Temettü Emekliliği Düşünen Var mı?

Kodla Büyü

omd

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Borsa'nın düzenli temettü dağıtan ve karlılığını yıldan yıla artıran, işleri iyi giden şirketlerinin hisselerini uzun yıllar biriktirip, birikim sürecinde gelen temettüleri tekrar hisse almaya harcayarak bileşik getirinin gücünü kullanan bir sistem temettü emekliliği.

Aramızda bu yönde yatırımları olanlar var mı? Varsa geçmiş tecrübeleri nelerdir? Belki emeklilikte daha rahat etmek için, belki çocukları için birikim yapmayı düşünenler vardır. Bu da böyle bir sohbet ve paylaşım konusu olsun bakalım.

Ben geçen haziran ayında başladım hocam, kendime 7-8 hisse belirledim, her ay düzenli şekilde almaya çalışıyorum. kendime 7 yıl hedef koydum eğer bir aksilik olmazsa gücüm yettiği kadar alımlara devam edeceğim. Bu konuda twiterda bir çok kişi var, hisse örnekleri reel getiri karşılaştırmalar şeklinde, genelde onları inceleyerek belirli bir plan çıkardım başladım bakalım. Olur olmaz bilemem ama en azından denemeyi istiyorum.
Normalde, sepet mantığı muhabbetine göre döviz, altın, bes, fon küçük miktarlarla alım yaparak bir şekilde geleceğe yatırım yapma derdindeyiz. Gelecek pek aydınlık görünmüyor, en azından ele muhtaç olmadan yaşam derdimiz.

• Beğen
Tepkiler: omd
Bu ülkede geçim öyle bir hale geldiki, insanlar ailecek çalışınca anca bir refah düzeyine kavuşabiliyor. Sadece erkeğin çalıştığı durumda anca geçinebiliyorsun, artırıp yatırım yapamıyorsun. Bence buna mecbur ettiler ama tabi herkesin de kendi fikridir.

Bereket diye bir kavram var. Maaş ne olursa olsun, yetirmek de artırmak da mümkün, tek maaşla da olsa. Benim düşüncem de bu yönde, kendi hayatımda(hem çocukluğumda hem de şimdi) gördüğüm de bu. Şimdiye kadar hiç büyük şehir tercih etmedik, belki bunun da etkisi vardır.

Son zamanlarda kredi ile borçlanıp bir malı almak yerine para biriktirenler, özellikle de TL'de olanlar çok büyük zarar gördü. Bir ev parasına yakın parası olan ancak bir oda alabilir hale geldi. C sınıfı sıfır araç alabilecekken, şimdi aynı aracın yarısına bile yetecek kadar parası kalmadı. TL durduğu yerde eridi. Faizciler 40 yoldan para bulup olmayan parayı değerlendirirken, Müslümanlar için içinde faiz korkusu olmadan yatırım yapmak çok zorlaştı. Normal bankalar %500 kâr ederken katılım bankalarının kârının %18 gibi bir miktarını dağıtması da garip. Hasılı faiz yememek için uğraşan Müslümanlar kâğıt üzerinde çok kaybetti. Döviz alıp en azından parasını korumak dışında, elbette bir de ticarete atılmak dışında ne yapılabilir onu da bilmiyorum doğrusu.

Bereket diye bir kavram var. Maaş ne olursa olsun, yetirmek de artırmak da mümkün, tek maaşla da olsa. Benim düşüncem de bu yönde, kendi hayatımda(hem çocukluğumda hem de şimdi) gördüğüm de bu. Şimdiye kadar hiç büyük şehir tercih etmedik, belki bunun da etkisi vardır.

Son zamanlarda kredi ile borçlanıp bir malı almak yerine para biriktirenler, özellikle de TL'de olanlar çok büyük zarar gördü. Bir ev parasına yakın parası olan ancak bir oda alabilir hale geldi. C sınıfı sıfır araç alabilecekken, şimdi aynı aracın yarısına bile yetecek kadar parası kalmadı. TL durduğu yerde eridi. Faizciler 40 yoldan para bulup olmayan parayı değerlendirirken, Müslümanlar için içinde faiz korkusu olmadan yatırım yapmak çok zorlaştı. Normal bankalar %500 kâr ederken katılım bankalarının kârının %18 gibi bir miktarını dağıtması da garip. Hasılı faiz yememek için uğraşan Müslümanlar kâğıt üzerinde çok kaybetti. Döviz alıp en azından parasını korumak dışında, elbette bir de ticarete atılmak dışında ne yapılabilir onu da bilmiyorum doğrusu.
👏👏👏👏👏👏👍 bu kadar güzel özetlenemezdi kendi paramıza güvenmek yapabileceğimiz en kötü şeymiş bize bunu reva gördüler ancak çok az kaldı, sabır. Allah dan araba almışız

• Beğen
Ben geçen haziran ayında başladım hocam, kendime 7-8 hisse belirledim, her ay düzenli şekilde almaya çalışıyorum. kendime 7 yıl hedef koydum eğer bir aksilik olmazsa gücüm yettiği kadar alımlara devam edeceğim. Bu konuda twiterda bir çok kişi var, hisse örnekleri reel getiri karşılaştırmalar şeklinde, genelde onları inceleyerek belirli bir plan çıkardım başladım bakalım. Olur olmaz bilemem ama en azından denemeyi istiyorum.
Normalde, sepet mantığı muhabbetine göre döviz, altın, bes, fon küçük miktarlarla alım yaparak bir şekilde geleceğe yatırım yapma derdindeyiz. Gelecek pek aydınlık görünmüyor, en azından ele muhtaç olmadan yaşam derdimiz.
umarım o 7-8 hissenin arasında sasa vardır hocam :)

• Beğen
keşke az biraz şu yatırım işlerinden anlasaydım 😐 güç bela her şeyden kısarak bir şeyler yapmaya çalışmak inanılmaz zor niye bu haldeyiz ya 😞 geçim derdi düşünmek yıldırdı artık... salça için market market gezmek mesela...

• Beğen
keşke az biraz şu yatırım işlerinden anlasaydım 😐 güç bela her şeyden kısarak bir şeyler yapmaya çalışmak inanılmaz zor niye bu haldeyiz ya 😞 geçim derdi düşünmek yıldırdı artık... salça için market market gezmek mesela...
ilk etapta en kolay yöntemlerden biri olarak fonları inceleyebilirsiniz. Birkaç kuruşlardan başlayan fiyatlarla yatırıma alışabilirsiniz.

9 ay oldu ve %100 ile yola devam ediyoruz. Aldığımız temettü de cabası.
Ben EREGL,SISE,TOASO,HEKTS ve AKSA ile uzun yıllar birlikte olacağım gibi görünüyor.
Bu sene bir maaş kadar da temettü alacağım diye hesaplıyorum.

Ben hisse bilmiyorum takip etmek istemiyorum diyenler FON sepeti oluştursunlar. Profesyoneller -bedeli karşılığında- sizin için çalışsın.
Fon sepeti yaparken benim tecrübelerime dayanarak şunları diyebilirim.
Fon sepetinizde en az bir tane ;
* Yabancı hisse senedi olsun. (AFA,TMG gibi)
* Altın fonu olsun
* Tefastan getirisi uzun yıllardır iyi olan değişken fon olsun (TCD gibi)
* BIST hisse senedi fonu olsun (NNF,TKF gibi)
* Eurobond fonu olsun

22 yıldır borsa ve finans sektöründeyim. Dağılım yapmadan kazanmadan şansınız sıfırdır. Kısa vadede totalde para kazanma şansınız sıfırdır. Sepet yapmadan kazanma şansınız sıfırdır. Benim finans dağılımım bu şekilde mesela. Herkese bol kazançlar dilerim.

1668146898204.jpg

11 aydır küçük parça artırım yaparak devam ediyorum. Çocuklar üniversiteye gidene kadar da devam edeceğim. bu da 10-12 yıl gibi bir süre yapıyor. Şimdilik istediğim gibi gidiyor yatırımlar. Uzun vadede de umarım istediğim gibi olur.

• Beğen
umarım o 7-8 hissenin arasında sasa vardır hocam :)
Keşke olsaydı ama nedense bir türlü nasip olmadı bana, sağolsun onun yerini Hektaş doldurdu :)
Ekim ayında portföy büyüklük olarak yüzde 60 artış gösterdi, kasımda güzel başladı, lot arttırmaya devam.

• Beğen
Bende kendi çapımda bir portföy yaptım, yaklaşık 50 bin TL oldu. Ama ben kardemir e bulaştım, aylardır ekside bekliyorum. Su anda da araç yenileme isteğim var , mecburen portföyü komple kullanmam gerekiyor, ama kafam çok karışık, kendi aracim 11 yıllık olacak, 5 yillikken aldım, artık değer kaybetmeye başlamadan, daha iyi bir modele geçiş yapmak istiyorum. Dövizin ucuzlama ihtimali olduğunu da düşünmüyorum. Hatta otv düşüşü de beklemiyorum.
Ama yine de tüm birikmiş arabaya yatırmak Bi taraftan da acaba doğru mu yapıyorum dedirtiyor.
Bu arada sürekli borsa da kazanma ihtimali de yok ne yazık ki. Er geç trend terse dönecek. Uzun vade için sıkıntı olmasa da borsa da ki parayı kullanmayı düşünenler için sıkıntı olabilir.

• Beğen
İhtiyacınız olacak bir parayla borsaya yatırım yapmanızı tavsiye etmem. İhtiyaç fazlası ise bist30 dan uzun vade temettü hisseleri tercih ederek başlanabilir. Ben anlamam dersenizde hisse senedi yatırım fonları tercih edebilirsiniz.
Katılım hisse fonlarından hkh, kpc, zpe, elz gibi fonlar tercih edilebilir.
Katılım fonu dışında ise fonlardan mac, nnf, zlh, aku, ti2 gibi fonlarda var. Bunlar sermayenin yüzde 3-5ini takas, repo vadeli işlemlerde kullanırlar.
Tefas sayfasından getirilere bakarsaniz yıllık yüzde 150 gibi en aşağı getiri olmuş.

Ytd diyerek bitirelim

Geri