Tapu Harcı Cezası?

Kodla Büyü

tomreader2010

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Arkadaşlar 4 sene önce bir ev aldım 100 000 tl kredi çektim emlakçı tapuda belediyenin rayiç bedel olan 50 000 Tl göstermiş evi, bu konu ile ilgili geçen hafta vergi memuru gelip eve kağıt bırakmış pazartesi vergi dairesine gelin diye böyle bir olay başına gelmiş olan varmı ne kadar ceza öderim ne konuşmam gerekiyor vergi dairesinde

hocama aradaki 50.000 tl lik farkı alırlar %25 zamlı. hem senden hem de satıcıdan. didik didik ediyorlar bütün bu işlemleri su an . alınan krediden düşük gösteren varsa ceza yazıyorlar. gib.gov.tr bakarsan görürüsün açıklamaları.

Belki yardımcı olur. Saygılar.

Maliye Bakanlığı vatandaşlara tapu işlemlerinde gayrimenkullerinin gerçek değerini bildirmeleri için uyarıda bulundu. Müteahhitler daha düşük bedel gösterirse vatandaştan ihbar etmesini isteyen Maliye, eksik bildirim tespit edildiğinde cezası olduğunu da hatırlattı.

Bir süredir vatandaşlara konutlarının gerçek değerini beyan etmediği için ceza gönderen Maliye, şimdi de gayrimenkullerin gerçek değerinin bildirilmesi için harekete geçti. Maliye, “Risk almayın gayrimenkulünüze hak ettiği değeri verin” şeklinde uyarı broşürleri hazırladı. Tapu işlemlerinde gayrimenkulün gerçek değerinin beyan edilmesini isteyen Maliye, “Ayrıca beyanı gereken bir kazancın doğması halinde gelir vergisi beyannamesi verilmesi gerekmektedir. Doğru ve tam ödenmeyen tapu harçları alıcı ile satıcıdan ayrı ayrı cezalı olarak tahsil edilmektedir” uyarısını yaptı.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinde “Tapu İşlemlerinde Gayrimenkullerin Gerçek Alım Satım Bedellerinin Beyanı” başlıklı bir bölüm açıldı. Ayrıca broşürler bastırıldı. Broşürlerde, vatandaşların risk almaması önerilerek, 4 uyarıda bulunuldu. Tapu harçlarının emlak vergi değerinden az olmamak üzere gayrimenkullerin gerçek değeri üzerinden ödenmesi gerektiğinin vurgulandığı broşürde, şöyle devam edildi:
“Gayrimenkulünüzü nakit veya banka kredisiyle almış-satmış olsanız dahi, tapu işlemlerinizde gerçek alım satım bedelini beyan ediniz. Müteahhitlerden, inşaat şirketlerinden ve işleminize aracılık eden komisyonculardan ödediğiniz bedel karşılığında fatura almayı unutmayınız. Doğru ve tam olarak ödenmeyen tapu harçlarının Maliye Bakanlığı tarafından alıcı ve satıcıdan cezalı olarak tahsil edileceğini unutmayınız. Gayrimenkulünüze ilişkin tüm bilgilerin Maliye Bakanlığı ile paylaşıldığını unutmayın. Tapu işlemlerinizi gerçek alım-satım bedelleri üzerinden yapınız”

İHBAR EDİN
Vatandaşların doğru beyanda bulunmasını isteyen Gelir İdaresi ayrıca soru cevap bölümü de hazırlayarak müteahhitten alınan konutun eksik gösterilmesi halinde ne yapılması gerektiğini anlattı. Müteahhitten alınan konutta ödenecek bedelden daha düşük bedelli fatura düzenlemişse bile tapu harcının gerçek satış bedeli üzerinden ödenmesi gerektiğinin vurgulandığı soru-cevap bülümünde, “Müteahhitler tarafından eksik fatura düzenlenmesi halinde bu durumu, en yakın vergi dairesine, 444 0 189 no’lu telefondan Vergi İletişim Merkezine bildirebilir veya www.gib.gov.tr adresinde yer alan “İhbar Bildirimi” menüsünden bildirimde bulunabilirsiniz” denildi. Gayrimenkulün banka kredisi ile alınması halinde tapuda hangi değerin gösterilmesi gerektiği sorusuna ise, “Gayrimenkulünüzü banka kredisiyle de alsanız, tapu harcınızı yine gerçek devir bedeli üzerinden ödemeniz gerekir. Devir bedelinin bir kısmının banka kredisiyle bir kısmının ise nakit ya da banka havalesi ile ödenmesi halinde, bu şekilde ödenen tüm miktarların toplanması ve bu toplam üzerinden harç ödenmesi gerekir” yanıtı verildi.

YÜZDE 25 CEZA
Tapuda emlak vergisi değerinden daha düşük beyanda bulunulması halinde ya da devir bedelinin gerçek değeri göstermemesi halinde aradaki farkın hem gayrimenkulu devreden hem de devir alandan tahsil edildiği belirtilerek, ayrıca devreden ve devralana ayrı ayrı harcın yüzde 25’i oranında vergi ziyaı cezası kesildiği uyarısı da yapıldı. Tapu harcı bir konutun binde 20’si oranında alınıyor. Diyelim ki bir konut 100 bin liraya satılmış olsun bu durumda hem devredenin hem de alıcının ayrı ayrı ödemesi gereken harç 2 bin lira. Eğer aynı konut 50 bin lira gösterilmişse tapu harcı bin liraya düşüyor.

ARACIDAN DA FATURA ALIN
MALİYE, konut alınırken aracı olan emlakçı ile bazı tapu müdürlüklerinde tapu işlemlerinde aracılık yapanlara gerçekleştirilen ödeme için de fatura alınmasını istedi. Tapu müdürlüklerinde danışma ve başvuru birimlerinde gerekli bilgilendirmelerin yapıldığı, tapu müdürlüklerinde yetkisiz kişiler aracılığıyla yapılan işlemler nedeniyle mağduriyet yaşanabildiği ayrıca kayıtsız aracılık hizmeti nedeniyle vergi kaybına neden olunduğunun belirtildiği soru-cevap bölümünde, emlakçı gibi alım satım işlemlerine aracılık edenlere ödenen komisyonlar için fatura alınması gerektiği eğer fatura düzenlenmiyorsa ihbar bildiriminde bulunulması istendi.
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/27944882.asp

adamı aradım ağzıma geleni saydım o günde dedim yapmayalım diye birşey olmaz hoca sen dert etme dedi durduk yere ceza geldi şimdi, telefonda diyor ki evi 50000 liraya aldım üstünü evin içine harcadım de diyor

gerçek değerin altında gösterilirse 5 yıl içinde ceza gelebilir. 1 yıl daha gözden kaçsaymış iyiymiş.

tomreader2010' Alıntı:
adamı aradım ağzıma geleni saydım o günde dedim yapmayalım diye birşey olmaz hoca sen dert etme dedi durduk yere ceza geldi şimdi, telefonda diyor ki evi 50000 liraya aldım üstünü evin içine harcadım de diyor
hocam 100.000 TL konut kredisi çekmişsin. bankanın avukatı gelmemiş miydi?

denizlerb' Alıntı:
gerçek değerin altında gösterilirse 5 yıl içinde ceza gelebilir. 1 yıl daha gözden kaçsaymış iyiymiş.
hocam ilk evimdi hiç birşeyden haberimiz yokken olan oldu artıkta ne kadar az ceza yeriz diye düşünüyorum, banaknın avukatı geldi ipoetek koydu ama birşey demedi oda

biltek01' Alıntı:
tomreader2010' Alıntı:

doğru diyorda faturası nerede diyor maliyede :)

Hocam işin aslı şudur. Doğrudur evi 50.000 tl ye aldım, 50.000 tl de masraf ettim diyebilirsiniz ama, bu seferde maliye madem 50.000 tl masraf ettin, faturaları göster diyecektir. E sizde de fatura yok. Emlakçı ve müteahhit milletine hiç güven olmaz.
evet fatura isteseler fatura yok hocam haklısınız biz arada ki 50 000 Tl nin cezasını ödeyeceğiz sanırım netten araştırdığım kadarı ile pişmanlık yasası varmış faizde indirim yapıyorlarmış sanırım belli oranda

hocam şimdi sana uzlaşma tarihi verecekler. o gün gidince tahminimce 2000 liraya yakın ceza ile karşılaşacaksın. 1000 lira anapara 1000 lira da faiz. bana da yaptılar aynı keleği. hemen öde diyorlar ama ödeyemeyince de sanırım faiziyle taksitlendirecekler.

tomreader2010' Alıntı:
biltek01' Alıntı:
tomreader2010' Alıntı:

doğru diyorda faturası nerede diyor maliyede :)

Hocam işin aslı şudur. Doğrudur evi 50.000 tl ye aldım, 50.000 tl de masraf ettim diyebilirsiniz ama, bu seferde maliye madem 50.000 tl masraf ettin, faturaları göster diyecektir. E sizde de fatura yok. Emlakçı ve müteahhit milletine hiç güven olmaz.
evet fatura isteseler fatura yok hocam haklısınız biz arada ki 50 000 Tl nin cezasını ödeyeceğiz sanırım netten araştırdığım kadarı ile pişmanlık yasası varmış faizde indirim yapıyorlarmış sanırım belli oranda

faizde indirim yok hocam sadece cezayı uzlaşırsanız siliyorlar o da 300 lira gibi birşey

@izmitli hocam aradaki 50000 tl farkın %2'si 1000 Tl yapıyor bunda mı indirim yapıyorlar, okulda bir arkadaşın başına gelmiş aradaki farkın %2 sini alıp tutardan %30 indirim yapmışlar çıkan tutara %75 faiz eklemişler bu hesap doğrumu acaba, bu hesaba göre 1000 tl cezam var %30 inince 700 Tl, %75 faiz eklenince 1200 civarı birşey yapıyor ama

hocam ben 10 gün önce uzlaşmaya gittim. sadece cezayı sildiler, herhangi bir indirim yapmadılar. arkadaşın ocak ayındaa gittiyse o zaman faiz affı falan vardı ondan faydalanmış olabilir. zaten sistemden çıkartıyorlar yani herhangi bir indirim yapayım falan demiyorlar. sen 5o bin liranın cezasını ve 4 senenin faizini ödeyeceksin. sadece uzlaşırsan cezadan kurtaracaksın. benim gördüğüm buydu. yine de bir evrakları inceleyeyim, farklı bişey varsa yazarım

ay ay ceza ödeme miktarları değişiyor yani seçime yakın belki daha da azalır o zaman :=) aradaki farkın %2 sini mi siliyorlar yani hocam

hocam biz öderiz sonra affa uğrar merak etme hep böyle oldu şimdiye kadar.

asıl sorun burada şu.

tapu dairesinde çalışanlar ne işe yarar?

benim aldığım fiyat belli. banka ipotekçisi de yanımda müteahhit de.
kardeşim niye sormuyorsunuz kaça alıyouz kaç lira kredi çekiliyor diye?
ortada bir dolandırıcılık var ve devlet buna göz yumuyor sonra fahiş faiz ve ceza ile sana geri dönüyor.
benim evi de 16 bin lira göstermişler. bu devirde kim kime sıfır evi 16 bin liraya satıyor. hadi 16 binliraya satıyonda expertiz bu eve nasıl 100 bin lira fiyat biçmiş?

devlet buna müsaade ediyor tapu çalışanları ve müteahhitler elele kolkola vatandaşı kandırıyorlar

Tapu daireleri "Evinizi değerinde gösterin" diye bas bağıracaklarına tapu masraflarında biraz indirime gitsinler. Millet keyfinden mi düşük gösteriyor ?
Bu aralar tapuda bir işim olacak. Tapu masraflarını ödedikten sonra dekontlarla birlikte tüketici hakem heyetine gidecem. Bankalarda olduğu gibi. Ya masraflarını göstersinler ya da iade etsinler. Bankalardan, GSM operatörlerinden, TTNET'ten bıktık, devlet te arkamıza geçiyor...

Geçmis olsun.
Olaya şöyle bakiyorum bizim burada satanlar tapu masrafi vermiyor işine gelirse al diyor. 100 liralik evde ilk basta ödediniz diyelim 4bin verecektiniz, siz 2bin verdiniz 2bin kardasiniz, simdi sizin ödeyeceğiniz kisim faiz felan 2bin olmaz hem vadeli ödemiş oldunuz Hemde indirimli.
Kabak burada saticiya patliyor aslinda benim simdiki aklim olsa evi alirken rayiç neyse onu gosterirdim(krediyide paşa paşa cekerdim) ceza gelirse yari yariya oderdik, isterse o zaman desin ben cezaya felan karışmam diye.

Müflis bakkal eski defterleri karıştırır derler. Devlet de açıkları kapatmak için maalesef eski defterleri karıştırmaya başladı.

izmitlii' Alıntı:
hocam biz öderiz sonra affa uğrar merak etme hep böyle oldu şimdiye kadar.

asıl sorun burada şu.

tapu dairesinde çalışanlar ne işe yarar?

benim aldığım fiyat belli. banka ipotekçisi de yanımda müteahhit de.
kardeşim niye sormuyorsunuz kaça alıyouz kaç lira kredi çekiliyor diye?
ortada bir dolandırıcılık var ve devlet buna göz yumuyor sonra fahiş faiz ve ceza ile sana geri dönüyor.
benim evi de 16 bin lira göstermişler. bu devirde kim kime sıfır evi 16 bin liraya satıyor. hadi 16 binliraya satıyonda expertiz bu eve nasıl 100 bin lira fiyat biçmiş?

devlet buna müsaade ediyor tapu çalışanları ve müteahhitler elele kolkola vatandaşı kandırıyorlar
aynen öyle hocam biz tapuda işlemi yaptık tapu arkamızdan maliyeye şikayet etmiş bizi :=) madem öyle uyarın arkadaş

myesil' Alıntı:
Tapu daireleri "Evinizi değerinde gösterin" diye bas bağıracaklarına tapu masraflarında biraz indirime gitsinler. Millet keyfinden mi düşük gösteriyor ?
Bu aralar tapuda bir işim olacak. Tapu masraflarını ödedikten sonra dekontlarla birlikte tüketici hakem heyetine gidecem. Bankalarda olduğu gibi. Ya masraflarını göstersinler ya da iade etsinler. Bankalardan, GSM operatörlerinden, TTNET'ten bıktık, devlet te arkamıza geçiyor...
aynen öyle hocam %2+%2 bencede çok sonuçta hepsini alıcı ödüyor
kendir_li' Alıntı:
a şöyle bakiyorum

kendir_li' Alıntı:
Geçmis olsun.
Olaya şöyle bakiyorum bizim burada satanlar tapu masrafi vermiyor işine gelirse al diyor. 100 liralik evde ilk basta ödediniz diyelim 4bin verecektiniz, siz 2bin verdiniz 2bin kardasiniz, simdi sizin ödeyeceğiniz kisim faiz felan 2bin olmaz hem vadeli ödemiş oldunuz Hemde indirimli.
Kabak burada saticiya patliyor aslinda benim simdiki aklim olsa evi alirken rayiç neyse onu gosterirdim(krediyide paşa paşa cekerdim) ceza gelirse yari yariya oderdik, isterse o zaman desin ben cezaya felan karışmam diye.
evet hocam şoku atlatınca aklıma dediğiniz geldi biraz rahatladım mütahit aradı dün özür diliyor böyle olacağını bilemedik diyor :=) dün ifadeyi verdik haziran temmuz gibi işlem biter dediler

bende ocakta ev aldım raiç bedelini ödedim.raiç bedeli çektiğim krediden fazla idi.61000 raiç bedeli 60000 kredi.pek yırtacağımı zannetmiyorum.ama ne kadar uzun sürede gelirse benim için o kadar kardır.ama gelmesini bekliyorum. kardeşim bu devirde hırsızlık yapacaksan az uz değil iyi hırsızlık yapacan yüklü miktarda.o zaman kimse bişey demez.ama 2-3 bin lira hırsızlık yaparsan peşine düşerler.kutularla bavullarla bi götür bakalım kimse bişey yapamaz.

ilyas33' Alıntı:
bende ocakta ev aldım raiç bedelini ödedim.raiç bedeli çektiğim krediden fazla idi.61000 raiç bedeli 60000 kredi.pek yırtacağımı zannetmiyorum.ama ne kadar uzun sürede gelirse benim için o kadar kardır.ama gelmesini bekliyorum. kardeşim bu devirde hırsızlık yapacaksan az uz değil iyi hırsızlık yapacan yüklü miktarda.o zaman kimse bişey demez.ama 2-3 bin lira hırsızlık yaparsan peşine düşerler.kutularla bavullarla bi götür bakalım kimse bişey yapamaz.
size büyük ihtimal gelmez. çünkü krediniz raiç bedelin altında. evi daha fazlaya aldığınızı gösteren bir belge yok. tespit edilemeyebilir. gelip komşularınıza tek tek siz kaça aldınız diye sorması lazım.
bence maliye vatandaştan önce mütahitleri bi araştırsın. 200.000 e sattıkları evleri tapuda 60-70 e gösteriyorlar.

şimdi arkadaşımız diyorki, tapuda uyarsalar olmaz mı?

devlet bu konuda vatandaşından dürüstlük bekliyor. haklıdır.

ama dürüst vatandaşlar isteyen devletinde vatandaşa karşı dürüst olması ve vatandaşın kanını emme yolları aramaması gerekir...

ödenecek kalemler

1. eksik tapu harcı
2. vergi cezası
3. gecikme faizi

benim tavsiyem uzlaşmaya git . en azından vergi cezasını indirirsin

fatsan' Alıntı:
ödenecek kalemler

1. eksik tapu harcı
2. vergi cezası
3. gecikme faizi

uzlaşılmazsa ne oluyor ki? mahkemeye mi gidiyorlar?

ilyas33' Alıntı:
kesinlikle haklısın hocam az çalarsan yakalanırsın

uzlaşmazsa vergi cezasını tam öder
benim başıma geldi
vergi cezası 675 tl idi
uzlaşmada 50 tl ye indi.

ayrıca geciktiği her ay için faiz işliyo.

yani 4 yılda ödeyeceği tapu harcına yakın oluyor ödenecek faiz.

baynadir' Alıntı:
şimdi arkadaşımız diyorki, tapuda uyarsalar olmaz mı?

devlet bu konuda vatandaşından dürüstlük bekliyor. haklıdır.

ama dürüst vatandaşlar isteyen devletinde vatandaşa karşı dürüst olması ve vatandaşın kanını emme yolları aramaması gerekir...
ne dürüstlüğü bekliyor vatandaşa hocam sen devlet olarak uyarıcaksın, biz dürüst değil miyiz yani polemiğe girmek istemiyorum

fatsan' Alıntı:
ödenecek kalemler

1. eksik tapu harcı
2. vergi cezası
3. gecikme faizi

evet hocam uzlaşmada 1500 Tl ye halledebilirmişiz sanırım şuabt ayında pişmanlık yasası varmış 6111 sanırım onlara bayağı indirim olmuş ama şimdi yok muhtemel yine af gelir ama biz memur adamız bekleyemeyiz bir an önce ödeyip kurtulalım deriz

eğer kredi çektiyseniz eninde sonunda sizi bulacaklar istersen evini sat yine ceza gelir bana 4 sene sonra 2500tl geldi anlaştık düştüler 500tl o kadar ödedik cezayı.

Ev almaya niyetlendik. Gezdik, dolandık filan. Müteahhit işi ne kadar bina varsa, hemen hepsinde kredi yarısına kadar çıkıyor. 200 binlik ev için 100 bin lira üzerinden kredi çıkartıyor müteahhitler. Gerisini elden nakit alıyor. Bir de adam zaten açık açık söylüyor. Tam kredi çıkartmam için tam fatura kesmem lazım diye. Bankanın eksperi o evin değerini bilmiyor mu, biliyor. Tapu dairesi o civardaki evlerin bedelini bilmiyor mu, biliyor. Ben müteahhiti şikayet etsem ne olacak, adam zaten vergileri bana ödetiyor ve zaten çoğumuz ilk kez ev aldığımız için bu konularda çaylağız. Adamlar ne derse tamam deyip yapıyoruz. Vergi işine gelince de cezayı yine biz ödüyoruz. Önce mantar gibi biten müteahhitleri denetlesinler. Kaçırdıkları vergiler zaten bizim ödeyeceklerimizden kat kat fazla.

Geri