Switch, internet sorunu..

Kodla Büyü

havin.de

Aktif Üye
Arkadaşlar bizim switch kabin 2 katlı. Alt kattakiler lab a üst kattaki numaralar sınıflara ait. Normalde modemden switche bir kablo takıldığında tüm sınıflara internet gidiyor olmalı ancak bizimkinde gitmiyor. Bu nedenle kabloların bir ucu kabin içindeki switchdeyken diğer uçları internet kablosu çektiğim başka bir switche takılı :) Şimdi o switchde yer kalmadı ama hala internet isteyen sınıflar var. Şu kabindeki switchin internet almasını nasıl sağlayabilirim? Modemden gelen kabloyu switchin tüm girişlerine taktım ama dağıtmıyor.
Şimdi müdürümüz bir switch daha al diyor :) Onuda diğerlerinin ucuna eklicez :)
Ne tavsiye edersiniz? Yanlış birşey mi yapıyorum acaba.

hocam, switchlerin kaç portlu? bir kaç tane ufak tefek alıp ardı ardına takmaktansa, 1 tane kabinde yerin varsa 24 lük al.
birde switche takılı bütün bilgisayarların internete girememesi problemi çözümü için portların hepsi düzgün çalışıyor mu o nu kontrol et. 2. seçenekte bazen modem DHCP ayarlarında IP havuzu 20 tane bilgisayara ip veriyor, geri kalanlara dağıtmıyor. modem ayarlarını bir kontrol et.

Hocam bir sıkıntı var switch iki katlı olsada interneti dağıtır bizim labaratuarlardakide iki katlı ancak üstte switch var altta bilgisayarlara çıkış var yani kabin içinde 2 gibi görünüyor ama tek switch var. sizin yapmanız gereken switch deki tü kabloları sökün ve modemden gelen kabloyu takın sonrada tek bir bilgisayarı ona bağlayıp deneme yapın bence...

kabini tekli denemeli olmazsa çoklu switch almalı. birde modem ayarlarına baklacağım şimdi.
çok teşekkürler :)

bu şekilde..

Ekli dosyalar

• DSCN4397.JPG
    DSCN4397.JPG
    457.2 KB · Görüntüleme: 1,957
  • DSCN4398.JPG
    DSCN4398.JPG
    438.6 KB · Görüntüleme: 1,953
hocam bu resimde kabin içinde switch görünmüyor, patch panel onların hepsi sanki
sen bir tane 24 portlu switch al, kabin içine bağla

peki bu patch panele modemden gelen kabloyu taktığımızda dağıtması gerekmiyor mu hocam?

hayır, patch panel, labdaki bilgisayarlardan gelen kablo ucunu modeme daha kolay bağlamak ve dinamik bir yapı oluşturmak için kullanılır.
1 port sadece 1 bilgisayara aittir.

aynen bahsettiğin gibi hocam içerde switch yok malesef onlar dağıtıcı sen oraya 24veya 32 li switch tak işi kökünden çöz

Hocam panel içerisinde switch bulunmuyor. Orada 2 adet patch port bulunmaktadır ve o portlarında diğer tarafından çıkan kablolar bilgisayarlara kadar uzanıyordur. Modemden gördüğüm kadarıyla elinizdeki switch e mavi bir kablo ile interneti vermişsiniz. Oradan da dağıtmışsınız. Şimdi öncelikle o switch i içeri almanızı öneririm. Sonrasında bir tane (kaç tane eksik varsa o kadar portlu) switch alın modemden bir kablo takın bu switch e ve switch den de patch port aracılığı ile hangi cihaza internet verecekseniz onun portuna takın. Olay bu kadar iyi çalışmalar.

hocam bu resim benim labdan, bu arada sizin okulun kabinide maşşallah ufakmış biraz :D

Ekli dosyalar

• panel.jpg
    panel.jpg
    438.3 KB · Görüntüleme: 1,905
ben patch panelin switch görevi gördüğünü ve internet kablosunu bağlayınca dağıtacağını düşünmüştüm.

şimdi anladım konuyu arkadaşlar.

çok teşekkürler.. :)

Geri