tarayıcıyı optik okuyucu yapma

Kodla Büyü
Evet hocam değişiklik yapayım derken böyle oldu maalesef, Fireworks ile formların işaretli yerlerini sağlam bir forma kopyalayıp hallettim, bayağı bir zaman aldı ama işimizi karşıya geçtik. Teşekkürler hocam, program Windows 8 de hatasız çalışıyor, kullanamayan arkadaşlara da tavsiyem ayar kısmındaki 45 sayısını değiştirip denesinler, ben -85 yazınca sorunsuz okudu.

barissakallioglu' Alıntı:
Evet hocam değişiklik yapayım derken böyle oldu maalesef, Fireworks ile formların işaretli yerlerini sağlam bir forma kopyalayıp hallettim, bayağı bir zaman aldı ama işimizi karşıya geçtik. Teşekkürler hocam, program Windows 8 de hatasız çalışıyor, kullanamayan arkadaşlara da tavsiyem ayar kısmındaki 45 sayısını değiştirip denesinler, ben -85 yazınca sorunsuz okudu.
Evet hocam. O kısım tarayıcılar arasındaki farklılıkları gidermek için ilk ayarlanması gereken kısım. Eğer aynı tarayıcıyı kullanacaksak 1 kez değiştirmek yeterli oluyor. Zaten program o değeri kaydediyor. Bende o değer 45 mesela.

hocam program için teşekkür ederiz. Teog daki 6 dersin olduğu bir form tanıtma nasıl yapabiliriz yardımcı olur musunuz?

alibaly' Alıntı:
hocam program için teşekkür ederiz. Teog daki 6 dersin olduğu bir form tanıtma nasıl yapabiliriz yardımcı olur musunuz?
Hocam bildiğiniz gibi TEOG iki oturumda 3er ders sınavından oluşuyor. Ben bu programı tek seferde en fazla 4 ders olacak şekilde tasarladım. Siz FRM1 yazan formu 2 oturum için ayrı ayrı kullanabilirsiniz. Ayrı iki sınav şeklinde oluşturmalısınız. Raporlamaları da ayrı olacak. FRM1 i çıktı almadan önce ders isimlerini istediğiniz gibi değiştirip kullanabilirsiniz. Önemli olan Formda herhangi bir kayma olmasın. 4. Sınavı da form üzerinden silebilirsiniz. İyi çalışmalar.

teşekkür ederim cevap için..peki hocam kendimiz başka bir form tanıtmak istesek nasıl yapacağız ? birde sizin dediğiniz gibi ayrı ayrı 2 oturum yaptığımızda sınav puanını tam hesaplama yapmak için form birleştirme yapılamaz mı öğrenci numarasını eşleştirip.

kemal_ari' Alıntı:
eskisehir' Alıntı:
kemal hocam öncelikle elinize sağlık. bende de Windows 10 64 bit var. verdiğiniz AccessDatabaseEngine dosyasını da yükledim ve sistemi yeniden başlattım. Ancak yine aynı hatayı alıyorum. Office Lisanslı 2016 sürümü.

Hocam bugün Etkileşimli Tahtada aynı hatayı aldım. AccessDatabaseEngine eklentisini kurdum, program üzerinde biraz değişiklik yaparak sorunu çözdüm.

Ayrıca bugün farklı 3-4 tarayıcıyla denemeler yaptım. Şunu farkettim ki her tarayıcıda resimlerin en - boy oranları ufak da olsa değişiyor. Bu da okutma esnasında küçük çaplı kaymalara neden oluyor. Bunu engellemek için programda bir değişiklik yaptım. Programın yeni halini akşam yükleyeceğim.

Hocam kusura bakmayın biraz geç oldu ama çok teşekkür ederim. Ellerine emeğinize sağlık. İlginiz ve yardımlarınız için de teşekkür ederim.

alibaly' Alıntı:
teşekkür ederim cevap için..peki hocam kendimiz başka bir form tanıtmak istesek nasıl yapacağız ? birde sizin dediğiniz gibi ayrı ayrı 2 oturum yaptığımızda sınav puanını tam hesaplama yapmak için form birleştirme yapılamaz mı öğrenci numarasını eşleştirip.

Hocam form tanıtabilmek için benim bir şablonum var onu kullanmak gerek. Yani bunu ben hazırlarsam daha iyi olur. İstediğiniz şekilde bir form varsa buraya yazın ben o formu da FRM4 olarak ekleyeyim, program linkini yenileyeyim.

Programda iki sınavı ortak okuma alanı eklemedim. Eğer kullanacak olursanız iki oturum için ayrı sonuçlar olacak. Netler sorun olmaz ama başarı sıralaması isterseniz iki ayrı sınav olacağı için istediğiniz sonuç çıkmaz. Bunu da vakit bulursam zaman içerisinde programa eklerim. Ancak şuan programda bu yok maalesef.

eskisehir' Alıntı:
Hocam kusura bakmayın biraz geç oldu ama çok teşekkür ederim. Ellerine emeğinize sağlık. İlginiz ve yardımlarınız için de teşekkür ederim.
Önemli değil hocam. Ben teşekkür ederim. Umarım işinize yarar.

Mustafa Kemal Hocam ekteki gibi bir form oluşturdum ben acaba bu formun programa tanıtılması mümkün olabilir mi ?

Ekli dosyalar

• benimki.rar
    1 MB · Görüntüleme: 94
Barış hocam. Formda şeritleri bozmadan, herhangi bir kaydırma yapmadan değişiklik yapmışsın. Güzel olmuş. Ancak programda tek sınavda en fazla 4 ders olabiliyor. Formda da 4 ders tanıtılabilir. Yani 6 derslik bir formu tanıtamam. Programı veritabanıyla beraber baştan tasarlamam gerekebilir. Ben ilerleyen zamanlarda 2 sınavı raporlama esnasında eşitleme özelliğini ekleyeceğim.

Hocam ellerine sağlık güzel proje olmuş. Bugün öğleden beri projeyi inceliyorum,ben benzer projeye başlamıştım siz yapmışsınız, obje tarama şeklinde yapmaya başlamıştım aforge kütüphanesi ile ama sizin projenizde çok başarılı. bir kaç şey söylemek istiyorum müsadenizle ilk olarak ana projeyi çalıştıramadım access hatası aldım çünkü bilgisayarımda yüklü değil bence böyle güzel bir proje için sqllite veritabanı tercih edilmeliydi. Formun üzerinde değişiklik yaptım 6 sınav okutabildim. Sizin paylaştığınız kodda sınav verilerini okuyan döngüler kısmına 2 döngü daha ekledim ad soyad kısmını iptal edip koordinatları düzenledim. Kod çok okunaksız olmuş bazı yerlere yorum yazsanız çok güzel olurmuş. İlk aklıma gelenler bunlar ellerinize sağlık, iyi çalışmalar.

svdemir' Alıntı:
Hocam ellerine sağlık güzel proje olmuş. Bugün öğleden beri projeyi inceliyorum,ben benzer projeye başlamıştım siz yapmışsınız, obje tarama şeklinde yapmaya başlamıştım aforge kütüphanesi ile ama sizin projenizde çok başarılı. bir kaç şey söylemek istiyorum müsadenizle ilk olarak ana projeyi çalıştıramadım access hatası aldım çünkü bilgisayarımda yüklü değil bence böyle güzel bir proje için sqllite veritabanı tercih edilmeliydi. Formun üzerinde değişiklik yaptım 6 sınav okutabildim. Sizin paylaştığınız kodda sınav verilerini okuyan döngüler kısmına 2 döngü daha ekledim ad soyad kısmını iptal edip koordinatları düzenledim. Kod çok okunaksız olmuş bazı yerlere yorum yazsanız çok güzel olurmuş. İlk aklıma gelenler bunlar ellerinize sağlık, iyi çalışmalar.
Hocam tavsiyeleriniz için teşekkürler. Dediğiniz gibi döngü sayısı artırılarak sınav sayısı artırılabilir. Ben burada bütün sınavlarda her oturum için en fazla 4 ders olabileceğini düşünerek çalıştım. Aldığınız hatayı merak ettim. Ben birçok bilgisayar ve işletim sisteminde çalıştırmıştım. İyi çalışmalar.

zeynobe' Alıntı:
Merhaba Kemal Hocam,
Optik formların renkli çıktısını mı almamız gerekiyor?
Hayır hocam, siyah beyaz. Renkli olsa okutması benim için daha kolay olurdu ancak o zaman sürekli renkli çıktı alması pek ekonomik olmazdı. Onun için siyah tasarladım.

Formları çıkartacağınız yazıcı leke bırakmamalı, soldaki şeritler net olmalı.
Kolay gelsin.

"kemal_ari" hocama çok teşekkür ediyorum denedim sıkıntı yok. gayet güzel kullanışlı program. açıklama kısmı felan eklenmiş düşünülmüş süpersin hocam

braveheart06mg' Alıntı:
"kemal_ari" hocama çok teşekkür ediyorum denedim sıkıntı yok. gayet güzel kullanışlı program. açıklama kısmı felan eklenmiş düşünülmüş süpersin hocam
Teşekkürler hocam. İşinize yaradığına sevindim.

svdemir' Alıntı:
Hocam siz açıklamalı şekilde eklerseniz sevinirim. C veya basic bilmiyorum. Delphiye donusturecegim ama basaramadim. Zorlandım o döngülerde. Eğer imkanınız olurda paylasirsaniz sevinirim...

Tekrar emek veren, paylaşımda bulunan herkesten Allah razı olsun... En azından bu konunun öcü olmadığını farkettim. Mantığını farkettim... Tekrar tekrar Teşekkürler. ..

Okutma kodlarını yeniden düzenleyip açıklamalarını, mantığını yazdım. içinde örnek formlar da var. birini özellikle eğik ekledim.

Ekli dosyalar

• Okuyucu Örnek.rar
    1.8 MB · Görüntüleme: 255
On numara program olmuş.Teşekkürler her yıl versiyon yenileme derdinden kurtulduk programın en güzel tarafı bence sonuçları istediğin bilgisayarda ve yerde okutabilmek yalnız bir soru ve isteğim olacak formları 4 şıklı yapma şansımız var mı bizim ufaklıklar D yerine E şıkkını işaretleyip durmuşlar :D

holines' Alıntı:
On numara program olmuş.Teşekkürler her yıl versiyon yenileme derdinden kurtulduk programın en güzel tarafı bence sonuçları istediğin bilgisayarda ve yerde okutabilmek yalnız bir soru ve isteğim olacak formları 4 şıklı yapma şansımız var mı bizim ufaklıklar D yerine E şıkkını işaretleyip durmuşlar :D
Hocam form üzerinden silebilirsiniz. Formlar klasörünün içerisinde resim formatında var. Onun üstünde şeritlere dokunmadan, form üstünde bir kaydırma yapmadan E seçeneklerini silebilirsiniz, soru sayısını da azaltabilirsiniz. Çıktı alırken de o formu kullanabilirsiniz.
Kolay gelsin

Geri