SUNUMU YAPILACAK PROJELER

Kodla Büyü

ghost

Site Admin
Yönetici
CEBIT forumunda ilk olarak savunmamız gereken tabiki Bilişim teknolojilerinin gerekliliği, ülkemizin bilişime bakış açısı ve bilişim teknolojileri alanını irdelemek olacaktır.

Bu bağlamda bu düşüncemizi destekleyecek PROJE ve SUNUMLARA ihtiyacımız var. Yoksa laf salatası şeklinde algılanacaktır.

Somut şuan uygulanan projelerinizi burada paylaşırsanız o gün orada hem Projenizi tanıtırsınız hemde bilişim teknolojileri öğretmenleri olarak Bilişim alanı için yaptığımız fedakarlıklarıda herkese göstermiş oluruz..

İLK TALEP ANKBOTE üyemizden geldi

PROJE ADI : "anneme-babama bilgisayar öğretiyorum"
UYGULAMA YERİ : İstanbul- Beşiktaş
FİKİR ANNESİ : Ankbote

Yapılanlar: çocuklar anne-babalarına bilgisayar öğretmeye çalıştılar.. okuldaki bt sınıfında haftada bir gün, 200 e yakın velimize sertifika verildi.

Evet bence bu proje SOMUT uygumalar adına CEBIT ortamında tanıtılabilir, böylece bizlerin bilişime ne kadar önem verdiğini göstermiş oluruz.

Bu proje daha önce Slovenya'da üniversite düzeyindeki öğrencilerin büyükanne ve büyükbabalarına bilgisayar öğretmesi şeklinde uygulanıyordu. Biz Beşiktaş ilçe'sinde bu projeyi anne ve babalara yönelik uyguladık ve çok güzel sonuçlar elde ettik, daha çok kişiye ulaşmak ve daha çok kişinin yararlanabilmesi için CEBİT'te bunu tanıtmak güzel olur diye düşündük...

projeyle ilgili ayrıntılara şu adresten ulaşabilirsiniz:

http://www.besiktasegitimprojeleri.com/album.aspx?proje=3

Alideniz hocam daha çok ispatlanabilir, somut örneklemeler istiyoruz. Uygulanmış yada şuan uygulanan projeler mantıklı seçimler olacaktır. Bu hem medyanın hemde toplumun ilgisini çekecektir. Bilişim teknolojileri dersine olan ihtiyacı her fırsatta dile getirmeliyiz.

Tamam BT Rehber öğretmenliğe evet diyoruz ancak önceliğimizin ülkemizde bilişime verilmesi gereken önem , bilgi toplumunda bilişim laboratuarlarının kapısına vurulacak kilit olmalı.

Şuana kadar yaptığımız beyin fırtınası sonucunda BT rehber öğretmeni olsak dahi derslere girmemiz gerektiği herkes tarafından ortak fikir olarak kabul ediliyor. Biz zorunlu olacak bilgisayar dersini ve arta kalan saatler için görev tanımı net ifade edilen BT Rehber öğretmenliğine evet diyoruz şeklinde bir yaklaşım bizim için çözüm olabilir.

arkadaşlar, öğrencilere yaptırdığımız etkinliklerden örnekler sunamazmıyız vede bu dersi daha önce almayan öğrencilerin çalışmalarından örnekler gösterebiliriz farkın ortada oldugunu aşikar zaten...

feraye-8' Alıntı:
arkadaşlar, öğrencilere yaptırdığımız etkinliklerden örnekler sunamazmıyız vede bu dersi daha önce almayan öğrencilerin çalışmalarından örnekler gösterebiliriz farkın ortada oldugunu aşikar zaten...

Somut örneklere açığız hocam, siz projenizi anlatın bizlerde seanslarda yer alıp almayacağına karar veririz.

benim bugun 4 lere dersim vardı. Dersi ilk kez alıyorlar. İlçeye yakın bir kasabada taşıma merkezi bi okuldayım. 29 kişilik sınıftan
evinde bilgisayarı olan 3,
bilgisayar kullanabilen 4,
ve daha önce hiç bilgisayar kullanmamış-açamamış olan 13 öğrenci vardı.
çalıştaya katılamasakda gönüllü olan arkadaşlar kendi okullarında hazırlanacak ortak bir anketi uygulayabilirler. sonra sonuçlar ortak bir havuz da toplanıp istatistiki bir çalışma yapılabilir.
Anketin % kaçı kasaba ve merkz okullara uygulandı. merkezde-kasaba da kaç öğrencinin bilgisayarbir konuyla ilgil sunum hazırlayabilir. vs.

evet hayırlı seçeneklerle basti veri toplaması yapılır. bu şekilde br sunu hazırlanabilir

berrin24' Alıntı:
benim bugun 4 lere dersim vardı. Dersi ilk kez alıyorlar. İlçeye yakın bir kasabada taşıma merkezi bi okuldayım. 29 kişilik sınıftan
evinde bilgisayarı olan 3,
bilgisayar kullanabilen 4,
ve daha önce hiç bilgisayar kullanmamış-açamamış olan 13 öğrenci vardı.
çalıştaya katılamasakda gönüllü olan arkadaşlar kendi okullarında hazırlanacak ortak bir anketi uygulayabilirler. sonra sonuçlar ortak bir havuz da toplanıp istatistiki bir çalışma yapılabilir.
Anketin % kaçı kasaba ve merkz okullara uygulandı. merkezde-kasaba da kaç öğrencinin bilgisayarbir konuyla ilgil sunum hazırlayabilir. vs.

evet hayırlı seçeneklerle basti veri toplaması yapılır. bu şekilde br sunu hazırlanabilir

Ülkemizdeki durumu anlatmak adına istatiksel bir sunum etkili olabilir,

sizden ricam 10-15 maddeli bir anket hazırlayabilirmisiniz , bizde bunu uygulaması için hemen arkadaşlara göndeririz. Sonra bilgileri derleriz..

Sizin için uygun olurmu...

tabi hazırlarım.maddeler için önerisi olan arkadaş varsa paylaşırlarsa yarına hazır olur.yada hemen mi istiyorsunuz

berrin24' Alıntı:
tabi hazırlarım.maddeler için önerisi olan arkadaş varsa paylaşırlarsa yarına hazır olur.yada hemen mi istiyorsunuz

Yarına hazır olursa yeterli olur hocam, yarından itibaren sitede duyururuz herkes okulunda uygulamaya başlar, haftaya sonuçlar toplanır sunum hazırlanır.

ghost' Alıntı:
berrin24' Alıntı:

Yarına hazır olursa yeterli olur hocam, yarından itibaren sitede duyururuz herkes okulunda uygulamaya başlar, haftaya sonuçlar toplanır sunum hazırlanır.
yaptım bişey ama daha sağlıklı bi sonuç için fazla fikir daha iyi olur. Not ortalamasını da yazdım ki çalışkan öğrencilerin biliişim dersine karşı tutumunu da analiz edebiliriz.

Ekli dosyalar

• ANKET.rar
    5.6 KB · Görüntüleme: 86
Hocam ellerinize sağlık en azından formatımız belli oldu muhakkak ekleme çıkarma olacaktır

Berrin24 ün yapmış Anket--- Ekleme Çıkarma yapmak isteyenler nedenleri ile birlikte altına devam edebilir..

ANKET
1.İlköğretimin hangi kademesinde öğrenim görmektesiniz?
1.kademe 2.kademe

2. Okulunuzun bulduğu bölge hangisi?
İl/İlçe Kasaba/Köy

3.Evinizde bilgisayar var mı?
Evet Hayır

4.Okuldan başka bir yerde bilgisayar kullanma imkanınız var mı?
Evet Hayır

5.Bilgisayarda vaktinizi oyun oynayarak geçirdiğiniz zaman fazla mıdır?
Evet Hayır

6.Msn ve sosyal paylaşım sitelerini kullanıyor musunuz?
Evet Hayır

7.Bilgisayar bilginiz ileri derecede midir?
Evet Hayır

8.E-posta adresiniz var mı?
Evet Hayır

9. Herhangi bir konu için görsellerin bulunduğu bir sunu hazırlayabilir misiniz?
Evet Hayır

10.İhtiyacınız olan bir programı bilgisayara yükleyebilir misiniz?
Evet Hayır

11.Hazırladığınız bir ödevi CD ye yazdırabilir misiniz?
Evet Hayır

12.Bilgisayarda kullanmayı bildiğiniz program sayısı kaçtır?
0-3 4-8

13. İleride bilgisayarla ilgili bir iş yapmak ister misiniz?
Evet Hayır

14.Bilgisayar kullanmayı Bilişim teknolojileri dersinde mi öğrendiniz?
Evet Hayır

15.Bilgisayarda farklı programlar kullanmayı öğrenmek ister misiniz?
Evet Hayır

16. Sizce bilişim dersi gerekli mi?
Evet Hayır

17.Not ortalamanız kaç?
0-3 4-5

Şu soruların cevapları daha somut hale getirilebilir...

5.Bilgisayarda vaktinizi oyun oynayarak geçirdiğiniz zaman fazla mıdır?
Evet Hayır

yerine

5.Bilgisayar başında kaç saat oyun oynayarak geçiriyorsunuz?
0-1 1- 3 3 ve 3 den fazla

7.Bilgisayar bilginiz ileri derecede midir?
Evet Hayır

yerine

7.Bilgisayar bilginizin derecesini nasıl ifade edersiniz?
hiç bilmiyorum orta ileri

Bilgisayar kullanmayı neden öğrenmek istiyorsunuz?

Bilgisayar dersinde hangi konuları görmek istersiniz?
(ama bu soruy için şık vermemiz gerekir. çünkü çouklar bilgisayar hakkıjnda fazla bir bilgi sahibi olmadıkları için msn patlatma, başkasının bilgilerini çalma, bilgisayarını çökertme diyebilirler. ya da bunları kullanıp bt dersi olmadan öğrencilerin bilgisayarı nasıl kullacağını gösterebilirz.)

sonuçları değerlendirmede yardımcı olabilirim arkadaşlar. sanırım bu konuda berrin hocam ilgilenecek. sonuçları değerlendirip bir sunu hazırlayabilirim. ilgili düzenlemerli yapıp CeBIT de sunu yapabiliriz. seansın biri de bu konuda olur.

Anne- babalar günümüzde bilgisayarın ve internetin zararlı yanlarından korkuyorlar ama bilgisayar da artık aileler için bir gereklilik haline geliyor. Anne- babalara çocukları zararlı sitelerden koruyarak, çocuklarını bilgisayarı yararlı şekilde kullanmalarını sağlayacak bilgilerin de verilmesi yararlı olabilir. Ayrıca günümüz sorunlarından biri de çocukların çok fazla bilgisayar başında vakit geçirmeleri, okulun rehber öğretmeninden de destek alınarak, bilgisayar başında çok fazla vakit geçiren öğrencilere nasıl davranılmalı, onların nasıl sosyalleşmesi sağlanmalı konusuna da yer ayrılması, ailelerin de bilişim konusundaki bir anne-baba olarak eksikleri gibi geliyor. Benim aklıma gelen konular bunlar. Belki ne öğrenmek istiyorsunuz kısmındaki seceneklerin yanına eklenebilir. Ama bu konuları öğrencilerin mi, öğretmenlerin mi anlatması daha iyi olur orası tartışılır :? :) Belki ayrı bir proje olarak düşünebilir.

genel liselerde de bilgi ve iletişim teknolojileri dersi var.. bu durumda göz önünde bulundurulmalı :wink:

hocam bilişim öğretmenlerinin müfredata ilişkin görüşleri alınarak oluşturulan bir bildiri var, ktü böteb'e ait. belki işinize yarar

Ekli dosyalar

• bilgisayar öğretmenlerinin müfredata ilişkin görüşleri.rar
    148.3 KB · Görüntüleme: 45
Baslangıoc için güzel olmus bence hocam,

Hocam eğer hazırladıgınız sunun konusu "ilköğretim okullarında bilişim teknolojiler dersinin durumu ve çözüm önerileri"

gibi bir sey olacaksa benc formatorluge hic girmeyin derim, yine de arkadaslarda yorumlasınlar bakalım.

Hocam güzel bir sunu çıkar burdan. Elinize sağlık. Formatörlükten çözüm önerileri kısmında bahsedilebilir belki.

skipper_forum , sunu güzel ilerliyor.

ders saatinden kaynaklanan sorunlar başlığı altında öğretmenlerin maaş karşılığını doldurmak adına bir çok okulda görevlendirildikleri, fakat görevlendirildikleri okullardaki formatörlerin başka branştan görevlendirme oldukları için (genelleme yapmak istemiyorum ama böyle malesef) yetersiz olduklarında, idarenin BT öğretmenlerine bilgisayar bakım işlerini yüklemeleri, bunların öğretmenin motivasyonunu ve performansını olumsuz etkilediğini söyleyebilirsiniz.
aynı şekilde ders saatini doldurmak adına formatör olmak zorunda bırakılan, fakat aslında öğretmen olmak isteyen BT öğretmenlerini söyleyebilirsiniz.

teknik yetersizlik bakımından da hala laboratuarı olmayan okullar, faz 1 labları olan okullardan bahsedilebilir (faz 1 lab fotoğrafı isterseniz yollayabilirim).

şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Merhabalar
Bilişim öğretmenleri ergenlik çağında olan gençlerimizi teknolojik anlamda en iyi gözlemleyen kişilerden biri, kendi derslerimizde zaten bunun biz farkındayız.

Aileler çoğuklarıyla özellikle teknoloji konusunda pek ilgilenemiyorlar ve onları yönlendiren kişilerde bizler dışında pek olmuyor...Sözlü uyarmalar öğrenciyi pek etkilemiyor gene bildiğini yapıyor ama İlgi çekici uygulamalarla problemleri çözebiliriz. Örneğin

Öğrencilerin internet ve bilgisayar bağımlılığını azaltmak ve eğitim öğretim ortamına katkı sağlamak için sanal alıştırmalarla ilgili bir projemiz olmuştu
Her gün sürekli facebook, msn vs... gibi hayat felsefesi haline gelmiş siteleri sürekli takip etmek yerine, okulun sitesinde arkadaşlarından okulda eğitim gördüğü bir dersin alıştırma sorularını çözerek daha çok doğru yapmak ve skor yapmak ve sitede TOP 10'na girmeye çalışan öğrencilerimiz proje kapsamında motivasyon ve akademik başarıya katkı sağlamıştık...

Bunun gibi bizlerin eğitime öğretime kattığı olumlu projeleriden de bahsedebiliriz

backir' Alıntı:
okulun sitesinde arkadaşlarından okulda eğitim gördüğü bir dersin alıştırma sorularını çözerek daha çok doğru yapmak ve skor yapmak ve sitede TOP 10'na girmeye çalışan öğrencilerimiz proje kapsamında motivasyon ve akademik başarıya katkı sağlamıştık...

Bunun gibi bizlerin eğitime öğretime kattığı olumlu projeleriden de bahsedebiliriz
Hocam deli emin demiş ya filimde:
"Vallahi benim aklıma gelmişti."
Siz süper bir şey yapmışsınız.
Bekarken oturdum 2-3 uğraştım ama PHP-MySQL bilgim yetmedi olmadı.
Ama bir gün Yüksek Lisans Doktora uğraşırsam bunu yapmayı/yaptırmayı çok isterim.

Geri