tarayıcıyı optik okuyucu yapma

Kodla Büyü
Hocam önemli değil. Programı hiç denediniz mi bilmiyorum ama kullanma klavuzunu okumanızda yarar var. Formlar resim formatında taratılmalı ve soldaki şeritler net olmalı. Okutma işlemine geçmeden önce Okuyucuyu test et bölümünde ölçü ayarını sizin tarayıcınız için deneme yanılmalarla en uygun değeri vermelisiniz.
Öğrenci isimlerini öğrenci no ile eşleştirerek excel dosyasından okutma var. Öğrencilere isterseniz isim kodlattırmadan excelden okutma yapabilirsiniz. Tabii öğrenciler numaralarını yanlış kodlamamalılar.

Önemli olan taratma işlemi doğru yapılsın. Gerisi hallolur.

Evet denedim hocam. Hatta 4 öğrencilik kafadan denme yaptım form2A5 ile. Çok güzel sonuç aldım. Pazartesi form6 ile deneme yapacağım süper olacak. Birde form2 yi fotosop ile d ve şıklarını silsem form7 olarak kaydetsem. Oradaki formu word olarak form7 yapsam , yeni form ekle desem görür mü? Yoksa yapıp size mi göndersem ? Dediğiniz gibi ,yandaki çizgilerle oynamadan olur mu? En azından tek derlik 3 şıklı bir form olur.

birey111' Alıntı:
Evet denedim hocam. Hatta 4 öğrencilik kafadan denme yaptım form2A5 ile. Çok güzel sonuç aldım. Pazartesi form6 ile deneme yapacağım süper olacak. Birde form2 yi fotosop ile d ve şıklarını silsem form7 olarak kaydetsem. Oradaki formu word olarak form7 yapsam , yeni form ekle desem görür mü? Yoksa yapıp size mi göndersem ? Dediğiniz gibi ,yandaki çizgilerle oynamadan olur mu? En azından tek derlik 3 şıklı bir form olur.
Hocam yeni form eklemek biraz karışık. Ancak siz form2 nin bir kopyasını bilgisayarınızda bir yere kopyalayın. üzerinde herhangi bir kaydırma yapmadan E-D şıklarını silebilirsiniz, ya da soru sayısını azaltabilirsiniz. istediğiniz zaman bunun çıktısını alırsınız. Worde kopyalamaya gerek yok. düzgün çıktı alınırsa resim formatından da çıktı alabilirsiniz. benim worde kopyalamamın sebebi, sadece çıktı alırken daha kolay olması için.

kemal_ari' Alıntı:
birey111' Alıntı:
Hocam yeni form eklemek biraz karışık. Ancak siz form2 nin bir kopyasını bilgisayarınızda bir yere kopyalayın. üzerinde herhangi bir kaydırma yapmadan E-D şıklarını silebilirsiniz, ya da soru sayısını azaltabilirsiniz. istediğiniz zaman bunun çıktısını alırsınız. Worde kopyalamaya gerek yok. düzgün çıktı alınırsa resim formatından da çıktı alabilirsiniz. benim worde kopyalamamın sebebi, sadece çıktı alırken daha kolay olması için.

Hocam yine rahatsız edeceğim kusura bakmayın. 2 sorum olacak;
birincisi form2 üzerinde değişiklik yaparak form7 yaptım ama örnek oku deyince bir satır yukarıdan başlıyor, dolayısıyla cevaplar kısmını okumuyor. Formu ekliyorum....
İkincisi; yeni sınav oluştur/normal sınav/ optik form seç deyince formu otomatik getirmiyor. Alttaki 4 derslik bölümleri mutlaka elle doldurmamız gerekiyor. Oradan form seç deyince alt tafın otomatik seçilmesi gerekmiyor mu? Cevap anahtarı oluştur dediğimde sadece 1 test ve 20 soru geliyor.

Ekli dosyalar

• form.rar
    2 MB · Görüntüleme: 86
formunuz güzel olmuş. ancak word dosyasına dikkat edin, baskı önizlemede bazı kısımlar çıkmıyor. formları worde dikkatli yerleştirin. daha sonra aşağıdaki işlemleri takip edin.
daha önce yaptıklarınızı geri alın. programı açıp formlar kısmına gelin, "yeni form yükle" düğmesine tıklayın. Resim Gözat deyip formunuzun resim dosyasını seçin.
Form Gözat deyip word dosyasını seçin. diğer kısımlara aşağıdaki değerleri doldurun.

boyut:A5 Ders Sayısı:1 Soru Sayısı:40
Koordinatlar
Ad-Soyad: 1 2 Okul Kodu: 1 34 Öğrenci No: 8 34 Sınıf: 14 34 Grup: 1 46 Ders-1: 21 2

Son olarak Kaydet e tıklayın

Hocam ikinci sorunuz ise. Sınav türüne göre ders sayısı açılıyor. Daha sonra formu da bu sınav türüne uygun olanlardan birini seçiyorsunuz, diğerleri gelmiyor. Formdaki ders isimleri otomatik gelmiyor, onlar sadece formu hatırlatmak için. Ders isimlerini elle doldurmak gerek. Normal sınav türünde tek ders var. Sınav türlerinden size uygun sınav türünü oluşturabilirsiniz. Cevap anahtarı için önemli olan Sınav Türü

kemal_ari' Alıntı:
formunuz güzel olmuş. ancak word dosyasına dikkat edin, baskı önizlemede bazı kısımlar çıkmıyor. formları worde dikkatli yerleştirin. daha sonra aşağıdaki işlemleri takip edin.
daha önce yaptıklarınızı geri alın. programı açıp formlar kısmına gelin, "yeni form yükle" düğmesine tıklayın. Resim Gözat deyip formunuzun resim dosyasını seçin.
Form Gözat deyip word dosyasını seçin. diğer kısımlara aşağıdaki değerleri doldurun.

boyut:A5 Ders Sayısı:1 Soru Sayısı:40
Koordinatlar
Ad-Soyad: 1 2 Okul Kodu: 1 34 Öğrenci No: 8 34 Sınıf: 14 34 Grup: 1 46 Ders-1: 21 2

Son olarak Kaydet e tıklayın

Uğraşarak çözdüm hocam sağolasın. Satır sütün derken oluşturdum formu ekledim. Şimdi tam okuyor. Ben form gözat ile de jpg seçtim gördü , test ettim, tam okudu. Word için ; elimde şuan yazıcı yok, pazartesi okuldan yazdırırken onu ayarlarım. Çok teşekkür ederim.

Ben nasıl c# öğrenebilirim? Çok mu zor öğrenmek?.... Ben de program yapmak istiyorum... :++: :idea: . c# programını nereden bulabilirim?

birey111' Alıntı:
Ben nasıl c# öğrenebilirim? Çok mu zor öğrenmek?.... Ben de program yapmak istiyorum... :++: :idea:
Hocam ben de çok iyi sayılmam ama şunları söyleyebilirim. Kodlamada hiç temelin yoksa biraz çaba ve sabır gerektirir. Ama en önemlisi istek. O da sende var zaten. Üzerine düşersen yaparsın.

kemal_ari' Alıntı:
birey111' Alıntı:
Ben nasıl c# öğrenebilirim? Çok mu zor öğrenmek?.... Ben de program yapmak istiyorum... :++: :idea:
Hocam ben de çok iyi sayılmam ama şunları söyleyebilirim. Kodlamada hiç temelin yoksa biraz çaba ve sabır gerektirir. Ama en önemlisi istek. O da sende var zaten. Üzerine düşersen yaparsın.

programı nereden indirebilirim?
https://www.visualstudio.com/vs/visual-studio-express/

doğru adres mi?

kemal ari hocam program için çok teşekkürler çok işimize yarayacak. sizin için sıkıntı olmazsa programın tüm kodlarını almamız mümkün mü?

birey111' Alıntı:
kemal_ari' Alıntı:
birey111' Alıntı:

programı nereden indirebilirim?
https://www.visualstudio.com/vs/visual-studio-express/

doğru adres mi?
Hocam emin değilim ama oradan indirirsen deneme sürümü olabilir.

pascalant' Alıntı:
kemal ari hocam program için çok teşekkürler çok işimize yarayacak. sizin için sıkıntı olmazsa programın tüm kodlarını almamız mümkün mü?

Hocam bütün proje dosyaları linkte. Özelden de mesaj atmışsınız, yeni gördüm. Ben zaman içinde güncellemeler, eklemeler, çıkarmalar yapabilirim. İyi çalışmalar.

https://goo.gl/7o3UnI

kemal_ari' Alıntı:
birey111' Alıntı:

Hocam nacizane bir form yapmaya çalıştım. Formu otutturdum, okuttum , sıkıntısız bir şekilde okuyor. Form ekte . 4 ders, A5 kağıt, 20 soruluk.
adsoyad 1 2, okul kodu 1 34, öğrenci no 8 34, sınıf 14 34, kitapçık 1 46 , ders1 21 2, ders2 27 2, ders3 21 24, ders4 27 24

60 değerinde çok güzel okuyor.

Bu program çok işimize yarayacak, teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• form8.rar
    5.2 MB · Görüntüleme: 128
birey111' Alıntı:
Hocam nacizane bir form yapmaya çalıştım. Formu otutturdum, okuttum , sıkıntısız bir şekilde okuyor. Form ekte . 4 ders, A5 kağıt, 20 soruluk.
adsoyad 1 2, okul kodu 1 34, öğrenci no 8 34, sınıf 14 34, kitapçık 1 46 , ders1 21 2, ders2 27 2, ders3 21 24, ders4 27 24

Hocam helaliniz var. Formların yerleşim düzenini çözmüşsünüz. Ancak A5 formlarınızda aşağıdaki psd şablonu kullanırsanız, tam orantılı olarak yerleştirebilirsiniz. Photoshop ile açtığınızda "Daireler Şablon" katmanını kaydırmadan diğer bölümleri yerleştirin. Böylelikle tam orantılı yerleştirmiş olursunuz. Sizin hazırladığınız formu inceledim. Cevapları sola kaydırmışsınız fakat tam orantılı olmamış. Okunacak kısımlar yine de dairelerin içinde kaldığı için problem olmayabilir. Ancak en garantilisi şablonu kullanarak form oluşturmak.

Ekli dosyalar

• OptikForm A5.rar
    160.9 KB · Görüntüleme: 100
kemal_ari' Alıntı:
birey111' Alıntı:

Hocam helaliniz var. Formların yerleşim düzenini çözmüşsünüz. Ancak A5 formlarınızda aşağıdaki psd şablonu kullanırsanız, tam orantılı olarak yerleştirebilirsiniz. Photoshop ile açtığınızda "Daireler Şablon" katmanını kaydırmadan diğer bölümleri yerleştirin. Böylelikle tam orantılı yerleştirmiş olursunuz. Sizin hazırladığınız formu inceledim. Cevapları sola kaydırmışsınız fakat tam orantılı olmamış. Okunacak kısımlar yine de dairelerin içinde kaldığı için problem olmayabilir. Ancak en garantilisi şablonu kullanarak form oluşturmak.

Hocam gönderdiğiniz şablon süper ama ben paintte kes yapıştırla falan yapmaya çalıştım. A4 olan için varsa onu da gönderebilir misiniz? Bir dahaki formlarda bunu kullanırım ellerinize sağlık Teşekkürler.

"kemal_ari" hocam çok teşekkür ederim denedim sorunsuz çalışıyor, tebrikler :alkis: :alkis: :alkis: :+1:

kemal_ari hocam, ben de kullanmaya başladım. Sorun çıkmadı, çok teşekkürler hocam. Elinize, emeğinize sağlık...

Fatih projesi ile gelen yazıcıyı optik okuyucu olarak kullanıyoruz. Yalnız bilginiz olsun Windows XP'de optik okuma yapmıyor. En az 7 kurmanız gerekli. En son 63 kağıt koydum seri bir şekilde okuyup dosyaya aktardı. Optik okuyucu yazılımı olarak da TestMaker'ı kullandık. Gerekli ayarlar yapıldıktan sonra sorunsuz okudu formları.

ahmetfx' Alıntı:
Fatih projesi ile gelen yazıcıyı optik okuyucu olarak kullanıyoruz. Yalnız bilginiz olsun Windows XP'de optik okuma yapmıyor. En az 7 kurmanız gerekli. En son 63 kağıt koydum seri bir şekilde okuyup dosyaya aktardı. Optik okuyucu yazılımı olarak da TestMaker'ı kullandık. Gerekli ayarlar yapıldıktan sonra sorunsuz okudu formları.
Hocam emin olamadım ama bu açıklamayı benim eklediğim program için yaptıysanız, ben kendim XP de programı kullanıyorum. Yani Windows işletim sistemlerinin hepsinde çalışması ve okutma yapması gerek.

Program güncellendi.
Sonuçlar kısmına Sınav Sonuç Belgeleri eklendi. Artık öğrenciler için bireysel sınav sonuç belgesi de çıkartılabilir.

Tarayıcı Optik Okuyucu V2
https://goo.gl/OqaHI3

kemal_ari' Alıntı:
ahmetfx' Alıntı:
Hocam emin olamadım ama bu açıklamayı benim eklediğim program için yaptıysanız, ben kendim XP de programı kullanıyorum. Yani Windows işletim sistemlerinin hepsinde çalışması ve okutma yapması gerek.

Yok sizin programla ilgili değil, WindowsXP için Twain sürücüsü sıkıntılı, yani ne Windows ne TestMaker tarayıcıyı görmüyordu, Windows 8 kurdum sorunsuz şimdi. Sizin yazılımı denemedim.

kemal_ari' Alıntı:
Program güncellendi.
Sonuçlar kısmına Sınav Sonuç Belgeleri eklendi. Artık öğrenciler için bireysel sınav sonuç belgesi de çıkartılabilir.

Tarayıcı Optik Okuyucu V2
https://goo.gl/OqaHI3

Hocam BÜYÜK adamsın vesselam. Şimdi tam istediğimiz gibi oldu. Hep benim yüzümden uğraştınız , yok form, yok öğrenciler için bireysel form...... Hakkınızı helal edin. Herkesin kolaylıkla ve rahatlıkla kullanabileceği bir program olmuş, ben bu konuyu kapatmam....

Teşekkür ederim.

birey111' Alıntı:
Hocam BÜYÜK adamsın vesselam. Şimdi tam istediğimiz gibi oldu. Hep benim yüzümden uğraştınız , yok form, yok öğrenciler için bireysel form...... Hakkınızı helal edin. Herkesin kolaylıkla ve rahatlıkla kullanabileceği bir program olmuş, ben bu konuyu kapatmam....

Teşekkür ederim.
Uğraştıklarım kendi işime de yaradı hocam. Önemli değil. Kolay gelsin.

Geri