Tezli Yüksek Lisans Mezunu Uzman Öğrtmen Olabiliyor mu?

Kodla Büyü

bysolak

Üye
Arkadaşlar merhaba.

Bilindiği üzere Anayasa Mahkemesi 2009 yılında uzman öğretmenlik için aranan şartlardan "7 yıl" şartını ve "kontenjan" şartını iptal etti. Dolayısıyla tezli yüksek lisans mezunlarına sınavsız doğrudan uzman öğretmen olma hakkı şu an yürürlükte. Bu nedenle 2005 yılında yapılan uzman öğretmenlik başvurularına tezli yüksek lisansı olduğu halde 7 yıl ve kontenjan şartlarına takılanlar mahkeme açıyolar ve hakları olan uzman öğretmenlik ünvanını ve geçmişe dönük parasal haklarını bir bir alıyorlar. Bununla ilgili örnek mahkeme kararları intenette bulunabilir.

Ben de 2012 Şubat ayında tezli yüksek lisans mezunu oldum. Anayasa mahkemesinin mevcut iptaliyle tezli yüksek lisans mezunlarının uzman öğretmen olma haklarının olduğunu düşünerek okula dilekçeyle uzman öğretmenlik ünvanımın verilmesini istedim ancak bana il meb den ret cevabı geldi. mahkemeye gitsem mi kararsız kaldım çünkü yeni mezun olanların örnek mahkeme kararlarını internetten bulamadım ve malum avukat mahkeme masraflarını gözüm kesmiyor. Acaba 2005 yılında mağdur olanlar mı mahkeme açıp haklarını alabiliyolar yoksa yeni mezun olanlar da mahkemeyle haklarını alabilirler mi?

Siz ne düşünüyorsunuz? Bilgisi olan, benim durumumda bi tanıdığı olan bilgilendirirlerse sevinirim. Sizce ne yapmalıyım?

Re: 2012 Tezli Yüksek Lisans Mezunu Uzman Öğrtmen Olabiliyor mu?

Hocam bende 2008de bitirdim yükseklisansı ,2004 ten beride öğretmenim, ben 7 yılım tutmuyor diye sınava girememiştim bu durum benide etkiliyor gibi hocam, bilgisi olan varsa takip edelim...

Re: 2012 Tezli Yüksek Lisans Mezunu Uzman Öğrtmen Olabiliyor mu?

Arkadaşlar merhaba. 2005 yılında göreve başladım. 2009 yılında da Böte yüksek lisansdan mezun oldum. Uzmanlık unvanını alabilmek için 2012 nisan ayında okula dilekçe yazdım. Aynı şekilde il mem den red cevabı geldi. Mayıs ayının sonunda da sendika avukatı aracılığı ile dava açtık. Eylül ayında davayı kazandık. Avukat 2 ay içerisinde uzmanlık sertifikan hazırlanıp eline geçer demişti. Henüz sertifika elime geçmedi, bekliyorum. Siz de eğer bir sendikanız varsa sendika avukatı avukatı ile irtibata geçerseniz, gerekli açıklamaları yapacaktır.

MEB Öğretmen yetiştirmede bir grup başkanlığı binlerce başvuruyu artık cevaplayamıyor ve bildiğim kadarıyla dava açan herkese hakkı veriyor.

Hocam ikinizde sağolun, sendika avukatıyla konuştum dilekçe veriyorum okula, benim hiç haberim yoktu forumda sizden öğrendim, yükseklisansım bir işe yarasın :)

Teşekkürler arkadaşlar cevaplarınız için. Ben de dava açıyım o zaman :)

Bu arada esenordelarthe hocam, nasılsınız ? Üniversite son sınıftayken size geliyoduk staja :)

Arkadaşlar dava sonucu uzmanlık sertifikam 15 gün önce geldi. İdareye başvurduğum tarihten, bu zamana kadar olan farkı da almak için dilekçe verdim. Ne kadar erken başvurursanız o kadar maddi yönden kazancınız olur. Bu aydan sonra da maaşımda da yaklaşık 136 lira uzmanlık farkı artışı olacak.

bizde danıstayın cevabını bekliyoruz. ados hocam dava sonucunun belgesini burda da paylasabilirmisiniz?

Merhaba arkadaşlar
ben de meb de kadrolu göreve 2004 yılında başladım eğitim bilimlerinde tezli yüksek lisansı da 2008 yılında bitirdim. 2005 te uzman öğretmenlik sınavına lisans mezunu olduğumdan 7 yıl şartından girememiştim. Son duruma göre Anayasa mah. yıl şartının kaldırması,devamında hizmetiçi eğitim puanlarının(sertf. vb ) etkisini kaldırması ve tezli yüksek lisans mezunu olanların sınava girme şartının olmaması gibi durumlarına bakarak kriterleri sağladığıma inanıyorum. Buna benzer şartlarda olup da dava açıp kazanan varsa davanın örneğini paylaşabilir misniz?(Nette rasladığım dava örneklerini çoğunluğu 2005 yılında zaten yüksek lisasn mezunu olanlar veya hizmetiçi puanın düşük olmasından kaynaklı alamayanlar veya kontenjan şartından alamayan kişilerin kazandığı davalar var...)

son durumum şu: yaklaşık 1 ay önce okula dilekçemi verdim...ilçe meb 1 haftada red cevabı verdi. 60 gün içerisinde dava hakkım var. Bu sürenin yarısı doldu.Yakında dava açıcam ama elimde benim durumumda ike dava kazanan varsa dava örneğini paylaşırsanız mutlu olacağım. İlginize şimdiden teşekkür ederim.

ados nickli arkadaşımızın benm duruma uygun görünüyor dava örneğini bizimle paylaşırsa memnun oluruz. Teşekkür ederimm..
Güzel haberler paylaşmak dileğiyle...

aakcakaza' Alıntı:
bizde danıstayın cevabını bekliyoruz. ados hocam dava sonucunun belgesini burda da paylasabilirmisiniz?
vallahi bizim ne çilemiz varmış, 1 sene oldu hala bekliyoruz

arkadaşlar yüksek lisans olarak illa böte ya da eğitim bilimleri mi olmak zorunda?
ben Uzaktan Eğitim de yüksek lisans yapıyorum, bu durumda ne olacak?

bildiğim kadarıyla kendi alanında ya da eğitimle ilgili bir bölümde yüksek lisans yapmak uzmanlık için yeterli.
yanlışsam ya da eksiksem düzeltirseniz sevinirim.

bysolak' Alıntı:
Teşekkürler arkadaşlar cevaplarınız için. Ben de dava açıyım o zaman :)

Bu arada esenordelarthe hocam, nasılsınız ? Üniversite son sınıftayken size geliyoduk staja :)

:D hala stajlarla uğraşıyorum şimdi dersi bir stajyer anlatıyor. derse geç kaldı. ders materyallerini yetiştiremedi, sınıf hakimiyetini de kaybetmeye başladı. yardımcı olsam mı acaba diyorum ama bir yandan da nasıl çözecek görmek istiyorum.

ben yüksek lisans yapmak yerine ikinci üni olarak kamu yönetimini bitirdim ve çok pişmanım hiç bir işe yaramadı. halada kullanma gibi bir durumumuz yok :verymad:

hocam tezsiz yüksek lisansı olan tarih öğretmeni arkadaş ve onun sınıf arkadaşı davayı kaybetti 1500 er tl masraf ödeyecekler.
haberiniz olsun tezsizler kabul edilmiyor diye biliyorum.

bi tane adam gibi kazanılmış örnek yok yaaaa. dava açacağız emsal bulsak çok iyi olur. kazanılmış kazanılmış diyorlar valla daha net bir sonuç göremedik.

doğru hocam bende bilişim tezli yüksek lisans yaptım kendi alanım yada eğitim bilimleri alanı olmayıpta kazanan bulsam 1 dk beklemeden dava açacağım.

Ben anlamadım şimdi. Davayı kazandım diyen kimse var mı ve hangi branşta (yani tek eğitim bilimleri mi) yapmıştı yüksek lisansını? Ben de 2009'da bötede bitirdim yükseği. Ama dava açsam mı açmasam mı diye düşünüyorum :shock:

arkadaşlar bunda emsal göstermede bir sıkıntı yok adınız yazıyor felan diye korkuyorsanız silin gerekli yerleri öyle koyun yeterki örnek verin herkes kazandım diyorda bir tane belge ortaya koyan yok bizlerde verdik mahkemeye sınavdan önce bitirenlere sorgusuz sualsiz veriyorlar direk bu doğru ama sınavdan sonra verenlere mahkemedende olumsuz sonuç geliyor örneğin ben ve birkaç arkadaş daa yazmış burda benim sonucumda danıştayda ve bayadır bekliyorum eğer sınavdan sonra y.lisansını bitiripte kazanan varsa lütfen belgesini paylaşsın paylaşmıyorsanız da lütfen susunda milleti yanlış yönlendirmeyin belkide olumsuz gelecekler cevaplar bu kadar kişi mahkeme parası ödeyecek lütfen... :verymad:

Arkadaşlar sendikalarla iletişime geçip sendika avukatlarından bu konuda yardım alabilirsiniz.

Arkadaşlar ben 2004 böte mezunuyum 2009 eğitim bilimleri yükseklisans mezunuyum. Şubat ayında okula dilekçemi verdim red cevabını aldım ve sendikanın avukatına verdim. 15 gün önce dava sonuçlandı kazandım. Şimdi uzman öğretmenlik sertifikasını ve maaş farkını bekliyorum. Dava sonucu isteyen arkadaşlar var isterlerse gönderebilirim ama gerek yok siz sadece avukata milli eğitim den red cevabını verin gerisini o hallediyor. eğitim bilimlerinden tezli yükseklisans yaptıysanız %95 kazanırsınız.

Bu yüksek lisans yapanların havasını anlamak mümkün değil. Sanki bir marifet artık ülkemizde yüksek lisansı pazarda dağıtıcaklar nerdeyse. Üniversitelerin gelir kapısı olmuş durumda. Bir de yüksek lisans yaptığı için bunu sürekli vurgulayıp dile getirenler yok mu. Aklınızda bulunsun böyle tiplerle okullarda ve arkadaş ortamında çok dalga geçiliyor. Big Bang Theory'nin 6. sezonunda Wolowiz'in düştüğü durumla aynı izleyenler bilir.
Çalıştığım okulda fizikte doktora yapıp Stephen Hawking'i tanımayan bir tip var. Artık nasıl nerden alıp alıp kopyala yapıştır yaptıysa.

ning35' Alıntı:
Bu yüksek lisans yapanların havasını anlamak mümkün değil. Sanki bir marifet artık ülkemizde yüksek lisansı pazarda dağıtıcaklar nerdeyse. Üniversitelerin gelir kapısı olmuş durumda. Bir de yüksek lisans yaptığı için bunu sürekli vurgulayıp dile getirenler yok mu. Aklınızda bulunsun böyle tiplerle okullarda ve arkadaş ortamında çok dalga geçiliyor. Big Bang Theory'nin 6. sezonunda Wolowiz'in düştüğü durumla aynı izleyenler bilir.
Çalıştığım okulda fizikte doktora yapıp Stephen Hawking'i tanımayan bir tip var. Artık nasıl nerden alıp alıp kopyala yapıştır yaptıysa.

üstüme hiç alınmıyorum hocam bilfiil 1,5 sene gittim geldim bildiğim üniversite okuduk birdaha özel değildi. cevabım bu yüzden değil ama haklısınız bazı yerlerde bir ara sendikalarda yapmış sanırım parayı ver al belgeyi oluyormuş ama not bayanlar konusu biraz tehlikeli olmuş bence :) bir farkı havası yok tabikide madem okadar basit kolay git sende al havan olsun dediklerini duyar gibiyim...

Arkadaşlar kusura bakmayın mesajları yeni okuyabildim. Hem benim hem de diğer mahkeme kararı örneklerini ekliyorum.

Ekli dosyalar

• ados.rar
    2.2 MB · Görüntüleme: 110
  • dava dosyaları.rar
    3.3 MB · Görüntüleme: 141
benim eşim doktorayı bitirdi.yüksek lisansı 2003'de bitirmiş.7 yıl şartında uzman öğretmen olamamıştı.dilekçeden netice elde edemedik.aslında başöğretmen olma hakkı da var galiba.ama eşim artık uğraşmak istemiyor.ben dava açması için ısrar ediyorum.maddi kazançtan çok başöğretmen ünvanı alması beni çok mutlu ederdi ama o milli eğitimden gelecek hiçbirşeyi istemiyor.üniv. geçecek dava açsak kazanabilir miyiz acaba başöğretmenlik konusunda dava da yok sanırım:(

Benim de bilgim yoktu uzmanlık vermiyorlar diye biliyordum. hemen sendika temsilcisi ile görüşeceğim ara sıra avukat geliyor diye mesaj atıyorlardı.

ados' Alıntı:
Arkadaşlar kusura bakmayın mesajları yeni okuyabildim. Hem benim hem de diğer mahkeme kararı örneklerini ekliyorum.
hocam elizinize sağlık teşekkürler net bir sonuç almış olduk böylece ama cevaplar ile göre değişiyor sanırım şoyle genel olarak baktım bazıları eski tarihli felan onlar yaramıyor bizede kara3 yazan uyuyor birde sizinki tabi ama danıştaydanda olumsuz cevap alan bir örnekte var sanırım adana ili olayı çözmüş gibi görünüyor...

Geri