama usb girişleri hala çalışmıyor

Fiziksel hasara uğrayan usb girişindeki pinler kısa devre oluşturuyormuş, oradaki pinlerin birbirleriyle teması engellenince diğer usblerde çaıştı. sorun kalmadı.

Geri