Talim Terbiye Bilişim Dersi

Kodla Büyü
Durum
Konu kilitlenmiştir.
bilişimle üretim projesinde de dersimiz ilkokul 4'te görünüyor.
4'lerde 2 saat
5'lerde 3 saat
6 ve 7'lerde 2 saat

iyi gelişmeler oluyor inşallah

Ekli dosyalar

• bilisimleuretim.jpg
    bilisimleuretim.jpg
    84.9 KB · Görüntüleme: 152
Ya liselerdeki bilişim dersi ne olacak hocalarım? Liselerde bu ders seçmeli ve bizi çok zora sokuyor

bilişimle üretim projesinde de dersimiz ilkokul 4'te görünüyor.
4'lerde 2 saat
5'lerde 3 saat
6 ve 7'lerde 2 saat

iyi gelişmeler oluyor inşallah

Bu ders saatlerinin gelmesini beklemek hayal.

Bizim gibi sadece KPSS çalışıp, alan bilgisine boğulan/sürekli kendini yenilmek zorunda unda olan ve her turlu angarya isi yapan zümre/branstan hicbir şey olmaz...

Bu Dediklerimi yapacagimiza enerjimizi sinifcilar, rehberlikciler, bedenciler vb. LOBİ yapmaya ayirsaydik çok daha basarili olurduk.

Ben böyle bir şeyin olacağına şu süreçte olacağına inanmıyorum meb corona sürecinde bırak ders eklemeyi acaba hangi derslerin ders saatini azaltabilirim diye düşünüyorken şu süreçte bizim derslerden azaltmasinda başka birşey istemiyoruz gerçi iki ders var biri bizim ders diğeri de gariban teknoloji ve tasarım

Valla hocam her fırsatta bunu yazıyorsunuz Mersin ile ilgili, çok sağ olun çok iyi moral veriyorsunuz da, norm fazlası ve özür grubu atamalarında az da olsa kıpırdama oluyor gayet güzel. Sıkıntı puan biriktiren bizim gibi enayiler için.

Yalnız dediğim gibi bu söylemlerinize çok denk geldim. Artık Almanya bitti yeğenim sakın gelmeyin Türkiye çok güzel cennet diyen ama geri de dönmeyen gurbetçi ağzı ile konuşuyorsunuz.
:) Hocam neyse onu yazıyorum ben ayrıca Mersin'e geldigime de çok pişmanım kaçma şansım olsa ( maalesef memleketim) kaçarım durmam

:) Hocam neyse onu yazıyorum ben ayrıca Mersin'e geldigime de çok pişmanım kaçma şansım olsa ( maalesef memleketim) kaçarım durmam
Hocam ben de biliyorum Mersin mükemmel bir yer değil ancak orada doğup büyüdüm, ailem orada yaşıyor, kız arkadaşım/müstakbel eşim orada. Velhasıl er ya da geç kaderimiz orada.

Bana kalsa Antalya isterdim ama imkansız.

Hocam ben de biliyorum Mersin mükemmel bir yer değil ancak orada doğup büyüdüm, ailem orada yaşıyor, kız arkadaşım/müstakbel eşim orada. Velhasıl er ya da geç kaderimiz orada.

Bana kalsa Antalya isterdim ama imkansız.
Hocam eş durumu ile gelirsiniz onun dışında çok zor ben eş durumu ile geldim normal puan ile hiç şansım olmazdı

Emeklileri bekleyen varsa bilgi notu: bt öğretmenleri yaş ortalaması 35-40 arası. Meslek liselerinde 4-5 yıl daha fazla...
Çoğu arkadaş mecbur kalmadıkça yerinden kıpırdamıyor. Çoğu okulda bts yok.

Bu ders saatleri pilot uygulama için geçerli. Önümüzdeki günlerde gerçekleşmesini beklemek çok akıllıca olmaz. Böyle bir değişikliği yapacaklarını sanmam. 5 ve6.sınıflarda zorunlu olduğunda bunu yapma sebeplerinin nedeni bir çok kişinin norm fazlası olması idi. Gerekli bir durum olduğu için değildi. Benim şahsi düşüncem ellerinden gelse bilişim ve teknoloji tasarım derslerini tamamen kaldırırlar.ilkokullarda serbest etkinlik altında sınıf öğretmenine verirler ayrıca bir ders olarak çizelgeye eklenmesi bir hayal . Bir çok okulda bilişim öğretmenleri teknik eleman durumunda. Olmayanlar da vardır elbet bir elin parmaklarını geçmez. Arada bir böyle gaz veriyorlar. Btr olayı bir çoğumuzu dersten soğuttu diye düşünüyorum. Benim şahsi düşüncem btr kadrosu olması . Öyle ya da böyle etkileşimli tahta olayı artık okullardan kalkmaz. Bana bu şekilde kadro verilmesi ders eklenmesinden mantıklı geliyor . Ders eklemeyi bırakın dersleri azaltmayı düşünüyorlar . Bu ders saatlerinin olmasını beklemiyorum

İlkokulda bu derslerin sınıf öğretmenleri tarafından verilmesi taraftarıyım, sebeplerini uzun uzun yazmak istemiyorum. sınıf öğretmeni dışında branş öğretmenlerinin bu derslere girmesini pek uygun görmüyorum. Önemli olan ortaokul kısmındaki dersler bizim için.
senıf öğretmenlerinin çoğu bilgisayarı nasıl kapatacağını bilmiyor. fişini çekiyor

Herkes işe sadece kendi norm durumuna bakarak çözüm bulmaya çalışıyor. Eğitim açısından çözüm düşünmüyor kimse, herkes kendi normuna çözüm arıyor. Oysa hepsinin ortak bir çözümü var. Kaldır din kültürü derslerini, koy yerine gerekli dersleri, olsun bitsin.
Farzedinki burası Din Kültürü öğretmenleri forumu, sizin yaptığınız gibi ne gerek var bilişim derslerine zaten çocuklar anasının karnında öğreniyor kaldırın gitsin bt derslerini derse ki derler empati yaparsak. Siz okulunuzda seçmeli seçilen derslerin dilekçelerini isteyin, beden eğitimi varken kaç çocuk din kültürünü seçecek. Din kültürü dersinden rahatsızsanız yazarsınız dilekçe, müslüman olmayanlar din kültürü dersinden muaf, çocuğunuz o dersi almaz o zaman. Var mı din kültürü dersinden rahatsız olup da bunu yapan, uygulayan?

@yuci81 ''Din kültürü dersinden rahatsızsanız yazarsınız dilekçe, müslüman olmayanlar din kültürü dersinden muaf, çocuğunuz o dersi almaz o zaman. Var mı din kültürü dersinden rahatsız olup da bunu yapan, uygulayan?'' Şu cümle dışında dediklerinize katılıyorum.Fakat bu dilekçe olayını ilk defa duydum.İnsanlar neden o dilekçeleri vermekten çekiniyorlar veya neden muaf olmak istemiyorlar aceba.İllaki kenidlerine göre bir sebepleri vardır yada dilekçelerini verdiler diyelim lgsde de muaf oluyorlar mıymış?

@yuci81 ''Din kültürü dersinden rahatsızsanız yazarsınız dilekçe, müslüman olmayanlar din kültürü dersinden muaf, çocuğunuz o dersi almaz o zaman. Var mı din kültürü dersinden rahatsız olup da bunu yapan, uygulayan?'' Şu cümle dışında dediklerinize katılıyorum.Fakat bu dilekçe olayını ilk defa duydum.İnsanlar neden o dilekçeleri vermekten çekiniyorlar veya neden muaf olmak istemiyorlar aceba.İllaki kenidlerine göre bir sebepleri vardır yada dilekçelerini verdiler diyelim lgsde de muaf oluyorlar mıymış?
Hocam Din Kültürü dersinden muaf yapıp bu toplumda çocuğumuzu yaftalatalım mı? Bu toplumda yaşıyorsa bu toplumun insanlarını kültürünü inancını tanısın düşünce yapısını görsün ki müslüman olması olmaması kişiye kalmış. Sonra uzaydan inmiş gibi olmasın. Sınav sorusu olarak da çıkıyor ayrıca. Kişi başına milli gelirin yüksek olduğu toplumlara bakarsak tabi dinin artık etkisi yok toplumda ekonomi yönetiyor dünyayı. Çünkü din adamı yetiştirerek pek bir refah seviyesine ulaşılmıyor. Onlarda sadece temsili olarak var bu kadrolar ve az. Din adamları ne iş yapıyor dediğinde ne üretiyor dediğinde tabi şu cevabı alıyorsunuz erdemli insan! Erdemli insandan daha önemli ne var yanıtı!

Son düzenleme:
Hocam Din Kültürü dersinden muaf yapıp bu toplumda çocuğumuzu yaftalatalım mı? Bu toplumda yaşıyorsa bu toplumun insanlarını kültürünü inancını tanısın düşünce yapısını görsün ki müslüman olması olmaması kişiye kalmış. Sonra uzaydan inmiş gibi olmasın. Sınav sorusu olarak da çıkıyor ayrıca. Kişi başına milli gelirin yüksek olduğu toplumlara bakarsak tabi dinin artık etkisi yok toplumda ekonomi yönetiyor dünyayı. Çünkü din adamı yetiştirerek pek bir refah seviyesine ulaşılmıyor. Onlarda sadece temsili olarak var bu kadrolar ve az. Din adamları ne iş yapıyor dediğinde ne üretiyor dediğinde tabi şu cevabı alıyorsunuz erdemli insan! Erdemli insandan daha önemli ne var yanıtı!
Benim sözüm din kültürü dersinden rahatsız olanlara, onlara bir yol gösteriyorum, zorunlu için bir şey yapamıyorsanız en azından seçmeli için verin dilekçenizi okul idaresine çocuk istediği dersi görsün. Seçmeli derslerle büyük okullarda neredeyse bir norm oluşuyor din kültüründe. Seçmeli dersi öğrenci seçmeli, aile bile değil, idareci hiç değil. (ben de idareciyim bu arada)

Hocam siz nerede yaşıyorsunuz? Hangi okul/veli kitlesi bu ki öğrenciler istiyor diye seçmeli dersleri ona göre düzenliyor? Eğer öğrencilere bırakılsaydı bu seçmeli ders işi bizim branş ne diye norm için çırpınacaktı? Hayır yani, sabahtan akşama kadar burada 7. ve 8. sınıflarda dersimizin olmadığını söylüyoruz, kaç kişi gördünüz okulunda seçmeli bilişim dersi seçilen? İdareciler, sırf sınavda çıkıyor diye dayıyorlar matematiği, feni, sosyali, din kültürü dersini. Hadi fenni bilimleri geçtim, din kültürü dersinin sınavda çıkıyor olmasının dışında ne tür bir getirisi var? Ahlak, etik falan demeyin ağır konuşurum. Kendini ahlaksız görüp, ahlakı sadece din kültürü öğretmenlerine iteklemek bayağı hakarettir.

Kaldı ki, ben din kültürü dersinden rahatsızım diye söylemiyorum. Gereksiz bir ders. Sadece siyasi sebeplerle dayatılan bir ders, siyasetçiler istiyor diye var. Bunu da fark etmek çok zor değil. Sırf ders niye var sorusu sorulmasın diye sınavlarda da soru sayısı yabancı dil, sosyal dersleriyle eşitlendi. Sırf din kültürü dersi yüzünden olması gereken bir çok ders seçmeli olarak ekleniyor ama seçtirilmiyor. Bizim alanın dersleri de sırf bu sebeple zorunlu yapılmıyor, sırf din kültürü dersi yüzünden ortaokul öğrencileri günde 7 saat ders işliyor. Bu bile bir garabettir.

Konuşulması gereken asıl konuyu es geçip, doğru sonuçlara ulaşamayız. Sırf din kültürü dersi öğretmenleri üzülecek diye bana göre doğru olan şeyleri söylemeyeyim mi yani? Benim dersim gereksiz ise onu da söylerim, hiç sorun değil. İnsanların gönlü hoş olsun diye yanlışa doğru demek bir öğretmene yakışmaz. Hem o kadar imam hatip okulu açıldı, din kültürü öğretmenleri orada ders verebilir.

Ayıptır günahtır, her yıl atanan din kültürü öğretmeni sayısı, atanan bilişim öğretmeni sayısının yüzlerce katı. Yani bunun bile ve isteyerek siyasetçiler tarafından yapıldığını anlamak için daha ne yapılması lazım? Ayrıca illa da üzülecekseniz, bilişim öğretmenlerinin durumu için üzülün.
Kardeşim bu ülkede totosu sıkışan branşlar ne diye din kültürü dersine saldırır anlamıyorum. Onların var olup olmadığınına göre mi şekillenecek herşey. Bırakın tatava yapmayı işinize bakın. Gereksizmiş. Sen mi karar veriyorsun gerekli olup olmadığına. Bana göre de çok gerekli ne olacak şimdi. Siyasi malzeme konusu yapmayın lütfen branşları. Hepsi de değerli ve kıymetli. Hepsi de dirsek çürütüyor okumak için.

Hocam siz nerede yaşıyorsunuz? Hangi okul/veli kitlesi bu ki öğrenciler istiyor diye seçmeli dersleri ona göre düzenliyor? Eğer öğrencilere bırakılsaydı bu seçmeli ders işi bizim branş ne diye norm için çırpınacaktı? Hayır yani, sabahtan akşama kadar burada 7. ve 8. sınıflarda dersimizin olmadığını söylüyoruz, kaç kişi gördünüz okulunda seçmeli bilişim dersi seçilen? İdareciler, sırf sınavda çıkıyor diye dayıyorlar matematiği, feni, sosyali, din kültürü dersini. Hadi fenni bilimleri geçtim, din kültürü dersinin sınavda çıkıyor olmasının dışında ne tür bir getirisi var? Ahlak, etik falan demeyin ağır konuşurum. Kendini ahlaksız görüp, ahlakı sadece din kültürü öğretmenlerine iteklemek bayağı hakarettir.

Kaldı ki, ben din kültürü dersinden rahatsızım diye söylemiyorum. Gereksiz bir ders. Sadece siyasi sebeplerle dayatılan bir ders, siyasetçiler istiyor diye var. Bunu da fark etmek çok zor değil. Sırf ders niye var sorusu sorulmasın diye sınavlarda da soru sayısı yabancı dil, sosyal dersleriyle eşitlendi. Sırf din kültürü dersi yüzünden olması gereken bir çok ders seçmeli olarak ekleniyor ama seçtirilmiyor. Bizim alanın dersleri de sırf bu sebeple zorunlu yapılmıyor, sırf din kültürü dersi yüzünden ortaokul öğrencileri günde 7 saat ders işliyor. Bu bile bir garabettir.

Konuşulması gereken asıl konuyu es geçip, doğru sonuçlara ulaşamayız. Sırf din kültürü dersi öğretmenleri üzülecek diye bana göre doğru olan şeyleri söylemeyeyim mi yani? Benim dersim gereksiz ise onu da söylerim, hiç sorun değil. İnsanların gönlü hoş olsun diye yanlışa doğru demek bir öğretmene yakışmaz. Hem o kadar imam hatip okulu açıldı, din kültürü öğretmenleri orada ders verebilir.

Ayıptır günahtır, her yıl atanan din kültürü öğretmeni sayısı, atanan bilişim öğretmeni sayısının yüzlerce katı. Yani bunun bile ve isteyerek siyasetçiler tarafından yapıldığını anlamak için daha ne yapılması lazım? Ayrıca illa da üzülecekseniz, bilişim öğretmenlerinin durumu için üzülün.
Benim okulda veli ne istiyorsa o seçiliyor. Sınıf düzeyinde en çok tercih edilen 3 ders o sınıfa seçiliyor. Sadece geçen yıl "drama" desi yerine "yazarlık ve yazma beceeileri" Diye değiştirildi.

Veliler genelde 5.6 sınıflarda din kültürü grubu , 7. Ve 8. Sınıflarda sınav grubu... seçiyor.

Ortaokulda , özellikle 5 ve 6. Sınıfta 7 saat ders konusunda haklısınız.

Gereksizlik kavramı biraz göreceli galiba... Tüm branşlara bir kulp takmak... Birde canı sıkılan bilişim, beden, din derslerine sataşıyor..

Evet, din kültürü dersi yüzünden olması gereken derslere yer açılmıyor. Varsa başka bir sebep yaz da bilelim. Niçin gerekli, açıkla onu da bilelim. Ben niçin gerekli olmadığını sayfalarca açıklayabilirim, sen de niçin gerekli açıkla.

Hayır yani, eğitim ile ülkelerini kalkındıran ülkelerde Türkiye'deki gibi din kültürü dersi mi var? Çok gerekli olsaydı onlar da bu dersi anlatırdı, ama anlatmıyorlar ve gayet de başarılılar.
Adam hristiyan, kilisesine aidat ödemezse o kiliseden cenazesinı kaldırmıyor, dini tören yapmıyor kilise, siz bunu biliyor musunuz?

Kardeşim bu ülkede totosu sıkışan branşlar ne diye din kültürü dersine saldırır anlamıyorum. Onların var olup olmadığınına göre mi şekillenecek herşey. Bırakın tatava yapmayı işinize bakın. Gereksizmiş. Sen mi karar veriyorsun gerekli olup olmadığına. Bana göre de çok gerekli ne olacak şimdi. Siyasi malzeme konusu yapmayın lütfen branşları. Hepsi de değerli ve kıymetli. Hepsi de dirsek çürütüyor okumak için.
Her konuda eleştriler, farklı görüşler olabilir ama toto sıkışmak! tatava yapmak nedir allah aşıkna!!!Konunun ne olduğu hiç önemli değil ama bu yazdıklarınız ile fikrinizi ifade etmeye çalışmanız hiç yakışmamış.Çok ayıp etmişsiniz.

Hocam siz nerede yaşıyorsunuz? Hangi okul/veli kitlesi bu ki öğrenciler istiyor diye seçmeli dersleri ona göre düzenliyor?
Benim okulda veli ne istiyorsa o seçiliyor. Sınıf düzeyinde en çok tercih edilen 3 ders o sınıfa seçiliyor. Sadece geçen yıl "drama" desi yerine "yazarlık ve yazma beceeileri" Diye değiştirildi.

Veliler genelde 5.6 sınıflarda din kültürü grubu , 7. Ve 8. Sınıflarda sınav grubu... seçiyor.

Ortaokulda , özellikle 5 ve 6. Sınıfta 7 saat ders konusunda haklısınız.

Gereksizlik kavramı biraz göreceli galiba... Tüm branşlara bir kulp takmak... Birde canı sıkılan bilişim, beden, din derslerine sataşıyor..

Ben yazmadan Hasan hocam yazmış.

Kuralları kanunları bilmezsen, başkalarının kurallara aykırılıklarını kural kanun sanırsın. Tekrar yazıyorum, dinle ilgili dersleri öğrenciler seçmek zorunda değil, il eğitimdekiler idarecilere baskı yapsa bile. İşiniz bir dilekçeye ve velileri örgütlemeye bakar. Ama bu da biraz uğraş işter, e bunu kim yapacak? Hemen başka branşa saldırmak kolay.

Bizim branşa da yatıyor gözüyle bakıyor herkes, 2 saat önce 3-5 okulu inceledim, BT öğretmeni var mı yok mu diye, hepsinde bt öğretmeni vardı, okul sitelerinde uzaktan eğitimle ilgili 2 tane bile haber göremedim, ben az önce saydım bunu yazarken, tam 39 tane haber eklemişim idareci olarak salgın sürecinde.
Valla hocam, konuyu uzatırsan ben de ağır konuşacağım pardon yazacağım.

Bu konuşmalarla, öğretmenlerle bile bir yere varılamıyor. Gereksiz. Zaten forum yönetimi hâlâ benim mesajlarımın neden silindiğini, başlığımın neden kilitlendiğini de açıklamadı. Fişlemeci kitle de fink atıyor ortada.
Kurallara aykırı yazıları silerler hocam, mahkemeye vermediklerine şükret.

"Şikayet" butonunu kullanalım, kullanmayanları uyaralım. Daha seviyeli bir forum için...
HERKESE TAVSİYE EDERİM.

Arkadaşlar olayı siyasi bir zemine taşımak istemem. Gerek de yok zaten. Ancak @eribol nickli arkadaşın tespiti doğru. Din kültürü dersi ile ahlak arasında hiçbir ilişki yok. Eğer öyle olsaydı tüm ülke pirü pak olurdu. Ama hırsızdan, ahlaksızdan, yolsuzluktan geçilmiyor ülke. Bunun çözümü çocukları daha fazla din kültürüne boğmak değil, çocuklara felsefe eğitimi vermek, sorgulamasını sağlamak, empati kazandırmak vs. Ve bunun yanı sıra ülkeyi ekonomik açıdan güçlü hale getirmek. Suç ve ekonomi arasında güçlü bir ters orantı var.

E sen ekonomiyi güçlendirecek, artı değer yaratacak ve eğitimin temel amacı olan çocukları/gençleri çağın gerekleri ile donatacak dersler vermek yerine, din kültürü dersine boğuyorsun çocukları? Bir yerleşim yerinde imam hatip lisesi açılma şartını 50k nüfustan 5k nüfusa indiriyorsun. Eğitimden memnun bir Allah'ın kulu var mı bir bakın hele. Öğrenci mutsuz, veli mutsuz, öğretmen mutsuz, idareci mutsuz, muhalefet mutsuz, ne garip ki eğitim sistemini kurcalayan iktidar da mutsuz. Pisa sonuçları ortada yani. Sınavlarda matematikten sıfır çeken, okuduğunu anlamayan öğrenci sayısı ortada. Hiç kusura bakmayın sistem çökmüş durumda.

Liyakatsizlik almış başını gitmiş, okullarda öğrenci notları şişirilip duruyor, öğretmenlerin büyük çoğunluğu konvansiyonel eğitim metodlarına sarılıp duruyor, çocuklar test çözmekten başka bir şey yapmadan mezun oluyor, ne analitik düşünce, ne eleştirel düşünce, ne takım çalışması, ne düzgün iletişim becerisi... kazanıyorlar. Günümüzde geçer akçe olan hiçbir beceriyi kazanamadan mezun olmuş, bir torpil bulsam da bir yere çaycı girsem diye bekleyen milyonlar. Kpss kuyruğunda ömür çürüten milyonlarca genç. Eğitim sisteminin çiğneyip balgam gibi tükürdüğü bu gençlik bizim gençliğimiz. Başkasının değil. Üniversite mezunu işsiz sayısı bir milyonu geçmiş durumda. Bunların içerisinde binlerce doktoralı ve yüksek lisanslı da var.

Kusura bakmayın ama bu sorunların çözümü din kültüründen veya açılan imam hatip ortaokullarından/liselerinden geçmiyor. Yanlış yapılıyor. Burası çokomelli. Tekrarlıyorum. Yanlış yapılıyor. Yanılıyorsunuz. @yuci81 @alonewolfselman
Zaten burada tartışılan şey de zaten "dinin" kendisi değil, "din eğitimi". Bu din eğitimi bu problemlere çözüm mü oluyor, sebep mi oluyor, yoksa tamamen ilgisiz mi? Ülke ve eğitim sistemi din eğitimi arttı artalı iyiye mi gitti kötüye mi gitti? Körseniz, sağırsanız bilemem ama PISA skorları ortada. Açın son 15 yılı karşılaştırın. Yoksa kim neye inanırsa inansın, kime ne. @eribol hocamızın söylemek istediği şey de buydu. Adam "islam düşmanı olalım, çocuklar ahlaksız olsun" demiyor. Çok basit bir mantık, din eğitimi arttı, bizim ders dışarıda kaldı. Zero sum game bu. Biri kazanıyorsa biri kaybediyor. Ders saatlerinin artırılması da sonucu değiştirmedi. Çocuklar daha fazla din dersi aldılar. Hatta sadece din kültürü dersi de değil, saçma sapan sınavlara hazırlık için test çözecekleri, bol bol test çözecekleri, hep test çözecekleri, test çözmekten başka hiçbir şey yapmayacakları, onca saçma sapan ders daha aldılar.

Benim argümanım din eğitiminin de ötesinde. Ben bu eğitim sisteminin kökten değişmesi gerektiğini söylüyorum. Ve yeni sistemde din eğitimi varsayılan seçenek olmamalı. Zaten sınav olmamalı ama olsa bile din kültürü dersi sınavlarda sorulmamalı. Veli illa din kültürü dersi aldırmak istiyorsa, dilekçe verip çocuğuna din eğitimi aldırabilmeli tabii ki. Yani din kültürü dersi opt out değil, opt in olarak sunulmalı. O nedir diye sorarsanız ayrıca anlatırım. Ama şimdi konusu değil.

Devletten din eğitimi almayan kafir olmuyor, alan da takva sahibi bir müslüman olmuyor. Eğer sen sorumlu bir bireysen, dini de umursuyorsan, çocuğuna din eğitimini vermekle mükellefsin. Her konuda eğitimi devlete bırakmak doğru değil zaten, dini eğitim de bunlardan biri.

Söyleyeceklerim bu kadar.

Son düzenleme:
Durum
Konu kilitlenmiştir.
Geri