Tim Cook: "Kodlama eğitimi tüm dünyada zorunlu olmalı"

Kodla Büyü
biz kodlamanın önemini daha kendi öğretmen arkadaşlarımıza anlatabilmiş değiliz. (bu öğretmenler öğrenci yetiştirecek) bir öğretmen arkadaş "acıyorum bu bilgisayar bölümündeki öğrencilere" demişti.

Bizimkiler dünyadaki gelişmeleri 50 yıl geriden takip ettikleri için hâlâ işin ciddiyetini idrak edememisler maalesef. Araba üretiminde olduğu gibi millet hibrit araçları geçti. Alternatif( Hidrojen,biyoenerji vb.) kaynaklara yöneldi bizim yoneticilerimizde daha mazotlu araba üretecek basireti göremiyorum . Velhasıl ülkem adına maalesef hiç ümitli değilim.

Her şey mobil uygulamalar üzerine şekilleniyor. Modüller 10 sene önceki kaynaklarla yazılı. Ne bekliyoruz.

Mesela whatsapp uygulamasını facebook satın aldığı için tüm yazışmalar takip ediliyor ve saklanıyor gerektiğinde her yere verilebilir.Yani bu kodlamayı öğrenmemiz lazım ki her yere müdahale edelim.

evet bu haberi dün bende okumuştum.Adam çok haklı sırf kendi işletim sisteminden ve appstore'ndan ne kadar paralar kazanıyor.bunu meb'e yada yeğitek'e vs. göstermek gerek ya da haberleri vardır :)

Sanayi devrimi ile dünya makineleşti, Osmanlı bunu kaçırdı ve dağıldı, parçalandı. Aynı durum şimdi de teknoloji çağı için geçerli. Kodlama eğitimini alfabe öğrenir gibi zorunlu hale getirmeyen devletler çöküş ve hezimet ile yüzleşmeye mahkum olacaklar. Tren kaçıyor kimsenin umrunda değil. Tarih tekerrür eder. Tarih geçmişe değil geleceğe aittir. Yazık olacak ülkeme, ülkemin geleceğine...

Bir an önce kodlama dersi tüm eğitim -öğretim kademelerinde zorunlu olmalıdır.Aksi halde Çağın teknolojik gelişmelerini sadece kullanır,nasıl üretildiğini anlayamayız.Pırlanta gibi çocuklarımız var ama sadece oyun ve internet bağımlısı olmuş çoğu.İnsan üzülüyor gerçekten.

gelecekte yabancı dil bilmek kadar önemli olacak programlama, insanlar bunu bas bas bağırıyor ama hala 2 ileri 1 geri....

Geri