T.C Kimlik No Doğrulamalı Seçmeli Ders Tercih Formu - Google Form

Kodla Büyü

Hafızoğlu

Seçkin Üye
Seçkin Üye
İlkokul 4.ten ve Ortaokul 8'den mezun olacak olan öğrenciler için seçmeli ders tercihlerinin alınması için, pandemi şartlarında veliyi okula getirmeden, kağıt israfına da gerek kalmadan seçmeli ders tercihlerini google form kullanarak almanın yönremini anlattım.
Daha önce içeriği karne notu tercihi için hazırlamıştım ama tekrar başlık açmak yerine mevcut içeriği düzenleme yoluna gittim.
Örnek Forma Ulaşmak için Tıklayınız.
Form açıklamasında Örnek giriş bilgileri mevcut.

İçerik Kaynak
Eski İçerik Metni

Malumunuz 2.dönem ders notlarının belirlenmesi için öğrencilere seçenek sunuldu.
Öğrencilerin bu tercihlerini hızlı ve düzenli bir şekilde alabilmek amacıyla okul idaresi bir form istedi. Hazırlamış olduğum formu örnek olması açısından paylaşıyorum.
Formun hazırlanışı daha önce yayınlamış olduğum videodaki ile aynı mantığa sahip olması sebebiyle videoyuda buraya ekliyorum.

Ekli dosyalar

• google-form-1.png
    google-form-1.png
    108.2 KB · Görüntüleme: 373
  • google-form-2.png
    google-form-2.png
    52.9 KB · Görüntüleme: 340
  • google-form-3.png
    google-form-3.png
    103.5 KB · Görüntüleme: 300
Son düzenleme:
o formun bir kıymeti yok hocam, bakanlık sınava girmek istemeyenler okul idaresine dilekçe verecek dedi. Bunun sebebi de hukuki olarak bir problem yaşamamak. Yani ben sınava girmeyecek diye formda işaretlemiştim, benim çocuğuma hep G vermişler diye bir bahanesi olmayacak velinin. Aslında bakanlık duyurusunu yapıp sınava gireceklerden dilekçe alması gerekiyordu, ayrıca ilgili yönetmelik değişikliklerini yapması lazım, yazılan yazılarla yönetmeliklerdeki ifadelerde çelişkiler oluşuyor idareciler birbirine sorup duruyor, sen ne anladın, ne yapıyorsun, iyi be yav ben öyle anlamadım, bir de başkasına mı sorsak. Allah bu dönemde idareci olanlara milli eğitimin saçmalıklarına dayanma sabrı ve gücü versin.

@yuci81, Hocam ilkokul 4 ve ortaokul için, gelen yazıda veli okula bizzat başvuru yapar yada eposta ile tercihini bildiri gibi bir ibare var, Liselerde ise ıslak imzalı formun kopyasını çevrimiçi kanallardan ulaştırır, ıslak imzalı olanı da uygun bir zamanda okul idaresine teslim eder şeklinde.
Burda amaç kısıtlı bir sürede velilerin okula yığılma yapmasını engellemek.
İlk ve ortaokul için şuan çalıştığım eğitim bölgesinde google form benzeri kanallar üzerinden veli tercihlerinin alınması kararı alındı.
Hukuki geçerliliği olur olmaz bilemem ama içinde bulunduğum süreç malum, sürece göre çözümler...

@yuci81, Hocam ilkokul 4 ve ortaokul için, gelen yazıda veli okula bizzat başvuru yapar yada eposta ile tercihini bildiri gibi bir ibare var, Liselerde ise ıslak imzalı formun kopyasını çevrimiçi kanallardan ulaştırır, ıslak imzalı olanı da uygun bir zamanda okul idaresine teslim eder şeklinde.
İlk ve ortaokul için şuan çalıştığım eğitim bölgesinde google form benzeri kanallar üzerinden veli tercihlerinin alınması kararı alındı.
Hukuki geçerliliği olur olmaz bilemem ama içinde bulunduğum süreç malum, sürece göre çözümler...
Koskoca bakanlık küçük bir anket yaptırıp sınav olmak isteyenlerin mi daha fazla, sınav olmak istemeyenlerin mi daha fazla olacağını tahmin edebilirdi. Dediklerinizde haklısınız ama geçen sene yine bakanlığımız rehber öğretmenleri uzaktan görevlendirdi lgs tercih ve bilgilendirmesi için, bu sefer idareciler uğraştı, veli öyle bir yığıldı ki 2-3 saat sürekli tercih girişi ve bilgilendirme-rehberlik yaptığımı biliyorum. Neyse idareci falan değilim artık, olabilecek muhtemel sıkıntıları paylaşmak istedim. Kalın sağlıcakla, emeğinize sağlık.

Malumunuz 2.dönem ders notlarının belirlenmesi için öğrencilere seçenek sunuldu.
Öğrencilerin bu tercihlerini hızlı ve düzenli bir şekilde alabilmek amacıyla okul idaresi bir form istedi. Hazırlamış olduğum formu örnek olması açısından paylaşıyorum.
Formun hazırlanışı daha önce yayınlamış olduğum videodaki ile aynı mantığa sahip olması sebebiyle videoyuda buraya ekliyorum.

İçerik Kaynak
Hocam KVKK açısından T.C. kimlik numaralarının sisteme yüklenmesi sorun olacaktır. Sunucular yurt dışında üstelik. Bir de zaten belirtildiği gibi hukuki olarak geçerliliği yoktur çünkü ıslak imzalı ya da e-imzalı değildir. Kolaylıkla inkar edilebilir. Sınıf öğretmenlerine matbu bir dilekçe formu ulaştırıp velilerin imzalayarak whatshapp üzerinden göndermeleri sağlanabilir.

@Emsile hocam ben çok beğendim. Emeğine sağlık. Bunun değişik versiyon olarak kullanacağım kesinlikle. mükerrer girişleri engellemek için bu form doldurulmuştur diye uyarı veren sistem olsa gmail hesabı ile giriş yapmadan. o daha bir güzel olur. ama bu da çok etkili yöntem kanımca... tekrardan emeğine sağlık

Hocam KVKK açısından T.C. kimlik numaralarının sisteme yüklenmesi sorun olacaktır. Sunucular yurt dışında üstelik. Bir de zaten belirtildiği gibi hukuki olarak geçerliliği yoktur çünkü ıslak imzalı ya da e-imzalı değildir. Kolaylıkla inkar edilebilir. Sınıf öğretmenlerine matbu bir dilekçe formu ulaştırıp velilerin imzalayarak whatshapp üzerinden göndermeleri sağlanabilir.
Hocam liseler için ıslak imzalı belge şartı var ama ilk ve ortaokul için nedense bakanlık böyle bir belge şartı koymamış.
Videoda anlatmıştım istenirse T.C kimlik numarasının başından sonundan belirli bir kısmı alınarak işlem yapmak mümkün.
@Emsile hocam ben çok beğendim. Emeğine sağlık. Bunun değişik versiyon olarak kullanacağım kesinlikle. mükerrer girişleri engellemek için bu form doldurulmuştur diye uyarı veren sistem olsa gmail hesabı ile giriş yapmadan. o daha bir güzel olur. ama bu da çok etkili yöntem kanımca... tekrardan emeğine sağlık
Maalesef gmail hesabı ile giriş yapmadan mükerrer giriş olayı için bir çözüm göremedim şimdilik.

Hocam emeğinize sağlık..
Milletin evrak kürek uğraştırma yerine
EokulVBS ye bir checkbox selectbox vs koyupta işlemi oradan yaptırmak bakanlık için neden bu kadar zor anlamış değilim.
Veritabanına bir alan ve bir kutucuk çözüm bu kadar basit değil mi?
Hangi devirdeyiz hala ıslak imza vs vs

Hocam elinize sağlık gayet açıklayıcı olmuş videonuzu izledim. Anladığım kadarıyla Tc ile Okul no eşleştirmiyor, yani tc yi yazdıktan sonra yanlışlıkla arkadaşının okul no sunu girerse de form hata vermeyecek. Girişte bunu denetlemenin yolu var mıdır?

Emeğinize sağlık hocam çok güzel anlatmışsınız.
Videoyu izlerseniz tc numarasının hepsini almamayıda göstermiş hocamız yani güvenliği düşünmüş.
İllaki ıslak imza şart değil ortaokullar için

hocam bugün uyguladım. tc nin hepsini alamadım google form hata verdi. en fazla 5 hane desteklediğini fark ettim. ben de ilk 5 hane diye yaptım. oldu.

hocam bugün uyguladım. tc nin hepsini alamadım google form hata verdi. en fazla 5 hane desteklediğini fark ettim. ben de ilk 5 hane diye yaptım. oldu.
Bir yerde hata yapmış olabilirsiniz, 11 haneli T.c nonun tamamını alıp sınırlama yapılabiliyor. 150 kişilik 3 farklı form yaptım bu tip bir sınırlama ile karşılaşmadım

İçerik Kaynak
Eline sağlık hocam. Güzel çalışma olmuş. Teşekkür ederim.

Hocam elinize sağlık gayet açıklayıcı olmuş videonuzu izledim. Anladığım kadarıyla Tc ile Okul no eşleştirmiyor, yani tc yi yazdıktan sonra yanlışlıkla arkadaşının okul no sunu girerse de form hata vermeyecek. Girişte bunu denetlemenin yolu var mıdır?
T.C ve okul no eşleştirme ayrı ayrı kutucuklarda yapılması mümkünse de ben şuan bu bilgiye vakıf değilim.
Ama şu şekilde bir işlem ile mümkün olur
T.C No/okul no, aynı kutucukta bu şekilde yazması istenebilir öğrencinin, formda kontrol adımına da bilgiler bu şekilde işlenilir, uygun formatta bu bilgileri yazan forma giriş yapabilir. Ama bu veli-öğrenci için biraz zorlayıcı olabilir.

T.C ve okul no eşleştirme ayrı ayrı kutucuklarda yapılması mümkünse de ben şuan bu bilgiye vakıf değilim.
Ama şu şekilde bir işlem ile mümkün olur
T.C No/okul no, aynı kutucukta bu şekilde yazması istenebilir öğrencinin, formda kontrol adımına da bilgiler bu şekilde işlenilir, uygun formatta bu bilgileri yazan forma giriş yapabilir. Ama bu veli-öğrenci için biraz zorlayıcı olabilir.
Google formlarda şöyle bir şey yapılabilir bunun için. Öğrencinin kimlik no ile okul no bilgileri excelde aynı sütunda birleştirilir. Koşul oluşturulurken bu veri girilir. Açıklama olarak da örnek verilerek durum açıklanır ve öğrencinin kimlik no+okul no girmesi istenir. Böylelikle de iki bilgiye vakıf olmayan biri başkasının yerine giriş yapamamış olur.

Daha önce karne notu tercih formu olarak paylaştığım içeriği Seçmeli ders tercih formu olarak güncelledim.
2 yıldır çalıştığım okulda bu form üzerinden seçmeli ders tercihlerini alıp eokula işliyoruz.

Geri