Thin Client Çözümleri ile Sanal Bilgisayar Sınıfı Kurma

Kodla Büyü
Mesleki Eğitim okulları için maliyet normal gözükse de. Ortaokullar için pekte cazip değil. Yaklaşık 50.000tl bunun altından kalkabilecek devlet okulu var mı? Benim okulum da bu imkan yok.

Merhaba,

Ürünlerimizi kullanan birçok ortaokul bulunmatadır , pc mantığında dahi ilerlense kullanılması gereken uygulamarda performans alınabilmesi için iyi bir konfigürasyon kullanılması gerekmektedir, bu da zero client sistemleri ile aynı maliyetlere tekabül etmektedir. Ancak pc sistemlerine nazaran zero client sistemlerinin birçok artısı bulunduğundan pc yerine bu sistemler tercih edilmektedir.

Avantajları nelerdir?

Düşük satın alma maliyeti, Bakım gerektirmeyen ve 5 watt’lık enerji tüketimi ile sahip olma maliyetlerini azaltır. Kurumların işletme giderlerinden tasarruf sağlar.

* Her kullanıcı için ayrı program yüklemeye gerek kalmaz,

* Sistem arızaları gibi klasik problemlerle uğraşılmaz,

* Bakım gerektirmez,

* Virüs bulaşmaz,

* Donanım arızaları ile uğraşılmaz,

*5 Watt enerji tüketimi sayesinde %90-95'lere varan enerji tasarrufu sağlar.

* Kolay ve merkezi yönetim sağlar,

* Yönetici aynı anda tüm ekranları izleyebilir,

* Seçili kullanıcı ekranını kontrol edebilir,

* Yönetici kendi ekranını tüm Kullanıcı ekranına gönderebilir (kayıpsız görüntü ve ses senkronu ile),

* Kullanıcı USB portlarını kapatabilir,

* Sessiz çalışır.

Meslek lisesinde 10 yıldır bilgisayar öğretmenliği yapıyorum bu tür sistemler kesinlikle hem maliyet hemde bakım yönünden oldukça tasarrufludur. ayrıca hiç şüpheniz olmasın performans konusunda aynı fiyata alacağınız sistemlerden çok daha hızlıdır.
Bu sistemlerden alacağınız faydaları şu şekilde sıralayabiliriz
1-Kurulum maliyeti son derece düşük
2-Bakım maliyeti çok son derece düşük
3-Öğrencilerin kontrol edilmesi kolay

Aynı sistemi raspberry pi 3 ile kullanıyorum. Gayet verimli. Sadece sunucunuz kuvvetli olsun Gerisi sıkıntı değil

Merhabalar;
Öncelikle konuya ilginiz için teşekkür ederiz. Benzer teknolojiler de mevcut olup sadece belli standart uygulamara cevap vermektedir. Giriş seviyesi temel uygulamalarda Raspery pi ve diğer cihazlar iş görmektedir. Fakat iş yoğun uygulamara ve özellikle tarayıcı üzerinde çalışan WebGL 3D api kullanan (Tinkercad,Thefoos,Kodable) gibi uygulamalarda malesef istenen performansı gösterememektedir. WebGL 3D teknolojisi, tarayıcı ile birlikte Donanım hızlandırıcısı (hardware acceleration) GPU kart ister. Core sayısı ne olursa olsun CPU yeterli performansı gösterememektedir. ortalama kullanıcı başına 800-1000 mb GPU kaynağı ve buna bağlı olarak, işlemci gücüde kullanmaktadır. Raspery pi gibi erişim cihazları sunucu bağlantısı sağlarken herhangi bir sıkıştırma tekniği kullanmamaktadır. Burada konu başında vurguladığımız DDP (Dynamic desktop protokol) devreye girmektedir. İhtiyaç duyulan performansı sunmakla beraber daha az sunucu kaynağı kullanmaktadır. Bununla ilgili yapılan eşzamanlı test uygulaması video ve görsellerimiz mevcuttur.

vCloudPoint s100 Zero Client ürününün yönetim yazılımı kullanımı ve bazı yapabilirlikleri...

Kullanıcı yönetimi:
*Kullanıcı ekranlarının izlenmesi.
*Kullanıcı ekranlarının yönetilmesi.
*Yönetim yazılımı üzerinden tek bir tıkla toplu kullanıcı açılması.
* Kullanıcıların ilgili gruplara otomatik eklenmesi.
* Tüm PC’lerde uzaktan "Oturumu Kapatın"
*Tüm Kullanıcı PC’lerine uzaktan "Giriş" yapın.
*Kullanıcılara özel kısıtlama ayarları.
* Broadcast ile aynı anda tüm kullanıcılara ekran paylaşım özelliği.
*(Printer –USB- Disk-Mikrofon-Kulaklık gibi cihazları toplu ya da kullanıcıya özel kapatma -açma.)
*Tüm kullanıcılara ya da tek bir kullanıcıya özel mesaj gönderme.
*Vchat özelliği ile kullanıcı ve yönetici arasında mesajlaşabilme.
*Tek bir görünümde tüm kullanıcıları izleyebilme
*Dışarıya veri aktarımını engelleme

Cihaz Yönetimi:
*Merkezi yazılım üzerinden toplu cihaz ayarlanması.
(Çözünürlük Ayarı-Klavye dil ayarı-Elektrik geldiğinde otomatik açılma ayarı,bağlantı kuracağı sunucu bilgisinin ayarlanması vb.)
*USB depolama aygıtlarına ve bu aygıtlardan veri kopyalanmasını engelleme

Detaylı Bilgi İçin Bizimle İletişime Geçiniz.

Son düzenleme:
vCloudPoint V1 Zero Client Yenilenen görüntüsü,HDMI ve Gigabit Desteği ile Stoklarımızda
bilgisayarbilişim.jpeg

Milli seferberlik ve Yerli işletim sistemimiz PARDUS'a destek için yapmış olduğumuz PARDUS VDI çok yakında piyasada olacaktır.
Çalışma mantığı; Zero Client cihazımız ile her kullanıcı sunucu üzerinde çalışan Sanal işletim sistemine bağlantı modelidir.
Bir kullanıcıya birden fazla sanal bilgisayar sunulabilir, (Ubuntu,Pardus,Windows) sanal makineler arasında tuş kombinasyonu ile hızlı geçiş yapabilirsiniz.
İsterseniz, üzerinde Tarayıcı olan herhangi bir aygıttan Sanal işletim sisteminize bağlantı yapabilirsiniz.

pardus-yeni1.png

Benim okulumda da bu sistem kuruldu 15+1, yakobilgisyar gerçekten ilgili ancak 1 yıldan fazla oldu kullanalı, ağdan kopma, fare mouse donması özellike 1 güne boyle sorunla başlanırsa sorunla devam ediliyor. Ağ kurulumu baştan yapıldı vs en son da server ın ekran kartı değişti şimdi de vmatrix ile clientler birbirini görmüyor..foto çeke çeke bir hal oldum, bana 5 tane kasa verselerdi daha mutlu olacaktım. Anladığım niyet güzel olabilir avantajlar vs ama uygulamada bana denk geldiyse bilmem de bazen camı açıp yangın varrrrrr diyesim geliyor

Benim okulumda da bu sistem kuruldu 15+1, yakobilgisyar gerçekten ilgili ancak 1 yıldan fazla oldu kullanalı, ağdan kopma, fare mouse donması özellike 1 güne boyle sorunla başlanırsa sorunla devam ediliyor. Ağ kurulumu baştan yapıldı vs en son da server ın ekran kartı değişti şimdi de vmatrix ile clientler birbirini görmüyor..foto çeke çeke bir hal oldum, bana 5 tane kasa verselerdi daha mutlu olacaktım. Anladığım niyet güzel olabilir avantajlar vs ama uygulamada bana denk geldiyse bilmem de bazen camı açıp yangın varrrrrr diyesim geliyor

Merhabalar,
Kurum bilginizi paylaşabilirseniz kurulumu yapan bayi ya da tarafımıza ulaşan bir kaydınız varsa inceleyebiliriz.
Anlatımınızdan sorunun Ağ yapınız ile ilgili olduğu görünüyor. Mevcut kablolama, Switch ve IP bilgisini bunlara etken olabilir.
Sistem/Ağ yöneticiniz ile görüşüp, Ana bilgisayar IP adresini kontrol edebilirsiniz.
Sistem/Ağ yöneticiniz yoksa, bizi arayıp destek alabilirsiniz.
Saygılarımızla

İlginize teşekkür ediyorum zaten devamlı iletişim halindeyiz, firma olarak sizden yana bir sıkıntımız yok çok şükür ama sistem insanı çileden çıkaran bir sistem, mevcut ağ alt yapısı baştan aşağı yenilendi. Bence server client sistemi sıkıntılı bir sistem, tek bilgisayardan kontrol kasa yok vs deniyor evet rahatlık görülsede stabil çalışmıyorsa ek iş yükü ve kargaşadan öteye gitmiyor ne yazik ki.

Bilgisayar Bilimi dersi için görevlendirme olarak gittiğim okulun müdürü bilgisayar sınıfı kurulumu için ödenek geldiğini söyleyince ve benden yardım istedi. bilgisayar sınıfını Yako teknolojinini vCloudpoint S100 Zero Client ürünleri ile donattık. Bilgisayar öğretmeni olarak benim istediğim en önemli şey sınıfa girdiğim zaman bilgisayarların sorunlarıyla uğraşmamak doğrudan derse geçmek ve ders sırasında bilgisayarların sorun çıkarmaması. Kurduğumuz bu bilgisayar sınıfı benim beklentilerimi tamen karşılıyor. Her öğrenciye 1 cihaz düşecek şekilde 30 öğrencinin bulunduğu sınıfta bilgisayarlardan gelen ses yok, bir yazılımı kurduğum zaman tüm cihazlara kurulmuş oluyor. Ders sırasında bilgisayar sorunuyla uğraşmıyorum. Ben derslerde kodlama(Python) anlatıyorum ama deneme amaçlı Adobe illustrator gibi görsel yazılımlarda denedim hiç bir sorun yok. Ek olarak ürünü satan firmadan çok memnunum takıldığım bir konu olduğunda ne zaman arasam anında yardıcı oluyorlar. Bu bilgisayar sınıfı öğretmenliğe başladığımdan beri hayalini kurduğum bir sınıf oldu. Beni üzen tek konu kadromun bu okulda olmaması. Eğer okulunuz için bilgisayar sınıfı kurmayı düşünüyorsanız ve kaynak bulursanız kesinlikle Yako teknolojiyi öneririm.

Son olarak beni en çok sıkan konulardan biri olan Dyned programını çok rahat bir şekilde bu sınıfta kurdum. Hatta eklediğim bir resimde öğrenciler Ingilizce öğretmeniyle Dyned çalışırken ben udemy'de ders dinleyip Pycharm ile kodlama yapıyorum.

Eda'daki haber;
http://www.eba.gov.tr/haber/1519761348

tam da aradığım fotoğraflardı. Bizim idare de laboratuvarı yenilemek istiyor. Elinize sağlık çok güzel bir laboratuvar olmuş.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar. Tekirdağ Malkara Atatürk Ortaokulunda 6 yıldır görev yapıyorum. Uzun zamandır pclerimizi değiştirmek istiyorduk fakat siz de bilirsiniz ki bütçe sorunundan dolayı bu hemen mümkün olmuyor. 2 yıl önce sosyal medya vasıtasıyla tesadüfen Yako Teknolojiden ve vCloudpoint S100 Zero Client’den haberdar oldum ve görür görmez çok ilgimi çekti cihazlar. Daha önce hiçbir fikrimin ve bilgimin olmadığı cihazları Yako Teknolojinin sitesinden incelemeye başladım. Aynı gün kendileriyle iletişime geçtim cihazlar hakkında detaylı bilgi aldım. Kaç öğrenci bilgisayarına ihtiyacım var, kullandığım programlar neler, neler yapmak istiyorum detaylı bir görüşme sonunda Seval hanım ihtiyacım olan sistem üzerine bir çalışma yapıp ertesi gün geri dönüş sağladı. Tabiî ki bizim o bütçeyi ayarlamamız sponsor bulmamız tam olarak 2 yılımızı aldı. O bütçe derken cihazların pahalı olmasını kastetmiyorum tabiî ki, normal bir masaüstü pc almak istesek de aynı durum söz konusuydu ki sistem maliyeti masaüstüne göre fiyat performans açısından çok daha avantajlı. Uzun vadedeki bakım maliyetlerindeki avantajlar da ayrı bir güzellik tabiî ki. Sonuç olarak sponsorlarımızı bulduk ve bilişim sınıfımızı 22+1 olacak şekilde vCloudpoint S100 Zero Client ile donattık J . Tüplü monitörlü çok eski pclerim vardı. Açıldığı zaman helikopter gibi çalışan J en öncelikli olarak pclerin çıkardığı sesten kurtulmuş olmak paha biçilemez. Serverdan dahi çıt ses çıkmıyor, ilk zamanlar düğmeye bastığımda açılmadı mı acaba diye dönüp bakıyordum :) . Öğrenci pclerinde kasa olmaması hem çok güzel bir görsellik hem de öğrencilerin çalışma alanı çok daha rahat ve ferah oluyor. Cihazları monitörlerin arkasına taktık, öğrencilerin usb belleklerini daha rahat takabilmeleri için her bir cihaza 30 cm usb uzatma kablosu aldım, inanılmaz rahatlık oldu (öneri olarak bahsetmek istedim) .
Genel artılarını cihazları az çok araştıranlar zaten edinmişlerdir. Yönetim paneli arayüzü çok kolay ve anlaşılır. Öğrenci pclerine oturduğunuz yerden bağlanıp müdahale edebilmeniz, öğrenci pclerinden dosya alabilmeniz, dosya gönderebilmeniz, kendi monitörünüzü yansıtabilmeniz başlıca özellikler arasında zaten. En büyük kolaylık ise bir program kurmak istediğiniz zaman 20-25 pcye tek tek kurmak zorunda kalmıyorsunuz. Sunucu bilgisayara kurmanız yeterli :) Tek bir tıkla tüm cihazları kapatabiliyorsunuz. Şuan için tek sorun cihazların yönetim panelinden açılamıyor olması onun da kısa sürede yeni yazılımla güncellenmesi bekleniyormuş. Bunlar cihazlar hakkındaki düşüncelerim değerli arkadaşlar.

Yako Teknolojiye gelecek olursak mükemmel bir ekip :) ben 2 yıl boyunca iletişim halindeydim, sürekli bilgi aldım, fiyat teklifi aldım, bıkmadan usanmadan her soruma cevap verdi Seval hanım :) Yüzyüze görüşmeden sadece telefon, mesaj ve mail yoluyla iletişim kurmamıza rağmen Seval hanımın ilgisi, alakası, yardımı, desteği, anlayışıyla hiç gerilmeden çekinmeden samimi bir iletişim kurabiliyorsunuz. Kurulum sonrasında da teknik destek için Fatih beyle iletişime geçtik . Kendisi her türlü soruma bıkmadan usanmadan cevap verdi :) Ekip şahane, cihazlar mükemmel eğer yeni bir lab kurmak istiyorsanız hiç düşünmeden gözü kapalı vCloudpoint S100 Zero Client sistemini tercih edebilirsiniz. Her şey için Yako Teknolojiye, Seval hanıma ve Fatih beye sonsuz teşekkürler :)

Yasemin Öğretmen

Merhaba arkadaşlar. Tekirdağ Malkara Atatürk Ortaokulunda 6 yıldır görev yapıyorum. Uzun zamandır pclerimizi değiştirmek istiyorduk fakat siz de bilirsiniz ki bütçe sorunundan dolayı bu hemen mümkün olmuyor. 2 yıl önce sosyal medya vasıtasıyla tesadüfen Yako Teknolojiden ve vCloudpoint S100 Zero Client’den haberdar oldum ve görür görmez çok ilgimi çekti cihazlar. Daha önce hiçbir fikrimin ve bilgimin olmadığı cihazları Yako Teknolojinin sitesinden incelemeye başladım. Aynı gün kendileriyle iletişime geçtim cihazlar hakkında detaylı bilgi aldım. Kaç öğrenci bilgisayarına ihtiyacım var, kullandığım programlar neler, neler yapmak istiyorum detaylı bir görüşme sonunda Seval hanım ihtiyacım olan sistem üzerine bir çalışma yapıp ertesi gün geri dönüş sağladı. Tabiî ki bizim o bütçeyi ayarlamamız sponsor bulmamız tam olarak 2 yılımızı aldı. O bütçe derken cihazların pahalı olmasını kastetmiyorum tabiî ki, normal bir masaüstü pc almak istesek de aynı durum söz konusuydu ki sistem maliyeti masaüstüne göre fiyat performans açısından çok daha avantajlı. Uzun vadedeki bakım maliyetlerindeki avantajlar da ayrı bir güzellik tabiî ki. Sonuç olarak sponsorlarımızı bulduk ve bilişim sınıfımızı 22+1 olacak şekilde vCloudpoint S100 Zero Client ile donattık J . Tüplü monitörlü çok eski pclerim vardı. Açıldığı zaman helikopter gibi çalışan J en öncelikli olarak pclerin çıkardığı sesten kurtulmuş olmak paha biçilemez. Serverdan dahi çıt ses çıkmıyor, ilk zamanlar düğmeye bastığımda açılmadı mı acaba diye dönüp bakıyordum :) . Öğrenci pclerinde kasa olmaması hem çok güzel bir görsellik hem de öğrencilerin çalışma alanı çok daha rahat ve ferah oluyor. Cihazları monitörlerin arkasına taktık, öğrencilerin usb belleklerini daha rahat takabilmeleri için her bir cihaza 30 cm usb uzatma kablosu aldım, inanılmaz rahatlık oldu (öneri olarak bahsetmek istedim) .
Genel artılarını cihazları az çok araştıranlar zaten edinmişlerdir. Yönetim paneli arayüzü çok kolay ve anlaşılır. Öğrenci pclerine oturduğunuz yerden bağlanıp müdahale edebilmeniz, öğrenci pclerinden dosya alabilmeniz, dosya gönderebilmeniz, kendi monitörünüzü yansıtabilmeniz başlıca özellikler arasında zaten. En büyük kolaylık ise bir program kurmak istediğiniz zaman 20-25 pcye tek tek kurmak zorunda kalmıyorsunuz. Sunucu bilgisayara kurmanız yeterli :) Tek bir tıkla tüm cihazları kapatabiliyorsunuz. Şuan için tek sorun cihazların yönetim panelinden açılamıyor olması onun da kısa sürede yeni yazılımla güncellenmesi bekleniyormuş. Bunlar cihazlar hakkındaki düşüncelerim değerli arkadaşlar.

Yako Teknolojiye gelecek olursak mükemmel bir ekip :) ben 2 yıl boyunca iletişim halindeydim, sürekli bilgi aldım, fiyat teklifi aldım, bıkmadan usanmadan her soruma cevap verdi Seval hanım :) Yüzyüze görüşmeden sadece telefon, mesaj ve mail yoluyla iletişim kurmamıza rağmen Seval hanımın ilgisi, alakası, yardımı, desteği, anlayışıyla hiç gerilmeden çekinmeden samimi bir iletişim kurabiliyorsunuz. Kurulum sonrasında da teknik destek için Fatih beyle iletişime geçtik . Kendisi her türlü soruma bıkmadan usanmadan cevap verdi :) Ekip şahane, cihazlar mükemmel eğer yeni bir lab kurmak istiyorsanız hiç düşünmeden gözü kapalı vCloudpoint S100 Zero Client sistemini tercih edebilirsiniz. Her şey için Yako Teknolojiye, Seval hanıma ve Fatih beye sonsuz teşekkürler :)

Yasemin Öğretmen

Merhabalar Yasemin hn,
Açıklamanız için çok teşekkür ederiz.
Yako teknoloji olarak satış öncesi ve sonrası her zaman yanınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz.

Ana bilgisayar tüm cihazları açma (Wake-On-Lan) özelliği yeni yazılım ile birlikte gelmiştir.
Arkadaşlarımız gün içerisinde tarafınıza ulaşıp 5-10 dakikalık bir işlem süresi ile birlikte yeni sürüme geçerek daha yeni bir çok özelliklere de sahip olacaksınız.

Yako Teknoloji ailesi olarak, Teknoloji sınıfınızda öğrencileriniz ile birlikte başarılarınızın devamını dileriz.

Merhabalar Yasemin hn,
Açıklamanız için çok teşekkür ederiz.
Yako teknoloji olarak satış öncesi ve sonrası her zaman yanınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz.

Ana bilgisayar tüm cihazları açma (Wake-On-Lan) özelliği yeni yazılım ile birlikte gelmiştir.
Arkadaşlarımız gün içerisinde tarafınıza ulaşıp 5-10 dakikalık bir işlem süresi ile birlikte yeni sürüme geçerek daha yeni bir çok özelliklere de sahip olacaksınız.

Yako Teknoloji ailesi olarak, Teknoloji sınıfınızda öğrencileriniz ile birlikte başarılarınızın devamını dileriz.

Çok teşekkür ediyorum. Fatih bey ile yeni yazılımın güncellemesini yaptık. Şuan herşey tam istediğim gibi:) ilginiz ve desteğiniz icin teşekkür ederim. Tüm ekibe iyi çalışmalar diliyorum.

Kamuoyuna Duyuru:

Zero Client kategorisinde Distribütörlüğünü ve satışını yapmış olduğumuz Vcloudpoint marka erişim cihazlarımız 3 yıl garanti kapsamında olup, satın almış olduğunuz erişim cihazları yayınlanmış ve yayınlanacak olacak tüm Vmatrix sürümlerini ömür boyu kullanabileceklerdir.

Daha önce 2 yıl olan garanti süresi, 27.07.2019 tarihi itibari ile 3 Yıl olarak güncellenmiştir.

Ayrıca üretici firma ile 27.07.2019 tarihinde yapmış olduğumuz ek protokol ile, yayınlanma tarihinde itibaren geriye dönük son 2 yıl içerisinde ürün almış müşterilerimizin garantisine ek olarak 1 yıl daha ilave edilmiştir.

Geriye dönük garanti uzatarak siz değerli iş ortaklarımıza vermiş olduğumuz önemi ve satış sonrası hizmet kalitemiz ile ilk olmanın gururunu yaşamaktan keyif aldığımızı bilmenizi isteriz.

Link: https://yakoteknoloji.com/…/vcloudpoint-suresiz-lisans-hakk…

Saygılarımızla...

1.jpeg
2.png
3.png
4.png

Selamünaleyküm kurulumu yaptım fakat bağlanırken ana makinenin bağlantısını kesiyor farklı kullanıcılara açtım hangisi ile bağlanırsan bağlayayım ana makinenin hesabı ile giriş yapmış gibi yapıyor ve ana makinanın görüntüsünü kaybediyor bunu nasıl düzeltebilirim

Selamünaleyküm kurulumu yaptım fakat bağlanırken ana makinenin bağlantısını kesiyor farklı kullanıcılara açtım hangisi ile bağlanırsan bağlayayım ana makinenin hesabı ile giriş yapmış gibi yapıyor ve ana makinanın görüntüsünü kaybediyor bunu nasıl düzeltebilirim

Aleykümselam Ömer bey,
Merhabalar Ömer bey,
0212 624 0 345 dahili 111 arayabilirseniz arkadaşlarımız 1-2 dakika içerisinde çözüme kavuşturacaktır.

Geri