tarayıcıyı optik okuyucu yapma

Kodla Büyü
Çok çok teşekkürler... En yakın zamanda deneyeceğim programınızı, elinize emeğinize sağlık...

Birde bu konuda kendi başına bişeyler geliştirmek isteyen biri için anahtar kelime nedir? Neye çalışmalı? Ne bilmeli?

s_kajmeran' Alıntı:
Çok çok teşekkürler... En yakın zamanda deneyeceğim programınızı, elinize emeğinize sağlık...

Birde bu konuda kendi başına bişeyler geliştirmek isteyen biri için anahtar kelime nedir? Neye çalışmalı? Ne bilmeli?

Önemli değil hocam.
Herşey istek ve merak meselesi, eğer yapmak istersen, çabalarsan yaparsın. Hep hazıra bakan kendini geliştiremez.
İyi çalışmalar.

Hocam programı açarken kayıt yaparken aşağıdaki hatayı alıyorum.
Bilgisayarımda 64 Bit win 10 var, Office 2010 yüklü.

Ekli dosyalar

• hata.jpg
    hata.jpg
    92.4 KB · Görüntüleme: 973
hocam tebrik ederim programını denedim tek ders ve teog olarak ikisinde de süper çalışıyor.Emeklerine, ellerine sağlık

kemal hocam öncelikle elinize sağlık. bende de Windows 10 64 bit var. verdiğiniz AccessDatabaseEngine dosyasını da yükledim ve sistemi yeniden başlattım. Ancak yine aynı hatayı alıyorum. Office Lisanslı 2016 sürümü.

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    29.4 KB · Görüntüleme: 935
eskisehir' Alıntı:
kemal hocam öncelikle elinize sağlık. bende de Windows 10 64 bit var. verdiğiniz AccessDatabaseEngine dosyasını da yükledim ve sistemi yeniden başlattım. Ancak yine aynı hatayı alıyorum. Office Lisanslı 2016 sürümü.

Hocam bugün Etkileşimli Tahtada aynı hatayı aldım. AccessDatabaseEngine eklentisini kurdum, program üzerinde biraz değişiklik yaparak sorunu çözdüm.

Ayrıca bugün farklı 3-4 tarayıcıyla denemeler yaptım. Şunu farkettim ki her tarayıcıda resimlerin en - boy oranları ufak da olsa değişiyor. Bu da okutma esnasında küçük çaplı kaymalara neden oluyor. Bunu engellemek için programda bir değişiklik yaptım. Programın yeni halini akşam yükleyeceğim.

teşekkürler hocam :alkis: :alkis:

tarama işlemini nasıl yapıyorsunuz.. yani tek tek ayrı resimler şeklinde nasıl kaydediyorsunuz ?

k45abalı' Alıntı:
teşekkürler hocam :alkis: :alkis:

tarama işlemini nasıl yapıyorsunuz.. yani tek tek ayrı resimler şeklinde nasıl kaydediyorsunuz ?
Hocam yazıcı-tarayıcı-fotokopi makinelerinin fotokopi çeker gibi seri tarama özelliği var. Bütün kağıtları üst üste makineye bırakıyoruz, o hepsini sırayla tarıyor. Ben Flash diske taratıyorum. Önemli olan resimleri bir klasörde toplamak. Bu işlem yaklaşık 30 kağıt için 1 dk kadar süre alıyor.

hocam ellerinize sağlık başarılı bir program gibi görünüyor. ben de matematik stüdyo adını verdiğim özgür bir proje üzerinde çalışıyorum, uzun zamandır vb-net projeme test okuma özelliği kazandırmak için uğraşıyorum girmediğim site kalmadı fakat fotoğrafların üzerindeki şekilleri algılayabilen bir kod bulamadım, bunun mantığı nedir bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Benim projemin linki aşağıda, isterseniz kodlarını da gönderebilirim.

https://drive.google.com/file/d/0B-tUiA ... w2ZG8/view

barissakallioglu' Alıntı:
hocam ellerinize sağlık başarılı bir program gibi görünüyor. ben de matematik stüdyo adını verdiğim özgür bir proje üzerinde çalışıyorum, uzun zamandır vb-net projeme test okuma özelliği kazandırmak için uğraşıyorum girmediğim site kalmadı fakat fotoğrafların üzerindeki şekilleri algılayabilen bir kod bulamadım, bunun mantığı nedir bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Benim projemin linki aşağıda, isterseniz kodlarını da gönderebilirim.

https://drive.google.com/file/d/0B-tUiA ... w2ZG8/view

Hocam öncelikle iyi çalışmalar. ben formlarımı kendim hazırladım. Her satırın başına bir şerit ekledim. Bu satırların aralıkları ile orantılı olacak şekilde sütunları yani işaretleme yapılacak alanları çizdim. Okutma esnasında ilk olarak resmi gizlediğim picturebox nesnesine alıp enini boyunu sabit ölçülere getiriyorum. Daha sonra picturebox'ın soldan 50 piksellik alanını resmin yüksekliği boyunca renk = resim.GetPixel(x, y); kirmizi = renk.R; yesil = renk.G; mavi = renk.B; taratıyorum. kırmızı, yeşil ve mavi oranı yeterince düşükse (255 üzerinden 120 gibi) ve bu pikseller arka arkaya koyu geliyorsa koordinatlarını değişkenlere kaydediyorum. Bütün şeritlerin konumlarını bulduktan sonra bunlar arasındaki mesafeyi de ölçüp bu orana göre her satırdaki işaretlenecek alanları matematiksel hesaplatmalarla buluyorum. Bu alanların da renklerini taratıp işaretli olup olmadığını buluyorum.

Okutma kodlarımı örnek bir C# projesi ile aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz. İçerisinde örnek formlar da var. Denemeniz için.

Ekli dosyalar

• Okuyucu Örnek.rar
    1.7 MB · Görüntüleme: 314
Teşekkürler Kemal hocam yaptığınız bu program için ellerinize sağlık uzun zamandır böyle bir program arayışı içindeydim. Okulda 3-4 tane A5 formatında kağıtta deneme yaptım gayet başarılı olmuş. Kağıdı yamuk kesmişim altta numara kısmını biraz eğri duruyor ölçü ayarında düzeltemedim ama kağıtlar düzgün kesilirse sorunda kalmaz gibi. Taranmış kağıtları jpeg formatına pdf den farklı kaydetten dönüştürdüm doğrudan tarayıcıdan ayarlanabiliyor mu?

tolga63' Alıntı:
Teşekkürler Kemal hocam yaptığınız bu program için ellerinize sağlık uzun zamandır böyle bir program arayışı içindeydim. Okulda 3-4 tane A5 formatında kağıtta deneme yaptım gayet başarılı olmuş. Kağıdı yamuk kesmişim altta numara kısmını biraz eğri duruyor ölçü ayarında düzeltemedim ama kağıtlar düzgün kesilirse sorunda kalmaz gibi. Taranmış kağıtları jpeg formatına pdf den farklı kaydetten dönüştürdüm doğrudan tarayıcıdan ayarlanabiliyor mu?

Hocam sağolun. Kağıtları düzgün kesmek çok önemli değil, zaten iki formu ters - düz eklediğim için şeritler hep kenarda kalacak. Önemli olan yazıcının düz çıktı alması ve tarayıcıdan çok yamuk geçmemesi. Bunu engellemek için de tarayıcının formları eklediğiniz besleme bölmesini formların boyutunda küçültebilirsiniz. Kullanma klavuzunda bu konuyu ayrıntılı yazdım. Ayrıca programda eğiklik olabileceği ihtimalini de düşünerek kayma miktarını hesaplatıyorum. Yani eğer resimler çok eğik olmazlarsa bir problem çıkmaması gerek.

Okuyucuyu test ettiğinizde çıkan kırmızı dairelerin çapı 10 piksel. Ben bu dairelerin tam ortasındaki 5x5=25 piksellik alanı taratıp ortalama koyuluğunu hesaplatıyorum. Yani kırmızı dairelerin formdakiler ile ince kaymalarında problem olmaz.

Tarayıcıların hemen hemen hepsinde jpeg formatı vardır. Tarayıcınızın ayarlarını bir gözden geçirin. Fatih projesi kapsamında dağıtılan yazıcı-tarayıcı-fotokopi makinelerinin hepsinde var. Fakat makineniz çok eskiyse ve resim formatı yoksa pdf veya tif formatında kaydedip bunu ayrıca bir splitter programıyla bölmeniz gerekecek. Bunun için internette birçok program mevcut. Ama büyük ihtimalle okulunuzdaki makinede jpeg formatında taratma vardır. Kolay gelsin.

Hocam teşekkür ederim, kodları inceleyip anlayabilirsem, vb-net e uyarlayarak programım için kullanmayı düşünüyorum ..

Önemli değil hocam. Benim orda yaptığım şekil algılatmadan ziyade belli bölgeleri taratarak renk algılatma. Kolay gelsin.

vb-net kodlarını da ben paylaşayım çorbada benim de tuzum olsun :) visual studyo 2013 ile sorunsuz açılıyor.

Ekli dosyalar

• optik okuma.rar
    1.7 MB · Görüntüleme: 225
Barış hocam işine yaradığına sevindim. O örnekteki form A4 için. Eğer A5 için de uygulamak istersen daha önce linkini eklediğim Tarayıcı Optik Okuyucu programımdaki formu kullanabilirsin. Kodlarda tek yapman gereken satır sayısını 63 değil 45 yapmak, kodların başında belirlenen ad, numara vb koordinatları form üzerinden sayıp yeniden belirlemek. Ayrıca ikinci, üçüncü ve dördüncü sınavların okunduğu döngüleri bir şart ekleyerek engellemek. İyi çalışmalar

bu gün ilk defa programı denemek istedim ama hata verdi, hata neden kaynaklandı hocam acaba, hata aşağıdaki gibi ayrıca optik formlardan da bir kaçını koydum içine...

Ekli dosyalar

• hata.rar
    2.3 MB · Görüntüleme: 76
bu gün ilk defa programı denemek istedim ama hata verdi, hata neden kaynaklandı hocam acaba, hata aşağıdaki gibi ayrıca optik formlardan da bir kaçını koydum içine...

Barış hocam hatayı inceledim. Sen formlar üzerinde kendin değişiklik yapmışsın. Bu değişikliği yaparken soldaki şeritlerden bir tanesini silmişsin. A4 için 63, A5 için 45 şerit olması gerekiyor. Senin formlarında 62 tane kalmış. Bu yüzden hata veriyor. Bunu düzeltirsen sorun çözülür. Okuyucuyu test et kısmında Ölçü değerini ayarlamayı da unutmayın. Benim tarayıcım için bu değer 45. Ama senin gönderdiğin resimlerde -50 yaptığımda doğru okudu. Tabii şerit sayısını 63 yaptım önce. Kolay gelsin.

kemal_ari hocamı tebrik ederim Allah razı olsun. İnşaallah daha da geliştirirsiniz. Emeğinizi bende deniyeceğim.

Geri