Suriyeli öğrenciler

Kodla Büyü

cuisinier

Süper Üye
Süper Üye
Yarısı Türkçe bilmiyor, okuma yazma yok. Ne yapacağız bu çocukları. Bakanlığın çözüm bulması gerekiyor. Kendi çocuğumun bir başka ülkede aynı durumda olduğunu düşününce içim parçalanıyor.

Hocam ben 2 yıldır gözlemlediğim bir durumdan bahsedeyim.
Türkçe bilmeyen Suriyeli çocukların bir kısmı öğrenmek için herhangi bir gayret göstermiyor.
En basit selamlaşma, hal hatır sorma konuşmalarımızda bile yüzüme bön bön bakan çocuklar var.
Geçen yıl gayet iyi Türkçe öğrenmiş bir kız çocuğu ile konuştum, arada tercüman olarak kullanıyoruz çocuğu.
Söylediğine göre bazı aileler çocuklarının Türkçe konuşmasını istemiyormuş,
Şartlar düzelsin bir an önce gidelim diye düşünüyorlar.
Asimile olma korkusu mu desem cahillik mi desem aşırı milliyetçilik mi desem bilemedim.

Ben Ankara'da çalışıyorum, her tarafta bu çocuklar için kurslar açılıyor, tenezzül edip gelen yok, Türkiye de Türkçe bilmemeyi bir eksiklik olan görmüyorlar demek ki,
Zaten Doğantepe, Hüseyingazi Karapürçek gibi semtlerde bir arada yaşıyorlar. Sadece Suriyelilerin yaşadığı mahalleler kurmuşlar.

Öğretimi çok yavaşlatıyorlar hocam. Mesela bu hafta 5. sınıf eba nın kitabındaki tanım etkinliğini yaptırmak için 6 gruba ayırdım sınıfları. Her gruba bir suriyeli katılma mecburiyeti koymak zorunda kaldım. sınıfın yarısı suriyeli. Okullarda Türkçe öğrenmeleri için Pictes sınıfları var. Pictes sınıfına gideceğiz diye dışarlarda geziyorlar. Dediğini anlamak için uğraşmıyorlar. Yazmıyor çizmiyorlar. Yine 6. sınıflarda teknolojinin etkileri çalışma kağıdını dağıttım son 10 dakika. Çantalarını sırtlarına aldılar. Biz gideceğiz diye. Kurallarını çok zor alıyorlar.

Türkçe bilmeyen Suriyeli çocukların bir kısmı öğrenmek için herhangi bir gayret göstermiyor.
En basit selamlaşma, hal hatır sorma konuşmalarımızda bile yüzüme bön bön bakan çocuklar var.
Geçen yıl gayet iyi Türkçe öğrenmiş bir kız çocuğu ile konuştum, arada tercüman olarak kullanıyoruz çocuğu.
Asimile olma korkusu mu desem cahillik mi desem aşırı milliyetçilik mi desem bilemedim.
Aynen sayın hocam. Hiç öğrenmeye gayret etmiyorlar. Türkçe bilip de zeki olanlar var.

Son düzenleme:
GEM (Gecıcı egıtım merkezı ) adı altında egıtım veren okullar var aslında sayısı az galiba. Eskı okulumda 3 ten sonra gelıyorlardı. Su ankı okulda ıc ıceyız tabı bızımkıler 5 sene once gelmısler turkcelerı ıyı gıbı. Gerı doneceklerını sanmıyorum acıkcası.Bu arada bazı ogrencıler bızımkılerden ıyı. Devlet ozel okula tesvık verıyor meb okullarında da olsa keske.

Aynı durum bizim okulda da var hocam. İnatla Türkçe öğrenmek ya da konuşmak istemiyorlar. 5 yıldır Türkiyede olan öğrenci var ama iletişim kuramıyoruz. Şimdilik grupları oluştururken mümkün oldukçe Suriyeli öğrencileri eşit dağıtıp yan yana oturmalarına izin vermiyoruz.

Tamam işte niye kaygılanıyorsunuz arkadaşlar biran önce giderler belki aman öğretmeye çalişmayın

Geri