Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Tahtaya sıfırdan windows kurmak yasak mı?

Konu, 'Fatih Etkileşimli Tahta' kısmında alperz tarafından paylaşıldı.

Etiketler:

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. alperz

alperz Üye

Okulumuzdaki akıllı tahtalara gatherostate programıyla önceden xml lisanslarını yedekleyip sıfırdan windows 10 kurdum. lisanssız hiç bir program yok. windows da etkinleştirildi. o da kırık falan değil.

bu yasak mıdır? bununla ilgili bir yazı göremedim. bilgisi olan var mı? illa vestel'in dandik imajını mı kullanacağız?

2. huseyinrose

huseyinrose Seçkin Üye Seçkin Üye

Vestel’in imajı haricinde herhangi yeni bir Windows veya lisanslı da olsa program kurmak yasak hocam

3. KöfteHoRr

KöfteHoRr Süper Üye Süper Üye

Neden yasak olsun? Yazılımsal ekleme ve çıkarmaların garanti kapsamına bir etkisi yok, yeterki lisanssız yazılım olmasın.

4. huseyinrose

Yönergede yazanı kelimesiyle hatırlamasam da genel olarak anlamı şuydu, Bizim haricimizde bir program yüklenirse garanti kapsamı biter

5. huseyinrose

Sizin söylediğiniz dogru değil hocam,yönergeye netten ulaşabilirsiniz.Vestel diyor ki benim yüklediklerim haricinde birşey yüklerseniz ve cihazınız bozulursa beni ilgilendirmez

6. huseyinrose

7. huseyinrose

Özellikle 10.sayfada göreceksiniz hocam
    http://fatihprojesi.meb.gov.tr/wp-c...-GARANTİ-HARİCİ-İŞLEMLER-ve-FİYAT-LİSTESİ.pdf

8. Unis

Unis Seçkin Üye Seçkin Üye

Yasak değil. Yasahhh diyen arkadaş belgeyle konuşursa iyi olur buyursun göstersin.

Amacımız tahtalarin etkin ve verimli kullanılmasını sağlamaksa ki ben öyle biliyorum. Kurduğunuz işletim sistemi lisansı varsa hiç sorun olmaz.

Bazı okullarda windows yerine pardus kuran arkadaşlar var. Kötü mü yaptı şimdi bunlar. Ücretsiz kendi işletim sistemimizin yaygınlaşması adina gizel bir adım.

9. KöfteHoRr

KöfteHoRr Süper Üye Süper Üye

Hüseyin hocam, Mersin'in hazırladığı imaj geçen sene eba'da yayınlanmıştı ve çoğu ilimiz tarafından bu imaj kullanıldı. Hatta buradaki vestel servisleri bile bu imajı kullanmaya başladı. Ve bu imaj tamamen sıfırdan windows yüklemeleri ile oluşturuldu. Her büyük windows güncellemesinden sonra yeni bir sistem yüklenip imajı alınıyor sürekli. Bu güne kadar bir sorunla karşılaşılmadı daha. Vestel'de yeni imaj oluşturmuyor zaten bildiğim kadarıyla. Hala win 8.1 imajı kullanıyorlar.

10. yakuphan

yakuphan Hiperaktif Üye Hiperaktif

Sayın hocam, linkteki belgedeki 10. sayfadan anladığım, orada yazan sebeplerle örneğin windows açılmazsa, bu durumda ben garanti kapsamında gelip, yapmam dediği. Parasını alarak yaparım diyor. Yoksa ortada program kurmanın yasak olduğuna dair bir anlam çıkartamadım.

11. braveheart06mg

braveheart06mg Seçkin Üye Seçkin Üye

vestelle görüşmemde ve okulumuza gelen teknik servisinde dediği hüseyin hocamızın söylediği aynı şeyler. kendi imajından başka imaja yüklemeyin diyorlar. genelgede de yazıyor zaten.

huseyinrose bunu beğendi.
  12. huseyinrose

Parasini alıp yaptıktan sonra başka ne ceza kesecek hocam :) Granti kapsamı dışına çıkarıyor cihazı Vestel..Bizim bir harddiskimiz fiziksel olarak bozuldu,Vestel harici program yüklendi diye garantiden değiştirmedi para talep etti.Servis çoğu zaman bize yardımcı oluyor ama bahsettiğim gibi garanti kapsamının dışında kabul ediyor

13. huseyinrose

Hocam servis Vestel’in taahhüt ettigi Faz 1 ve 2 imajının dışına çıkması Vestel tarafından veya bakanlık tarafından kabul edilemez. Her bir vidanın sekli boyutu nerede kullanılacağı bile belli iken imaj gibi birşeyin yönerge dışına çıkılıp kafalarına göre vermeleri Vestel’in veya öğretmen arkadaslarimizin iyi niyeti olsa gerek.Aksi durumda sorun oluştuğunda yanımızda kimseyi bulamıyoruz maalesef

14. Suicide

Suicide Seçkin Üye Seçkin Üye

garantiler bitmedi mi zaten? faz1 icin tabi.

15. manyakkedi

manyakkedi Seçkin Üye Seçkin Üye

Durum yakuphan hocamın söylediği gibi. O sayfada yapılmaması gereken gereken tek şey bios yükleme veya güncelleme (yükleme sırasında elektrik kesilmesi ihtimali var). Korsan yazılım kullanmış olsan bile (ki tavsiye etmem) servis tahtadaki bir donanım arızasını garanti kapsamına almıyorum diyemez. Çünkü donanım arızasının sebebi o değildir.

16. Emsile

Emsile Seçkin Üye Seçkin Üye

Aynen yazdığınız gibi Hocam. İşletim sistemine bakılmaksınız donanım arızası garandi kapsamında. Ki zaten şuan bir çok vestel servisi tahta başı 60-80 tl arası ücretlerle windows 10 yüklemesi yapmayı teflik ediyor.
    Windows 10 ile daha verimli tahta kullanmak varken neden windows 8 de kalalım ki.

17. hakanotuken

hakanotuken Hiperaktif Üye Hiperaktif

Vestel windows 10 imajı bile yapamadı

18. dealtalice

dealtalice Aktif Üye

hafızoğlunun sitesinde paylşılan win10 imajını yükledim. garanti kapsamından çıkarmı?

19. ademola

ademola Süper Üye Süper Üye

Bana win10 yüklersen garanti dışı olur demişti akıllı servis elemanı. Ben yüklemedim otomatik güncelleme ile win10 a geçtiler dedim eee kem küm :)

Dokunmatik bozulmuştu. Garanti dahilinde değişti parçayı .

elrond bunu beğendi.
  20. elrond

elrond Hiperaktif Üye Hiperaktif

Adem hocam vurduuu gol olduuuu. Bu cevabı sevdim

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal