Tam gün eğitim veren okulda öğlen arası kaç dakika olmalı

Kodla Büyü

eforx

Site Gezgini
Merhabalar...
Okulumuz bu sene imam hatip oldu okul zil programını yeniden düzenliyeceğiz ama her kafadan ayrı ses çıkıyor.
Malum öğlen arası dışında namaz arası da vermemiz icap ediyor. Öğlen arası ile ilgili yönetmelik hangisidir? söz konusu yönetmelikte bu süre ne kadar olarak belirtilmiştir. Cevaplarsanız müteşekkir olurum...

Benim bildiğim saatler valilik tarafından belirleniyor.
Eğer özel bir durum olursa kaymakamlık oluru ile saatler değiştirilebiliyordu.

Hocam hangi yönetmelikte bilmiyorum ama 40 dk dan az 60 dk dan fazla olamaz... Tabiki yönetmeliğe rağmen farklı uygulamalar yapılabiliyor. İlçe milli eğitime gerekçe sunarak bu saatlerin dışına çıkabiliyorsunuz. (Örnk Mazeret: Öğrencilerin evleri çok uzak, yemek yiyip gelmeleri şu kadar sürüyor...)

ilk çalıştığım okulda 12'de ara verip 1.30'da başlıyorduk, ilçenin uzak kesimlerinden gelip giden öğrenciler olduğu için...

Şu an
4-5 saatler arasında 20 dk öğle
6-7 saatler arasında da 20 dk namaz arası
20+20=40 dk

kaynak:
http://www.memurlar.net/haber/209732/

Buna göre ilköğretim için:

"27.08.2003 tarih ve 25212 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı
İlköğretim Kurumları Yönetmeliğin “Ders Etüt ve Dinlenme Süreleri” başlıklı, 9. maddesi, 2. fıkrasında; “(Değişik ikinci fıkra: 24.12.2008/27090 RG) Normal öğretim yapan okullarda yemek ve dinlenme için en az 40, en çok 60 dakika süre verilmesi esastır. Ancak, bu süre, valiliklerce okul ve çevrenin şartlarına göre de düzenlenebilir. Yatılı ilköğretim bölge okullarında etüt için günde iki ders saati ayrılır.” hükümleri bulunduğundan Normal öğretim yapan İlköğretim Okullarında yemek ve dinlenme süreleri en az 40, en çok 60 dakika olarak belirlenecektir."

Bizim orta öğretim olduğumuz düşünülürse bizi bağlamıyor:
ancak aynı yazıda;

"Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 31/10/2011 tarihli, 7274 sayılı ve “Yemek Ve Dinlenme Süreleri” konulu yazılarında “Normal öğretim yapan okullarda yemek ve dinlenme sürelerinin 10, 20, 30 dakika gibi kısa tutulduğu” açıklaması yapıldığından tüm orta öğretim kurumlarında Mesleki ve Teknik Okullar dâhil Yemek Ve Dinlenme Süre 30 dakikadan fazla olmak zorundadır."

Buna göre ilk 20 dk bölümü uzatmadan (20+20 hesabıyla) şeklinde durumumuzu devam ettirmekte bir sakınca olmaz diye düşünüyorum...

Arkadaşımın çalıştığı okul tam gün ve öğle araları 70 dakikayı buluyor. Nöbet tutan kişi için oldukça sıkıcı bir durum.

bizde 20 dk(11:55-12:15) öğle arası bile değil zaten daha fazla verilse ya daha geç çıkmak zorunda kalınır ya da teneffüslerden kısmak zorundasınız ki teneffüsler kısalırsa 8 saat ders nasıl geçer düşünün

iky'ye göre 40 ile 90 dk. arası olması lazım.

Bizde 5. sınıflar için 15 dakika. Evet yanlış duymadınız 15 dakika. Servis saatlerini uydurmak için mecburen böyle yapıldı.

4+4+4 çok kalite getirdi eğitime, çoook(!)

Geri