Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Televizyon karşısında uzanarak dinlenmek sakıncalı!

Konu, 'Sağlık Köşesi' kısmında biltek2007 tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. biltek2007

  biltek2007 Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  8 Haziran 2007
  Mesajlar:
  2.628
  Beğeni:
  8
  Çağın hareketli, bir o kadar hareketsiz günlük yaşamında, alışkanlık haline getirdiğimiz TV karşısında uzanmak kasları tembelleştiriyor. Toprak insanı olmaktan çok uzaklaştığımız bu dönemde kendimize iyi bakmalıyız :)

  İzmir’de özel bir hastanede çalışan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Atiye Ayral, akşamları yatarak dinlenenleri ve televizyon keyfi yapanları uyardı.

  Kasların kapasitesinin yetersiz kalması yüzünden akşamları pek çok kişinin uzanarak dinlendiğini belirten Uzm. Dr. Ayral, "Spor yapmadığımız için kaslarımız bizi gün içinde belli bir saate kadar idare ediyor, sonra yoruluyor, bırakın ayakta durmayı, oturmayı bile tolere edemez hale geliyor. Akşamları 3-4 saati yatıp, uzanarak geçirmek kas ve kemiklerimizi de kalbi de zayıflatıyor" dedi.

  Birçok insan çalışma şekli nasıl olursa olsun akşamları, koltuk ya da kanepeye uzanarak televizyon karşısına geçiyor. Ancak dinlenme sanılan bu hareketsiz yaşamın, çeşitli sağlık sorunlarına davetiye çıkardığı bildirildi. İzmir Kent Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Atiye Ayral, "Spor yapmıyoruz, o nedenle kaslarımızın kapasitesi yetmiyor. Bizi belli saatten sonra idare etmiyor, yoruluyor. Bırakın ayakta durmayı, oturmaz hale geliyoruz. O zaman uzanmaya mecbur kalıyoruz. Bütün akşamı uzanarak geçirme ihtiyacı duyuyoruz. Bu hiç sağlıklı değil, hem kaslarımız, hem kemiklerimiz hem iç organlarımız hem kalp sağlığımız açısından sakıncalı. Üstelik bir de yemek yiyip uzanıyoruz ki bunun ayrıca kalbe baskısı var" diye konuştu.

  Akşamları böyle geçirmemek için gündüze bakmak gerektiğini kaydeden Uzm. Dr. Atiye Ayral, "Gün içinde sürekli ayakta mıyız, sürekli oturuyor muyuz, ne yapıyoruz, ne kadar dengeli hareket ediyoruz? Sürekli ayakta durmak da sakıncalı, sürekli oturmak da. Gün içinde oturma, ayakta kalma süreleri önemli, ayakta olan oturmayı, oturan ayağa kalkıp hareket etmeyi bilecek. İster ofis çalışanı olun ister sürekli ayakta çalışan, bu hareketliliği gün içinde planlaması gerekir. Kişi 35 yaşını geçti, spor yapmıyorsa en basitinden yürüyüş yapmıyorsa yine günü ne kadar planlarsa planlasın akşam bir noktadan sonra uzanma ihtiyacı hisseder. Onun için kaslarına destek vermesi, çalıştırması gerek. Günde en azından 30- 45 dakika yürümek gerek. Bu yürüyüşü ne zaman yapacağı değil yapması önemli. O kasın esnekliği, oksijenlenmesi, beslenmesi ancak böyle 45 dakikalık yürüyüşle desteklenir" dedi.

  KALBİ DE ZAYIFLATIYOR

  Uzm. Dr. Ayral, en ideal, en kolay yapılabilecek spor olan yürüyüş yapılmayıp da gündüzlerin oturularak, akşamların da yatılarak geçirilmesi halinde kaslara, kemiklere hiç yük bindirilmediği için önce kasların ardından kemiklerin zayıfladığını söyledi. Uzm. Dr. Ayral, "Yaşla birlikte zaten kemikler zayıflıyor, menapozda yıkım hızla artıyor. Kemik depomuz da iyi değilse hep hareketsiz bir durumda kalıyorsak, dinlenme sürelerimiz hep yatarak geçiyorsa kemikteki yıkımı hızla ilerletiyoruz. 35 yaşından sonra süt, yoğurt, peynir gibi kalsiyum ağırlıklı beslenme de gerekli hareket de. Akşam yatmadan önce en az 3-4 saat geçiriyoruz. Zaten yatınca hareketsiz kalacağız. Onun için de akşam oturma, ayakta kalma ve yatma yine dengeli gitmek zorunda. Sürekli ayakta kalacak halimiz yok, bir süre sonra eklemlerimiz yorulacak. Oturmayı da bileceğiz ama hep yatmak kemiği ve kası devamında kalbi zayıflatıyor. Çünkü kalbimiz de kasla çalışıyor. Sürekli yatarsak onun da beslenmesi, hareketinde, ritminde aksaklıklar olur. Yaşla birlikte bunların çoğu zaten ortaya çıkıyor, bunları hızlandırıp, daha erken ve şiddetli ortaya çıkmasına katkı da bulunmuş oluruz" diye konuştu.

  Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/saglik/21796600.asp
   
 2. pneuma_ex

  pneuma_ex Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  2 Nisan 2012
  Mesajlar:
  431
  Beğeni:
  0
  Haftada en az 3 gün düzenli seks vücut kaslarını oldukça geliştiriyormuş bende öyle duymuştum bir haberde. Vücut metabolizmasınıda koruyormuş.
   
 3. biltek2007

  biltek2007 Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  8 Haziran 2007
  Mesajlar:
  2.628
  Beğeni:
  8
  Robotik yaşam yolu açılmaya başladı bize, günde şu kadar su iç, günde su kadar ekmek ye, günde şu kadar konuş. Halimiz nice olacak göreceğiz :)
   
 4. YuLiaN

  YuLiaN Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  2 Eylül 2008
  Mesajlar:
  542
  Beğeni:
  2
  amaç ne hocam her konuya bir ifade koymanın post kasana madalyamı veriyolar acaba
   
 5. gezginefe

  gezginefe Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  9 Şubat 2010
  Mesajlar:
  447
  Beğeni:
  0
  :+1:
   
 6. Kilit

  Kilit Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  22 Kasım 2013
  Mesajlar:
  530
  Beğeni:
  2
  +1
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal