Süt izni olan Formatör Öğretmenin Durumu

Kodla Büyü

cmtrkr

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba,

Bir bayan bilişim öğretmeni, süt izni kullanmaktadır ve aynı zamanda okulda bilişim teknolojileri rehber öğretmenidir. Bu durumda ek dersi nasıl düzenlenir.
günde 2 saatte süt izni var. Ekdersi neye göre nasıl yapılmalı, bilgisi olanlar açıklarsa sevinirim.

Hocam benim bildiğim süt izni öğretmene yok normalde. sadece idareci ve rehber öğretmenler için var yönetmeliğe göre, bizim durum tamamen belirsiz olduğu için bence 2-3 kişiye sorun, hangisinin cevabı işinize geliyorsa ordan yürüyün

Sınıf öğretmenleri dahi kullanıyor süt iznini. İlk 6 ay 3 saat ikinci 6 ay 1 buçuk saat diye hatırlıyorum. Ben kullanmıştım formatörken. Sabahtan öğlene kadar okulda durayım. Öğleden sonra kullanayım demiştim. Müdürün hoşuna gitmemişti tabi. Sonra öğlen arasına 1 saat erken çıktım. Aradan sonra tekrar okula geldim. Çıkışta da 1 saat erken çıkıyordum. Yani toplam 2 saat kullandım. İlk 6 ay. İkinci 6 ayda da öğlen arasını 1 saat uzatarak kullandım yine. Çıkışta normal saatte çıktım. İdarecilere bırakırsak hiç işlerine gelmiyor süt izni.

Süt izni öğretmene yok da ne demek. Ayrıca idareci de özün de öğretmendir.

Devlet Memurları Kanunun 104 üncü maddesinin (D) fıkrasında; "Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde birbuçuk saat süt izni verilir. Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususunda, kadın memurun tercihi esastır." hükmü yer almaktadır.
http://www.memurlar.net/haber/557851/

Tabi benim evim okula yakındı. Öğlen gidip çocukla ilgileniyodum. Hocam bence il formatörlerinden de bilgi alabilirsniz. Küçücük bi bebeğin süt hakkı söz konusu. Herkes anlayışlı olmak zorunda.

forumdas' Alıntı:

Devlet Memurları Kanunun 104 üncü maddesinin (D) fıkrasında; "Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde birbuçuk saat süt izni verilir. Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususunda, kadın memurun tercihi esastır." hükmü yer almaktadır.

yazıyı okursanız süt izni verilir demiyor zaten, ders programı ona göre düzenlenir diyor. öğretmen diğer memurlar gibi değildir. yazıya göre sen sabahçı isen, ben sabah ilk 2 saat gelmeyeceğim diyemiyorsun. sadec e sana seçme hakkı veriyor sabahçı veya öğlenci şeklinde. idareci de özünde öğretmen tabi ama, idareci ve rehber öğretmenlerin mesai saati 8-17 ve 8-15 olduğu için onların saat seçim hakkı mevcut.

Buna göre öğretmenler, eğitim-öğretim hizmetlerini haftalık ders programları bütünlüğü içerisinde yerine getirmek durumundadır ve bu yönüyle çalışma saatleri diğer devlet memurlarına göre meslek olarak farklılık arz etmektedir.

yağmur07' Alıntı:
Sınıf öğretmenleri dahi kullanıyor süt iznini. İlk 6 ay 3 saat ikinci 6 ay 1 buçuk saat diye hatırlıyorum. Ben kullanmıştım formatörken. Sabahtan öğlene kadar okulda durayım. Öğleden sonra kullanayım demiştim. Müdürün hoşuna gitmemişti tabi. Sonra öğlen arasına 1 saat erken çıktım. Aradan sonra tekrar okula geldim. Çıkışta da 1 saat erken çıkıyordum. Yani toplam 2 saat kullandım. İlk 6 ay. İkinci 6 ayda da öğlen arasını 1 saat uzatarak kullandım yine. Çıkışta normal saatte çıktım. İdarecilere bırakırsak hiç işlerine gelmiyor süt izni.

sınıf öğretmeni süt iznini göstererek normal öğretim okulda öğleden sonraları gelmedi, ekders kesilmedi, müfettiş soruşturma açtı, faiziyle ekdersler geri alındı. Yazıda belirtiyor zaten sınıf öğretmeni dersleri aksatmayacak şekilde, yani branşçıların dersinde kullanacak süt iznini. ben öğleden sonra gelmeyim diyemiyorsun, yapan, izin veren yanlış yapıyor.

Durumunuzu bimere yazın, gelen cevaba göre hareket edin bence, gelen cevap da zaten benim yazdıklarım doğrultusunda olacaktır.

"Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususunda, kadın memurun tercihi esastır."

"yazıya göre sen sabahçı isen, ben sabah ilk 2 saat gelmeyeceğim diyemiyorsun. " Bunu neye istinaden söyleyebiliyorsunuz?

acer50' Alıntı:
forumdas' Alıntı:

yazıyı okursanız süt izni verilir demiyor zaten, ders programı ona göre düzenlenir diyor. öğretmen diğer memurlar gibi değildir. yazıya göre sen sabahçı isen, ben sabah ilk 2 saat gelmeyeceğim diyemiyorsun. sadec e sana seçme hakkı veriyor sabahçı veya öğlenci şeklinde. idareci de özünde öğretmen tabi ama, idareci ve rehber öğretmenlerin mesai saati 8-17 ve 8-15 olduğu için onların saat seçim hakkı mevcut.

Buna göre öğretmenler, eğitim-öğretim hizmetlerini haftalık ders programları bütünlüğü içerisinde yerine getirmek durumundadır ve bu yönüyle çalışma saatleri diğer devlet memurlarına göre meslek olarak farklılık arz etmektedir.

yağmur07' Alıntı:

sınıf öğretmeni süt iznini göstererek normal öğretim okulda öğleden sonraları gelmedi, ekders kesilmedi, müfettiş soruşturma açtı, faiziyle ekdersler geri alındı. Yazıda belirtiyor zaten sınıf öğretmeni dersleri aksatmayacak şekilde, yani branşçıların dersinde kullanacak süt iznini. ben öğleden sonra gelmeyim diyemiyorsun, yapan, izin veren yanlış yapıyor.

Durumunuzu bimere yazın, gelen cevaba göre hareket edin bence, gelen cevap da zaten benim yazdıklarım doğrultusunda olacaktır.

süt iznini istediğiniz saatte kullanırsınız. derse girememe durumunuz oluşursada ek ders alamazsınız. doğrusu budur. yani kanunisi budur.

forumdas' Alıntı:
"Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususunda, kadın memurun tercihi esastır."

"yazıya göre sen sabahçı isen, ben sabah ilk 2 saat gelmeyeceğim diyemiyorsun. " Bunu neye istinaden söyleyebiliyorsunuz?

hocam ben belki anlatamıyorum da, yazıyı da mı okumuyorsunuz, kadın memurun tercihi esastır evet, ancak diyor ki

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 36 ncı maddesinin IV üncü fıkrası Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı başlığında; "bu sınıf bu kanun kapsamına giren kurumlarda eğitim ve öğretim vazifesiyle görevlendirilen öğretmenleri kapsar." denilmektedir. Buna göre öğretmenler, eğitim-öğretim hizmetlerini haftalık ders programları bütünlüğü içerisinde yerine getirmek durumundadır ve bu yönüyle çalışma saatleri diğer devlet memurlarına göre meslek olarak farklılık arz etmektedir.

yani sen öğretmen olarak çalışma saatlerinle diğer memurlardan farklısın diyor, burdan yola çıkarak da istediğin zaman süt izni alamazsın, idare sana göre dersini ayarlar, sen sabahçı veya öğlenci olmayı seçersin, veya sınıf öğretmeniysen dersi aksatmayacak şekilde branş öğretmeni dersine girdiğinde süt iznini kullanırsın diyor. Ha sen idareyle anlaşırsın sabah branş öğretmeni girer, sen gidersin o ayrı ama ayarlanmama durumu da olabilir.

çok enteresan yani, şu 2 maddeyi okuyup nasıl istediğin saatte süt iznini alabilirsin yorumu çıkartıyorsunuz anlamıyorum

Bu bağlamda;

1-İkili öğretim yapılan eğitim kurumlarında görev yapan sınıf öğretmenlerinin haftalık ders programlarının; hangi dönemde görev yapmak istedikleri göz önünde bulundurularak düzenlenmesi; tekli öğretim yapılan eğitim kurumlarında görev yapan sınıf öğretmenlerinin haftalık ders programlarının ise öğretmen ile okul idaresi işbirliği içinde dersleri aksatmayacak şekilde düzenlenmesi,

2-Diğer alanlarda görev yapan öğretmenlerin ders programlarının süt izni istekleri de göz önünde bulundurularak dersleri aksatmayacak şekilde düzenlenmesi gerekmektedir.

mevzuat' Alıntı:
süt iznini istediğiniz saatte kullanırsınız. derse girememe durumunuz oluşursada ek ders alamazsınız. doğrusu budur. yani kanunisi budur.

son bölümde

Bu nedenle, Kanunun ruhuna uygun olacak şekilde süt izni kullanmak isteyen öğretmenler ve eğitim kurumu idarecileri işbirliği yaparak hiçbir tarafın mağdur edilmeden süt izninin kullanılmasının sağlanması hususunda gerekli hassasiyetin gösterilecektir.

ne diyor gerekli hassasiyetin gösterilmesi, yani süt izni istediğin saatte kullanılır, program ona göre ayarlanır demiyor, idare olmuyor yapamıyoruz, ayarlanmıyor öğrenciler mağdur oluyor dediği zaman bişey diyemezsin, ucu açık, ne tarafa çekersen çek. Aynı şeyi yaşadık bimere sorduk, idarenin istediği gibi cevap geldi.

ben hem kendi başıma geldiği için, hem de okuldan bi arkadaşın başına geldiği için konuyu az çok biliyorum. Ha siz kendi yorumunuzu yapı istediğiniz kadar, ama tekrarlıyorum, bimere yazın, benim yazıdıklarımın aynısını cevap olarak gönderirler. Zamanında biz sormuştuk, yazıyı bulamadım yoksa buraya ekleyecektim.

hatta bilgi olarak rehber ve idarecileri durumunun farklılığı ile ilgili şu yazıyı da eklemek isterim

MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’nün 11.04.2014 tarih ve 869/1502350 sayılı Batman Valiliğine göndermiş olduğu görüş yazısında özetle; ‘süt izini kullanan yönetici ve rehber öğretmenlerin (yarım gün ve daha az süre ile izinli olmaları halinde) ek dersinde kesinti yapılamayacağı, ancak fiilen derse girmesi gereken öğretmenlerden süt izni kullananların ise, süt izni kullandıkları saatlere rastlayan ders görevleri için ek ders ücretinden yararlandırılmalarının mümkün olmadığı’ belirtilmektedir.

paşalar gibi de kullanırsınız. bu sizin yasal hakkınız. ne zaman kullanmak istediğinizi idareye dilekçe verirsiniz onlar da sizin ders programınızı ayarlar.ilk dönem btr idim hem de süt iznim vardı. tüm derslerim sabahtan ayarlandı 12de çıkıp evime geldim.siz de bu şekilde veya parçalı olarak kullanabilirsiniz.ben git gel yapmayı seçmedim

normalde dersler öğleden sonra 12.30 da başlıyor 18.30 19.00 gibi bitiyor. (yaz saati kış saati farklı) 5 ve 6. sınıflar öğleci olduğu için bizde otomatik olarak öğle grubuna dahiliz.
formatörlük alındığında da sabahçı -öğleci olarak düzenleniyordu. öğleden akşama kadar formatörlük yapılıyordu. şimdi birde süt izni olunca ya formatörlüğe başvurmayıp son 2 saatin boş planlanmasını talep edeceğiz yada formatörlüğe başvurup yine aynı şekilde son 2 saat izinli sayılmasını isteyeceğiz.

son 2 saat izinli sayılınca bu ekderse etki edecek mi? yani fiili derse girilmiyorsa ekders kesiliyor mu bu izinde? bunu öğrenmek istiyorum.

Hocam. Kanunların birbirlerine göre üstünlükleri vardır. Mesela hiçbir kanun anayasaya aykırı olamaz. Hiçbir yönetmelik kanuna aykırı olamaz. hiçbir yönerge yönetmeliğe aykırı olamaz. hiçbir resmi görüş yaszısı vb. yönergeye aykırı olamaz gibi.

Umarım anlatabilmişimdir öğretmenim. MEB isterse trilyon tane böyle yazı yazsın dursun önemli değil. bunlar kanuna aykırı olamaz, kanunun verdiği hakkı engelleyemez.

öğretmen anneler, süt izninizi kullanmak istediğiniz saatleri dilekçenize yazın verin. idare ona göre ders görevi verir. Sizin izin almak istediğiniz süre içerisine asla ders veya hiçbir görev veremez. Yukarıda arkadaşlar kanunları paylaşmışlar zaten. çok güzel düşünmüş kanun çıkarmışlar iyi ama bu kanunlarda öğretmenleri düşünmemişler. Bu hata bu ayıp devletindir. Öğretmenlere göre bu hakların kullanımı düzenlemeliler. memur sabah 8 akşam 5 çalışır. öğretmen yerine göre sabah 7 de başlayabilir akşam 7 de çıkabilir. vb. öğretmene bu hak verilmez diye birşey asla yok. Siz izin kullanmak istediğiniz zaman dilimini idarenize dilekçenizle bildirin. o saatlerdede ders görevi verseler dahi dersinize gitmeyin. idare dersinizi düzenlemek zorunda. İstediğiniz zamanda bu izin saatini değiştirirsiniz. Bebekler hergün aynı saatte uyuyup uyanmaz hergün aynı saatte acıkmaz. bebek uyandığında açsa ortalığı yıkıyor. annesi derse girecekte bebek ağlamaktan kıpkırmızı oluyor sesi soluğu kesiliyor. Biberonlada süt almıyor. Biberonla süt alan bir bebek olsa dahi anne yi bırakıp biberona alışır. ağne sütü zamanla azalır. bebek gerekli gıdayı vitamini alamaz. Anne sütü, hem bebeğe hem anneye şifadır. En iyi antibiyotiklerden veya ilaçlardan vitamin mama vb. daha yararlıdır. Örneğin anne grip olsa hatta anne değil atıyorum ailede baba grip olsa bu mikrop çok hava yoluyla anneye bir nebze geçer anne hastalanmasa dahi annenin vücudur bu mikrop türüne karşı antikorlar üretiyor. Ve bunlar süt yoluyla bebeğede geçiyor. Mesela kışın doğum yaptınız. kışın büyüyen sebzelerden yerse anne kışa uygun olan vitamin enzim vb. şeyler anne sütüne geçer. Mesela anne sütünde demir yoktur. demirle süt (kalsiyum) aynı anda emilirse birbirine bağlanıyorlar ve bebek demir eksikliğ çekiyor. hazır mamalara bi baksanız hepsinde demir var. Yılın her anı içindeki mineraller vb aynı. oysa her annenin sütü farklı farklıdır. çocuğuna ne iyi ise içinde o vardır. 1 hafta sonra içinde bulunanlar değişebilir. sonuçta, Bebeğinizin hakkını afedersinizde "kıro" müdürlere yedirmeyin. Öğretmen anneye istediği ders planını hazırlayıp veremeyen bir müdüre ancak kıro derim ondan adam olmaz. Afedersiniz arkadaşlar. çok üzüntü ve sinirle yazdım. kıracak bir laf ettiysem kusura bakmayın.

BTR olup süt izni kullanan arkadaşlar ek ders kesintisi oldu mu acaba? Ya da program ayarlanırken istediğiniz gibi ayarlama yaptı mu idarecileriniz?

niye onların çocuklarının anne sütüne ihtiyacı yokmuymuş yada vermemiş/verdirmemişlerler mi?

Süt izni btr de olsanız, normal öğretmende olsanız kullanırsınız. Burada idare her gün süt izni kullanılacak saatlere programda ders koymaması gerekir. Aynı şekilde Fatih BTR öğretmenleri de bu saatlerde izinlidirler. Bu kanunla verilmiş bir haktır. Yönetmelikler ve görüş yazıları kanunla çelişemez. FBTR nin de bu saatlere gelen ücreti aynı Rehber öğretmenler ve idareciler gibi kesilemez. Öğretmende ise bu saatlere gelen ders saatlerine ders konulmaz. Dolayısıyla bu saatlerde zaten dersi olmadığı için ücret tahakkuk etmeyecektir.

Süt izni btr de olsanız, normal öğretmende olsanız kullanırsınız. Burada idare her gün süt izni kullanılacak saatlere programda ders koymaması gerekir. Aynı şekilde Fatih BTR öğretmenleri de bu saatlerde izinlidirler. Bu kanunla verilmiş bir haktır. Yönetmelikler ve görüş yazıları kanunla çelişemez. FBTR nin de bu saatlere gelen ücreti aynı Rehber öğretmenler ve idareciler gibi kesilemez. Öğretmende ise bu saatlere gelen ders saatlerine ders konulmaz. Dolayısıyla bu saatlerde zaten dersi olmadığı için ücret tahakkuk etmeyecektir.

Çok teşekkür ederim bende öyle düşündüğüm için sene başında dilekçe verdim. Müdürümüz değişince bana senin süt izni yasal mı yoksa aramızda idare mi ediyoruz dedi anlamadım dedim. Hani mesela sınıf öğretmeni öğleden sonra gelmese ek dersi kesilir süt izni den dolayı dedi. Benim ders programı buna göre hazırlandı zaten ders varken gidilmez de kafamı kurcaladi bu olay. Araştırıp size döneyim dedim. Çok sağolun.

Hocam benim bildiğim süt izni öğretmene yok normalde. sadece idareci ve rehber öğretmenler için var(Yanlış bilgi) yönetmeliğe göre, bizim durum tamamen belirsiz olduğu için bence 2-3 kişiye sorun, hangisinin cevabı işinize geliyorsa ordan yürüyün

Öğretmenim, haklarımızın her geçen gün törpülendiği bu dönemde, lütfen daha dikkatli fikir paylaşımlarında bulunalım.

hocam bir diğer devlet kurumlarına bakın, insanlar birbirine o kadar yardımcı oluyor ki, o kadar kolaylık sağlıyor ki. Sağlıkçılara bakın nasıl birbirini idare ediyorlar, ne bileyim diğer memurların olduğu resmi dairelere bakın nasıl birbirini idare ediyorlar. Bizim camia da elimizden geldiğince zorluk çıkarma çabası. Formatör öğretmenin süt izni imiş. Zaten dersi yoksa, işini aksatmıyorsa ne zorluk çıkarırsınız anlam veremem. İş bir de öğretmene süt izni var, yok tartışmasına dönüşünce iyice sinirler bozuluyor insanın. Çocuğu kayıt yaptıracağız kırk naz, halk eğitimden kurs açacağız kırk naz. Nedir arkadaş hepimiz öğretmeniz, az yardımcı olalım birbirimize. Öğretmenlere okullarda zorluk çıkaran bütün meslektaşlarıma temsili olarak video hediyemdir. Temsilidir alınmayın

Öğretmenim, haklarımızın her geçen gün törpülendiği bu dönemde, lütfen daha dikkatli fikir paylaşımlarında bulunalım.

yıllar önceki msj hocam, benim çocuk ilkokula başlayacak seneye. Yazdıklarım fikir paylaşımı değildi, resmi yazılardan alıntı yaptım. İşinize gelmiyor, benim de işime gelmiyordu, hatta mantıklı da gelmiyor ama durum böyle. Sonradan değiştiyse ki hiç zannetmiyorum bilemem.
Diğer tarafı da düşünmeniz lazım, çocuğumun öğretmeni her gün öğleden sonra 2 saat izin alsa, derse girmese ne hissederdim acaba?

Son düzenleme:
Merhaba,

Bir bayan bilişim öğretmeni, süt izni kullanmaktadır ve aynı zamanda okulda bilişim teknolojileri rehber öğretmenidir. Bu durumda ek dersi nasıl düzenlenir.
günde 2 saatte süt izni var. Ekdersi neye göre nasıl yapılmalı, bilgisi olanlar açıklarsa sevinirim.
Hocam 2013 yılında bu konuyla ilgili sıkıntı yaşamıştı okulumda , okul idaresi,il milli eğitime, onlarda bakanlığa görüş sormuşlardı, öğretmen mesai saati açısından diğer memurlardan farklı olduğu için, öğretmenin isteği üzerine ders programı düzenlenmeli diye tavsiye bildirmişlerdi.

yıllar önceki msj hocam, benim çocuk ilkokula başlayacak seneye. Yazdıklarım fikir paylaşımı değildi, resmi yazılardan alıntı yaptım. İşinize gelmiyor, benim de işime gelmiyordu, hatta mantıklı da gelmiyor ama durum böyle. Sonradan değiştiyse ki hiç zannetmiyorum bilemem.
Diğer tarafı da düşünmeniz lazım, çocuğumun öğretmeni her gün öğleden sonra 2 saat izin alsa, derse girmese ne hissederdim acaba?
Çocuğunuzun öğretmeninin programı ona göre düzenlenmesi gerekirdi.

Geri