TEOG Kaldırıldı..! Şimdi Yeni Sistem Ne olacak ? - Tek Başlık

Kodla Büyü

06Davut

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Milli eğitim Bakanı Yılmaz, bu yıl Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavının yapılmayacağını açıkladı.

MEB MÜSTEŞARI YUSUF TEKİN AÇIKLAMASI!

MEB müsteşarı Yusuf Tekin tarafından TEOG'un kaldırılmasıyla ilgili olarak "Sınavsız model seçeneği değerlendiriliyor." ifadelerine yer verildi.

herşey yapıldı düşünüldü hazırlandı sonra tartışma olarak servis edildi düşüncesindeyim.
90 larda ilkokul 5. sınıfta anadolu ve fen liseleri sınavı vardı. yeşil kaplı bir hazırlık kitabı vardı hatta.
ortaokul sonunda da yine and. fen lise sınavı yapılırdı o kadar. lise mezuniyet zamanında üniversite sınavı .
bakalım nasıl bir sistem gelecek.

Gayet iyi oldu. Bazı okullar at yarıştırır gibi öğrencilere eğitim veriyor, teog meselesi yüzünden resim müzik bilişim gibi derslerde soru çözdürüyorlardı. Bizzat şahit olduğum durum bir okulun müdür yardımcısı hocam derece yapabilecek öğrenciniz varsa bizim okula transfer edelim lafıydı.

Gayet iyi oldu. Bazı okullar at yarıştırır gibi öğrencilere eğitim veriyor, teog meselesi yüzünden resim müzik bilişim gibi derslerde soru çözdürüyorlardı. Bizzat şahit olduğum durum bir okulun müdür yardımcısı hocam derece yapabilecek öğrenciniz varsa bizim okula transfer edelim lafıydı.
Hocam neyi değiştirdik? Veya yerine ne getirildi de iyi olduğu kanısına vardık?

Eğer bahsedilen her lise kendi sınavını yapacak muhabbeti ise gerçekten bu torpili ortaokula kadar indirmek olur... Herkes istediği okula gidecek gibi romantik bir söylem üzerinden merkezi sınav kaldırılmaz. Benim 10 yıllık öğretmenlik hayatımda türkiyenin en doğusundan istanbul erkek lisesine öğenci gönderdiğimiz oldu, yeni yapılacak sistemde (şuan bahsi geçen düzen bu) o çocukların gidip onun sınavına girme şansları sizce nedir? Veya bahsi geçen sistemde siyasi parti (a veya b farketmez sistem olarak değerlendiriyorum) il-ilçe teşkilatındaki adamların yakınları, hamili kart sahipleri girdikten sonra varsa diğerleri girer; burası Türkiye ve herkes az çok lacakları tahmin ediyordur...

Tekrar söylüyorum ben medyadan sistem şu olacak tarzı fikre göre eksikleri veya olabilecekleri yazdım. Henüz bir sistem çıkmadı umarım ülkem için iyi olur. Ortada bişey yokken ve konuşulan sistemin TEOG'u aratacağı bir ortamda "çok iyi oldu, çok ta hoş oldu taaaam mı" fikri beni açmıyor...

Umarım bu kez adam gibi bir sistem gelir.

Bana göre merkezi her dönem iki sınav yapılmalı, öğretmen not vermek yerine davranış ve yetenek notu vermeli verilen bu notlar toplamda merkezi 4 not ile birlikte sonuca etki etmeli...

geçen de dediğim gibi bize soran eden yok planda yok planlanan birşey yok. açık uclu soru örnekleri yayınlandıktan birkaç gün sonra sınav kalkti. o yüzden uyum sağlamaya devam biz kimiz ya bize mi soracaklardi çok ayip cok.

Bu mesele konuşulmadan önce istisnasız her Öğretmen TEOG sınavının öğrenciyi at yarışı zihniyeti ile yetiştirdiğini savunuyordu, şimdi kaldırılınca kıymetli oldu. Hükümet burada boşluğu hemen dondurup yeni yerleştirme şartlarını açıklaması lazım. Kısaca ne yaparsan yap herkesi memnun edemezsin. Gördüğüm şu, başarılı ve istekli öğrenci her durumda okuyor. Yeni sistem okul derslerini on planda tutacaktır.

Bu konuda şöyle bir tavsiyede bulunayım mesela Fen liseleri için not ortalaması 80-85 ve üzeri öğrencilerin girebileceği bir Fen liseleri sınavı olur. Bu durumda herkesin girmesine gerek yok. Hem zaman hem de maddi açıdan gayet güzel bir sınav olur. Anadolu liseleri de eskisi gibi hakiki anadolu liseleri ve düz lise olarak ayrıştırılıp onlar için de ayrı bir sınav yapılır. Diğer spor güzel sanatlar tematik lise vb liseler zaten kendi sınavıyla alıyor öğrenciyi.

ben bu işte biraz art niyet arıyorum; İHL leri doldurmak ve oralara öğrenci yönlendirebilmek adına alınmış bir karar olabileceği düşüncesindeyim...özellikle büyük şehirler de İHL lerin bazılarında çok büyük kontenjan açıkları var...umarım yanılırım...kaldı ki sınavsuz bi sistem asla ve asla mümkün olamaz...2 milyona yakın öğrenciyi kim neye göre objektif olarak belirleyip -okullara yerleştirecek???

Hocam dershaneler kaldırıldı, öğretmenler tepki verdi, sonra kurslar açılınca kimseden çıt yok, TEOG kaldırıldı tepki, yeni sistem açıklanınca yine eski unutulur. Dyk kursları bizim için çok iyiydi, uygulama imkanı oluyordu, sanırım devam eder ama eskisi gibi 2 misli ek ders verilmez.

Kaldırılır indirilir ayrı da memleketteki sisteme bak düne kadar teog için hazırlıklar yap dyk ları ayarla sorular etütler kurslar falan derkn birgün rte teog kalksın dedi pat kalktı lan sizin hiç mi bi planınız bi sisteminiz yok nasıl hiç düşünmeden tartışmadan araştırıp sorşturmadan hazırdaki sistemi kaldırırsınız yerine ne olacağı bile hiç konuşulmamış ülkeye bak yönetcilere bak milli eğitim kimlerin elinde oyuncak olmuş

Bu konuda şöyle bir tavsiyede bulunayım mesela Fen liseleri için not ortalaması 80-85 ve üzeri öğrencilerin girebileceği bir Fen liseleri sınavı olur. Bu durumda herkesin girmesine gerek yok. Hem zaman hem de maddi açıdan gayet güzel bir sınav olur. Anadolu liseleri de eskisi gibi hakiki anadolu liseleri ve düz lise olarak ayrıştırılıp onlar için de ayrı bir sınav yapılır. Diğer spor güzel sanatlar tematik lise vb liseler zaten kendi sınavıyla alıyor öğrenciyi.
Yeni sistem dedikleri bu olacak. Bu zaten 15 yıl önce kullanılan sistemdi.

TEOG doğruydu yanlıştı veya kaldırılmalıydı kaldırılmamalıydı tartışmasına girmeden önce zamanlama, planlama, kaldırılma şekli tartışılmalıdır.

Herkes oturduğu yere en yakın liseye gidecekse iyi olarak düşünülen liselere yakın evlerin fiyatları da artacaktır. Ben de bu yönden bakayım olaya :)

Bu mesele konuşulmadan önce istisnasız her Öğretmen TEOG sınavının öğrenciyi at yarışı zihniyeti ile yetiştirdiğini savunuyordu, şimdi kaldırılınca kıymetli oldu. Hükümet burada boşluğu hemen dondurup yeni yerleştirme şartlarını açıklaması lazım. Kısaca ne yaparsan yap herkesi memnun edemezsin. Gördüğüm şu, başarılı ve istekli öğrenci her durumda okuyor. Yeni sistem okul derslerini on planda tutacaktır.
Katılıyorum ;)
İsabet olmuş kanımca

Herkes oturduğu yere en yakın liseye gidecekse iyi olarak düşünülen liselere yakın evlerin fiyatları da artacaktır. Ben de bu yönden bakayım olaya :)

Bu fikir kadar saçma bir mantık olamaz, kim söylerse söylesin, adam fen lisesine yakın ev tutar kaydı yaptırır. Ne sistem gelirse gelsin başarılı öğrenci okuyor, okumayanda ne yaparsan yap okumuyor.

"BUGÜN YAPTIM YARIN BUNU DEĞİŞTİREYİM DİYE BİR ŞEY OLAMAZ"

Türk futbolunda son dönemin en tartışılan konusu olan yabancı kuralı hakkında da değerlendirmede bulunan TFF Başkanvekili Nihat Özdemir "Yabancı kuralı bugün verdim yarın değiştireceğim diye bir şey olamaz. Çünkü kulüpler bu vermiş olduğumuz karara göre birçok transferler yaptılar. 14 tane futbolcuyu kadrolarında bulundurma durumları var. Kimileri 2 yıllık, kimileri 3 yıllık, 4 yıl sözleşme yapanlar var bunların arasında. Ben bunu aniden değiştirdim diyemem. Eğer bu kuralı değiştireceksek, bugün için önümüzdeki yıl için değil, 3-4 yıl içinde bu rakamlara düşeceğiz yabancı sayısında. Ama bu durumuda yakın bir zamanda açıklamamız lazım ki futbol takımlarımız buna göre transfer politikalarını ve kadro sistemlerini düşünüp ona göre yola çıkmaları gerekiyor. Bugün yaptım yarın bunu değiştireyim diye bir şey olamaz.

Teog, sbs gibi sınavlar malesef öğrenciyi ve veliyi sadece Türkçe, Matematik, Fen, İngilizce, Din ve Sosyal gibi branşlara mahkum etti. Çocuk spor yapmak istedi, veli izin vermedi, derece yapabilecek kapasitesi varsa müdür yönlendirdi, rehber öğretmen uzak dur dedi. Çocuk müziğe yöneldi boş işlerle uğraşma matematiğin kaç denildi. Keza bizim branş için de aynı şeyler oldu. Bilgisayarı her türlü öğrenirsin sen bu derslere odaklan dendi. Bir sistem gelecekse öncelikle bu algıları değiştirmelidir. Yoksa çocuklar yine kısır bir döngü içinde heba olup gidecekti.

kaldırılması gerekiyordu bu kadar kolay sorularla amacına da hizmet etmiyordu zaten. Özel okula giden çocukların ortalamaları hep 100 olduğundan bizim çocuklarımız hep bir adım geriden geliyordu.

Örnek verecek olursam
Benim en iyi öğrencimin
6. sınıf not ort : 94
7. sınıf not ort: 96
8. sınıf not ort: 98 puan
özel okula giden öğrencilerde bu 3 yılda 100

dolayısıyla toplamda 12 puan eksik kalan öğrencimden 6 puan kırıldı bu sene. Zaten Kafadan Fen lisesini kaybettik. Ayrıca çok kaliteli öğrencilerimle normal alan öğrencilerim arasında çok bi puan farkı oluşmadı ama kalite olarak ikisi arasında ucurum var.

ANCAK Niye tepeden inme bir anda yaparlar anlamış değilim. Çocuklar şuan ne yapacaklarını bilemiyorlar birçok okul kaynak kitabının siparişini verdi, Paralar harcandı etüd özel dersler ayarlandı.Yazık gerçekten bu açıklamayı 1 ay önce yapabilirlerdi.

İyi oldu diyenler anadolunum köylerinden ülkenin sayılı liselerine uzanan başarı öykülerini bundan sonra zor okurlar...

sanıyorum ciddi ciddi adrese dayalı olarak liselere kayıt yapılacak ve belli başlı okullarda kendi sınavlarını yapacaklarmış...gerçekten çok iyi düşünülmüş tasarlanmış bir sistem ve eminim ki tüm vatandaşları son derece tatmin edecektir....herkes hakettiğini yaşıyor sonuçta..

Geri