Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Tek.Tas 'a geçenler, memnun musunuz?

Konu, 'Her Telden' kısmında bilogrtmn tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. bilogrtmn

  bilogrtmn Üye

  Kayıt:
  9 Eylül 2009
  Mesajlar:
  17
  Beğeni:
  0
  Teknoloji tasarım alanına geçen arkadaşlar halinizden memnun musunuz? merak ettim...durumlar nasıl?
   
 2. hakanotuken

  hakanotuken Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  11 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.529
  Beğeni:
  213
  Yakında muhtarlıklar kapatılıyor muhtarlarıda tek tasarıma geçireceklermiş :) öğretmenlikten geçen arkadaşların tayin işi zor çünkü muhtarlar eskiler ve hizmet puanları yüksek :)
   
 3. s_bote

  s_bote Aktif Üye

  Kayıt:
  16 Eylül 2009
  Mesajlar:
  175
  Beğeni:
  0
  deli misiniz ne işiniz var. ben bilgisayar programcılığı mezunuyum. bitirdikten sonra hem ünv sınavına hem dgs ye girdim o sene dgs olmadı. ünv sınavı ile meslek liselerine ek puan veriyor diye teknoloji tasarım bölümünü kazandım. (Ailem sadece Ankara diye ısrarcıydı) 1.sınıfta sonunda tekrar dgs ye girdim bu sefer Ankara tuttu ve o bölümü bıraktım. o bölüm ile bizim bölüm arasında dağlar kadar fark var. bilgisayar bölümünü okuyup sonra teknoloji tasarım öğretmeni olmak kalitenizi düşürmekten başka birşey olamaz. kimse gücenmesin.
   
 4. hasari

  hasari Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  3 Eylül 2007
  Mesajlar:
  12.166
  Beğeni:
  769
  Teknoloji Tasarım yol geçen hanına döndü neyinden memnun olacaklar yakında onların burnu da ...
   
 5. btnotlari

  btnotlari Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  29 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  2.151
  Beğeni:
  34
  Müdürler Müdür yardımcılarıda Tek tasa geçti full benim anlamadım kadrolu atanan arkadaslar fılan nasıl bir ortam :D :puhaha:
   
 6. mutlak_adeger

  mutlak_adeger Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  5 Haziran 2007
  Mesajlar:
  280
  Beğeni:
  1
  Teknoloji tasarıma geçtim ve çoooook memnunum. Memnun olmam için o kadar çok neden var ki!
  Öncelikle, teknoloji tasarıma geçmeseydim ne olacaktı onu yazayım:
  Formatör başvuruları alınırken (biliyorsunuz henüz BT rehberliği yoktu) 2 okul ihtimalini öğrenince müdürümle konuştum. Maaş karşılığını dolduracak kadar ders versin de formatörlüğe başvurmayayım diye ama müdür kabul etmedi.
  Tamamen ZORUNLULUKTAN formatörlüğe başvurdum yani kesinlikle ek ders hayranlığından değil.
  Ve tam da düşündüğüm gibi 2 okul çıktı bana. Okulumun yakınındaki lisenin öğretmeni maaş karşılığını doldurduğundan başvuru yapmamış.
  Bu durumda 2 okulun işi, 2 idarenin stresi (ki bu 2. okulun idaresinin bilgisayar öğretmenini eşek gibi çalıştırdığını biliyorum, zaten bu yüzden başvurmadı ya öğretmeni de),çalışma saatleri konusunda yine bir boyun eğme, izin isteyebilmek için bin dereden su getirme, 2 okulda bulunan toplam 150 öğretmene laf anlatma derdi.... bunları saymama gerek yok zaten hepiniz bunları yaşıyorsunuz hala.

  İşte alan değişikliğine zaten var olan sorunlara özellikle bu 2. okul belası eklendiği için tek tercihle, sadece kendi okulumla başvurdum ve oldu. Ne değişti?

  Çok şey değişti :D
  Öncelikle bana bilgisayar işi için gelen insanlara artık teknoloji tasarım öğretmeni olduğumu söyleyip geri çevirmenin zevkine paha biçilemez. Bununla ilgili bir sürü anım oldu şimdiden.
  Bu yıl sınıf almak istemedim, 28 saat dersim var. Seneye ve sonraki sene ve daha sonraki sene de ...... norm fazlası olma ihtimalim yok. Zaten bunu hesaplayarak başvuru yaptım. 7 ve 8. sınıflarda bu ders zorunlu, büyük okullarda en az 25 saat garanti. Formatörlük belasından aldığım fazladan 200 lira kimin olursa olsun umrumda değil.
  Şu formatörlük belasından istifa etmek için yazdığım dilekçenin her kelimesinde yaşadığım mutlululuğu sözlerle anlatmak mümkün değil.
  Teneffüslerde oturup rahaaat rahat çayımı yudumlarken birileri çağıramıyor artık, ya da önüme bilgisayar gelmiyor. Beni gören her öğretmenin aklına artık evdeki bilgisayarı gelmiyor...vs
  Rahaaat rahat dersime giriyorum, derse hiç bir öğrenci gelip A müdür yardımcısı acil sizi çağırıyor demiyor. (ki bu acil konular da genellikle müdür yardımcısının radyo dinleyememesi falan olurdu ya neyse)
  Ve öğlen olduğunda saat 12:20'de rahaaat rahat çıkıp evime geliyorum. Kimseye gidebilir miyim demiyorum, kimse de gidemezsin diye benimle saat pazarlığına girmiyor.
  Müdürü ve müdür yardımcılarını sadece ben istediğimde görüyorum, kimse odasına çağıramıyor. Müdürü en son 2 hafta önce gördüm sanırım.
  Bilgisayar sınıfının önünden geçerken, kapısını bile görsem içim daralıyor. Önünde kapıya saldıran seçmeli ders öğrencilerini(bt sınıfında yapılıyor 5. sınıfların seçmeli dersleri) gördükçe "Allah'ım nasıl doğru bir karar vermişim!" diyorum.
  Zaten farkındaydım, bilgisayar sınıfında ders yapmanın ne kadar zor olduğunu ama normal sınıfta ders yapmanın bu kadar rahat, bu kadar huzurlu olduğunu tahmin bile edemezdim.

  s_bote hocamızın dediği "iki alan arasında dağlar kadar fark var" sözüne katılıyorum tabi ki. İçerik farklı ama gayet de eğlenceli geçiyor. Zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorum bile. Stres yok sıkıntı yok. Hiç yorulmak yok. Ama şu sözünüze katılmıyorum "bilgisayar bölümünü okuyup sonra teknoloji tasarım öğretmeni olmak kalitenizi düşürmekten başka birşey olamaz" Bilgisayar bölümünü okudum, bölümümü 1.likle bitirdim, yarışmalara katıldım ve Türkiye genelinde grubumla birlikte ilk 3'e de girdim. Bilgisayar öğretmeni olarak 5 yıl çalıştım, hiç bir şeyin kalitemi yükselttiğimi görmedim.
  Bilgisayar öğretmeni olarak siz kendinizi istediğiniz kadar kaliteli görün ama öyle değil işte. 5 senedir attığım formatın hatti hesabı yok mesela ama format atmanın kariyerime ya da kaliteme bir katkısı da yok. Daha fazla format attıkça daha kaliteli olmuyor insan. 5 para etmez diye değerlendirdiğiniz öğretmenlerin sınıfına gidip onlar tertemiz giyinmiş, süslenmiş dersini anlatırken, ellerini sürmeye çekindikleri iğrenç kabloları masanın altına girip takmanın ya da virüs bulaşmış flash belleklerini temizlemenin de kalitemizi arttırdığı yok. Sanki bilgisayar öğretmeni iken projeden projeye koşuyoruz da, olmayan kaliteden bahsediyorsunuz Format atarak para kazanacak olduktan sonra bir dükkan açmak daha az stresli ve daha kazançlı değil mi?

  hasari hocam size yakıştıramadığım bir tabir kullanmışsınız "yakında onların burnu da...." Yakında burnum sizin hayal ettiğiniz gibi ....'ya değer mi bilmiyorum ama bilgisayar öğretmeni olarak 5 yılım o .......'nın içine tepeden tırnağa batmış olarak geçti. Şimdi sadece burnumun hesabını mı yapayım? Siz hala o ......'nın içine batmış görmüyorsanız, kendinizi tek-tas öğretmeninden üstün görüyorsanız özel bir formülünüz var demektir. Forumda paylaşın da millet kurtulsun.

  Çok yazdım ama sonuç olarak şunu söylüyorum "teknoloji tasarım öğretmeni olacağımı bilsem hiiiiç ders çalışmazdım ne lisede, ne üniversitede" ama şundan da eminim devlet okulları ve eğitim sistemi bu kadar dibe vurmuşken matematik anlatsan neee, teknoloji tasarım anlatsan ne? Siz hiç matematik anlattı diye madalya takılan bir öğretmen gördünüz mü? Öğretmenlik mesleğinin kalitesi kaldı mı da tek-tas öğretmeninin kalitesini düşük görüyorsunuz? Benim ek dersim ve maaşım hesabıma yatıyor mu yatıyor. Tek-tas anlatıyorum diye daha az mı para alıyorum, hayır. O halde???
   
 7. hasari

  hasari Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  3 Eylül 2007
  Mesajlar:
  12.166
  Beğeni:
  769
  Siz memnun olabilirsiniz ama BT Öğretmenliğini okuyupta başka bir branşa geçmeyi doğru bulmuyorum. Şimdilik altınız kuru olabilir ama sonraki senelerde hep birlikte sizin bölümü yani Teknoloji Tasarım dersinin akıbetini hep birlikte göreceğiz.
  Ben hayatımda kimseyi aşağılamadım sizi ve Teknoloji Tasarım dersini de öğretmenilerinide kesinlikle aşağılamıyorum. Yazdıklarımı yanlış anlamışsınız. Sizin bölümün ilerde bir geleceği olmadığından bahsediyorum. Bu kadar karışık branştan öğretmenleri olan bir bölüm sonuçta...bu bölüm her branştan öğretmen aldı. Siz bu durumları doğru buluyorsanız söyleyecek bir şeyim yok.
  Umarım bu senede değil her sene mutlu olursunuz. öğrencilerinize bu dersi zevkle anlatırsınız. Ben gücümün yettiği kadar bu bölümde gereken mücadeleyi vereceğim. Belki günün birinde bizlerinde önemi anlaşılır ve gereken önem verilir.
  Giden gitti kalan sağlar bizimdir. :)
   
 8. samil

  samil Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  9 Nisan 2007
  Mesajlar:
  385
  Beğeni:
  0
  Kesinlikle kalan sağlar bizimdir :)
   
 9. mutlak_adeger

  mutlak_adeger Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  5 Haziran 2007
  Mesajlar:
  280
  Beğeni:
  1
  Kimseyi aşağılamıyorum yazarken bile bakın ilk cümlenizde hala hiç hoş olmayan bir tabir kullanıyorsunuz. Uzun zamandır bu forumda çoğu mesaja cevap yazmıyorum çünkü çoğu kullanıcı forumda bayan bilgisayar öğretmenlerinin de olduğunu unutarak her şeyden önemlisi öğretmene yakışmayan cümleler kuruyor. "Altınız kuru" nedir hocam? Bunu başka şekilde ifade etmenin bin bir türlü yolu varken neden bunu seçiyorsunuz?

  İlk mesajda burnunuz ..... , ikinci mesajda altınız kuru.... Ben sizi forumda bu tür cümleler kuranlara tepki veren bir öğretmen olarak tanırdım. Siz de böyle cümleler kurmaya başladığınıza göre her bilgisayar öğretmeni gibi sizin de tahammülünüz azalmış, psikolojiniz bozulmuş.

  Ayrıca "sizin bölümün ne olacağı belli değil" demişsiniz ya, benim bölümüm "Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi" 'dir. Siz giden gider kalan sağlar bizimdir derken, ben bu forumda ağlamaya devam eden arkadaşları gördüğümde onlarla birlikte üzülmeye devam edeceğim. Evimizde hala bilgisayar öğretmenliğinin sorunları konuşuluyor olacak çünkü eşim hala bilgisayar öğretmeni. Öğle olmasa bile emin olun "ben kendimi kurtardım bilgisayar öğretmenlerinin canı cehenneme" diyecek karakterde bir insan değilim. Ama bazı bilgisayar öğretmenlerinin karakterlerini, teknoloji tasarıma geçenler ile ilgili yazdıkları mesajların sonuna koydukları yerlere yatarak gülen ifade :puhaha: daha iyi açıklıyor. Onları görünce aklıma şu sözler geliyor: "dinime küfreden müslüman olsa" "güleriz ağlanacak halimize"
   
 10. bilogrtmn

  bilogrtmn Üye

  Kayıt:
  9 Eylül 2009
  Mesajlar:
  17
  Beğeni:
  0
  mutlak_adeger hocam tamamen size katılıyorum.
  Ben de tektas'a geçtim ve çooook memnunum.Tamircilikten öğretmenliğe geçmişim resmen.Geçen bunca senede meğer ne çok sıkıntı çekmişim.Yeni okuluma başladığımdan beri müdürü tanışmak için gördüm sadece.Ders bitince kimseye hesap vermeden okuldan çıkmak paha biçilmez bir duyguymuş.Yeni okulumdaki öğrencilerimi de çok seviyorum.Öğrenciler ve ben dersin nasıl geçtiğini anlamıyoruz bile...
  Yeni okulumdaki bilgisayar öğretmenini görüyorum okulda çok üzgün,hayatından bezmiş gibi dolanıyor. zaten öğretmenler odasına çok az uğruyor.düşünüyorum da bende önceden böyleydim galiba öğretmenler odasına girmeye korkardım gene kimin bilgisayarına ne olmuş diye ...
  İşin içinde bilgisayar olduğu sürece bilgisayar öğretmenlerinin, özellikle idare tarafından teknisyenden öte bir değer taşımayacağı kanısındayım.
   
 11. bilogrtmn

  bilogrtmn Üye

  Kayıt:
  9 Eylül 2009
  Mesajlar:
  17
  Beğeni:
  0
  ayrıca hasari hocam bende bir bayan olarak, öğretmen arkadaşımıza kullanmış olduğunuz kelimelerden dolayı çok rahatsızlık duydum ve sizin adınıza üzüldüm...
   
 12. btnotlari

  btnotlari Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  29 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  2.151
  Beğeni:
  34
  nolmuş bize ya :puhaha: dünyaya yine gelsem bilgisyarlı bir bölüm seçerdim :D Seviyorum ulennnn :scared: :mrgreen:
   
 13. eemree

  eemree Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  29 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.145
  Beğeni:
  40
  şunu unutmamak lazım biz BT ciyiz farkımız ne
  yada diğer öğretmenlerin birbirinden farkı ne
  teknoloji tasarımı beğenmiyoruz ama
  bir çoğumuzun özendiği matematikçilerin yanında hiç değerimiz yok o zaman(çoğundan da yüksek puan aldık evet)
  Tek Tas ta adamların notu var, zorunlu dersi var, haftada 2 saat dersi var.
  Bizim neyimiz var eski BT lablarımız ve tornavidalarımız.Bide yetmezmiş gibi 2. okul çıktı başımıza(fatih ile)
  Yine uğraşıyoruz işimiz zor. Bende hala BT öğretmeni olmaktan gurur duyuruyorum
  ama Tek.Tas a geçen eşimlede gurur duyuyorum.Her kararının arkasındayım.
  Şuan kaybettiği hiç birşey yok bize göre artıları var.
  Ha ilerde çoook uzun yıllar sonra bize norm veririler şartlarımızı düzeltirler.
  O zaman geri dönüşü de var.(hiç dönemez demeyin, kesin döner burası Türkiye)
  Atama derseniz hala bizden iyi durumdalar.
   
 14. kgunduz

  kgunduz Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  4 Ekim 2009
  Mesajlar:
  795
  Beğeni:
  20
  :puhaha:
   
 15. btnotlari

  btnotlari Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  29 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  2.151
  Beğeni:
  34
  Arkadaşlar Bayram yaklaşıyor kavganızı edin 2 gün sonra barışın :) :mrgreen: şaka bi yana kimse kimseyi üzmesin kırmasın ya ... Hayat kısa bence guzel bakmak gerek şükretmek en guzel ve mutlu edici bir etkinlik bence.O yuzden anı yaşamak en guzeli olumsuz bi durum warsa da guzel bişyler gormeye calısmalı mutlu olmayı bılmelıyı(m)z :++:
   
 16. tenten

  tenten Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  28 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1.433
  Beğeni:
  25
  @hasari hocam altın kuru yerine tuzunuz kuru olmalıydı.
   
 17. hasari

  hasari Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  3 Eylül 2007
  Mesajlar:
  12.166
  Beğeni:
  769
  Siz üzülünce durumumuz düzelmiyor maalesef bende üzülüyorum ama bakıyorum durumda değişen bir şey yok. Durumu değiştirecek olan bizim dersimize karşı olan tutumumuzdur eğer bizler bu derse önem vermez ve kendimizi idarecilerin ayakçısı yapar gerektiği yerde gerektiği şekilde haklarımızı savunamazsak olacağı budur.
  Dersler kalktığı zaman gerektiği tepki göstersek
  Branş dışı görevlendirmelerde gerektiği gibi tepki göstersek
  BT dersinde oyun olarak algılanlara karşı gerektiği şekilde cevap versek
  Ben facebook açıyorum o halde bende BT öğretmeniyim diyenlere gereken cevabı versek
  İlk fırsatta branşı terk edip başka branşa geçersek (genede yadırgamadım buna rağmen hak verdim bu kimselere)
  BT dersinin önemini bilmeyenler "herkes bilgisayar biliyor" dediğinde gereken cevabı verebilseydik.
  Bu gün bu durumda olmazdık.


  Ben neler yazıyorum sizler neler anlıyorsunuz. Biliyorum içinizde arkada braktığınız bir parçanız var bir suçluk duygusu var bunu da anlıyorum ama neden beni hala yanlış anlamada ısrar ediyorsunuz bunu anlamıyorum işte.

  Benim için üzülmenizi gerektiren bir durum yok maalesef ben kimseye hakaret etmiyorum kimseyi kırmaya çalışmıyorum bölüm ile ilgili düşünce ve fikirlerimi paylaşıyorum akıllı olan bu cümlelerden kendine yararlı olanları çıkarır. Cımbız ile cümleyi çekmeyin lütfen, bütüne odaklanın sayın meslekdaşlarım (branşdaşlarım demiyorum).

  Eğer kırdıysam yanlış anlaşılmalara meyil verdiysek gene kusura bakmayın diyorum. :)
   
 18. hasari

  hasari Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  3 Eylül 2007
  Mesajlar:
  12.166
  Beğeni:
  769
  İnanın kötü niyetle yazmadın ama cümlemden çok şey çıkarıldı. Bunun için düzeltme yapayım dedim yanlış anlaşıldığını belirtim ama... :sleep:
   
 19. mutefli24

  mutefli24 Aktif Üye

  Kayıt:
  8 Aralık 2007
  Mesajlar:
  173
  Beğeni:
  0
  Konu fazla karışmadan Teknoloji Tasarıma geçen diğer arkadaşların da yorumlarını alsak. Gelecek yıldan itibaren 6. sınıflarda dersleri kalkıyor. Ders yükleri 1/3 azalacak ama normları nasıl hesap ediliyor tam bilmiyorum. Bizim okulda 2 tane Teknoloji Tasarım öğretmeni var. Bazı Sınıfları 2 ye bölerek derslerini işliyorlar.
   
 20. btnotlari

  btnotlari Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  29 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  2.151
  Beğeni:
  34
  hocam 2 hoca aynı anda da gırebılıo dıe bılıorum ama hangı durumlarda bılmem bızım okuldada 3 tane tek tascı war karısık işler hocam hayırlısı olsun
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal