Ticaret Meslek Lisesi'ne yeni bilgisayar laboratuvarı kurmak

Kodla Büyü

esrakalfa

Üye
Merhabalar,
Okulumuz bu sene ticaret meslek lisesine dönüştürüldü. ve önümüzdeki sene fazladan bilgisayar sınıflarına ihtiyacımız olacak. Bu konuyla ilgili bakanlığa yazı göndereceğiz fakat ben daha önce hiç lab kurmadım. Müdürüm benden bir bilgisayar sınıfı için gerekli olan ne kadar malzeme varsa liste yap dedi.

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

lab kurmak için öncelikle elektrik ve ağ altyapısı olması lazım. (cat-6 kablo, kanal, elektrik panosu,kabinet, elektrik prizleri vs.) daha sonra bilgisayar masaları ve bilgisayarlar yerleştirilecek. birde projeksiyon cihazı da bağlandığı zaman iş biter

hocam bende geçenlerde ek laboratuvar için biraz araştırma yaptım. ncompiting cihazlar var kasaya ihtiyaç duyulmadan sadece bir tane server üzerinden tüm işlemleri yapıyorsun. djop firmasından buldum cihazı.
klavye+fare+ monitör=150$ (tek makina)
l300 ncompting=220$ (tek makina)
server yaklaşık=2500$
20 makinalık bir laboratuvar için 10000$+kdv gibi bir maliyet çıkıyor bu sistem ilerde sadece server değişimi ile seviye yükseltiliyor.

i3 işlemcili + 4gb ram+500gb sabit disk +monitör+klavye+fare bir istemde 1100 civarı tutuyor tabi özellikler değişebilr kaba taslak bir hesaplamada.

swich+ağ kabloları+masalar diğer ekipmalar. kolay gelsin

Şöyle bir liste çıkardım. Eksik var mıdır acaba?

1 adet güç kaynağı
1 adet switch
Alt yapı ekipmanları (ağ kablosu, priz, kanal, elektrik panosu, kabinet...)
21 adet i3 işlemcili, 4gb RAM, 500gb sabit disk özellikleri olan bilgisayar (kasa+monitör)
21 adet klavye+fare+kulaklık
21 adet bilgisayar masası
45 adet ofis sandalyesi
1 adet projeksiyon cihazı + projeksiyon perdesi
1 adet yazıcı
1 adet tarayıcı
1 adet hoparlör + mikrofon
1 adet webcam
1 adet klima
Koyu renkli store perde
1 adet dolap

hocam elektrik ve ağ alt yapısı kurulu değilse bu işleri yapacak firma ile görüşün derim. switch ve diğer ağ ekipmanlarını içinde anlaşırsınız muhtemelen.

ayrıca seneye akıllı tahtalar gelecekse projeksiyona gerek olmayabilir. hatta bize olan projeksiyonların sayısını isteyen yazı gelmiş, toplayacaklarmış geri.

Bir de şöyle bir durum var. Ağ alt yapısı kurulu değil. 3 tane sınıfı/kimya-fizik laboratuvarını bozup bt sınıfı yapmayı düşünüyorlar. Müdür yardımcım kullanılacak kablo ve kanal uzunluklarını da yaz dedi. Ben daha önce hiç böyle bir şey yapmadım. Bunu benim mi bildirmem gerekiyor? Yapacak firmanın gelip keşif yapması falan gerekmez mi acaba?

bu internet kafeleri yapan yerleri bulun ve evvela labı kuracağınız yeri ve kaç bilgisayarlı bir sınıf oluşturmak istediğinizi belirtin. onlar aşağı yukarı bi fiyat çıkarırlar. Aman ha sen kendin bu donanımı yapmaya çalışma. bunları hallettikten sonrası kolay.

Küçük bir öneri:

Tekerlekli olan sandalye ya da tabure almayın. Bulabiliyorsanız sabit olanından alın.

sadece alt yapı masrafları için 30 metrekarelik u düzen bir labratotuvar maaliyeti ne olur hocalarım sizce?

sadece alt yapı masrafları için 30 metrekarelik u düzen bir labratotuvar maaliyeti ne olur hocalarım sizce?

Çok bilinmeyenli bir soru. Lab için kullanılacak olan malzemeden tutun da, alınacak bilgisayarların konfigürasyonuna kadar bir sürü değişken var. Zemin nasıl olacak? Klima olacak mı? Diz üstü mü masaüstü mü? Masaüstü ise All ine one mı yoksa standart kasa + monitör mü?

Çok bilinmeyenli bir soru. Lab için kullanılacak olan malzemeden tutun da, alınacak bilgisayarların konfigürasyonuna kadar bir sürü değişken var. Zemin nasıl olacak? Klima olacak mı? Diz üstü mü masaüstü mü? Masaüstü ise All ine one mı yoksa standart kasa + monitör mü?
12 adet masaüstü bilgisayarımız var sadece kablolama ve elektrik işleri için araçlar gerekiyor klima ve zeminlik durum yok

12 adet masaüstü bilgisayarımız var sadece kablolama ve elektrik işleri için araçlar gerekiyor klima ve zeminlik durum yok

Net değerler için mutlaka ölçüm yapmak gerekli ama kablolama, kanal, elektrik işleri vs için 2000-3000 bandında bir rakam çıkabilir. İşçilik size olursa tabi...

Geri