T.C Anayasası 301. madde

Kodla Büyü

ghost

Site Admin
Yönetici
MADDE 301. - (1) Türklüğü, Cumhuriyeti veya Türkiye Büyük Millet Meclisini alenen aşağılayan kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(2) Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini, Devletin yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(3) Türklüğü aşağılamanın yabancı bir ülkede bir Türk vatandaşı tarafından işlenmesi halinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır.
(4) Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.

Madde 301 ‘in kavram kargaşasına yol açma nedenlerini tartışalım..

Bence burada kavram kargaşası yok Orhancım. Sadece ve sadece bilinçli olarak aynen Osmanlının son dönemlerinde olduğu gibi Türk kimliğini yok etme çabaları var bu maddeyi kaldırarak.

Baştan başa kavram karmaşı hocam bu...

1,2,3 tamam 4 de bunları iptal ediliyor. Şu halde kimseyi bu maddeden yazgılayamazsın. Adam eleştiri yapıyorum der...

Hal böyleyken ülkede düşünce özgürlüğü vardır denilebilir(!)

vs...

bence cezalar çok hafif. alperen arkadaşımın görüşüne de katılıyorum. 4. madde elastiki. istedikleri gibi yorumlarlar. cezalar ülke içi ve dışı gibi yoeumlanmamalı. her heryer de aynı ve ağır olmalı
NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE!
Bence bu yormua herkes katılmalı ve NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! bu sözü sonuna yazmalı.
NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE!

@lperen' Alıntı:
Baştan başa kavram karmaşı hocam bu...

1,2,3 tamam 4 de bunları iptal ediliyor. Şu halde kimseyi bu maddeden yazgılayamazsın. Adam eleştiri yapıyorum der...

Hal böyleyken ülkede düşünce özgürlüğü vardır denilebilir(!)

vs...
eleştiriyle aşağılamayı ayırt etmek zor olmasa gerek. senin mantıkla bakarsak hiç bir suçlu suçunu kabul etmez ama ortada olan deliller ve şahitler sayesinde suçlu olduğu ortaya çıkar. sonuçta burada bahsi geçen hükümlerle ilgili söz söyleyenlerin eleştiri mi yaptıkları, aşağıladıkları mı ortaya çıkar.

:x Öncelikle Herkese Selamlar Beyler T.C. Anayasasının Atatürk Tarafından Onanmış Değişmez ve Değişmesi Teklif Edilemez Olan İlk Üç Maddesine Bakarsanız Herşeyi Daha iyi Anlıyacaksınız. I. Devletin şekli

MADDE 1. – Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.

II. Cumhuriyetin nitelikleri

MADDE 2. – Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

III. Devletin bütünlüğü, resmî dili, bayrağı, millî marşı ve başkenti

MADDE 3. – Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.

Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.

Millî marşı “İstiklal Marşı”dır.

Başkenti Ankara’dır.

Atatürk Bu Maddelerde Üstüne Basa Basa TÜRK Toplumunu ve TÜRK Milliyetçiliğini Vurgulamaktadır TÜRK MİLLETİNİ Yok Saymak İçin 301 i Değiştirmek Yetmez Bunlarıda Değiştirmeleri Gerekiyor.

ve Bu Çabaların Ne Kadar Boş Olduğunu Bizlere Tarih Gösteriyor Arkadaşlar ALLAH C.C. Bile Dünyaya Gönderdiği İlk Üç Irktan En Savaşçı En Deha ve En Mükemmel Irk TÜRK ırkıdır. Dünya Üzerinde Oluşan İlk İnsan Irkları ( ARAPLAR,ÇİNLİLER,TÜRKLER )

Sorusu Olan Önce PİRİ REİS in Dünya Haritasına Baksın.

arkadaşım senin zaten nickin önyargılı anti_kürt.Bu ülkede senin gibi düşünenler olduğu müddetçe barış içinde kardeşçe yaşanılırmı.Son olarak gerek Türk gerekse Kürt aşırı milliyetçiliğin olduğu yerde barış huzur olmaz.

tanerakinci' Alıntı:
sizce batılılar ve özelllikle avrupa neden bu madde nin kaldırılmasını istiyorlar?......

Çünkü burada ki Cumhuriyet, Türklük muhakifleri rahatça propaganda yapabilcek. Üniter yapı sorgulanacak, ayrılmaya zemin oluşturulacak. Bu madde sadece basit ceza hukuku ile ilgili değildir. uzun vadede TÜRKİYE CUMHURİYETİ nin teminatıdır. Kalkması halinde Bütün yıkıcı (etnik-dini-vs) unsurlar devreye girecek ve rahatca at oynatacaklardır.

Mesele budur.
Türklüğü sevip sevmeme, değildir işin özü

Madem mesele 301 o zaman buyrun...

İlhan Selçuk Türk Milleti kendi istediği gibi düşünmeyince hakarete başladı. İşte çirkin yazının sözkonusu bölümü.

...

Aziz Nesin hep yinelerdi:

- Türkler aptaldır...

Abartıyor sanırdım...

Şimdi inanmaya başladım...

Eğer Atatürk sayesinde başlattığımız aydınlanma devrimine 'paydos' diyerek Arap'ın çorabın kuyruğuna takılıp kadınımızı, kızımızı tesettüre mahkûm edersek, Tarih Baba'nın defterine kimliğimiz nasıl yazılacak:

- Aptal Türk!..

Tesettür üniversiteli kızın başında değil, bizim kafamızda aklımızı örttüğünden, kendimize aptallıktan gayrı bir sıfat bulmak zor olacak...

Bu yazıyı koyarken utandım ama maalesef gerçek.

Geri